🪖Dzień 793 (26 kwietnia 2024, 22:35) – wody nieznane

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Parafialne: przez najbliższych kilka dni podsumowania będą wychodzić nieco mniej regularnie i sporo krótsze. Muszę podładować nieco akumulatory.

Na froncie trwają uporczywe próby rosjan by przełamać front. rosjanie mają zdobycze terytorialne – tu 200 a gdzie indziej 400 metrów.

Wprawdzie pomoc zagraniczna wydaje się rozpędzać po odblokowaniu programu pomocy z USA to jest kilka kwestii które myślę że można nazwać słabymi punktami. Po pierwsze systemy przeciwlotnicze. Jak to jest że jedyną metodą na dostarczenie tych systemów (za kasę) Ukrainie jest ich ofiarowanie przez inne kraje? Ja wiem że taki kompleks jak patriot to nie bułka wypiekana z mrożonki ale mamy 3 rok inwazji a sytuacja z Patriotami i NASAMS wygląda jakby zakończono ich produkcję. Druga kwestia to adekwatność tego co zachód chciałby/może dostarczyć Ukrainie a to co jest potrzebne. Front i „lista przebojów” efektywnej broni bardzo mocno się zmieniły. Oczywiście niezmiennie „królową wojny” pozostaje artyleria i tu zachód realnie może pomóc Ukrainie i okres braków amunicji powoli dobiega końca. Spadła natomiast skuteczność czołgów a wzrosła skuteczność dronów i systemów walki elektronicznej. I w tym temacie rosja ma sporą przewagę w wolumenach produkcji jak i w technologiach zagłuszania. Najlepszym dowodem jest skromne ale znaczące oświadczenie przedstawiciela USA o nieskuteczności jednego z typów broni które USA przekazały Ukrainie. I tu wpływamy na nieznane wody, bo do takiej wojny żaden kraj się nie przygotował i nawet jeśli ma spore zasoby nowoczesnego sprzętu to nie da ich Ukrainie. Czemu? Bo to nowa technologia, której potencjalny wróg nie powinien pozyskać, poznać, ani tym bardziej zobaczyć na placu czerwonym na rosyjskiej paradzie. Nadzieja więc w mariażu koalicji krajów które mają zasoby z ukraińskimi ekspertami i producentami którzy stworzą prototypy nowych broni. Dzięki zasobom zachodu może uda się je wyprodukować w wystarczającej ilości. Ukraina też dość wyraźnie prosi o pomoc w odstraszeniu rosyjskich bombowców strategicznych. Zachód słucha, ale czy słyszy? Tak czy inaczej – ten rok będzie wyścigiem nie tylko na ilość ale i na nowe typy broni i możliwość ich szybkiej dystrybucji na front w wystarczającej ilości.

Do „Nocnego Łowcy” brak jeszcze około 2900zł. Jest 81% celu. Dziękuję!

Na foto starszy sierżant brygady „Chartia” Oleksandr Juszczenko. Zginął ostatnio na froncie, tak jak wielu doświadczonych już ukraińskich żołnierzy.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ W nocy brak nalotów. W momencie kończenia podsumowania wiadomo o starcie rakiet “Kindżał” w kierunku Ukrainy.

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 115 miejscowości i 58 obiektów infrastruktury

⚆ Eksplozje w Sumach i mieście Biłopillia – rosjanie zaatakowali KABami obiekt przemysłowy. Jedna osoba zginęła.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – brak zmian
Pod Awdijiwką – +400m dla rosjan koło Nowobachmutiwki, 100-200 m dla rosjan W Semeniwce, Nowokałynowym, Oczeretyne – rosjanie kontrolują większość wsi, sytuacja nie uległa poprawie.
Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka – rosjanie nieco poszerzyli strefę kontroli wokół oraz koło Krasnohoriwki
Czasiw Jar – trwa obrona a w niektórych punktach udało się rosjan nieco wyprzeć

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -950 (463 930) -31 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ GUR poinformował o zniszczeniu śmigłowca Ka-32 rosyjskiego wojska na lotnisku „Ostafiewo”.

⚆ Mariupol – eksplozje

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg powiedział, że ostatnie przypadki szpiegostwa na rzecz rosji w państwach członkowskich Sojuszu nie przeszkodzą w zapewnieniu Ukrainie pomocy wojskowej. Stoltenberg nalegał, aby członkowie NATO zachowali czujność w związku z tajnymi działaniami rosji w całym Sojuszu.

⚆ Ukraina tworzy nowe brygady, aby wzmocnić swoją pozycję – powiedział Wołodymyr Zełeński podczas przemówienia w Ramstein. Tworzymy teraz nowe brygady, aby wzmocnić nasze pozycje. Potrzebują wsparcia, podobnie jak brygady już na froncie – powiedział prezydent sojusznikom. Wiedzą, jak wygrać. Muszą wygrać. Ale ukraińscy obrońcy potrzebują waszego wsparcia w odpowiednim czasie w wystarczającej ilości – dokładnie takiej, jakiej potrzebowalibyście, gdybyście byli żołnierzami w tej wojnie – dodała głowa państwa.

⚆ W tym roku rosyjskie lotnictwo użyło już ponad 9 tysięcy kierowanych bomb lotniczych przeciwko Ukrainie – Wołodymyr Zełeński

Potrzebujemy możliwości zestrzelenia ich samolotów bojowych, aby nie zbliżały się do naszych pozycji i granic. To jest możliwe. Jest to tak samo możliwe, jak ochrona ukraińskich miast przed rosyjskimi rakietami. Pilnie potrzebujemy dla nich kompleksów Patriot i rakiet” – dodał prezydent podczas swojego przemówienia na spotkaniu w Ramstein.

⚆ USA przygotowują się do ogłoszenia jednego z największych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości około 6 miliardów dolarów, który zostanie przekazany w ramach programu USAI, w ramach którego rząd USA zamawia broń od producentów. W pakiecie znajdą się rakiety dla systemu obrony powietrznej Patriot, amunicja artyleryjska, amunicja dla HIMARS, drony, sprzęt przeciwdronowy, a także rakiety powietrze-powietrze dla myśliwców. Broń miałaby dotrzeć na Ukrainę w ciągu kilku lat.

⚆ Norwegia przeznacza 13,7 mln dolarów na utrzymanie czołgów Leopard przekazanych na Ukrainę w centrum serwisowym w Polsce. Wcześniej Norwegia przekazała Ukrainie 8 czołgów Leopard 2 A4 i pojazdy pomocnicze. Jak wynika z komunikatu prasowego rządu kraju, w ostatnich miesiącach Norwegia przekazała Ukrainie materiały wojskowe na kwotę prawie 1 miliarda koron norweskich (850 mln euro). Pomoc ta obejmowała pociski artyleryjskie, broń przeciwpancerną, trały i wsparcie w zakresie konserwacji czołgów.

⚆ Hiszpania zgodziła się dostarczyć Ukrainie niewielką liczbę rakiet Patriot pod presją NATO i UE – El Pais. Jednocześnie Ministerstwo Obrony Hiszpanii kategorycznie odmówiło przekazania Ukrainie baterii Patriot. Argumentują, że systemy te są rzekomo jedynymi skutecznymi w walce z atakiem rakietowym oraz że hiszpańskie siły zbrojne są niewielkie.

⚆ Niemcy zdecydowały się dostarczyć Ukrainie trzeci system Patriot – Stoltenberg. „To przykład, z którego powinni brać przykład inni członkowie sojuszu” – powiedział Sekretarz Generalny NATO. Wezwał sojuszników, aby jak najszybciej przeszli od obietnic wsparcia dla Ukrainy do realnych dostaw broni.

⚆ Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział, że Ateny nie zamierzają dostarczać Ukrainie ani S-300, ani Patriotów. Według niego te systemy obrony powietrznej mają kluczowe znaczenie dla ochrony greckiej przestrzeni powietrznej.

⚆ Siły obronne na razie wycofują amerykańskie czołgi Abrams z linii frontu w związku z zagrożeniem atakami rosyjskich dronów. Amerykanie narzekają, że Ukraińcy nie stosują taktyki efektywniejszego wykorzystania tej techniki – dowiedziała się agencja AP.

⚆ Ministerstwo Obrony Estonii ogłosiło transfer dwóch łodzi patrolowych na Ukrainę w porozumieniu z Danią. „Taka pomoc pomaga Ukrainie zabezpieczyć ważne linie morskie i chronić jej wody” – stwierdziło w oświadczeniu estońskie Ministerstwo Obrony.

⚆ Estoński wywiad: Prawdopodobieństwo załamania się frontu ukraińskiego maleje. Szef centrum wywiadu Estońskich Sił Obronnych pułkownik Kiviselg uważa, że ​​rosja stara się wykorzystać ostatnią szansę przed przybyciem na Ukrainę zachodniego sprzętu wojskowego i amunicji do zintensyfikowania ataków. Zdaniem przedstawiciela wywiadu estońskiego, główne działania sił rosyjskich, tak jak poprzednio, skupiają się na naciskach na miasto Czasiw Jar na zachód od Bachmuta, na kierunek Marijiński na zachód od Doniecka i atakach na osady na linii kolejowej łączącej Awdijiwkę z Pokrowskim.

⚆ Belgia przyspieszy dostawy F-16 na Ukrainę, stanie się to już w 2024 roku. Premier Belgii De Croo nazwał decyzję o dostawie F-16 „dużym krokiem w obronie Ukrainy”, przypominając, że Belgia była już członkiem koalicji myśliwskiej i zapewniała naprawę dostarczonych samolotów oraz szkolenie ukraińskich pilotów. Szef belgijskiego Ministerstwa Obrony nie podał konkretnych warunków wysłania F-16 na Ukrainę, ale zapewnił, że stanie się to jak najszybciej.

⚆ Austin: Stany Zjednoczone przeznaczają 6 miliardów dolarów na zamówienie broni dla Ukrainy. „Mam również przyjemność ogłosić dzisiaj dodatkowe zaangażowanie w wysokości 6 miliardów dolarów w ramach Inicjatywy na rzecz Pomocy Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI). Dzięki temu będziemy mogli zakupić dodatkową pomoc dla Ukrainy od amerykańskiego przemysłu obronnego”
on dodał. Szef Pentagonu podkreślił, że jest to największy jak dotąd pakiet pomocy wojskowej, jaki ogłosiliśmy. Określił, że pakiet będzie obejmował rakiety dla systemów Patriot i NASAMS, systemy przeciwdronowe, „znaczną ilość” amunicji artyleryjskiej i rakiety przeciwlotnicze. Później ogłoszono, że Departament Obrony zamówi dla Ukrainy dodatkową amunicję do systemów Patriot, NASAMS i HIMARS, pociski artyleryjskie kal. 155 i 152 mm, pociski odłamkowo-burzące i precyzyjną amunicję lotniczą za 6 miliardów dolarów. Wskazano także sprzęt do integracji zachodnich wyrzutni, rakiet i radarów z ukraińskimi systemami obrony powietrznej, środki przeciwdronowe, stacje radarowe, radary przeciwartyleryjskie, drony Switchblade i Puma oraz środki wsparcia ukraińskiej produkcji dronów.

⚆ Wywiad brytyjski przeanalizował sytuację w obwodzie awdijowskim obwodu donieckiego, zauważając, że natarcie okupantów na tym terenie przyspieszyło w ciągu ostatniego tygodnia, pomimo strat.

⚆ Minister Obrony Kanady Blair zapowiedział na posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy przeznaczenie dodatkowych środków na ukraińską produkcję dronów oraz czeską inicjatywę na zakup pocisków artyleryjskich.

⚆ Wysokoprecyzyjna amunicja GLSDB o zasięgu 140 km dostarczona USA okazała się nieskuteczna na polu walki, – Zastępca Sekretarza Obrony USA. Wśród głównych powodów wiceminister wymienił aktywny wpływ rosyjskich systemów EW, taktykę stosowania, problemy z obsługą i umiejętnościami załóg.

⚆ Belgia przeznaczy 200 mln euro na niemiecką inicjatywę znalezienia obrony powietrznej dla Ukrainy. Według ministra obrony Belgii Dedondera kraj przekaże Ukrainie także rakiety do systemów obrony powietrznej z własnych zasobów (nie precyzując, z których i ile)

⚡️Sytuacja energetyczna: W tym tygodniu państwowy „Naftogaz” przedłużył preferencyjną cenę gazu dla ludności. Będzie to, jak poprzednio, 7 hrywien 96 kopiejek. za metr sześcienny, – oświadczenie Premiera na posiedzeniu Rządu. Podjęto też decyzję o przedłużeniu preferencyjnej ceny energii elektrycznej dla ludności – 2 hrywny 64 kopiejek na kilowat Regulacja dotycząca nakładania specjalnych obowiązków na uczestników rynku energii elektrycznej zostanie przedłużona do 31 maja – dodał Szmyhal

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Ukraina odzyskał ciała 140 poległych żołnierzy. Wśród nich znajduje się 112 ciał obrońców, którzy walczyli w kierunku Doniecka, 20 poległych żołnierzy w kierunku Ługańska, 5 ciał żołnierzy z kierunku Sum, 2 poległych w kierunku Zaporoża i jeden z kierunku Chersoń.

⚆ Sąd aresztował Ministra Polityki Rolnej Mykołę Solskiego do 24 czerwca z alternatywną kaucją w wysokości 75,7 mln hrywien. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora SAP w sprawie tymczasowego aresztowania, ale niemal potroił kaucję. Kaucję wpłacono. Solski ma teraz obowiązek stawić się na żądanie detektywa NABU, śledczego lub sądu, nie opuszczać Kijowa, nie kontaktować się ze świadkami w sprawie, oddać paszport i inne dokumenty oraz nosić elektroniczną bransoletkę. Ministrowi zakazano także porozumiewania się ze swoim zastępcą.

⚆ Pracownicy będą mogli zostać zwolnieni za niepowiadomienie o bliskich, którzy pozostali na czasowo okupowanym terytorium. Stosowną ustawę przyjęła ustawę Rada Najwyższa. Zachowanie tych zasad postępowania w przedsiębiorstwach, instytucjach, organizacjach o strategicznym znaczeniu dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa i/lub obiektach lub operatorach infrastruktury krytycznej będzie obowiązkowe.

⚆ Kijowska Rada Miasta ogłosiła, że pilnie ewakuuje dwa szpitale w Kijowie, z czego jeden to szpital dziecięcy przy ulicy Bogatyrskiej, w związku z informacjami na portalach społecznościowych o rosyjskich atakach na te placówki medyczne. „W mediach internetowych szeroko rozpowszechniany jest film, który faktycznie zapowiada atak wroga na te placówki medyczne. I że rzekomo w tych szpitalach przebywa personel wojskowy. To absolutne kłamstwo i prowokacja ze strony wroga, którą próbuje on wykorzystać do ataku na infrastrukturę społeczną stolicy” – stwierdziły władze w oświadczeniu.

⚆ ​​W obwodzie chersońskim Regionalna Rada Obrony wprowadziła szereg nowych ograniczeń, w szczególności zakazała odwiedzania obszarów przybrzeżnych wzdłuż prawego brzegu Dniepru.

🌍Alianci:

⚆ Sekretarz Generalny NATO Stoltenberg powiedział, że Chiny powinny zaprzestać wspierania Federacji rosyjskiej w jej wojnie z Ukrainą, jeśli chce ona mieć dobre stosunki z Zachodem, a także przestrzegł sojuszników przed uzależnieniem się od chińskich zasobów.

⚆ Ochroną tymczasową zostaną objęci Ukraińcy nieposiadający paszportów w Polsce – powiedział szef MSZ Marcin Kierwiński. „Będziemy kontynuować ochronę ukraińskich uchodźców, która obowiązuje [póki co] do 30 czerwca. Osoby, które nie posiadają paszportów, zostaną objęte ochroną tymczasową. Polska będzie chronić ich prawa i nie będzie przekazywać ich danych osobowych nikomu, w tym Ukrainie”.

⚆ Amerykańska propozycja wykorzystania dla Ukrainy wpływów z zamrożonych aktywów Federacji rosyjskiej nabiera tempa w G7 – Reuters. Sekretarz skarbu USA Yellen z zadowoleniem przyjęła „bardzo konstruktywny krok” UE mający na celu oddzielenie wpływów z aktywów posiadanych przez Euroclear z siedzibą w Brukseli i przekazanie ich Ukrainie, zauważając, że można by również zwiększyć przyszłe odsetki w celu rozszerzenia funduszy dostępnych dla Ukrainy. Yellen powiedziała, że ​​Waszyngton jest nadal przekonany, że pełne zajęcie rosyjskich aktywów jest uzasadnione na mocy prawa międzynarodowego, ale stwierdziła, że ​​inne podejście będzie prawdopodobnie bardziej akceptowalne dla niektórych partnerów G7.

⚆ Polski rząd uwzględni decyzję Ukrainy o zawieszeniu usług konsularnych dla mężczyzn w wieku 18-60 lat w ogólnej decyzji w sprawie przedłużenia tymczasowej ochrony obywateli Ukrainy, która jest na etapie przygotowań – Minister Spraw Wewnętrznych.

⚆ Estoński poseł, członek Komisji Obrony Państwa Riigikogu i Grupy Parlamentarnej Ukraina-Estonia Kristo Anne Vaga w piątek rano wyruszył na rowerze z Tallina do Kijowa, aby zebrać pieniądze dla Sił Obronnych Ukrainy. Wspólnie z organizacją NAFO zbierane są datki finansowe na zakup niezbędnych pojazdów z napędem na cztery koła i dronów FPV dla ukraińskich obrońców. Odległość z Tallina do Kijowa wynosi około 1700 kilometrów. Podróż potrwa około tygodnia.

⚆ W ciągu ostatniego tygodnia niemieckie służby bezpieczeństwa dokonały trzech głośnych aresztowań rosyjskich i chińskich szpiegów, z których jeden okazał się asystentem niemieckiego posła do Parlamentu Europejskiego. A to dopiero wierzchołek góry lodowej, Constantin von Notz, przewodniczący parlamentarnej komisji ds. wywiadu, powiedział Financial Times: „Państwa autorytarne niemal codziennie próbują destabilizować i wpływać na nasze demokracje… Warto zacząć od tego, że nie ma w Niemczech są setki szpiegów, którzy próbują mu zaszkodzić”. W zeszłym tygodniu niemieckie siły specjalne zatrzymały w Bawarii dwie osoby posiadające obywatelstwo rosyjskie i niemieckie, które monitorowały fabryki wojskowe, szlaki dostaw broni oraz amerykańską bazę, w której szkolone są załogi ukraińskich czołgów. Zatrzymani planowali także sabotaż w obiektach wojskowych i przemysłowych, między innymi w celu zakłócenia dostaw broni na Ukrainę. W poniedziałek w Nadrenii Północnej-Westfalii zatrzymano trzech obywateli Niemiec pod zarzutem próby sprzedaży Chinom technologii wojskowej. A następnego dnia aresztowano Jian Guo, jednego z trzech pracowników członka partii Alternatywa dla Niemiec Maximiliana Kra, który miał pełny dostęp do materiałów Parlamentu Europejskiego.

⚆ USA mają nadzieję, że decyzja sojuszników o przekazaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu, w szczególności ATACMS, skłoni Niemcy do podjęcia podobnego kroku w sprawie własnych rakiet manewrujących Taurus. Ukraina od dawna prosi Niemcy o dostarczenie rakiet Taurus o zasięgu do 500 kilometrów. Berlin jednak nie zgodził się na to, obawiając się eskalacji konfliktu. Kanclerz Niemiec Scholz potwierdził niedawno, że w dalszym ciągu będzie odmawiał dostaw rakiet manewrujących – mimo że Kongres USA jest gotowy przekazać amerykańskie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS.

⚆ Szwajcaria przeznacza dla Ukrainy w ramach pakietu pomocowego 5 miliardów franków, czyli około 5,5 miliarda dolarów. Nie wiadomo jeszcze, na co zostaną przeznaczone te pieniądze, ale jak stwierdzono w decyzji szwajcarskich legislatorów, jest to jedna z części pakietu, który powinien „poprawić zdolności obronne neutralnej Szwajcarii”.

💀 Ciemna strona:

⚆ Na terytorium Stawropola płonie rynek centralny. Według oficjalnych danych powierzchnia pożaru wynosi 1000 metrów kwadratowych i rozprzestrzenia się, moment eksplozji zarejestrowano na nagraniu. Na miejscu pracują służby specjalne.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ tak rosjanie ostrzeliwują Czasiw Jar

⚆ a tak Wuhłedar (KAB)

⚆ Nie było autobusu

⚆ Nowy rekord w nowej dyscyplinie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *