🪖Dzień 756 (20 marca 2024, 19:40) – światełko

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie wydaje się, że jest ciut lepiej. Niewielkich sukcesów rosjan jakby mniej. Nadal niepokojąco jest pod Awdijiwką. Ukraińcy na pewno są podbudowani uderzeniami w rosyjskie rafinerie, ale i tym, że tak potrzebna amunicja artyleryjska niebawem zacznie do nich docierać. Nawet jeśli zajmie to jeszcze kilka tygodni, to mając tę pewność mogą inaczej dysponować zapasami.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 2076 zł czyli 12% celu.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 138 miejscowości i 116 obiektów infrastruktury.

⚆ W Charkowie zginęło 5 osób. Około pierwszej po południu wróg ostrzelał miasto – uszkodzony został ośmiopiętrowy budynek i fabryka w dzielnicy Chołodnohirskiej. Ogień objął ponad 1000 metrów kwadratowych. Stała drukarnia oraz sklep meblowo-malarski. Wśród rannych są pracownicy przedsiębiorstwa, stan dwóch z nich jest ciężki. Trwa akcja ratownicza i gaszenie pożaru. rosjanie użyli rakiety Ch-59.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – szturmy rosjan pod Bohdaniwką odparte. Podobnie zniweczone plany rosjan w okolicach Stupoczczok.
Pod Awdijiwką – trwaj≥ą walki o Orliwkę, Toneńki i Berdycziw.
Odcinek kupiański – pod Ternami duże i intensywne szturmy rosjan, ale póki co bez efektu.
Nowomychajłówka – intensywniej w okoliach MArijinki

2️⃣ Odcinek zaporoski: Robotyne – spore szturmy rosjan, ale bez efektów

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -700 (433 090) -16 systemów artyleryjskich -9 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Baza rosyjskiego lotnictwa Engels w obwodzie saratowskim. Według zdjęć satelitarnych wczoraj na jego terytorium znajdowało się 11 samolotów, w tym 9 bombowców. Mowa o sześciu Tu-95 (z których jeden jest niesprawny) i trzech Tu-160. Według GUR ukraińskie drony uderzyły w cele na lotnisku w Engels.

⚆ Niemieckie media donoszą, że rosja bombarduje własne wsie bombami FAB-500. Publikacja Bild donosi, że Siły Zbrojne rosji przy pomocy lotnictwa atakują Kozynkę [tu gdzie działają rosyjscy rebelianci] i ścierają ją z powierzchni ziemi.„Ten film pokazuje masowe rosyjskie naloty na… rosję, na przykład z użyciem licznych bomb powietrznych FAB-500 z myśliwców bombardujących”.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Czechy przygotowały już dla Ukrainy 300 000 pocisków – Minister Spraw Zagranicznych Czech Jan Lipawski. Pociski te zapewnią niezbędną „kilkumiesięczną ulgę” na linii frontu.

⚆ rosja faktycznie ukończyła budowę portu wojskowego w mieście Ochamchire na okupowanym terytorium Gruzji. rosjanie planują tam stacjonować statki, biorąc pod uwagę regularne ataki na ich flotę. Sama baza funkcjonuje już od 15 lat, jednak rosjanie postanowili ją rozbudować. Port położony jest 30 km od terytorium kontrolowanego przez Gruzję.

⚆ Brytyjski wywiad mówił o nieudanych próbach Federacji rosyjskiej maskowania samolotów i statków. Analitycy wskazują, że w rosyjskich bazach lotniczych kamuflaż odbywa się za pomocą modeli samolotów i opon na skrzydłach samolotów. Według ich danych w 9 rosyjskich bazach lotniczych namalowano także sylwetki smaolotów. Zamiast tego statki Floty Czarnomorskiej mają czarną farbę na dziobie i rufie, co prawdopodobnie ma sprawić, że będą mniejsze i mniej atrakcyjne do ostrzału. Z recenzji wynika, że ​​rosjanie rysują także sylwetki statków przy nabrzeżu, prawdopodobnie w celu zmylenia ukraińskich operatorów dronów.

⚆ Media: Hiszpania przygotowuje się do przekazania Ukrainie 19 kolejnych Leopardów 2. Będzie to 19 Leopardów 2A4, które zostaną przygotowane w fabryce Santa Bárbara Sistemas w Alcalá de Guadeira (Sewilla). Dostawa zostanie zrealizowana w dwóch partiach: dziesięć czołgów bojowych do końca czerwca i kolejnych dziewięć we wrześniu.

⚆ Litwa przekaże 35 mln euro na zakup pocisków artyleryjskich dla Ukrainy w ramach czeskiej inicjatywy – premier kraju Ingrid Šimonite.

⚆ W zeszłym miesiącu Ukraina uruchomiła produkcję rakiet o zasięgu lotu ponad 640 km – Kamyszyn. Według urzędników opracowywany jest także system obrony powietrznej na wzór amerykańskiego i norweskiego (NASAMS).

⚆ W Robotyne Siły Zbrojne można zaatakować z trzech stron, ale wycofywanie się nie ma sensu – The New York Times. W Waszyngtonie panuje jednak sceptycyzm co do konieczności utrzymywania stanowisk za wszelką cenę. W publikacji zauważono nawet, że administracja Bidena jest zaniepokojona tymi decyzjami.

⚆ Ukraina otrzymała od partnerów ponad 2500 jednostek ciężkiego sprzętu i broni. Oto ile od kogo (infografika w wersji złej).

⚆ Ukraińskie drony zaatakowały 2000-kilometrowy pas zakładów naftowych z czasów sowieckich, – Bloomberg. W tym roku ukraińskie drony uderzyły w 9 dużych rosyjskich rafinerii, pozbawiając 11% całkowitych mocy produkcyjnych kraju. Ataki spowodowały także wzrost cen benzyny i oleju napędowego w rosji. Jak wynika z publikacji, ukraińskie drony mają być niedrogie i jednorazowe, co oznacza, że ​​rakiety rosyjskich systemów obrony powietrznej mogą kosztować nawet 40 razy więcej niż dron, na który są przeznaczone.

⚆ Na okupowanych terytoriach rosjanie budują nową drogę na Krym. Zgodnie z projektem połączenie kolejowe rostowa nad Donem z czasowo okupowanym Krymem będzie przebiegać w szczególności przez Jakimówkę, Berdiańsk i Mariupol obwodu zaporoskiego.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Polscy rolnicy całkowicie zablokowali przejazd autobusów i ciężarówek przez punkt kontrolny „Medyka” – „Szeghini”, nie przepuszczają też samochodów osobowych – rzecznik DPSU Demczenko. „Według dostępnych informacji planują uniemożliwić wjazd i wyjazd z Polski autobusom i ciężarówkom do godziny 20.00” – dodał.

⚆ Chiny mogą odegrać kluczową rolę w powstrzymaniu rosyjskiej agresji – szef MSZ Ukrainy Kułeba w rozmowie z „La Stampa”.

⚆ Prezydent Zełeński spotkał się w Kijowie z minister obrony Holandii Ollongrenem, który odwiedził wcześniej Dniepr. „Jesteśmy wdzięczni rządowi Holandii, na którego czele stoi premier, parlament i społeczeństwo, za całe wsparcie i ważne decyzje dla Ukrainy. Podpisaliśmy dość potężny dokument w dziedzinie bezpieczeństwa między obydwoma krajami” – powiedział.
Zełeński podkreślił wiodącą rolę Holandii w funkcjonowaniu międzynarodowej koalicji lotniczej i wyraził wdzięczność rządowi holenderskiemu za ważną decyzję o przekazaniu myśliwców F-16 na Ukrainę.

⚆ Rada Najwyższa chce unowocześnić przedmiot szkolny „Obrona Ukrainy”, a mianowicie zamienić naukę o szkoleniu wojskowym na takmed [medycyna taktyczna]– stosowny projekt ustawy został już zarejestrowany w parlamencie

⚆ SBU zatrzymała zdrajcę, który w lutym 2022 roku pomógł okupantom zbombardować Charków „omijając” obronę powietrzną. Władysław Mazharow to obywatel zwerbowany przez Federację rosyjską przed rozpoczęciem agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie. Jego bliskim krewnym jest dowódca rosyjskiej jednostki dywersyjnej „Irbis”, której sygnał wywoławczy to „Baghira”. Zdrajca ujawnił pozycje kompleksów obrony powietrznej Sił Zbrojnych Ukrainy w Charkowie. Dzięki temu rosjanie mogli zbombardować miasto z pominięciem obrony przeciwlotniczej. W przeddzień wyzwolenia regionu Mazharov ukrył się i nie wychodził z domu. SBU jednak odnalazło agenta i zatrzymało go. Karą będzie 15 lat więzienia z konfiskatą mienia.

⚆ Rada Najwyższa zamierza derusyfikować kilka miejscowości w Ukrainie:
▫️centrum administracyjne obwodu czerwonogradzkiego obwodu lwowskiego — miasto Czerwonograd — zostanie przemianowane na Szeptycki
▫️miasto Jużne w Odessie otrzyma nazwę Port-Anental,
▫️Pawłograd (obwód dniepropietrowski) — Matwijew,
▫️Synelnikowe (obwód dniepropietrowski) — Rydnopole,
▫️Browary (obwód kijowski) — Browari

🌍Alianci:

⚆ Parlament Europejski i Rada UE uzgodniły wcześniej przedłużenie bezcłowego eksportu produktów rolnych dla Ukrainy do 5 czerwca 2025 r. Teraz UE musi wreszcie dać zielone światło dla tego porozumienia.

⚆ Ambasadorzy UE nie zatwierdzili decyzji o przedłużeniu o kolejny rok środków liberalizacji handlu dla Ukrainy, grożąc wykolejeniem szczytu, na którym przywódcy chcą ponowić obietnice wsparcia politycznego, wojskowego i gospodarczego dla Kijowa.

⚆ Komisja Europejska przekazała Ukrainie 4,5 miliarda euro — to pierwsza transza pomocy makrofinansowej z dużego pakietu wsparcia w wysokości 50 miliardów euro, powiedział szef dyplomacji UE Borrell.

⚆ Spiker Johnson odmówił rozpatrzenia pomocy dla Ukrainy, — The Hill. Najpierw chce uchwalić budżet ogólny USA. Opóźnia to wydanie pomocy o co najmniej trzy tygodnie

⚆ Izba Reprezentantów Kongresu USA potępiła Federację rosyjską za porywanie ukraińskich dzieci. Współautorka rezolucji, Demokratyczna Kongresmenka Wild, powiedziała: „Zbrodnie rosji wobec dzieci stanowią najbardziej haniebny aspekt jej nieustannej kampanii przemocy wobec Ukrainy”. Ustawodawca dodała, że ​​rosyjskie zbrodnie na ukraińskich dzieciach naruszają Międzynarodową konwencję o ludobójstwie, a przedłożona przez nią uchwała nazywa rząd rosyjski odpowiedzialnym za nielegalne uprowadzenia dzieci z Ukrainy i potępia te działania.

⚆ władimir putin nie uchyli się od odpowiedzialności za swoje zbrodnie wojenne na Ukrainie. Poinformowała o tym prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego Tomoko Akane. Mówiąc o rosyjskim dyktatorze, przytoczyła chińskie przysłowie: „Zemsta nieba jest powolna, ale pewna”.

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawi w środę propozycje, które zmienią podejście UE do przyjmowania nowych członków – Politico. Zamiast dotychczasowego podejścia „wszystko albo nic” Bruksela chce stopniowo ułatwiać akcesję Ukrainy, Mołdawii i Bałkanów Zachodnich do UE. Pozwoliłoby to krajom cieszyć się niektórymi korzyściami płynącymi z członkostwa, zamiast czekać latami lub dziesięcioleciami na wdrożenie niezbędnych reform.

⚆ Coroczny World Happiness Report uznał Finlandię za najszczęśliwszy kraj na świecie siódmy rok z rzędu. Według danych rankingu w pierwszej dziesiątce utrzymują się także sąsiedzi Finlandii – Dania, Islandia i Szwecja. W tych krajach bliski związek z naturą i zdrowa równowaga między pracą a życiem osobistym przyczyniają się do pozycji lidera w światowych rankingach szczęścia. Stany Zjednoczone i Niemcy po raz pierwszy od opublikowania pierwszego raportu ponad dziesięć lat temu wypadły z pierwszej dwudziestki. Ukraina zajęła 105. miejsce a Polska 35.

💀 Ciemna strona:

⚆ “rosja zmobilizuje jeszcze kilkadziesiąt tysięcy ludzi, do końca roku utworzy dwie nowe armie, 14 dywizji i 16 brygad, a tym samym zmusi ukraińskie wojska do odwrotu” – szojgu o planach Kremla.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Było sobie BMP3

⚆ Ukraińskie linie obrony w obwodzie czernihowskim

⚆ M777 wali tak

⚆ Obrona rebeliantów rosyjskich przed atakiem wojsk putina

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *