🪖Dzień 790 (23 kwietnia 2024, 23:30) – wiosenne dozbrajanie

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dawno nie było tylu informacji o dozbrajaniu Ukrainy. Nie dość, że pakiet pomocowy od USA nie tylko sprawnie idzie przez senat, to spora część amunicji i sprzętu jest gotowa do wysyłki z krajów graniczących z Ukrainą. Do tego UK ogłosiło dziś rekordowy pakiet pomocy ze swojej strony. Nieco gorzej idzie pozyskanie dodatkowej obrony przeciwlotniczej. Są też dobre wiadomości i konkrety z ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego. Wprawdzie skala mniejsza, ale od czegoś trzeba zacząć. Oby rzeczy zadziały się faktycznie szybko tak jak są zapowiadane.

Na samym froncie inicjatywa po stronie rosjan i nadal mają drobne postępy. Martwić się należy sytuacją pod Oczeretyne i Czasiw Jarem. Pod samym Bachmutem i w jeszcze conajmniej dwóch punktach Ukraińcom udało się odbić nieco terenu.

Do „Nocnego Łowcy” brak jeszcze 3 700zł. Jest 77% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ W nocy Ukraińcy zniszczyli 15/16 Shahedów. rosjanie uderzyli też dwiema rakietami Iskander-M. Atakowane obwody to mikołajowski, odeski, czerkaski i kijowski.

⚆ W obwodzie odeskim ranne zostało 9 osób w tym 4 dzieci. Zniszczone zostało 14 mieszkań.

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 85 miejscowości i 118 obiektów infrastruktury

⚆ W nocy rosjanie zaatakowali obwód charkowski, w fabryce drobiu wybuchł pożar. Brak ofiar w ludziach.

⚆ Popołudniu miały miejsce eksplozje w Połtawie

⚆ Wieczorem miały miejsce uderzenie w rejon dnieprowski – 4 rannych. Rano i wieczorem miały miejsce eksplozje w Dniepropietrowsku.

⚆ Uderzenie KABami w Kostantyniwce

⚆ Uderzenie w Charków

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – pod Spirnym i Kliszczijiwką rosjanie przesunęli się o 100m. Pod Iwaniwskim Ukraińcom udało się odbić nieco terenu.
Oczeretyne – postępy rosjan – poszerzają swoją strefę kontroli w miejscowości.


Pod Awdijiwką – W Nowokałynowym Ukraińcy wyparli rosjan. Teraz kontrolują 85% miejscowości.
Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka – 100m dla rosjan i dodatkowe 100m koło Kostiantyniwki
Czasiw Jar – na wschodniej flance jakby lepiej. Walki trwają zaś w południowej części.

2️⃣ Odcinek zaporoski: brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Eksplozje w Sewastopolu i zamknięty most krymski

🌻Straty rosjan: -800 (461 060) -29 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ Szebekino

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Większość broni z nowego pakietu pomocowego USA dla Ukrainy znajduje się już w magazynach w Niemczech i Polsce – CNN. Źródło podało, że pociski będą jednymi z pierwszych materiałów, które zostaną dostarczone na Ukrainę. Zaznacza się, że po przekroczeniu granicy ukraińscy urzędnicy będą starali się jak najszybciej dostarczyć potrzebne materiały tam, gdzie są potrzebne, ale w dalszym ciągu będzie to stanowić istotny problem logistyczny ze względu na ogromną ilość broni. Dlatego nawet przy szybkim zatwierdzeniu pakietu pierwszej pomocy przewaga, jaką posiada obecnie Federacja rosyjska, nie zostanie od razu wyeliminowana.

⚆ Stany Zjednoczone przygotowują pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów, podał Reuters, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników.

⚆ CNN: Rakiety ATACMS mogą zostać przekazane Ukrainie w ramach kolejnego pakietu pomocowego USA. Jak wynika z materiału, nowy pakiet będzie dostarczany w ramach mechanizmu PDA – czyli broń będzie dostarczana Ukrainie z zapasów armii amerykańskiej, co jest najszybszym dostępnym sposobem.

⚆ We wtorek podczas swojej wizyty w Polsce brytyjski premier Sunak ogłosi największy w historii pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 mln funtów. Ten największy w historii pakiet wyposażenia obejmuje:
▫️60 łodzi, w szczególności łodzi rajdowych i nurkowych oraz dział morskich;
▫️ponad 1600 rakiet uderzeniowych i przeciwlotniczych, a także dodatkowe rakiety dalekiego zasięgu Storm Shadow;
▫️ponad 400 sztuk sprzętu, w tym 160 chronionych pojazdów „Husky”, 162 pojazdy opancerzone i 78 pojazdów terenowych;
▫️około 4 milionów nabojów do broni strzeleckiej

⚆ Litwa ogłosiła przekazanie na Ukrainę partii pojazdów opancerzonych dowodzenia i sztabu M577, dokładna liczba pojazdów nie została podana.

⚆ Grecja planuje transfer systemu obrony powietrznej Patriot na Ukrainę w ramach „gwarancji” USA — Pronews. Chodzi o gwarancje bezpieczeństwa i rekompensatę finansową, która będzie obowiązywać przez cały okres „dzierżawy” systemu. Oczekuje się, że przybędzie tu jeden z dwóch Patriotów Pac 3 stacjonujących obecnie w Atenach.

⚆ Szwecja może przekazać Ukrainie system obrony powietrznej RBS 70 – powiedział minister obrony kraju. „W tej chwili koncentrujemy się na wkładzie finansowym i być może także na RBS 70, ponieważ mogłoby to zmniejszyć obciążenie systemów Patriotów” – powiedział minister obrony kraju.

⚆ rosjanie posuwają się jednocześnie w 3 kierunkach: z kierunku Awdijiwki, mając nadzieję na dokonanie przełomu na dużą skalę i dotarcie do granicy obwodu donieckiego — ISW.

⚆ BILD twierdzi, że wie, gdzie znaleźć setki pojazdów opancerzonych dla Ukrainy. Wczoraj dziennikarze BILD opublikowali śledztwo w sprawie opóźnienia w dostawie na Ukrainę 400 pojazdów ciężko opancerzonych typu „MRAP”, czyli „Mine Resistant Ambush Protected” lub „pojazdów chronionych przed minami i zasadzkami”. Niemcy płacą za ten kontrakt firmie Flensburger Fahrzeugbau GmbH 315 mln euro, więc jeden samochód kosztuje 787 500 euro.
Dziennikarze BILD twierdzą, że posiadają dokumenty, z których wynika, że ​​firma „Flensburger Fahrzeugbau GmbH” nie zajmowała się wcześniej produkcją „MRAP”. Modyfikuje amerykańskie pojazdy opancerzone cywilnego typu „BATT UMG”, produkowane przez amerykańską firmę „The Armored Group (TAG)”, co z kolei przypomina cywilnego Forda-550. „Żaden pojazd tego typu nie został jeszcze dostarczony [na Ukrainę]” – cytuje BILD rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony. Przedstawiciel FFG przyznał: „Elementy samochodu są produkowane w USA i wysyłane do Niemiec”. Niemieckie Ministerstwo Obrony twierdzi, że „restrykcyjne zezwolenia na eksport z USA do Niemiec” doprowadziły do ​​opóźnień w dostawach. BILD oświadcza, że ​​wymagane certyfikaty ochrony przeciwminowej STANAG 4569 poziom 2A/2B dla wyrobów „FFG” nie są jeszcze dostępne. Dziś dziennikarz Julian Röpcke, autor artykułu, pisze, że po publikacji prezes kanadyjskiej firmy „roshel” Roman Szymonow zwrócił się do BILD i zaproponował „znacznie lepszą alternatywę”:
▫️ Natychmiastowe przekazanie na Ukrainę 100 pojazdów „MRAP” zgodnie ze standardem STANAG 2A/2B.
▫️ Gotowość realizacji do końca roku kontrakt na 400 pojazdów, którego „FFG” nie jest w stanie zrealizować, gdy firma „roshel” jest w stanie wyprodukować 140 pojazdów opancerzonych miesięcznie.
▫️ Ten kontrakt będzie kosztować Niemcy o połowę mniej, ponieważ jedna maszyna będzie kosztować 375 000 euro.

⚆ Wojsko ukraińskie przeprowadziło udane testy nowych reflektorów dla mobilnych grup obrony powietrznej. Wyposażone są w kamerę termowizyjną i naprowadzanie laserowe.

⚆ Stany Zjednoczone testują na froncie ukraińskim projekt sztucznej inteligencji, aby przewidywać rosyjskie ataki, — The New York Times. Wojna na Ukrainie, zdaniem wielu amerykańskich urzędników, stała się prawdziwym darem dla amerykańskiej armii, poligonem doświadczalnym nowych technologii. Wśród nich jest Project Maven, który pomaga wojsku identyfikować cele na podstawie materiału filmowego z drona. Jest używany w amerykańskiej bazie w Europie, gdzie działa centrum gromadzenia danych wywiadowczych. Jednak jak dotąd zastosowanie technologii AI przyniosło mieszane rezultaty. Z jednej strony dowódcy wojskowi znaleźli sposób na połączenie wszystkich ruchów i łączności wojsk rosyjskich w pełny obraz i przewidzenie, gdzie mogą nastąpić nowe ataki. Z drugiej strony nie jest jasne, czy nowe technologie wystarczą, aby przejąć inicjatywę.

⚆ Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało wojsku 40 pojazdów opancerzonych ukraińskiej produkcji Kozak-2M1.

⚆ Od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę rosjanie wystrzelili na Ukrainę 9100 rakiet i dronów szturmowych. Skala jest niespotykana, a liczba może być jeszcze większa, gdyż Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy nie zawsze wskazują dokładną liczbę wystrzelonych celów powietrznych.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Szef MSZ Kułeba potwierdził pogłoski o zawieszeniu obsługi konsularnej obywateli Ukrainy w wieku mobilizacyjnym przebywających za granicą. „Jak to teraz wygląda: człowiek w wieku poborowym wyjechał za granicę, pokazał swojemu krajowi, że kwestia jego przetrwania go nie obchodzi, a potem przychodzi i chce otrzymać usługi z tego kraju. To tak nie działa. Jest wojna w naszym kraju” – podkreślił. Kułeba przypomniał, że obowiązek aktualizacji danych w centrum mobilizacyjnym istniał jeszcze przed przyjęciem nowej ustawy o mobilizacji. „Jeśli ci ludzie wierzą, że ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje życie za to państwo, a ktoś będzie siedział za granicą, ale jednocześnie będzie korzystał z usług tego państwa, to tak to nie działa. Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec Ojczyzny, dlatego wczoraj poleciłem podjęcie działań w celu przywrócenia sprawiedliwego traktowania mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i za granicą” – podkreślił minister. Dodał, że wkrótce Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekaże szczegółowe wyjaśnienia dotyczące dalszej procedury uzyskania usług konsularnych dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśniło, jak długo nie będzie świadczyć usług konsularnych mężczyznom w wieku mobilizacyjnym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśniło, że dokumenty regulacyjne określające świadczenie usług konsularnych oraz związane z nimi systemy informacyjno-komunikacyjne Ministerstwa Spraw Zagranicznych muszą zostać zmienione zgodnie z ustawą o mobilizacji. Podkreślili, że zawieszenie usług konsularnych jest krokiem tymczasowym ze względu na konieczność rozwiązania kwestii związanych z rejestracją do wojska obywateli w wieku mobilizacyjnym przebywających za granicą”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych osobno wskazuje, że po wejściu w życie ustawy o mobilizacji 18 maja 2024 r. „proces przyjmowania i rozpatrywania wniosków o podjęcie działań konsularnych będzie kontynuowany z uwzględnieniem nowych wymogów wynikających z przepisów ustawy”.

⚆ Na budowę fortyfikacji rząd przeznaczył ponad 8 miliardów dolarów. „Tym samym od początku 2024 roku przeznaczyliśmy prawie 38 miliardów hrywien na wzmocnienie linii obronnych. I na tym nie poprzestaniemy”. – podkreślił premier Szmyhal. Podkreślił, że zadaniem rządu jest stworzenie niezawodnego muru obronnego, który „chroni naszych żołnierzy i daje naszej armii większą przewagę na polu bitwy”.

⚆ Gabinet Ministrów odwołał wiceministra obrony Połowenkę, który odpowiadał za wsparcie tyłów.

⚆ Fundusz Wsparcia Energetycznego Ukrainy zebrał około 410 milionów euro – Szmyhal. „Fundusz Wsparcia Energetycznego Ukrainy wraz z ogłoszonymi składkami zebrał od 13 krajów partnerskich około 410 mln euro. Za te środki kupimy generatory, transformatory, części zamienne i przeprowadzamy intensywne naprawy”. – powiedział. Premier zauważył, że Wielka Brytania ogłosiła przeznaczenie ponad 180 mln dolarów na wzmocnienie ukraińskiego sektora energetycznego. Z kolei Litwa przekaże sprzęt ze swoich elektrowni cieplnych, elektrowni jądrowych i magazynów, a Niemcy wyślą 400 generatorów.

⚆ Dowództwo wojskowe Litwy – Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Valdemaras Rupshis i Szef Sztabu Generalnego Mindaugas Steponiavičius – udali się z wizytą do Kijowa, spotkał się z nimi Szef Sztabu Syrskij. „Omówiliśmy kilka ważnych kwestii. W szczególności jeśli chodzi o sytuację na polu bitwy, wyszkolenie naszych żołnierzy i wsparcie dla Ukrainy. Mamy jasny plan działania w zakresie dalszej współpracy” – powiedział Syrskij.

⚆ Minister Polityki Rolnej Mykoła Solskij został przyłapany za zagarnięciu gruntów państwowych o wartości 291 mln hrywien i próbę przejęcia gruntów za kolejne 190 mln hrywien — NABU. Minister poinformował, że wydarzenia, o które jest podejrzewany, dotyczą lat 2017-2018, kiedy był prawnikiem. Według niego okoliczności te mają związek ze sporem pomiędzy przedsiębiorstwami państwowymi a osobami fizycznymi o grunty przekazane im w posiadanie „zgodnie z prawem”. Minister zapewnił, że będzie jak najbardziej otwarty na ustalanie prawdy.

⚆ W Charkowie siły bezpieczeństwa SBU zatrzymały obywatela, który chciał skierować rosyjskie bomby lotnicze na bazę jednostki specjalnej GUR „Kraken”.

⚆ ​​Według wyników monitoringu stylu życia funkcjonariusze stróżów prawa stwierdzili u funkcjonariusza policji, który pełniąc kierownicze stanowiska w Dnieprze, w ciągu dwóch lat nabył majątek o wartości co najmniej 14 mln hrywien. Pracownikowi postawiono zarzuty złożenia fałszywych informacji i nielegalnego wzbogacenia się. Obecnie rozstrzygana jest kwestia wyboru dla niego środka zapobiegawczego.

🌍Alianci:

⚆ W Senacie USA odbyło się głosowanie proceduralne w sprawie pomocy dla Ukrainy. W chwili pisania tego tekstu ponad 60 senatorów poparło wniosek przywódcy większości w Senacie Chucka Schumera o „zakończenie debaty”, który pozwala na przyjęcie pakietu legislacyjnego dotyczącego pomocy dla Ukrainy w trybie skróconym. Wcześniej republikański senator Mike Lee przedstawił poprawkę, która mogła opóźnić rozpatrzenie projektu ustawy, ale została ona odrzucona zwykłą większością głosów

⚆ USA przygotowują sankcje, które mogłyby odciąć część chińskich banków od światowego systemu finansowego, aby zmusić Pekin do zaprzestania wsparcia handlowego dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego — WSJ.

⚆ Niemiecki rząd namawia USA do dostarczenia Ukrainie co najmniej jeszcze jednego systemu Patriot, który pomoże wzmocnić obronę powietrzną kraju — Bloomberg.

⚆ Dania przeznacza ponad 400 milionów euro na odbudowę i sektor energetyczny Ukrainy. Memorandum przewiduje przeznaczenie przez rząd duński około 40 mln euro na wsparcie sektora prywatnego zaangażowanego w odbudowę Ukrainy oraz 380 mln euro na wsparcie infrastruktury krytycznej wykorzystującej energię odnawialną. Ukraińsko-duński dokument przewiduje także promocję spotkań przedsiębiorców obu krajów oraz zacieśnienie współpracy w dziedzinie budowy statków, rozwoju i przebudowy infrastruktury portów morskich.

⚆ Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa nie wykluczyła, że ​​pierwsza paczka amerykańskiej broni może dotrzeć na Ukrainę już w kwietniu.

⚆ Azerbejdżan i Armenia rozpoczęły procedurę wytyczenia granicy instalując pierwszy słupek graniczny na wspólnym odcinku granicy.

💀 Ciemna strona:

⚆ Wiceminister obrony rosji iwanow został zatrzymany pod zarzutem przyjęcia łapówki. Protokół komisji nie zawiera szczegółów sprawy. TASS, odnosząc się do organów ścigania, pisze, że śledztwo będzie wymagało aresztowania Iwanowa. Rzecznik prezydenta rosji pieskowa podaje, że o zatrzymaniu Iwanowa poinformowano przywódcę Kremla putina, a minister obrony rosji szojgu został o tym uprzedzony. timur iwanow jest wiceministrem obrony Federacji rosyjskiej od 2016 roku. Wcześniej kierował spółką akcyjną „Oboronbud”, podległym departamentem Ministerstwa Obrony Narodowej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Czekają

⚆ W punkcie wydawania paszportów Warszawie

⚆ Hiacynt nie wytrzymał

⚆ rosyjski BMP3 koło Nowomychajłówki

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *