🪖Dzień 788 (21 kwietnia 2024, 21:40) – Przeciąg

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

W zasadzie dni dzielą Ukraińców od pierwszych dostaw amunicji i sprzętu z USA (jeśli nie będzie niespodzianek na pozostałej do przejścia ścieżce legislacyjnej). To oznacza, że rosjanie mają dość wąskie okno na wykorzystanie osłabionej Ukrainy. Trwają masowe szturmy rosjan na kilku odcinkach frontu i pewnie będą się jeszcze wzmagać. Obym się mylił, ale należy oczekiwać, że w ruch pójdą drony i rakiety, bo mimo, że rosja może nie mieć zbyt wiele, to wie, że osłabiona obrona ukraińska ma mniejszą szansę je zbić. Amunicja i sprzęt od USA wprawdzie dotrą szybko na Ukrainę (bo Amerykanie wykorzystają w pierwszej kolejności to co już mają w składach amunicji w Europie) ale nie od razu zmienią obraz frontowy. Po pierwsze front jest długi, po drugie głód jest duży, po trzecie Ukraińcom brakuje też ludzi. Zatem, mimo, że okno deficytu amunicyjnego zamyka się, to przez kilka dni będziemy mieć jeszcze przeciąg…

Na samym froncie rosjanie mają drobne postępy w tych odcinkach co dotychczas. Niepokojąco silnie atakują Czasiw Jar i na północ od Awdijwki.

Do „Nocnego Łowcy” brak jeszcze 4 500zł. Jest 72% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Brak masowych nalotów

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 138 miejscowości i 157 obiektów infrastruktury

⚆ o 8:30 wojska rosyjskie ostrzelały Ukraińsk z MLRS „Smiercz”. 82-letnia kobieta zginęła w wyniku uderzenia w pobliżu domu. Ponadto czterech mężczyzn w wieku od 21 do 53 lat zostało rannych o różnym stopniu ciężkości. Ofiarom udzielono pomocy medycznej. Uszkodzonych zostało także 6 budynków mieszkalnych.

⚆ Atak rakietowy na infrastrukturę portową w Odesie.

⚆ Dwa KABy uderzyły w jedną z wsi w obwodzie chersońskim. Zniszczony został pięciopiętrowy budynek – nikt nie ucierpiał.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – postępy rosjan na południe od Bohdaniwki
Pod Awdijiwką – postępy rosjan w okolicy Nowokałynowego, Oczeretynego. Ciężko koło Newelskiego – tu rosjanie ruszyli z masowymi szturmami.
Odcinek kupiański – brak doniesień
Nowomychajłówka – rosjanie mają kolejne zdobycze w Nowomychajłowce, o której zdobyciu poinformowała wczoraj prasa – DeepState. Jednak według map niewielka część wsi jest nadal kontrolowana przez siły ukraińskie – około 10%.
Czasiw Jar – walki odbywają się na granicach miasta.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Nad ranem w Sewastopolu działała rosyjska obrona przeciwlotnicza. Ukraińcy zaatakowali port i zniszczyli okręt “Komuna”. To jedna z najstarszych jednostek w rosyjskiej flocie, pamiętająca jeszcze czasy carskie. “Komuna” był okrętem ratunkowym, wykorzystywanym między innymi do zbadania miejsca zatonięcia krążownika “Moskwa”. Był on też wyspecjalizowany w operacjach na potrzeby okrętów podwodnych. Słowem – kolejne zatopione okręty rosjan na Morzu Czarnym będzie rosjanom trudno zbadać.

🌻Straty rosjan: -950 (459 530) -41 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ Brak doniesień

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Rakiety ATACMS dalekiego zasięgu zostaną dostarczone Ukrainie do końca przyszłego tygodnia, jeśli prezydent Biden szybko podpisze dokument w sprawie pomocy dla Ukrainy – Mark Warner, przewodniczący Senackiej Komisji ds. Wywiadu.

⚆ ​​rosjanie mogą zwiększyć swoje ataki, wykorzystując „okno” przed przybyciem amerykańskiej pomocy – ISW. Analitycy twierdzą, że w nadchodzących tygodniach siły ukraińskie mogą ponieść dalsze niepowodzenia w oczekiwaniu na amerykańską pomoc bezpieczeństwa, która pomoże Ukrainie ustabilizować front, ale prawdopodobnie będą w stanie powstrzymać obecną rosyjską ofensywę, jeśli szybko nadejdzie wznowiona pomoc amerykańska. Ponadto siły rosyjskie kontynuują, a w niektórych obszarach zintensyfikowały, działania ofensywne, które prawdopodobnie wykorzystują wyjątkowo suche warunki wiosenne i utrzymujący się niedobór ukraińskiego sprzętu do czasu nadejścia obiecanej zachodniej pomocy bezpieczeństwa. Eksperci sugerują, że w nadchodzących tygodniach okupanci prawdopodobnie zintensyfikują działania ofensywne, ataki rakietowe i ataki dronów, aby wykorzystać zamykające się „okno” wynikające z ukraińskich ograniczeń logistycznych.

⚆ Stany Zjednoczone rozważają możliwość wysłania dodatkowych doradców wojskowych na Ukrainę, — Politico. W publikacji, powołując się na rzecznika Pentagonu Pata Rydera, napisano, że doradcy wojskowi będą pomagać Ukrainie w logistyce i konserwacji dostarczonej broni, a także doradzać i wspierać ukraiński rząd i siły zbrojne, ale nie będą brać udziału w działaniach wojennych.

⚆ ​​rosjanie powtarzają taktykę Awdijwki, aby zdobyć Czasiw Jar – brytyjski wywiad. Powołując się na Naczelnego Wodza Oleksandra Syrskiego, resort zauważył, że Federacja rosyjska chciałaby zdobyć Czasiw Jar do 9 maja, kiedy Moskwa obchodzi Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej. Syrski stwierdził, że Czasiw Jar to wstępny krok na drodze do większego miasta Kramatorsk. Brytyjscy analitycy wspomnieli także o oświadczeniu dowódcy Operacyjno-Strategicznej Grupy Sił Chortycja z 18 kwietnia, że ​​siły rosyjskie zrzucały dziennie 30–40 sterowanych bomb lotniczych. Brytyjski wywiad zwrócił uwagę na fakt, że Czasiw Jarjest dobrze chroniony i położony na wzniesieniu.

⚆ Lista krajów, które przystąpiły do ​​czeskiej inicjatywy zakupu pocisków artyleryjskich na Ukrainę, stan na 20 kwietnia:

🇩🇪 Niemcy — 180 000 pocisków 155 mm;
🇧🇪 Belgia – 50 000 pocisków 155 mm;
🇩🇰 Dania – 15 000 pocisków 155 mm;
🇱🇺 Luksemburg – 6000 pocisków 155 mm;

🇳🇱 Holandia — 250 mln euro;
🇳🇴 Norwegia – 140 mln euro;
🇵🇹 Portugalia — 100 mln euro;
🇱🇹 Litwa — 35 mln euro;
🇸🇪 Szwecja — 30 mln euro;
🇫🇮 Finlandia — 30 mln euro;
🇨🇦 Kanada — 27,15 mln euro;
🇱🇻 Łotwa — 10 milionów euro:
🇸🇰 Słowacja — 2 miliony euro;
🇮🇸 Islandia – 2 miliony euro;
🇸🇮 Słowenia – 1 milion euro;

⚆ Litwa przekazała Ukrainie lekki samolot szturmowy L-39ZA „Albatross”, który został już dostarczony na Ukrainę w formie zdemontowanej, będzie służył do szkolenia pilotów.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Będziemy mieli szansę wygrać dzięki nowemu pakietowi pomocowemu z USA, – Zełeński na pytanie dziennikarza NBC, czy pomoc jest potrzebna, aby kontynuować wojnę, czy ją wygrać.

⚆ Jednostka specjalna KORD zatrzymała w Odesie dwóch napastników, którzy zabili wczoraj 20-letniego policjanta Maksyma Zareckiego. Napastnikami są dwaj wojskowi, ojciec i syn w wieku 52 i 26 lat, mieszkańcy regionu winnickiego. Sprawcom grozi dożywocie.

⚆ W Charkowie znaleźli zdrajców, którzy sprzedawali strategiczne tajemnice rosji. SBU informuje, że dzięki współpracy z kierownictwem „strategicznego przedsiębiorstwa” w obwodzie charkowskim zatrzymano „konstruktorów, którzy chcieli sprzedać Federacji rosyjskiej tajne ukraińskie inwestycje”.

🌍Alianci:

⚆ Pentagon będzie potrzebował niecały tydzień po zakończeniu wszystkich procedur niezbędnych do przyjęcia odpowiednich przepisów, aby dostarczyć część broni jednostkom ukraińskim — środki masowego przekazu. Nie było od razu jasne, jak duży będzie pakiet, choć prawie na pewno będzie zawierał bardzo potrzebną amunicję do systemów, na których najbardziej polega ukraińska armia, w tym amunicję 155 mm używaną w haubicach NATO oraz amunicję do artylerii rakietowej średniego zasięgu. Prawdopodobne jest także, że Pentagon dostarczy Ukrainie świeżą transzę sprzętu przeciwlotniczego i amunicji.

⚆ Przywódca większości w Senacie USA Chuck Schumer ogłosił, że we wtorek 23 kwietnia amerykańscy senatorowie wrócą z przerwy, aby głosować w sprawie pomocy dla Ukrainy.
„Senat jest gotowy zrobić kolejny krok w sprawie dodatkowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym” – Schumer.

⚆ W przyszłym tygodniu Blinken odwiedzi Chiny, aby wpłynąć na Pekin i przekonać chińskich przywódców, aby zaprzestali wspierania Federacji rosyjskiej w wojnie z Ukrainą, – AFP News.

⚆ Niemcy zaoferowały Ukrainie sprzęt z zamkniętych elektrociepłowni w celu zastąpienia obiektów uszkodzonych w wyniku rosyjskich uderzeń, – Minister Energii Herman Galuszczenko. Zauważył, że Ukraina ma obecnie mało czasu na produkcję niektórych obiektów energetycznych, dlatego kraj potrzebuje tego, co już jest dostępne.

💀 Ciemna strona:

⚆ W rosji panuje histeria po decyzji o pomocy USA dla Ukrainy i konfiskacie mienia. Sekretarz prasowy putina Dmytro Pieskow powiedział, że zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów pomoc USA dla Ukrainy „spowoduje więcej zgonów Ukraińców” i wzbogaci Stany Zjednoczone, a także zagroził, że Stany Zjednoczone będą musiały odpowiedzieć za konfiskatę zamrożonego majątku Federacji rosyjskiej. Oficjalna przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej Maria Zacharowa nazwała wsparcie Ukrainy „bezpośrednim sponsorowaniem działań terrorystycznych”, Tajwanu „ingerowaniem w wewnętrzne sprawy Chin”, Izraela „bezpośrednią drogą do eskalacji konfliktu” bezprecedensową eskalację” na Bliskim Wschodzie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ serebriańskie ale już niemal nie lasy

⚆ -6 rosjan

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV

💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *