🪖Dzień 792 (25 kwietnia 2024, 20:55) – bolesne czekanie

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

W powietrzu nieco spokojnie – rosja od kilku dni nie przeprowadziła masowych ataków powietrznych. Gorzej na lądzie. Ukraińcom nie udaje się opanować wyłomu pod Oczeretyne. Jednocześnie widać więcej ostrzałów artyleryjskich na przyfrontowe miejscowości ze strony rosjan.

Wprawdzie od soboty ze świata spływa nieco więcej deklaracji o pomocy, to trzeba pamiętać że jej dostarczenie zajmie długie tygodnie. Ukraina to wytrzyma zapewne kosztem pewnych ustępstw terenowych i stratami w ludziach i będzie to kosztowne i bolesne wytrzymywanie.

Do „Nocnego Łowcy” brak jeszcze około 3 200zł. Jest 80% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Brak masowych nalotów

⚆ Poranny atak na obwód czerkaski. 6 osób rannych i uszkodzony obiekt infrastruktury krytycznej. rosjanie użyli rakiety Iskander-K.

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 105 miejscowości i 216 obiektów infrastruktury

⚆ Nocny ostrzał artyleryjski Nikopola i okolic. Nikt nie ucierpiał.

⚆ Popołudniu eksplozje w Krzywym Rogu – działała tam ochrona przeciwlotnicza.

⚆ Eksplozje w Sumach – rosyjski atak bombami kierowanymi (KABy)

⚆ Bałaklija – ostrzelane okolice dworca kolejowego. 10 osób rannych.

⚆ Biłozerka – ranny został 74 letni mężczyzna

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – postępy rosjan ze strony Bohdaniwki w kierunku Kałyniwki
Pod Awdijiwką – rosjanie przejęli Nowobachmutiwkę, mają niemal zdobyte Sołowiowe, Oczeretyne – tu niestety rosjanie postępują i rozwijają swoje działania wokół Oczeretyne co jest potencjalnie groźne dla sił ukraińskich. rosjanie mieli też postępy koło Semeniwki.
Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka – tu również szereg postępów rosjan w kierunku Kostiantyniwki, Krasnohoriwki, Pobiedy.
Czasiw Jar – rosjanie koncentrują siły wokół miejscowości

2️⃣ Odcinek zaporoski: brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne: brak działań

🌻Straty rosjan: -1040 (462 980) -28 systemów artyleryjskich -13 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Brak

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Ukraina potajemnie otrzymała ponad 100 rakiet ATACMS o zasięgu 300 km i dużą liczbę amunicji kasetowej, — NYT. Kuleba poinformował także, że USA negocjują transfer na Ukrainę 7 baterii systemów obrony powietrznej Patriot i ustalana jest cena kompensacji. Z otwartych źródeł wiadomo, że Hiszpania, Grecja, Japonia mogą przesłać 3-7 baterii przez USA.

⚆ USA uważają, że nowa pomoc da Ukrainie szansę przejęcia inicjatywy. Nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej o wartości 1 miliarda dolarów został ogłoszony po wielomiesięcznej przerwie, podczas której siły rosyjskie rozpoczęły wielką ofensywę we wschodniej Ukrainie. „Oddziały ukraińskie racjonowały amunicję i zasoby przez długi czas. Dlatego właściwie inicjatywę przejęły wojska rosyjskie” – skomentował wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA. Jego zdaniem pomoc USA i innych krajów „pozwoli Ukraińcom zacząć przejmować inicjatywę”, ale „nie będzie to proces szybki”.

⚆ Zdaniem ekspertów ISW dostarczony Ukrainie ATACMS może osłabić rosyjską logistykę, zagrozić lotniskom i magazynom Federacji rosyjskiej. Dla Ukrainy będą one miały jednak znaczenie operacyjne, jeśli uderzenia te zostaną wzmocnione działaniami lądowymi.

⚆ USA mogą w pełni zapewnić Ukrainie wszystko, czego potrzebuje w 2024 roku – doradca prezydenta USA Sullivana. Administracja USA dysponuje wystarczającymi zasobami na poziomie legislacyjnym, aby przez cały 2024 rok wspierać Ukrainę w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji.

⚆ rosja produkuje więcej broni, niż potrzebuje do prowadzenia wojny na Ukrainie i zapełnia nią własne magazyny – minister obrony Niemiec Pistorius. “Można być naiwnym i mówić, że putin robi to tylko ze względów ostrożności. Jako osoba sceptyczna powiedziałbym w tym przypadku, że robi to, bo ma plany albo coś może być” – uważa Pistorius.

⚆ Dania zwiększy pomoc wojskową dla Ukrainy w 2024 r. o 590 mln euro, — rząd kraju. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na bezpośrednie wsparcie wojskowe Ukrainy w postaci broni i innego sprzętu wojskowego oraz programów szkoleniowych. Chodzi o zamawianie broni u producentów i finansowanie inicjatyw innych krajów. Niedawno okazało się także, że Dania jako pierwsza na świecie zakupiła broń dla Sił Zbrojnych bezpośrednio od ukraińskich producentów.
Jest prawdopodobne, że część tych środków zostanie w ten sposób wykorzystana.

⚆ Federacja rosyjska ograniczyła działalność swojego lotnictwa na Morzu Czarnym po zniszczeniu Tu-22m3, – Siły Powietrzne.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Ukraina zajmuje ósme miejsce na świecie pod względem wydatków na obronność. W 2023 roku wzrosły one o 51% w porównaniu do roku 2022. W ubiegłym roku na obronę Ukraina przeznaczyła 37% PKB. w 2022 r. było to 26%.

⚆ Rada Najwyższa zatwierdziła w pierwszym czytaniu projekt ustawy nr 10256, który inicjuje utworzenie systemu rejestracji osób, których życie i zdrowie zostały naruszone w wyniku zbrojnej agresji Federacji rosyjskiej. Ministerstwo dodało, że w przyszłości Ukraina planuje także wykorzystać informacje o wszelkiego rodzaju szkodach i wydatkach powstałych w wyniku agresji rosji do uzyskania reparacji.

⚆ Centra mobilizacyjne nie będą doręczać wezwań za granicą — rzecznik Ministerstwa Obrony Łazutkin. Mężczyźni nie muszą przyjeżdżać na Ukrainę z zagranicy, aby zaktualizować swoje dane. Będzie można to zrobić w urzędach konsularnych, a także za pośrednictwem urzędu elektronicznego, który powinien zacząć działać już w czerwcu.

⚆ rosjanie rozpoczynają pobór młodzieży z zajętych terenów obwodu zaporoskiego do swojego wojska. Jest to naruszenie prawa międzynarodowego.

⚆ Minister Polityki Agrarnej i Żywności Solski podał się do dymisji — Stefanczuk. Były już minister został niedawno oskarżony o przejęcie w posiadanie gruntów o wartości 290 mln hrywien. i próba nabycia ziemi za kolejne 190 milionów hrywien. w rejonie Sumy.

⚆ Pracownicy Państwowego Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego prowadzą postępowanie karne dotyczące okoliczności wybuchów w Mikołajowie i przyczyn, które doprowadziły do ​​tragedii 24 kwietnia. Według wstępnych informacji, do wybuchu doszło na parkingu podczas nieostrożnego przeładowywania przez wojsko amunicji z jednego samochodu do drugiego. W wyniku eksplozji zginęło dwóch żołnierzy, a dwóch kolejnych zostało rannych. W trakcie gaszenia pożaru doszło do kolejnej eksplozji, w wyniku której rannych zostało pięciu ratowników, którzy przybyli na wezwanie.

⚆ W stolicy przed komendami wojskowymi ustawiły się kolejki do aktualizacji mandatów. W kolejkach stoi średnio ponad 100 osób.

🌍Alianci:

⚆ Kraje NATO w ostatnich miesiącach nie udzieliły Ukrainie obiecanej pomocy, musimy być uczciwi i to przyznać, – Stoltenberg

⚆ Szef Służby Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi Iwan Tertel ogłosił rzekomy udaremniony „atak dronów” na Mińsk z terytorium Litwy. Dodał, że „w dalszym ciągu nie jest możliwe podanie społeczeństwu szczegółowych informacji”. Siły Zbrojne Litwy nazwały oświadczenie Tertela dezinformacją i złudzeniem.

⚆ Polska jest gotowa pomóc Ukrainie w powrocie mężczyzn w wieku poborowym – Ministerstwo Obrony Kraju. Według danych Eurostatu, według stanu na styczeń 2024 r. w krajach UE mieszka około 4,3 mln Ukraińców, z czego około 860 tys. to dorośli mężczyźni. Od początku masowej inwazji na Federację rosyjską Polska udzieliła schronienia 950 000 Ukraińcom, co stanowi drugą najwyższą liczbę po Niemczech.

⚆ Po Polsce Litwa zadeklarowała także, że jest gotowa pomóc Ukrainie w powrocie poborowych – szef litewskiego Ministerstwa Obrony. Minister obrony Litwy Laurinas Kaschyunas powiedział, że nikt nie będzie odbierał Ukraińców i zawoził ich na Ukrainę. Powiedział, że nie rozważa jeszcze konkretnych kroków i czeka na działania ze strony Polski, aby zobaczyć, która opcja jest lepsza dla Litwy.

⚆ Ukraińcy mogą przebywać w Niemczech z nieważnym paszportem – podał rząd.

⚆ Parlament Europejski przyjął uchwałę potępiającą sposób przeprowadzenia wyborów prezydenckich w rosji wzywającą do nieuznawania ich za legalne. Parlamentarzyści podkreślali, że jedynym celem tego było naśladowania procesu wyborczego i legitymizacja dalszej władzy putina, kontynuacja represji wewnętrznych i wojny z Ukrainą.

⚆ Prezydent Francji Macron broni swojej opinii, że przy nieprzewidywalnym zachowaniu współczesnej rosji zachodni sojusznicy nie powinni pozwolić jej zrozumieć, gdzie są granice ich działań, co nazywa „strategiczną dwuznacznością”.

⚆ Stany Zjednoczone planują zwiększyć produkcję pocisków 155 mm do 100 000 miesięcznie do lata przyszłego roku – Defense Express cytując zastępcę szefa sztabu armii amerykańskiej, generała porucznika Jamesa Mingusa.

⚆ rosja zawetowała projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwko rozprzestrzenianiu broni, w tym broni nuklearnej, w przestrzeni kosmicznej. Za dokumentem przedstawionym przez Japonię i USA głosowało 13 z 15 członków Rady Bezpieczeństwa. Przeciwko temu głosowała jedynie rosja, Chiny wstrzymały się od głosu.

⚆ Parlament Europejski przegłosował niewiążącą uchwałę wzywającą UE do nie rozpoczynania negocjacji członkowskich z Gruzją do czasu obowiązywania skandalicznej ustawy „o przejrzystości wpływów zagranicznych”. Za uchwałą głosowało 425 posłów, 25 było przeciw, 30 wstrzymało się od głosu.

💀 Ciemna strona:

⚆ Prezydent rosji putin ogłosił, że planuje wizytę w Chinach w maju. rosja i Chiny znacznie pogłębiły stosunki od początku wojny rosji na pełną skalę z Ukrainą. Dla Moskwy ChRL jest ważnym rynkiem zbytu własnych towarów, a także obejścia zachodnich sankcji. Zamiast tego Chiny czerpały korzyści z importu taniej rosyjskiej energii i dostępu do ogromnych zasobów naturalnych.

⚆ rosja przygotuje się do ataku na Polskę, jeśli pojawi się tam broń nuklearna. „Konkretne obiekty z pewnością staną się celem i to one znajdą się na czele naszego planowania wojskowego” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych rosji Siergiej Rjabkow.

⚆ W rosyjskim mieście Omsk płoną trzy zbiorniki z produktami naftowymi o pojemności 200 litrów każdy. Całkowita powierzchnia pożaru wynosi 500 metrów kwadratowych. W gaszeniu pożaru brały udział dwa wozy strażackie, ponad pięćdziesięciu strażaków i 15 jednostek sprzętu specjalnego.

⚆ Statek Angara, który od sierpnia 2023 roku przetransportował do rosyjskich portów tysiące kontenerów, które prawdopodobnie zawierały północnokoreańską amunicję, od lutego jest zakotwiczony w chińskiej stoczni we wschodniej prowincji Zhejiang – Reuters

⚆ Irański raper Toumazh Salihi, który wspierał Ukrainę i brał czynny udział w protestach przeciwko reżimowi w Iranie, został skazany na śmierć – jego prawnik.

⚆ rosjanie planują pokazać w Moskwie 9 maja niemiecki sprzęt zdobyty na Ukrainie, — BILD. Armia rosyjska przywiozła dziesiątki próbek zachodniego sprzętu z 12 krajów, które zostały zdobyte lub zniszczone na froncie: czołg Leopard, bojowy wóz piechoty Bradley, bojowy wóz piechoty Marder i inne.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ armia rosyjska i jej odważni żołnierze

⚆ RSF – rosyjska solidarność frontowa

⚆ Lego duplo czyli rosyjskie improwizacje czołgowe

⚆ Było blisko do pierwszego chyba takiego przypadku..

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *