🪖Dzień 758 (22 marca 2024, 21:30) – wojna

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Jeszcze wczoraj podsumowywałem zimę jako względnie bezpieczną dla ukraińskiego systemu energetycznego a dziś miał miejsce chyba najbardziej wyszukany atak na nią. W efekcie kilka rakiet trafiło w potężną tamę i elektrownie wodną na Dnieprze. Sama tam wytrzymała uderzenia, ale straty są duże. Zginęli też ludzie – od kierowcy trolejbusu, który jechał tamą po 8 letnią córkę z 35 letnim ojcem w jednym z domków w Zaporożu. Ofiar ma być na ten moment 5. Ukraińska obrona zestrzeliła 92 cele z 151. Są doniesienia wskazujące, że rosjanie przygotowują powtórkę.

Z tym atakiem zbiegają się jeszcze dwie niepokojące informacje. Po pierwsze pieskow po raz pierwszy nazwał “specjalną operację wojskową” wojną a w tym czasie rosyjski ambasador przy ONZ powiedział, że w zasadzie cel demilitaryzacji Ukrainy został osiągnięty, bo teraz Ukraina walczy tylko sprzętem NATO. Zmiana tej retoryki jest nie tylko symboliczna. Mowa o wojnie daje władzom większy mandat do mobilizacji (która dotąd szła w trybie półoficjalnym). To oznacza, że Kreml jest gotowy do kolejnych działań wewnętrznych w kierunku wojny i koncentrowania wysiłków gospodarczych na cele militarne.

Wieczorem zaś miał miejsce atak uzbrojonych osób na rosjan, którzy przyszli na koncert w centrum koncertowym Krokus. Na nagraniach widać jak strzelają do chowających się osób. Ofiar będą dziesiątki. Atakowi towarzyszy duży pożar. Jeśli i Wam się przypomina sytuacja z teatrem “Nord-Ost” to moim zdaniem słusznie. Wówczas, atak czeczeńskich rebeliantów dał putinowi mandat do rozpętania II wojny czeczeńskiej. W trakcie likwidacji terrorystów na Dubowrce zginęło 130 zakładników (to ofiary gazu użytego przez służby rosyjskie). To była połowa jego pierwszej kadencji putina i po tych działaniach odnotował on rekordowe wzrosty popularności. Potem była szkoła w Biesłanie itd.

Co z tego razem wychodzi? Na pewno putin nie będzie się wahał ogłosić mobilizacji w rosji. Właśnie wygrał kolejne wybory – nie będzie się obawiał rozłamów, buntów i będzie dalej centralizował władzę. Stan wojny, podlany aktem terrorystycznym (o który może oskarżyć Ukraińców, albo rosyjskich rebeliantów walczących po stronie Ukrainy) ma też dać prawo rosji do silniejszych ataków – eskalacji (nawet jeśli trudno sobie to wyobrazić).

Na froncie – rosjanie mają drobne postępy pod Awdjiwką i Bachmutem. Reszta frontu zachowuje się stabilniej.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 4 066,50zł czyli 24% celu.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Intensywny atak na Ukrainę. Siły obrony powietrznej zniszczyły 92 cele powietrzne ze 151, które rosjanie wystrzelili w nocy nad Ukrainą:

  • 55 z 63 „Shahedów”;
  • 35 z 40 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555;
  • 2 z 2 kierowanych rakiet powietrznych Ch-59.

rosjanie użyli także 7 “Kindżałów”, 12 rakiet balistycznych Iskander-M, 5 rakiet manewrujących Ch-22 i 22 rakiet przeciwlotniczych S-300/S-400.

⚆ Zaatakowane punkty to Charków, Krzywy Róg, Zaporoże, Dniepr, Kropywnycki, Chmielnicki, obwód lwowski, sumski, iwano-frankowski

⚆ Jak poinformował szef Departamentu Zwalczania Przestępczości w Konflikcie Zbrojnym, rosyjskie rakiety trafiły w Elektrownię Wodną Dnipro 8 razy. Ogień w niej został już opanowany. Wieczorem w Elektrowni Dnipro uruchomiono część urządzeń, ale stacja nie produkuje jeszcze prądu. Ministerstwo Energii zaznaczyło, że obecnie trwa oględziny szkód i proces obliczania rozmiarów szkód.

⚆ rosyjski atak na Dnipro HPP był transmitowany na YouTubie. Użyto zhackowanych ukraińskich kamer systemu monitoringu.

⚆ Obiekty Naftohazu również znalazły się pod dzisiejszym rosyjskim atakiem. Doszło do lokalnych uszkodzeń gazociągów i utraty zasilania w obiektach, — Prezes zarządu spółki Czernyszow.

⚆ W wyniku masowego nocnego ostrzału Ukrainy przez wojska rosyjskie zginęło pięciu cywilów, a 26 zostało rannych. Uszkodzonych zostało ponad 100 budynków, w tym obiekty infrastruktury energetycznej.

⚆ Ostrzały w 15 obwodach a w nich ostrzelanych 125 miejscowości i 150 obiektów infrastruktury

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – drobne postępy rosjan pod Iwaniwskim i Kliszczijiwką
Pod Awdijiwką – postępy rosjan – Toneńkie praktycznie w ich rękach. Mają też postępy pod Orliwką i Berdyczami.
Odcinek kupiański – postępy rosjan pod Ternami, Jampoliwką.
Nowomychajłówka – udaremnione szturmy rosjan w kiedunku Krasnohoriwki

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -870 (434 710) -35 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ Biełgorod

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Francja i Niemcy dały „zielone światło” producentowi czołgów KNDS na utworzenie oddziału na Ukrainie, — Reuters. Poinformował o tym francuski minister obrony Sebastien Lecornu po rozmowach ze swoim niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem.W skład międzynarodowego konsorcjum KNDS wchodzą firmy Krauss Maffei Wegmann i Nexter Defence Systems, których produktami są między innymi. czołgi Leopard, systemy artyleryjskie PzH2000 i BMP Puma.

⚆ Niemcy w ramach czeskiej inicjatywy planują przeznaczyć 300 mln euro na amunicję dla Ukrainy, – Bloomberg. W publikacji napisano, że kwota ta wystarczy na sfinansowanie kosztów 180 000 pocisków.

⚆ Litwa ogłosiła transfer swoich systemów przeciwdronowych na Ukrainę.

⚆ Jak podało brytyjskie Ministerstwo Obrony, 10 ukraińskich pilotów wojskowych ukończyło podstawowe szkolenie lotnicze pod okiem instruktorów Królewskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, aby móc latać na zachodnich myśliwcach. Piloci będą kontynuować szkolenie we Francji w zakresie zaawansowanego szkolenia w locie, zanim przejdą do szkolenia na F-16.

⚆ Dowódca Sił Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Pawluk powiedział, że rosja tworzy nowe zgrupowanie wojsk liczące ponad 100 tys. żołnierzy i możliwe, że latem wróg podejmie próbę rozpoczęcia ofensywy w jednym z kierunków.

☢️ Elektrownie atomowe: w wyniku ostrzału została odcięta jedna z linii elektroenergetycznych zasilających elektrownię jądrową w Zaporożu. Około 11:00 linię naprawiono.

⚡️Sytuacja energetyczna: W wyniku ataku rakietowego w niektórych regionach występują problemy z dostawami prądu, natomiast sytuacja w energetyce jest ogólnie pod kontrolą, więc nie ma ryzyka przeprowadzania blackoutów w całym kraju – powiedział premier Szmyhal.

Aby wesprzeć bezpieczną pracę systemu elektroenergetycznego, zaangażowano pomoc awaryjną z systemów elektroenergetycznych Rumunii, Słowacji i Polski – poinformowało Ukrenergo. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w obwodach charkowskim, odeskim, kirowogradzkim i dniepropietrowskim. Szef „Ukrenergo” Kudrycki podkreślił, że Federacja rosyjska przeprowadziła największy kombinowany atak na ukraiński system energetyczny od początku inwazji na pełną skalę.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ „rosyjskie rakiety nie mają opóźnień, jak pakiety pomocowe dla naszego państwa. „Shahedy” nie są niezdecydowane, jak niektórzy politycy. Ważne jest, aby zrozumieć cenę opóźnień i opóźnionych decyzji. Systemy „Patriot” muszą chronić Charków i Zaporoże, obrona powietrzna jest potrzebna, aby chronić ludzi, infrastrukturę, domy i tamy” – podkreślił.

⚆ Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy twierdzi, że atak terrorystyczny, który miał miejsce 22 marca na przedmieściach Moskwy, jest celową prowokacją reżimu putina, o czym wcześniej ostrzegała społeczność międzynarodowa. „To celowa prowokacja służb specjalnych putina, przed którą ostrzegała społeczność międzynarodowa. Kremlowski tyran zaczął od tego swoją karierę i chce ją zakończyć tymi samymi zbrodniami wobec własnych obywateli” – powiedział przedstawiciel GUR Andrij Jusow.

⚆ Wicepremier ds. integracji europejskiej Stefaniszyna stwierdziła, że ​​rafinerie ropy naftowej na terytorium rosji są uzasadnionymi celami Ukrainy z wojskowego punktu widzenia. Jej zdaniem w tym przypadku Ukraina postępuje zgodnie ze standardami NATO.

⚆ Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Podolak zaprzecza, jakoby Waszyngton żądał od Ukrainy zaprzestania ataków na rosyjską infrastrukturę naftową. Podkreślił, że rosja z ludobójczymi zamiarami uderza w krytyczną infrastrukturę Ukrainy, podczas gdy Ukraina niszczy infrastrukturę wojenną.

⚆ Ukraina zamyka listę „międzynarodowych sponsorów wojny” z NAC po negatywnej reakcji ze strony takich krajów jak Chiny i Francja – Reuters. Czarna lista nie ma mocy prawnej, ale stanowiła cios w reputację około 50 dużych firm, które znalazły się na niej ze względu na pracę w rosji i płacenie tam podatków. Jak podkreśla Reuters, odrzucenie listy „sponsorów wojny” będzie oznaczać, że Kijów musi złagodzić swoje stanowisko w wielu kwestiach, gdyż w trzecim roku wojny na pełną skalę Ukrainie trudniej jest utrzymać poprzedniego poziomu wsparcia ze strony sojuszników.

⚆ Prokuratura zdemaskowała proceder korupcyjny dyrektora prywatnego przedsiębiorstwa i byłego dyrektora jednego z Przedsiębiorstw Państwowych MON. Zażądali łapówki w wysokości 600 000 dolarów za pozwolenie na zabudowę działki.

🌍Alianci:

⚆ Premier Belgii De Cro powiedział, że UE nie będzie w stanie przekazać przejętych dochodów z majątku Federacji rosyjskiej na odbudowę Ukrainy, jeśli ta przegra, dlatego należy je wykorzystać na broń.

⚆ Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uważa, że ​​pierwszy miliard z zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów jest możliwy do przekazania Ukrainie już 1 lipca, jeśli UE szybko podejmie działania w celu wdrożenia niezbędne procedury.

⚆ ​​Stany Zjednoczone wezwały Kijów, aby nie uderzał ponownie w rosyjskie rafinerie i inną infrastrukturę energetyczną Federacji rosyjskiej, argumentując, że mogłoby to doprowadzić do jeszcze większej eskalacji i doprowadzić do światowego wzrostu cen energii — FT. Jednym z powodów niepokoju Waszyngtonu jest to, że spadek rosyjskiego eksportu może spowodować globalny wzrost cen światowych, gdyż rosja, pomimo sankcji, nadal jest jednym z największych eksporterów. Wzrost cen paliw może znaleźć odzwierciedlenie w wynikach zbliżających się wyborów prezydenckich w USA.

⚆ Komisja Europejska przedstawiła oficjalną propozycję podwyższenia ceł na import zbóż i roślin oleistych oraz produktów ich przetwórstwa z rosji i Białorusi do UE. We wniosku stwierdzono, że niemal we wszystkich przypadkach cła na eksport z rosji i Białorusi do UE wzrosną do 95 euro za tonę. Komisja podkreśliła, że ​​choć cła te są na tyle wysokie, aby skutecznie ograniczyć import niektórych produktów rolnych do UE, nie wpłyną one na eksport do krajów trzecich.

⚆ Potencjalna decyzja jednego z państw NATO o rozmieszczeniu na Ukrainie swojego kontyngentu wojskowego wpływa na interesy wszystkich sojuszników, dlatego takie decyzje wymagają konsultacji między nimi – powiedział przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer. Jego zdaniem państwa Sojuszu są przygotowane na potencjalny bezpośredni konflikt z rosją.

⚆ Republikańska członkini Izby Reprezentantów USA należąca do Trumpistów Marjorie Taylor Green zainicjowała dymisję spikera tej samej partii Mike’a Johnsona.Na razie nie jest jasne, czy będzie wystarczająca liczba głosów, aby usunąć mówcę. Dzieje się tak po tym, jak wielu Demokratów, którzy w październiku głosowali jednomyślnie za usunięciem McCarthy’ego, oświadczyło, że poprze Johnsona, jeśli będzie on nadal zawierał ponadpartyjne porozumienia z Bidenem w kwestiach takich jak finansowanie rządu i pomoc dla Ukrainy

⚆ USA ogłoszą największy pakiet wsparcia dla partnerów w deeskalacji za 250 miliardów dolarów – CNN

💀 Ciemna strona:

⚆ nebenzia: „Biorąc pod uwagę fakt, że Siły Zbrojne Ukrainy od dłuższego czasu nie walczą swoją bronią, możemy powiedzieć, że cel naszego „SVO”, jakim jest demilitaryzowanie samej Ukrainy, został osiągnięty. Teraz żołnierze utrzymują się wyłącznie z dostaw z krajów NATO.”

⚆ pieskow stwierdził, że „specjalna operacja wojskowa przerodziła się w wojnę” ze względu na wsparcie Zachodu dla Ukrainy.

⚆ w obwodzie briańskim rozbił się rosyjski Mi-8

⚆ W piątkowy wieczór w Krasnohirsku pod Moskwą doszło do strzelaniny w sali koncertowej Crocus City Hall podczas koncertu zespołu „Piknik”.Według wstępnych informacji zginęło 12 osób, a 35 zostało rannych. Naoczni świadkowie zgłosili także eksplozję w budynku.

⚆ W pobliżu Krokusa odnaleziono „podejrzany biały minibus z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ No i rura

⚆ Walka z antydronowcami rosyjskimi

⚆ Nagranie efektu pracy ukraińskiego drona FPV z autonomicznym naprowadzaniem na cel.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *