🪖Dzień 784 (17 kwietnia 2024, 23:15) – do lata

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś rosjanie zabrali conajmniej 17 żyć w Czernihowie. Miasto to próbowali zdobyć w pierwszym miesiącu inwazji. Od wycofania się rosjan miasto zostało odbudowane i mimo regularnych alarmów lotniczych sporadycznie spadały na nie rakiety lub Shahedy. Dziś przyleciały na nie 3 Iskandery. Regularnie niszczony jest nadal Charków, który również rosjanie próbowali zdobyć. Trochę to złe słowo – “zdobyć” – w zasadzie każde “zdobyte” miasto w wojnie okazuje się kończyć jako sterta gruzu…

W USA – lekkie zaskoczenie decyzją Johnsona i aż trudno uwierzyć, że nie ma w tym jeszcze jakiegoś haczyka. Już w sobotę USA może zadecydować o przyznaniu pomocy wojskowej Ukrainie. Jak ten pakiet ma wyglądać – przeczytacie w sekcji Świat.

Na froncie widać niepokojące sygnały osłabienia ukraińskiej obrony. Na wielu odcinkach rosjanie mają ogromną ilościową przewagę i osobiście boję się, że wcale nie będą chcieli czekać do lata z większą ofensywą. Dobrze rozumieją, że Ukraina znajduje się aktualnie w najsłabszym momencie od początku wojny w 2014 roku. Enegretyka leży, obrona przeciwlotnicza jest niemal wyzerowana z amunicji, mobilizacja jeszcze się nie rozkręciła, brak amunicji – to dla rosjan “idealny” moment na próbę wyprowadzenia silnego ciosu. Miejmy nadzieję, że rosja jest na to za słaba. Jeśli nie – do lata nie będzie komu odebrać obiecanych dostaw z USA i UE.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 9 659,50 zł czyli 60% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Brak doniesień o nocnych nalotach.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 107 miejscowości i 118 obiektów infrastruktury.

⚆ Trzy uderzenia rakietami Iskanderw centrum Czernihowa – zginęło 17 osób a 60 jest rannych. Rakiety uderzyły w ośmiopiętrowy budynek, cztery wieżowce, szpital, uczelnię wyższą oraz uszkodzonych zostało kilkadziesiąt samochodów.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – +100m dla rosjan pod Iwaniwskim
Pod Awdijiwką – rosjanie podeszli pod Oczeretyne. Walki i drobne postępy rosjan pod Nowokałynowym i Umańskim.
Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka -brak doniesień
Czasiw Jar – brak doniesień

2️⃣ Odcinek zaporoski: postępy rosjan pod Wołodymirówką (odcinek wuhłedarski)

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Uderzenie rakietowe w Dżankoj w okolicy poligonu wojskowego zajmowanego przez siły rosyjskie. Miał zostać zniszczony system obrony powietrznej S-400. Według partyzantów z ruchu ATESZ poważne zniszczenia nastąpiły także w rejonie stanowiska dowodzenia 5. dywizji rakiet przeciwlotniczych 18. pułku rakiet przeciwlotniczych 31. dywizji obrony powietrznej 4. armii . Na lotnisku miały być również rosyjskie samoloty i helikoptery.

🌻Straty rosjan: -710 (456 050) -15 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ GUR poinformował, że 17 kwietnia na lotnisku „Kryaż” w rosyjskim mieście Samara został zniszczony śmigłowiec Mi-8. rosjanie używali tego helikoptera do transportu broni i personelu. Jego koszt może wynosić od 10 do 15 milionów dolarów.

⚆ 7 kwietnia drony GUR zaatakowały 590 odrębną jednostkę radiotechniczną jednostki wojskowej 84680, zlokalizowaną w rosyjskim mieście Kovilkino w Mordowii, podają źródła wywiadu. Odległość od granicy ukraińskiej do dotkniętego obszaru wynosi około 680 kilometrów. Miejscowi mieszkańcy piszą, że około godziny 9 rano usłyszano odgłosy eksplozji. W Internecie publikowane są także filmy przedstawiające słup dymu w miejscu radaru „Kontener” po trafieniu dronem.

⚆ Ukraińskie drony miały atakować rosyjskie fabryki w Kazaniu. Drony zaatakowały fabrykę samolotów im Gorbunowa w Kazaniu (Tatarstan), gdzie produkowane są bombowce strategiczne Tu-22M i Tu-160M.

⚆ Eksplozje w Woroneżu

⚆ Alarm i eksplozje w Biełgorodzie

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Posiedzenie Rady Ukraina–NATO na wniosek Zełeńskiego odbędzie się w piątek 19 kwietnia i będzie poświęcone pilnym potrzebom zbrojeniowym Kijowa – poinformował sekretarz generalny Stoltenberg.

⚆ Rząd duński ogłosił przydział dla Ukrainy nowego pakietu wsparcia wojskowego w wysokości prawie 300 mln euro, który zostanie skierowany między innymi. na zakup amunicji, dronów oraz produkcję komponentów rakietowych we współpracy z Holandią i Czechami.

⚆ Czeska inicjatywa pozyskania amunicji z Ukrainy może zapewnić Kijowowi 1,5 mln pocisków artyleryjskich w ciągu roku, powiedział premier Czech Petr Fiala. Według niego Praga może już przekazać Kijowowi 500 tys. amunicji.

⚆ Holandia przekazała kolejne 3 myśliwce F-16 do ośrodka szkoleniowego w Rumunii, gdzie szkolą się ukraińscy piloci. W sumie kraj obiecał dostarczyć 24 myśliwce do użytku na Ukrainie.

⚆ Ukraina zakupiła i przekazała Siłom Obronnym 2000 urządzeń walki elektronicznej krótkiego zasięgu krajowej produkcji, w tym tzw. “REB okopowy”.

⚆ Ukraina po raz pierwszy weźmie udział w największych ćwiczeniach NATO z zakresu cyberbezpieczeństwa. W ćwiczeniu Locked Shields 2024 weźmie udział łącznie około 4000 ekspertów z ponad 40 krajów, których zadaniem będzie ochrona infrastruktury fikcyjnego narodu i jego kraju w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

⚆ Jak modernizowane są bułgarskie BTR-60 przekazane na Ukrainę? Na zdjęciu widać „przed” i „po”. Przede wszystkim zamiast wyjątkowo niewygodnych włazów, w obu stronach przedziału lądowania pojazdu wycięto normalne drzwi, umożliwiające wygodne wyjście. Ławki zostały zamontowane w wygodniejszy sposób w przedziale osobowym. Stare sparowane silniki benzynowe GAZ-40P o mocy 90 koni mechanicznych wraz ze skrzynią biegów zostały zastąpione dwoma nowymi niemieckimi Deutz BF4M2012 o mocy 102 KM. każdy Oznacza to, że przy masie 10 500 kg moc maszyny wyniesie 205 KM. Zainstalowano nowe celowniki dzienne i nocne do standardowych karabinów maszynowych. Kierowca-mechanik otrzymał ukraiński termowizyjny system sterowania nocnego „SPO MBT”. Jest reprezentowany przez przednią i tylną kamerę z dziennym i nocnym kanałem wideo, a także monitor z panelem sterowania. Bezpieczeństwo maszyny zostało wzmocnione poprzez zamontowanie dodatkowych paneli wykonanych ze stali Armox 500T. Pancerz jest w stanie wytrzymać ogień z broni strzeleckiej i ciężkich karabinów maszynowych. Wzrost masy nie wpłynął na zdolność samochodu do pokonywania przeszkód wodnych. Instalowany jest także podstawowy zestaw elektroniki dla ukraińskich pojazdów opancerzonych: nowa cyfrowa stacja radiowa „Lybid K-2RB” oraz system nawigacji CH-4215.

⚡️Sytuacja energetyczna: „Istnieje duże ryzyko, że jutro wszyscy możemy nie mieć wystarczającej ilości generacji + importu. Dlatego, aby nie dochodzić do ograniczeń, sugeruję, aby wszyscy (zarówno ludność, jak i przedsiębiorcy) oszczędnie korzystali ze światła w godzinach 19:00-22:00” – Prezes Zarządu Yasno.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Charków może stać się drugim Aleppo, jeśli nie będzie pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych – burmistrz Teriechow w rozmowie z „The Guardianem”.

⚆ Z okupowanego obszaru obwodu chersońskiego odzyskano dwie rodziny z trójką dzieci.

⚆ W przyszłym tygodniu Ukraina otrzyma drugą transzę uzgodnionego programu pomocy makrofinansowej Ukraine Faliment z UE w wysokości 1,5 miliarda euro.

⚆ Wyższy sąd antykorupcyjny skazał na 9 lat więzienia burmistrza miasta Reni obwodu odeskiego Plechowa za przyjęcie łapówki. Wyrok wraz z Plechowem otrzymał były zastępca Rady Miejskiej Renii Pojdołow.

⚆ Ministerstwo Kultury pozbawiło Łuk Przyjaźni Narodów w Kijowie statusu pomnika. „Dzięki tej decyzji pomnik utracił status pomnika historii i może zostać rozebrany” – podało ministerstwo. W zeszłym tygodniu rada Kijowa oświadczyła, że ​​nie planuje demontażu Łuku, ponieważ jest to zabytek historyczny o znaczeniu lokalnym, więc prawo zabrania jego burzenia lub przenoszenia. Łuk Przyjaźni Narodów w Kijowie został otwarty w ramach obchodów 60. rocznicy powstania ZSRR w 1982 roku. Oprócz samego łuku częścią kompozycji był radziecki pomnik z dwoma „proletariuszami” – Ukraińcem i rosjaninem [już zdemontowane].

🌍Alianci:

⚆ Szefowa Komisji Europejskiej: Groźba wojny nie jest nieunikniona, ale nie jest też niemożliwa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała Unię Europejską do przyjęcia bardziej aktywnej roli w obszarze obronności, aby przeciwstawić się zagrożeniom ze strony państw autorytarnych na tle niedawnego ataku Iranu na Izrael. Według von der Leyen Europa znajduje się w centrum świata, gdzie „nowa liga państw autorytarnych” – do której zaliczała się rosja, Iran i Korea Północna – stwarza zagrożenie dla krajów demokratycznych. Szef Komisji Europejskiej wezwał państwa europejskie do wzmożenia wysiłków na rzecz zwiększenia zdolności obronnych, a także analizy ryzyk i zagrożeń dla bezpieczeństwa.

⚆ Komisja ds. wywiadu Izby Reprezentantów USA po tajnej odprawie na temat sytuacji na Ukrainie wezwała Kongres do natychmiastowego głosowania za pomocą dla Kijowa.

⚆ Biden wielokrotnie wzywał legislatorów, w szczególności z Partii Republikańskiej, do jak najszybszego zatwierdzenia dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy i Izraela. „Jeśli rosja wygra, siły putina zbliżą się bardziej niż kiedykolwiek do naszych sojuszników z NATO” – napisał amerykański prezydent w felietonie dla „WSJ”.

⚆ Johnson planuje głosowanie nad swoim pakietem pomocowym dla Ukrainy 20 kwietnia. Według spikera Izby Reprezentantów do końca środy zostaną opublikowane teksty trzech odrębnych ustaw o pomocy dla Izraela, Tajwanu i Ukrainy. Jak Johnson wyjaśnia w swoim piśmie – cztery ustawy o pomocy dla sojuszników USA i środkach zaradczych wobec rosji, Chin i Iranu zostaną proceduralnie połączone, a ich wprowadzenie w środę umożliwi dyskusję nad ewentualnymi poprawkami.

⚆ Projekt Johnsona przewiduje przekaanie Ukrainie i sojusznikom 61 miliardów dolarów oraz wymóg przekazania rakiet ATACMS. Projekt ustawy przewiduje przeznaczenie niemal 28 miliardów dolarów na wszelkie działania związane z amerykańską pomocą wojskową dla Ukrainy.

▪️Z tego prawie 13,8 miliarda dolarów trafi do programu Ukraina Security Assistance Initiative do 30 września 2025 roku, w ramach którego Pentagon podpisuje kontrakty z amerykańskimi firmami zbrojeniowymi na dostarczenie Kijowowi nowej broni i sprzętu;
▪️Nieco ponad 13,4 miliarda dolarów można przeznaczyć na wymianę i naprawę przekazanej Ukrainie broni oraz sfinansowanie szkolenia Ukraińców;
▪️Oprócz programu Foreign Military Financing, który przewiduje przeznaczenie dotacji na zakup broni od producentów, projekt Johnsona zakłada kwotę 1,6 miliarda dolarów.

Odrębny zapis projektu ustawy stanowi, że administracja Bidena powinna „jak najszybciej” przekazać Ukrainie rakiety ATACMS dalekiego zasięgu. Jednocześnie prezydent USA może odłożyć tę decyzję, jeśli „zaszkodzi to interesom bezpieczeństwa narodowego USA”. Jeśli chodzi o pomoc gospodarczą, projekt ustawy przewiduje alokację pożyczek w wysokości 7,85 miliarda dolarów do 30 września 2025 roku.
▪️Jednym z warunków wydatkowania tych środków jest zakaz wypłacania emerytur.
▪️Jednocześnie po listopadzie 2025 roku prezydent USA będzie mógł umorzyć 50% zadłużenia z tytułu tych pożyczek, a od 1 stycznia 2026 r. – 100% długu, pod warunkiem poparcia tej decyzji przez Kongres.

Projekt ustawy Johnsona zawiera szereg wymogów sprawozdawczych dla administracji Bidena.
▪️W ciągu 30 dni od wejścia w życie administracja musi przedstawić Kongresowi raport na temat całej broni i powiązanego z nią finansowania, które Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie od 24 lutego 2022 r. A w ciągu 60 dni – raport z przebiegu kontroli rejestracji broni;
▪️Dodatkowo w ciągu 45 dni Kongres USA musi otrzymać od administracji Bidena „strategię wsparcia Ukrainy”, która musi być wieloletnia i zawierać listę „konkretnych celów”, jakie administracja stara się osiągnąć.

⚆ Biden poparł propozycję Johnsona dotyczącą finansowania Ukrainy. Biden oświadczył, że „zdecydowanie popiera” proponowane przez Johnsona ustawy dotyczące wsparcia Izraela i Ukrainy, a także wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku. Prezydent USA obiecał „natychmiast podpisać” ustawy, aby „wysłać sygnał dla świata: wspieramy naszych przyjaciół i nie pozwolimy, aby Iran i rosja odniosły sukces”.

⚆ Stoltenberg stwierdził, że państwa członkowskie NATO powinny nadać priorytet większej pomocy wojskowej dla Ukrainy, zanim osiągną cel, jakim są wydatki na własną obronę. Stoltenberg stwierdził również, że generalnie członkowie NATO posiadają wystarczającą liczbę systemów obrony powietrznej, aby spełnić żądanie Ukrainy o przekazanie części z nich.

⚆ Departament Stanu USA wymienił powody, dla których USA nie chronią nieba Ukrainy w taki sam sposób jak Izrael. Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller zauważył, że Stany Zjednoczone mają „zupełnie odmienne stosunki z Ukrainą i Izraelem”. “Mamy trwające od kilkudziesięciu lat partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa z Izraelem, w ramach którego zapewnialiśmy im bezpośrednią pomoc wojskową – nie tylko w ciągu dwóch lat konfliktu, ale przez dziesięciolecia – i mamy długie, szerokie stosunki między naszą armią a izraelskim wojskowej, która rozciąga się na dziesięciolecia.” – powiedział. Izrael jest głównym sojusznikiem USA poza NATO, dodał Miller, a Ukraina jest w innym miejscu. Zauważył także, że w interesie narodu amerykańskiego leży zapobieganie bezpośredniemu konfliktowi zbrojnemu między USA a rosją, ponieważ „nie chcemy trzeciej wojny światowej.”

⚆ Premier Łotwy Silinia powiedział, że w obliczu ataku Iranu na Izrael ważne jest, aby pomóc Ukrainie w podobnej ochronie jej przestrzeni powietrznej. Silinia oświadczyła, że ​​państwa bałtyckie i pozostali członkowie UE nadal wspierają Ukrainę, w szczególności pomagając w obronie powietrznej. „Chcemy nadal wspierać Ukrainę, szukając opcji obrony powietrznej oprócz tego, co już zostało zrobione” – powiedział premier.

⚆ Nagrodzony w tym roku Oscarem film Mścisława Czernowa „20 dni w Mariupolu” został pokazany na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego.

⚆ Niemiecki rząd podjął inicjatywę znalezienia dodatkowych środków obrony powietrznej, które można byłoby przekazać Ukrainie.

⚆ Belgia i Czechy żądają nowych sankcji wobec rosji w związku z próbą ingerencji w wybory do Parlamentu Europejskiego. Szefowie rządów Belgii i Czech podkreślili, że w świetle najnowszych doniesień rosyjski reżim „próbuje wpłynąć na zbliżające się wybory europejskie i wzmocnić prorosyjską narrację w nowym Parlamencie Europejskim”. Wyrazili zamiar podnoszenia kwestii wpływów rosji na spotkaniach przywódców UE, ponieważ „po prostu nie możemy pozwolić, aby rosji tak rażący atak na nasze demokratyczne instytucje i zasady uszedł na sucho”.

⚆ W Walii doszło do eksplozji w fabryce największego brytyjskiego producenta broni. BAE Systems poinformowało, że po eksplozji w zakładzie uruchomiono protokoły bezpieczeństwa i zapewniło, że nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców okolicznych osiedli. „Dokładne przyczyny zdarzenia są nadal badane” – dodał rzecznik firmy. W zeszłym roku BAE Systems rozpoczęło tam budowę obiektów do produkcji amunicji, moździerzy, pocisków artyleryjskich średniego i dużego kalibru oraz pocisków czołgowych.

⚆ W pierwszym czytaniu parlament Gruzji przyjął skandaliczną ustawę o „zagranicznych agentach”, która powtarza ustawodawstwo rosyjskie. Podczas wczorajszych działań niezgodnych z prawem siły specjalne użyły siły wobec uczestników, a w ciągu zaledwie dwóch dni protestu zatrzymano około 30 osób. Przed głosowaniem spikerka parlamentu Shalva Papuashvili wyrzuciła z sali część parlamentarzystów opozycji. Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa Borrell nazwał ten fakt niepokojącym wydarzeniem.

⚆ W stolicy Gruzji uczestnicy protestu przeciwko przyjęciu tzw. ustawy o „zagranicznych agentach”, który odbywa się trzeci dzień z rzędu, domagali się spotkania z premierem Kobakhidze. Początkowo protestujący wzywali rząd Gruzji do „złożenia oświadczenia politycznego” i wycofania w ciągu godziny ustawy o „zagranicznych agentach”. Gdy nie otrzymali odpowiedzi, udali się z Alei Rustawelego do administracji rządowej.

💀 Ciemna strona:

⚆ rosja rozpoczęła wycofywanie swoich wojsk z Górskiego Karabachu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Akcja ratunkowa w Czernihowie

⚆ Był “żółw” a to…

⚆ Grunt to znaleźć czuły punkt

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV

💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznaczenia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *