🪖Dzień 778 (11 kwietnia 2024) – Na patelni

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś w nocy rosjanie silnie uderzyli w infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Z dymem poszło kilka elektrowni, podstacji energetycznych – w tym największa elektrociepłownia w rejonie Kijowa. Ten atak nie był duży, ani krwawy, ale był skuteczny i odkrył smutny fakt, że Ukrainie kończą się możliwości obrony przed rosyjskimi rakietami. rosja ma Ukrainę na rakietowej patelni – mimo, że chwilowo sama ma problemy z małym zapasem rakiet. Jeśli wierzyć też doniesieniom Business Insidera to armia rosyjska jest aktualnie o 15% większa niż była w momencie rozpoczynania inwazji. To oznacza, że Ukraina jest w olbrzymim niebezpieczeństwie i w zasadzie nie bardzo widać skąd mogłaby otrzymać potrzebną pomoc w najbliższych miesiącach. Nawet stosunkowo dojrzała czeska inicjatywa amunicyjna nie idzie zbyt szybko, a co dopiero z pomocą UE czy z USA.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 8 932,50 zł czyli 56% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Tej nocy Ukraińcy zniszczyli 39/40 Shahedów, 16/20 rakiet Ch-101/555 i 2/4 rakiet Ch-59. rosjanie wystrzelili również 6-8 rakiet “Kindżał” i 12 rakiet z systemu S-300. Miały być też użyte rakiety Ch-69. Celem ataków była infrastruktura energetyczna w obwodach charkowskim, zaporoskim, lwowskim i kijowskim, powiedział minister energetyki Galuszczenko.

▫️W obwodzie kijowskim wybuchł pożar w wyniku ataku na infrastrukturę krytyczną, Elektrownia Trypilska w Kijowie został doszczętnie zniszczona. Elektrownia jest największym dostawcą energii elektrycznej w obwodzie kijowskim, czerkaskim i żytomierskim oraz w stolicy Ukrainy.

▫️Charków – tu rosjanie dokonali co najmniej 10 ataków na infrastrukturę krytyczną miasta i regionu

▫️rosjanie zaatakowali także miasto Stryj w obwodzie lwowskim rakietami “Kindżał”. Atakowane były obiekty infrastruktury przechowywania i dystrybucji gazu. Nikt nie zginął. Pożar szybko ugaszono.

⚆ Ostrzały w 13 obwodach a w nich ostrzelanych 111 miejscowości i 71 obiektów infrastruktury

⚆ Koło południa rosjanie zaatakowali Mikołajów – zginęły 4 osoby, 5 jest rannych.

⚆ Eksplozje w Charkowie

⚆ Popołudniu rosjanie zaatakowali KABami elektrownię w obwodzie sumskim. Brak ofiar.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – ciężko w Iwaniwskim – rosjanie prócz piechoty rzucili sporo ciężkiego sprzętu. Mają +100m we wsi i kontrolują około 70%.
Pod Awdijiwką – +300m dla rosjan w kierunku Umańskiego ze strony wsi Toneńkie.
Odcinek kupiański – brak zmian, ale nieoficjalnie mówi się o postępach sił ukraińskich pod Kreminną
Nowomychajłówka – postępy rosjan o jakieś 200m we wsi. Mają 70% wsi.
Czasiw Jar – rosjanie zbliżyli się do przedmieść.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Postępy rosjan w Robotyne.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -810 (450 890) -48 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ obwód kurski

⚆ Tambow (tu jest rosyjska fabryka prochu)

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Armia rosyjska jest obecnie o 15% liczniejsza niż wtedy, gdy 24 lutego 2022 r. najechała Ukrainę, — Business Insider. „W ciągu ostatniego roku rosja zwiększyła liczebność swoich żołnierzy na linii frontu z 360 000 do 470 000” – stwierdził generał Christopher G. Cavoli.

⚆ Na spotkaniu z Zełeńskim w Wilnie polski prezydent Duda omówił transfer radzieckich rakiet do systemów obrony powietrznej na Ukrainę.

⚆ Dziennikarz Bild Julian Röpcke, który śledzi działania wojenne na Ukrainie, powiedział, że Ukrainie zabrakło rakiet dla systemów obrony powietrznej Patriot i IRIS-T. Dodał, że kraje zachodnie mają obecnie setki systemów i tysiące rakiet potrzebnych Ukrainie. Później doprecyzował, że nie chodzi o to, że Ukraina nie ma już tych rakiet, a że ta liczba jest bliska zeru.

⚆ W ramach koalicji myśliwskiej Norwegia przygotowuje się do przekazania Ukrainie 22 samolotów F-16, 12 z nich jest już w stanie zdatnym do użytku — Nettavisen.

⚆ Największe trudności w szkoleniu Ukraińców na F-16 Naczelny Dowódca Połączonych Sił NATO w Europie gen. Cavoli nazwał znajomością języka angielskiego brakiem wystarczającego przeszkolenia podstawowego części pilotów, jak a także brak pilotów wojskowych.

⚆ Stany Zjednoczone podpisały umowę o przekazaniu Ukrainie 138 milionów dolarów na modernizację systemów obrony powietrznej, powiedziała ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink.

⚆ Do końca czerwca Ukraina otrzyma znaczną część pocisków artyleryjskich w ramach „czeskiej inicjatywy” — agencja informacyjna ČTK

⚡️Sytuacja energetyczna: W wyniku zmasowanego ataku rakietowego przeprowadzonego przez Federację rosyjską w nocy 11 kwietnia podstacje i obiekty wytwórcze Ukrenergo zostały uszkodzone w obwodach odeskim, zaporoskim, lwowskim, charkowskim i kijowskim.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Rada Najwyższa przyjęła projekt ustawy o mobilizacji w drugim czytaniu – 283 głosami „za” – powiedział poseł Żeleźniak. Wcześniej posłowie poparli nowelizację wyłączającą demobilizację z projektu ustawy większością 227 głosów. Rada zobowiązała też Gabinet Ministrów do przeznaczenia 70 000 hrywien na dopłaty dla wojska wykonującego zadania bojowe na linii frontu, a także do przedstawienia w najbliższym czasie projektu ustawy o rotacji.

⚆ Nowe zasady mobilizacji. Co przewiduje przyjęta przez Radę ustawa?

▫️Po opublikowaniu ustawy wszyscy poborowi mają 60 dni na wyjaśnienie swojego statusu w stosownych organach lub za pośrednictwem aplikacji.

▫️Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają obowiązek mieć zawsze przy sobie wojskowy dokument rejestracyjny i okazywać go na żądanie przedstawiciela komisji mobilizacyjnej lub funkcjonariusza Policji

▫️Wezwania elektroniczne nie będą wysyłane do obywateli – w dalszym ciągu będą one doręczane wyłącznie w formie papierowej

▫️Poborowi w wieku od 18 do 60 lat będą mogli korzystać z usług konsularnych w zagranicznych placówkach dyplomatycznych Ukrainy tylko pod warunkiem, że zaktualizowali swoje wojskowe dane rejestracyjne

▫️Mężczyźni w wieku od 25 do 55 lat, którzy po 24 lutego 2022 roku otrzymali II i III grupę niepełnosprawności (z wyjątkiem personelu wojskowego) muszą jeszcze raz przejść badanie lekarsko-społeczne (MSEK) w celu potwierdzenia statusu.

▫️Zamiast poboru wprowadza się zasadniczą służbę wojskową. Przechodzą przez nią obywatele w wieku od 18 do 25 lat. Mogą samodzielnie wybrać okres służby przed ukończeniem 24. roku życia

▫️Od 1 września 2025 r. zostanie wprowadzone podstawowe hybrydowe szkolenie wojskowe w placówkach zawodowej edukacji przeduniwersyteckiej i wyższej, uczelniach wojskowych i wojskowych jednostkach edukacyjnych uczelni. Mężczyźni mają obowiązek się temu poddać, a kobiety – za dobrowolną zgodą

▫️Poborowi zobowiązani są do składania dokumentów potwierdzających prawo do odroczenia służby do komisji wojskowej co roku do 1 października

⚆ Zełeński uważa, że ​​UE powinna oficjalnie rozpocząć negocjacje w sprawie akcesji Ukrainy w czerwcu tego roku – aby pokazać rosji, że Europa nie okazuje słabości.

⚆ Brak dostaw nowoczesnych systemów obrony powietrznej Patriot umożliwił rosjanom zniszczenie elektrowni Trypilskiej pod Kijowem – powiedział minister spraw zagranicznych Kułeba.

⚆ Zełeński przybył na Litwę, aby wziąć udział w szczycie w Trójmorza – oświadczył na Telegramie. „Planowane są ważne spotkania i podpisanie nowej dwustronnej umowy o bezpieczeństwie” – dodał.

⚆ Ukraina podpisała dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie z Łotwą, powiedział prezydent Zełeński. Ryga będzie co roku udzielać Kijowowi pomocy wojskowej w wysokości 0,25% PKB. Łotwa podejmuje się 10-letniego zobowiązania do wspierania Ukrainy w cyberobronie, rozminowywaniu i technologiach bezzałogowych. Łotwa będzie promować przystąpienie Ukrainy do UE i NATO.

⚆ Przymusowa ewakuacja rodzin z dziećmi w 47 osiedlach frontowych zostanie przeprowadzona w obwodzie charkowskim – powiedział szef administracji terenowej Sinegubow.

🌍Alianci:

⚆ Parlament Europejski odmówił zatwierdzenia finansowania Rady UE do czasu przekazania Ukrainie nowych Patriotów. Decyzję Parlamentu Europejskiego nazywa się wydarzeniem bezprecedensowym – poparło ją 515 posłów, 62 było przeciw.

⚆ Prezydent Finlandii Alexander Stubb powiedział, że wiosną i latem partnerzy zachodni powinni dołożyć wszelkich starań, aby wesprzeć Ukrainę, ponieważ jest to okres, w którym istnieje ryzyko sukcesów rosji na froncie.

⚆ Litwa przekaże Ukrainie sprzęt do naprawy uszkodzonej infrastruktury energetycznej z elektrowni w Wilnie oraz część sprzętu z elektrowni jądrowej Ignalina, powiedział litewski minister energetyki Dainius Kraivis. Wileńska elektrownia obecnie nie prowadzi działalności. Ponadto przekazany zostanie sprzęt z magazynów przedsiębiorstw energetycznych.

⚆ W pierwszych trzech miesiącach tego roku dostawy rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Francji wzrosły bardziej niż do jakiegokolwiek innego kraju UE w porównaniu do ubiegłego roku — Politico. W sumie od początku roku Paryż zapłacił Kremlowi za dostawy gazu ponad 600 mln euro. „Nie może być tak, że Francja z jednej strony mówi, że trzeba być twardym wobec rosji, a z drugiej płaci jej ogromne pieniądze” – powiedział dyplomata z jednego z krajów UE, który chciał pozostać anonimowy.

⚆ Pokolenie mężczyzn poniżej 30. roku życia jest na Ukrainie najmniej liczne w całej historii niepodległości – grozi to mobilizacją – pisze „The New York Times”. Gazeta zauważa, że ​​obniżenie wieku poboru do wojska dla mężczyzn z 27 do 25 lat mogłoby jeszcze bardziej zmniejszyć pokolenie.

⚆ Turcja oferuje Zełeńskiemu i putinowi projekt nowego „traktatu pokojowego”. Wszystkie trzy strony otrzymały tekst dokumentu. Warunki umowy:

  • Zamrożenie wojny na istniejącej linii frontu.
  • Zobowiązanie do przeprowadzenia w 2040 r. referendów pod kontrolą międzynarodową na wszystkich terytoriach ukraińskich okupowanych przez rosję w czasie zamrożenia wojny.
  • Gwarancje niezaangażowanego statusu Ukrainy do 2040 roku.
  • Wymiana jeńców według formuły „wszyscy za wszystkich”.
  • Kreml nie uniemożliwia Ukrainie wejścia do UE.

⚆ Holandia dodatkowo przeznaczy 400 mln euro wsparcia dla Ukrainy, — RTL News.

⚆ Macron podczas wizyty na placu budowy nowej fabryki prochu Eurenco w Bergerac bronił swojego pragnienia reindustrializacji Francji w sferze militarnej. „Świat się zmienia i wszyscy musimy zrobić więcej, aby wesprzeć Ukrainę w obliczu tej agresji i chronić siebie” – powiedział reporterom.

⚆ Turcja odwołuje połączenia lotnicze z Iranem. Lufthansa zawiesza loty do/z Iranu na 24 godziny.
Niemieccy dyplomaci opuścili Izrael. Reuters twierdzi, że ruch lotniczy nad Teheranem zostanie zawieszony z powodu „ćwiczeń wojskowych”. Tymczasem irańskie media „obalają” doniesienia Reutersa, że ​​przestrzeń powietrzna Teheranu zostanie zamknięta na czas ćwiczeń wojskowych. Wszystko to dzieje się na tle zapowiedzi ataku sił irańskich na Izrael, ponieważ niedawno Izrael uderzył w budynek irańskiego konsulatu w Syrii, zabijając dwóch irańskich generałów, a Iran powiedział, że się zemści.

⚆ Trump wpadł na pomysł podzielenia krajów NATO na „dwie klasy”, tak aby kraje, które wydają na obronność mniej niż 2% PKB, nie były chronione Artykułem 5 Sojuszu, pisze CNN powołując się na źródła. Również przyszły kandydat na prezydenta USA spodziewa się wymuszenia na rosji i Ukrainie rozpoczęcia negocjacji w sprawie zaprzestania działań wojennych, podpierając się argumentem dalszej amerykańskiej pomocy wojskowej. „Jeśli Ukraina chce stałego przepływu pomocy, będzie musiała usiąść i negocjować. A jeśli rosja nie chce, abyśmy zapewnili Ukrainie nowe, duże wsparcie, to ona również będzie musiała usiąść i negocjować … To nie oznacza ustępstwa wobec Ukrainy ani tego, że damy putinowi wszystko, czego chce” – powiedział rozmówca z otoczenia Trumpa.

⚆ Premier Słowacji Fico oświadczył na wspólnej konferencji prasowej ze Szmyhalem, że jego kraj życzy sobie, aby Ukraina jak najszybciej przystąpiła do UE. „Nie jesteśmy krajem, który będzie wam utrudniał drogę. Wręcz przeciwnie, chcemy pomóc, podzielić się z Państwem naszym doświadczeniem w negocjacjach akcesyjnych. Trzymamy za Was kciuki” – zapewnił. Fico podkreślił także, że jego kraj dąży do przyjaznych stosunków z Ukrainą.

💀 Ciemna strona:

⚆ Na terenie ambasady Ukrainy w Moskwie zawieszono rosyjską flagę i tzw. „sztandar zwycięstwa”

⚆ “rosja nie atakowała zimą ukraińskiej energetyki ze względów humanitarnych” – putin.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ uderzenie rosjan w systemy przeciwlotnicze Ukraińców koło Odesy

⚆ Efekty rosyjskiego ataku na Czasiw Jar

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 778 (11 kwietnia 2024) – Na patelni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *