🪖Dzień 777 (10 kwietnia 2024, 23:45) – pokurczone zwycięstwo

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie “lodowiec” nadal postępuje – wolno, ale nieprzerwanie rosjanie generują małe postępy na większości odcinków frontowych wokół Bachmutu, Awdijiwki i dalej aż po Robotyne. Żeby nadać temu właściwą perspektywę – to są postępy punktowe. W ważnych punktach, ale nadal są one punktowe i nie mamy do czynienia z załamaniem ukraińskiej obrony a z powolnym wypieraniem jej. Po drugie – w przypadku Robotyne i Bachmutu rosjanie nie wydarli Ukraińcom jeszcze terenów, które stracili podczas letniej ofensywy.

Świat sobie dalej deliberuje, wzywa, nawołuje i chyba dość dobrze ujął to Kułeba “kto by uwierzył, że najpotężniejszy sojusz wojskowy na świecie nie jest w stanie znaleźć siedmiu baterii Patriot, które mogłyby zasilić jedyny kraj na świecie, który codziennie jest niszczony przez ataki balistyczne?”. Bo można podziwiać figury retoryczne niemieckiej szefowej MSZ, czy dosadne wezwania szefa NATO do zwiększenia dostaw broni, czy piękne słowa innych polityków, ale na koniec dnia liczy się tylko to co de facto Ukraińcy otrzymają. A słowa polityków to aktualnie zabawa w “to nie ja”. Nikogo nie wymieniają z nazwy w wezwaniach i apelach zatem każdy myśli że to nie o nim mowa. Bo przecież każdy już jakoś pomógł i każdy myśli, że dużo.

Trudno również też odwrócić wzrok od dziwnie kurczącej się definicji zwycięstwa Ukrainy. Na początku mowa była o tym, żę zwycięstwem będzie upadek rosyjskiego imperializmu, potem o odzyskaniu przez Ukrainę granic z 2013 roku, a teraz trudno patrzeć na Lloyda Austina, który nie potrafi zdefiniować czym ma być zwycięstwo Ukrainy, które to USA miałyby wesprzeć. Odnosi się wrażenie, że nie dość, że się ono pokurczyło to u każdego inaczej. Niestety, ale od takich postaw zaczyna się przegrywanie.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 8 882,50zł czyli 55% celu. Dziękuję!

Czy wspominałem, że w ofertach są do zdobycia 3 egzemplarze książki „Opowieści z Wołynia” z dedykacją Witolda Szabłowskiego?

“Żeby ją napisać, jeździłem na Wołyń przez sześć lat, byłem tam ponad 40 razy. To opowieść o niezwykłym bohaterstwie. O Ukraińcach, którzy – w najstraszniejszym momencie – mieli odwagę zaryzykować życie swoje i swoich bliskich, żeby ratować polskich sąsiadów przed UPA. Tysiące z nich straciły z tego powodu życie. Powinniśmy poznać ich historie.”

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 14/17 Shahedów i i dwie rakiety Ch-59

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 123 miejscowości i 132 obiektów infrastruktury

⚆ rosjanie zaatakowali infrastrukturę energetyczną i transportową obwodu odeskiego, w wyniku czego rannych zostało 2 pracowników przedsiębiorstwa transportowego, a rosjanie zaatakowali także obiekt energetyczny w obwodzie mikołajowskim – wprowadzili awaryjne przerwy w dostawie prądu. [o 8 rano prąd już przywrócono]

⚆ Rano ponownie rosjanie zaatakowali Odesę i kolejny raz wieczorem. rosjanie uderzyli rakietą balistyczną Iskander-M, zabijając 4 osoby, w tym 10-letnią dziewczynkę. W wyniku strajków uszkodzona została infrastruktura transportowa i pobliskie ciężarówki.

⚆ Po południu rosjanie zaatakowali obwód charkowski – w Lipcach zginęła 14-letnia dziewczyna i dwie inne kobiety.

⚆ rosjanie wystrzelili dwie bomby kierowane na Wowczańsk — ataki całkowicie zniszczyły szpital, na razie wiadomo o jednej ofierze.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – walki o Iwaniwskie, Bohdaniwkę i Kliszczijiwkę. rosjanie mają drobne postępy
Pod Awdijiwką – szturmy rosjan pod Wodianym
Odcinek kupiański – było kilka dobrych dni ciszy i wedle ISW w tych dniach trwały ukraińskie kontrataki, które Ukraińcom się powiodły i w kilku punktach udało się rosjan wyprzeć z ważnych taktycznie punktów.
Nowomychajłówka – postępy rosjan w południowych sektorach wsi.
Czasiw Jar – bardzo silne ostrzały i bombardowania lotnicze

2️⃣ Odcinek zaporoski: Wczoraj pojawiły się nieoficjalne informacje o zajęciu przez rosjan wsi Robotyne. Dziś zostały one zdementowane.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Doniesienia o zniszczonym rosyjskim helikopterze Ka-27.

🌻Straty rosjan: -830 (450 080) -18 systemów artyleryjskich -22 czołgi

😼Bawełna:

⚆ Ujawniono obrazy satelitarne skutków uderzenia ukraińskich dronów w fabrykę samolotów w Woroneżu, która naprawia rakiety. Na zdjęciu widać uszkodzenia jednego z budynków na terenie zakładu. Według wstępnych informacji dotknięte zostały główne zakłady produkcyjne przedsiębiorstwa. „Zakład ten jest jedynym przedsiębiorstwem na terytorium rosji, które wykonuje naprawy całej nomenklatury rakiet znajdujących się na wyposażeniu lotnictwa pierwszej linii, a także naprawy naziemnych środków łączności i radiotechnicznego wsparcia lotów”.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Najwyższy generał USA w NATO: Już niedługo przewaga rosji nad Ukrainą w artylerii może sięgnąć 10 do 1. Dowódca połączonych sił zbrojnych NATO w Europie amerykański generał Cavoli przestrzegł, że bez wsparcia Stanów Zjednoczonych na Ukrainie przewaga artyleryjska rosji na polu bitwy jeszcze bardziej wzrośnie. Najwyższy amerykański generał w Sojuszu ostrzegł także, że bez dalszego amerykańskiego wsparcia Ukrainie „dość szybko” zabraknie pocisków artyleryjskich i przeciwlotniczych. [Na początku inwazji przewaga rosjan wynosiła 17:1].

⚆ USA ogłosiły awaryjną sprzedaż Ukrainie komponentów do przeciwlotniczych systemów rakietowych Hawk za 138 mln dolarów.

⚆ Rząd Niemiec poinformował o przekazaniu Ukrainie kolejnej partii pomocy wojskowej. Nowy pakiet zawiera:
▫️jeden gąsienicowy terenowy pojazd dowodzenia Warthog,
▫️6 tys. amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm,
▫️6 bezzałogowców rozpoznawczych Vector,
▫️30 bezzałogowców rozpoznawczych RQ-35 Heidrun,
▫️30 zestawów środków zaradczych przeciwko UAV,
▫️dwie maszyny do rozminowywania WISENT 1,
▫️11 mobilnych systemów odminowywania,
▫️3 włoki kopalniane,
▫️70 kamer termowizyjnych,
▫️24 silniki zaburtowe,
▫️680 karabinów szturmowych Haenel MK556,
▫️120 karabinów Haenel CR308,
▫️50 karabinów snajperskich Haenel HLR338,
▫️5000 detonatorów

⚆ Szefowie rządów Holandii, Czech i Danii omawiali możliwości zaopatrzenia Ukrainy w dodatkowy sprzęt obrony powietrznej. Premier Holandii Rutte przypomniał, że na początku marca odwiedził Charków z prezydentem Zełeńskim i zobaczył niszczycielski wpływ rosyjskiego ostrzału na obszary mieszkalne. Rutte zapewnił, że wspólnie z partnerami będą w dalszym ciągu robić „wszystko, co od nas zależy”, aby dostarczyć Ukrainie dodatkowy sprzęt przeciwlotniczy.

⚆ rosja planuje w 2024 roku przyjąć do armii 400 tys. żołnierzy kontraktowych, – wywiad brytyjski. W 2024 roku rosja planuje zatrudnić w ramach kontraktów około 400 000 żołnierzy. Wiosenny pobór w rosji rozpoczął się już 1 kwietnia. Tej wiosny rosja planuje pobór około 150 000 żołnierzy w wieku od 18 do 30 lat, co jest zgodne z wcześniejszymi poborami.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Przed rozpatrzeniem projektu ustawy o mobilizacji 10 kwietnia Rada Najwyższa zaprosiła do zabrania głosu Naczelnego Dowódcę Syrskiego, Szefa Sztabu Generalnego Bargilewycza i Dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Sodola. Za odpowiednią decyzją głosowało 315 posłów. Jednocześnie Deputowani Ludowi nie poparli pomysłu zaproszenia ministra obrony Umierowa i premiera Szmyhala — propozycja otrzymała zaledwie 138 głosów.

⚆ Rada poparła w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zaostrzeniu odpowiedzialności za przestępstwa wojskowe, powiedział deputowany ludowy Żelezniak.

⚆ W rozmowie z Politico Zełeński powiedział, że nie potrzebuje „prymitywnych” pomysłów Trumpa na temat zakończenia wojny. „Potrzebuję bardzo mocnych argumentów. Nie potrzebuję fantastycznego pomysłu. Potrzebuję prawdziwego pomysłu, ponieważ stawką jest życie ludzi” – dodał. Jednocześnie prezydent z szacunkiem wypowiadał się o Trumpie jako o przywódcy, z którym stara się budować konstruktywne partnerstwo.

⚆ Do trzech wzrosła liczba osób zabitych w wyniku wczorajszego nalotu wroga na Kostiantyniwkę – ratownicy odblokowali ciała kobiety i dziecka. Zakończono akcję ratowniczą.

⚆ Znaleźliśmy 100 baterii Patriot, ale nikt nie chce nawet wypożyczyć systemu. Czuję się, jakbym walnął głową w mur – Dmytro Kułeba. Ukraińskiego ministra cytuje „The Washington Post”. „Przepraszam, że zrujnuję przyjęcie urodzinowe, ale kto by uwierzył, że najpotężniejszy sojusz wojskowy na świecie nie jest w stanie znaleźć siedmiu baterii Patriot, które mogłyby zasilić jedyny kraj na świecie, który codziennie jest niszczony przez ataki balistyczne? – tak, nie mogę tego znieść” – ostro oświadczył Kułeba gościom podczas niedawnego spotkania w Brukseli poświęconego 75. rocznicy NATO.

⚆ Kułeba opowiedział o szczegółach negocjacji z sojusznikami w sprawie dostaw baterii Patriot. Kuleba wyjaśnił zmianę tonu Ukrainy w kwestii otrzymania obrony powietrznej od zachodnich partnerów faktem, że „miękka i cicha dyplomacja nie zadziałała”. Wyraził nadzieję, że jego nowy styl twardej dyplomacji pomoże w dokonaniu przełomu. Szef MSZ powiedział, że jego zespół znalazł ponad 100 „wolnych” baterii Patriot, między innymi w krajach sąsiednich. Najpierw skupił się na jak najszybszym zdobyciu siedmiu baterii. Ponadto, według Kułeby, Kijów zidentyfikował cztery kraje w Europie i Azji, które posiadają Patriota, który można natychmiast przekazać Ukrainie. Jednocześnie w dalszym ciągu zwraca się do Stanów Zjednoczonych o przekazanie baterii mimo zablokowania w Kongresie pakietu pomocowego o wartości ponad 60 miliardów dolarów.

⚆ Prezydent Wołodymyr Zełeński odbył spotkanie w sprawie ukraińskiego programu rakietowego. „Odbyło się spotkanie w sprawie naszego programu rakietowego. Komitet Główny, Minister Obrony Narodowej, Ministerstwo Przemysłu Strategicznego, szefowie odpowiednich przedsiębiorstw. Produkcja masowa, nowe modele rakiet. Szczegóły nie są publiczne, ale nasza „obrona” ma niezbędne rezultaty.” – powiedział w wieczornym przemówieniu. Według Zełeńskiego „najważniejsze, że armia teraz te rezultaty wdraża”

⚆ rosja nie będzie obecna na inauguracyjnym Szczycie Pokojowym w czerwcu w Szwajcarii, ale szczegóły opracowanego tam „planu pokojowego” zostaną przekazane Federacji rosyjskiej przez niektórych „przedstawicieli kontynentów”. Zełeński wyjaśnił, że rosji nie będzie na szczycie, „ponieważ nie jest nam potrzebna, aby niczego nie blokowała”. Prezydent przyznał, że po wynikach szczytu w Szwajcarii pewne punkty planu „ze szczegółami, co robić” będą gotowe, a potem będzie gotowy cały plan. W centrum dyskusji znajduje się „formuła pokojowa” prezydenta Zełeńskiego.
Zełeński obiecał nie zasiadać do stołu negocjacyjnego z putinem, prezydent odpowiedział, że „jest mordercą i zabił wielu naszych ludzi”. Głowa państwa dodała, że ​​„jeśli chodzi o negocjacje na platformie Szczytu Pokojowego, myślę, że znajdziemy infrastrukturę lub pewne możliwości negocjacji z określonymi przedstawicielami”.

⚆ ​​W obwodzie dniepropietrowskim funkcjonariusze zatrzymali burmistrza i sekretarza rady miejskiej, którzy zażądali łapówki w wysokości 30 000 dolarów od przedsiębiorcy chcącego wybudować internat dla przesiedleńców. Według źródła Ukraińskiej Prawdy chodzi o burmistrza Nowomosowska Serhija Reznika i sekretarza rady miejskiej Wołodymyra Arutiunowa.

⚆ Według Państwowej Służby Ratunkowej od początku inwazji na Federację rosyjską na pełną skalę, według stanu na dzień 1 kwietnia 2024 r., w wyniku użycia urządzeń wybuchowych zginęło 295 osób, w tym 15 dzieci. Liczba rannych jest znacznie większa: 662 dorosłych i 78 dzieci.

⚆ Szwedzki sprzedawca detaliczny IKEA nie zdecydował, kiedy wróci na Ukrainę i bada wpływ obecnej sytuacji na potencjalną działalność operacyjną.

🌍Alianci:

⚆ Jeśli „ofensywy putina nie uda się zatrzymać” na Ukrainie, to w końcu dotrze ona do Polski i krajów bałtyckich, – Minister Spraw Zagranicznych Niemiec. Annalena Baerbock przestrzegła członków Bundestagu przed kwestionowaniem celowości dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jeśli „nie da się zatrzymać ofensywy putina” na Ukrainie, ostatecznie dotrze ona do Polski i krajów bałtyckich. „Jeśli Ukraina przestanie się teraz bronić, będzie to koniec istnienia Ukrainy, a nie tej wojny. Wojna będzie kontynuowana jako atak na inne kraje” – powiedziała szef niemieckiego MSZ. Baerbock wezwała członków Bundestagu do przeznaczenia dodatkowych środków budżetowych na politykę bezpieczeństwa, w tym na wsparcie Ukrainy.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg po raz kolejny wezwał sojuszników Ukrainy do przyspieszenia dostaw pilnie potrzebnej pomocy wojskowej, w tym obrony powietrznej i amunicji. „Ukraina po prostu nie może czekać. Potrzebuje obrony powietrznej, amunicji i pomocy. Natychmiast” – podkreślił.

⚆ Próba brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Camerona podczas wizyty w USA przekonania Trumpa do zezwolenia Kongresowi USA na udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 60 miliardów dolarów wydaje się nieudana – The Guardian. Z publikacji wynika, że ​​brytyjskiemu ministrowi nie pozwolono nawet spotkać się z spikerem Izby Reprezentantów Johnsonem.

⚆ Europa ma około 100 baterii Patriotów, ale nadal nie możemy dać Ukrainie 7 z nich, o co desperacko prosi – Borrell. Szef dyplomacji UE wezwał Unię Europejską do zwrócenia większej uwagi nie tylko na plany odbudowy Ukrainy w przyszłości, ale także na zapobieganie jej zniszczeniu już teraz. „Ukraińcy nie mają wystarczających środków, aby uniknąć zagłady, bo szczerze mówiąc, powinniśmy robić więcej i szybciej, aby dać im potrzebne im możliwości”.

⚆ W marcu rosjanie zabili i ranili ponad 600 cywilów: o 20% więcej niż w lutym. Jak podała misja ONZ monitorująca prawa człowieka na Ukrainie, 57 z nich to dzieci. Według raportu w marcu na Ukrainie zginęło 126 cywilów, w tym 11 dzieci. Odnotowali także 478 rannych, w tym 46 dzieci. Najwięcej ofiar wśród ludności cywilnej (93,5%), uszkodzeń obiektów oświaty i opieki zdrowotnej (98%) oraz obiektów infrastruktury krytycznej (95%) miało miejsce na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę. Przypomnijmy, że w ciągu 10 lat ONZ odnotowała 104 przypadki uprowadzeń osób proukraińskich na Krymie.

⚆ Osiem krajów Europy Północnej i krajów bałtyckich zgromadzi grupę ekspertów, którzy pomogą Ukrainie na etapie negocjacji procesu akcesyjnego do UE, powiedział szef szwedzkiego MSZ Tobias Billström. „Dzięki temu możliwe jest ułatwienie Ukrainie drogi do członkostwa w rodzinie europejskiej” – stwierdził.

⚆ Trybunał Unii Europejskiej uwzględnił pozew akcjonariuszy „Alfa-Banku” Piotra Avena i Michaiła Fridmana o wykluczenie ich z listy sankcyjnej. Zgodnie z postanowieniem sądu przyczyny umieszczenia przedsiębiorców w wykazach nie są dostatecznie uzasadnione, a Rada UE nie przedstawiła dodatkowych dowodów.

⚆ 75% Polaków jest przeciwnych wysyłaniu wojsk polskich i NATO na Ukrainę, – Euroactiv. Na pytanie, czy konieczne jest „natychmiastowe zaproszenie Ukrainy do NATO”, Polacy byli podzieleni: 47,7% byłoby przeciw, 40% poparło ten krok.

⚆ Media: Unia Europejska opracowała projekt zobowiązań bezpieczeństwa wobec Ukrainy. „Unia Europejska i Ukraina zgadzają się, że zobowiązania UE w zakresie bezpieczeństwa wobec Ukrainy pozostaną w mocy, podczas gdy Ukraina będzie podążać swoją europejską ścieżką” – stwierdza projekt. Zobowiązania UE w dziedzinie bezpieczeństwa oraz krajowe zobowiązania dwustronne zawarte między państwami członkowskimi UE a Ukrainą „uzupełniają się i wzmacniają” – czytamy w dokumencie. W dokumencie określono przyszłe przystąpienie Ukrainy do UE jako „inwestycję geostrategiczną”, podkreślając, że UE będzie starała się pomóc Kijowowi w realizacji programu reform związanych z procesem akcesyjnym.

⚆ Szwajcaria planuje przeznaczyć 5 miliardów euro na odbudowę Ukrainy do 2036 roku. „Kwota ta wyraźnie pokazuje solidarność Szwajcarii z ludnością dotkniętą wojną na Ukrainie i przyczyni się do wzmocnienia stabilności na kontynencie europejskim” – stwierdziła Szwajcarska Rada Federalna.

⚆ Szwajcarski rząd zorganizuje dwudniową konferencję wysokiego szczebla w sprawie rozstrzygnięcia wojny na Ukrainie – tzw. Szczyt Pokojowy – w dniach 15 i 16 czerwca w kurorcie Bürgenstock niedaleko Lucerny. Konferencja powinna stworzyć wspólne zrozumienie ram, które przyczynią się do osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie w oparciu o prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych. Powinna także opracować konkretną mapę drogową udziału rosji w procesie pokojowym. Na razie nie wiadomo, które kraje wezmą udział w szczycie. Oczekuje się, że zaproszenia zostaną wysłane do 80-100 krajów.

⚆ ​​Ukraiński wywiad: rosyjskie służby specjalne szukają agentów w Kanadzie. Wywiad podaje, że w marcu 2024 r. FSB rozesłała odpowiedni apel w formie pocztówki. Został on zamieszczony w bezpłatnej gazecie rozprowadzanej w sklepach z „towarami europejskimi”, rosyjskich restauracjach, metrze, niektórych szkołach, szpitalach i apartamentowcach w Toronto.

⚆ Węgry przedłużyły stan wyjątkowy o kolejne sześć miesięcy w związku z wojną na Ukrainie. Propozycję wicepremiera Węgier Zholta Shemiena zatwierdziło 135 posłów węgierskiego parlamentu, a 47 było przeciw. Na Węgrzech stan wyjątkowy obowiązuje nieprzerwanie od ponad czterech lat. Daje rządowi uprawnienia do podejmowania środków w drodze dekretów w celu ominięcia władzy ustawodawczej.

💀 Ciemna strona:

⚆ Firma Maxar opublikowała zdjęcia satelitarne skutków powodzi w rejonie Orenburga w Federacji rosyjskiej. Kreml uważa, że ​​prognozy powodziowe są niekorzystne i poziom wody będzie się nadal podnosił. Zdjęcia wykonano między 3 a 9 kwietnia.

⚆ Irański samolot transportowy Ił-76TD przyleciał do Moskwy rano. Poprzedni transport miał miejsce tydzień temu.

⚆ W Kazaniu, w strefie przemysłowej, niedaleko lotniska, płonie sklep meblowy. Ogień szybko rośnie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraiński odpowiednik rosyjskiego Lanceta w akcji

⚆ rosjanin strącił ukraińskiego drona FPV ale jest niuans

⚆ Ćwiczenie strącania Shahedów

⚆ rosyjski szturm Krasnohoriwki poszedł do piachu

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *