🪖Dzień 754 (18 marca 2024, 22:20) – wiosenny grad

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie trwa trend drobnych postępów rosjan. Ukraińcy bronią się dzielnie, zadają rosjanom spore straty, ale masa to masa i kosztuje drobne ustępstwa w terenie.

Wbrew pierwszym opiniom wypad rosyjskich rebeliantów na obwód kurski i biełgorodzki nie był jedynie prowokacją. Jest on złożoną operacją Ministerstwa Obrony Ukrainy oraz Sił Bezpieczeństwa i kilku innych służb ukraińskich. Oprócz napadu uzbrojonej opozycji rosyjskiej na obwody biełgorodzkiego i kurskiego w tle działy się masowe cyberataki na infrastrukturę informatyczną – w szczególności na system elektronicznego głosowania i liczenia głosów w trakcie wyborów prezydenckich w rosji. Miały też miejsce ataki na infrastrukturę gospodarczą, w szczególności atak dronów uderzeniowych na rafinerie ropy naftowej w europejskiej części rosji.

W militarnym ujęciu armia rosyjska straciła ponad tysiąc żołnierzy, setki sztuk sprzętu, w tym czołgi, systemy artyleryjskie, znaczną ilość sprzętu pancernego i samochodowego, jak również składy paliwa. W wyniku wspólnych ataków SBU na rafinerie rosja straciła aż do 15% swojego potencjału przerobu ropy naftowej, co już wpływa na ceny paliw na ich rynku, a w dłuższej perspektywie doprowadzi do znacznego ograniczenia możliwości rafinacji ropy naftowej w rosji.

Ciekawy też jest rezultat pracy specjalistów IT GUR. Zaatakowano infrastrukturę transportu cywilnego, systemy zarządzania i systemy wyborcze rosji. Oceniając sytuację, szef rostelecomu Oseevsky powiedział, że rosyjski państwowy operator łączności „jest w stanie wojny z głównym wywiadem Ukrainy”. A szefowa CEC Pamfilova powiedziała, że ​​na rosyjski system wyborczy przeprowadzono ponad 12 milionów ataków DDoS. Sam proces głosowania stracił ostatnie oznaki legitymizacji, w szczególności ze względu na fakt, że co najmniej w dwóch podmiotach federacji – obwodach biełgorodzkim i kurskim – „wybory” odbywały się w warunkach ciągłych nalotów, ostrzału artyleryjskiego i dronów. Nie ma oczywiście mowy o stabilnym przeprowadzaniu wyborów w takiej sytuacji, co jednak nie przeszkodziło Kremlowi w „wyciągnięciu” niemal rekordowej frekwencji w atakowanych regionach.

Celem operacji „Wiosenny grad” jest destabilizacja wewnętrznej sytuacji politycznej w rosji, w szczególności wpływu na społeczeństwo i elity rosyjskie, którym po raz kolejny ukazano bezbronność i niemożność kontrolowania sytuacji w rosji. Po raz pierwszy we współczesnej historii rosji zaatakowano rosyjskie granice i zajęto niektóre miejscowości. Ważne jest, aby ataku nie przeprowadził zewnętrzny agresor, ale obywatele rosji – rebelianci, którzy publicznie deklarują, że celem jest obalenie reżimu putina i wyzwolenie rosji spod panowania Kremla. Akcja trwa.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 2 026,50zł czyli 12% celu. A w drodze nowe aukcje!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ zniszczone 17/22 Shahedów.

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 115 miejscowości i 190 obiektów infrastruktury.

⚆ W nocy rosjanie ostrzelali jedną z dzielnic Chersona. W wyniku trafienia zapalił się 5-piętrowy budynek mieszkalny. Pomimo tego, że rosjanie kontynuowali ataki, ratownikom udało się ugasić pożar.

⚆ W ciągu ostatniej doby w obwodzie sumskim odnotowano 486 eksplozji. W zeszłym tygodniu na ten region zrzucono ponad 200 bomb lotniczych. Ewakuacja mieszkańców przygranicznych trwa już szósty dzień. Region jest stale bombardowany. Dotkniętych zostało 46 miejscowości w 16 wspólnotach terytorialnych regionu. Tylko w ciągu ostatniego dnia odnotowano 83 ostrzały, 6 ataków rakietowych, 11 nalotów i 8 salw rakiet przeciwlotniczych. Z każdym tygodniem wzrasta liczba ostrzałów. Dziś dodatkowo ostrzelana Konotopa.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – postępy rosjan trwają: na południe od Iwaniwskiego, Bohdaniwce, pd-zach Kliszczijiwki i przy podejściu do Stupok.
Pod Awdijiwką – W Orliwce pozostała mała strefa pod kontrolą ukraińską. W Toneńkim niewiele lepiej.
Odcinek kupiański – postępy rosjan pod Ternami. rosjanie są już bardzo blisko miejscowości.
Nowomychajłówka – odbite szturmy rosjan pod Krasnohoriwką

2️⃣ Odcinek zaporoski: Postępy rosjan pod Robotyne

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -810 (431 550) -34 systemy artyleryjskie -19 czołgów

🌻Straty rosjan w obwodzie biełgorodzkim i kurskim: -613 zabitych, -829 rannych, 27 jeńców, -7 czołgów, -20 transporterów opancerzonych

😼Bawełna:

⚆ mapa trafionych dotąd rafinerii rosyjskich

⚆ Biełgorod – eksplozje w mieście. RDK, Wolność rosji i LSR wzywają mieszkańców Biełgorodu do natychmiastowego opuszczenia miasta lub znalezienia schronienia w związku z tym, że będą uderzać w cele wojskowe w rejonie Biełgorodu. Dziś ostrzelana była między innymi fabryka maszyn oraz conajmniej jeden skład amunicji.

⚆ Woroneż

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Czechy, które poza UE znalazły dla Ukrainy ponad półtora miliona pocisków, kupują je również od sojuszników rosji. U których dokładnie – Praga nie ogłasza – WSJ. Czescy urzędnicy twierdzą, że będą kupować amunicję za pośrednictwem Republiki Czeskiej lub krajów trzecich, aby ukryć jakiekolwiek bezpośrednie powiązania między dostawcami a Ukrainą.

⚆ Rząd Ukrainy przeznaczył dodatkowe 5 miliardów hrywien na cele obronne, które zostaną przeznaczone na zakup dronów, powiedział premier Szmyhal.

⚆ ​​Prezydent Rumunii Klaus Iohannis wyraził zgodę na transport części broni dla Ukrainy przez terytorium Rumunii oraz na szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16 w ośrodku szkoleniowym na terytorium kraju.

⚆ W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jego powierzchnia będzie wynosić 2800 hektarów. W bazie będzie mogło na stałe zamieszkać nawet 10 000 żołnierzy NATO wraz z rodzinami. Koszt projektu szacuje się na 2,5 miliarda euro. Bazą do budowy będzie baza lotnicza Mihail Kogălniceanu w rumuńskim hrabstwie Konstanca. Na jego terenie zostaną zbudowane pasy startowe, obiekty do przechowywania i umieszczania broni, hangary dla samolotów, symulatory, szkoły, przedszkola, sklepy, szpital itp.

⚆ Ukraina może każdej nocy wystrzelić nad Federację rosyjską do 60 dronów dalekiego zasięgu, — BILD.

⚆ 26 marca Polska i Niemcy uruchomią „koalicję pojazdów opancerzonych” skupioną na czołgach podstawowych w ramach inicjatywy mającej na celu wsparcie Ukrainy. „To jedna z najważniejszych koalicji, jakie powstały, jesteśmy dwoma wiodącymi krajami tego projektu, dołączyli do niego inni partnerzy, jak Wielka Brytania, Szwecja i Włochy” – powiedział minister obrony narodowej RP Władysław Kosiniak-Kamysz. Współpracę w ramach NATO i UE nazwał fundamentalną dla bezpieczeństwa europejskiego i zapewnił, że będzie ona wzmacniana i rozwijana.

⚆ ​​W Korei Południowej uważa się, że od zeszłego roku Korea Północna wysłała do rosji około 7 000 kontenerów z amunicją i innym sprzętem wojskowym – powiedział minister obrony Shin Won-sik. Powiedział, że Pjongjang prawdopodobnie otrzymał ponad 9 000 kontenerów z pomocą w zamian za wsparcie wojskowe.

⚆ Federacja rosyjska przeprowadza ataki dalekiego zasięgu na Ukrainę, wykorzystując zdjęcia satelitarne dostarczone przez amerykańskie firmy – pisze The Atlantic. W publikacji napisano, że satelita robi zdjęcia obiektu, a po pewnym czasie leci w jego stronę rakieta. Czasami po tym wysyłany jest kolejny satelita w celu wykonania dodatkowych zdjęć, być może w celu sprawdzenia trafienia. „Liczba zbiegów okoliczności, w których po zdjęciach następują trafienia, jest zbyt duża, aby mogła być przypadkowa”.

⚆ Słowenia przyłącza się także do czeskiej inicjatywy zakupu pocisków artyleryjskich dla Ukrainy, Ministerstwo Obrony kraju. Na realizację inicjatywy kraj przeznaczył 1 milion euro.

⚆ Belgia przygotowuje pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 412 mln euro, który obejmie 300 pojazdów opancerzonych Iveco LMV Lynx, amunicję artyleryjską, trały i karetki opancerzone.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Złamane kości, wybite zęby, krwawiące rany: ONZ opublikowała raport na temat tortur ukraińskich żołnierzy w rosyjskiej niewoli – Centrala Koordynacyjna ds. Leczenia Jeńców Wojennych. „Pracownicy zakładu pobili go przed i po przesłuchaniu – złamali mu obojczyk. Zmuszony do długiego skakania w miejscu, mimo operacji na nodze, zaczęła się gangrena. W areszcie był bity po pośladkach, aż do krwi z odbytu. Wybito kilka zębów. Stracił wszelką nadzieję i chęć do życia, próbując w celi popełnić samobójstwo we wykorzystując własny mundur… Przez dwa tygodnie był rażony prądem. Po zwolnieniu z niewoli żołnierz przeszedł 36 hospitalizacji” — to tylko jeden z licznych epizodów tortur żołnierzy Sił Zbrojnych w rosyjskiej niewoli.

⚆ Prezydent Zełeński spotkał się w Kijowie z republikańskim senatorem USA Grahamem. „Poinformowałem o sytuacji na linii frontu i priorytetowych potrzebach naszej armii. Niezwykle ważne jest, aby partnerzy w dalszym ciągu zapewniali im pomoc wojskowo-techniczną, w szczególności systemy obrony powietrznej i rakiety” – zauważył Zełeński. Głowa państwa dodała, że ​​szczególną uwagę poświęcili kwestii euroatlantyckiej integracji Ukrainy, dalszego wzmacniania presji sankcyjnej na państwo-agresora oraz wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów dla pilnych potrzeb Kijowa.

⚆ Gabinet Ministrów przedłożył Radzie projekt ustawy o zwiększeniu DPSU (Służby graniczne) do 15 tys. funkcjonariuszy straży granicznej.

⚆ Z terenów czasowo okupowanych odzyskano kolejne 3 rodziny z dziećmi. Według Lubineca, przedstawiciela Rady Najwyższej ds. praw człowieka, w Energodarze mieszkała jedna rodzina z trzyletnim dzieckiem, która pracowała w ZNPP. Odmówili współpracy z okupantami, z tego powodu przychodzili do nich rosjanie z rewizjami, zastraszaniem i aranżowanymi przesłuchaniami. Udało się wyjechać także matce z 8-letnim synem i innej matce z 9-letnim synem z obwodu donieckiego.

⚆ ​​Komisja Obrony w ramach prac nad projektem ustawy o mobilizacji poszukuje akceptowalnej formuły zapewnienia osobom niepełnosprawnym niezbędnej opieki, aby załatać lukę prawną dla oszustów, powiedział zastępca przewodniczącego komisji Czerniew.

⚆ Zamiast Ihnata rzecznikiem Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy został mjr Ilja Jewłasz.

⚆ Prokurator Generalny Kostin: Odnotowano ponad 800 rosyjskich cyberataków na instytucje państwowe i usługi Ukrainy. Prokurator Generalny powiedział, że rosjanie prowadzą także działania informacyjne mające na celu destabilizację ukraińskiego społeczeństwa oraz atakują systemy telekomunikacyjne w celu pozbawienia obywateli dostępu do komunikacji mobilnej i Internetu.

🌍Alianci:

⚆ Szef polskiego MSZ Sikorski stwierdził, że lepiej, żeby rosyjskie pieniądze w UE pójdą na obronę Ukrainy, a nie na jej odbudowę. „Osobiście chciałbym pójść dalej. Uważam, że agresor powinien ponieść konsekwencje swojej agresji. Skoro już wiemy, że rosja nie otrzyma tych pieniędzy, dopóki nie wypłaci Ukrainie reparacji, lepiej pokierować nimi tak, aby nie dopuścić do skutków agresji, aby chronić Ukrainę, a nie tylko [zapewnić] jej odbudowę”, – podkreślił Sikorski.

⚆ ​​Unia Europejska i państwa członkowskie UE skrytykowały „wybory” w Federacji rosyjskiej i ich przeprowadzenie na okupowanych terytoriach Ukrainy. W szczególności szefowa niemieckiego MSZ Baerbock uważa, że ​​rosjanie nie mieli wyboru głosując w ten weekend na prezydenta Federacji rosyjskiej. Szef brytyjskiego ministerstwa obrony Shapps porównał putina do Stalina, a minister spraw zagranicznych Estonii Tsahkna powiedziała, że ​​legalne miejsce rosyjskiego dyktatora jest w Hadze.

⚆ Wojska NATO są już na Ukrainie. Kontrolują broń, operacje wywiadowcze i szkolenia, hiszpańska gazeta El Pais.

⚆ ​​Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy Gabrielus Landsbergis wyraził wątpliwość, czy krajom UE udało się obecnie wypracować jednolite stanowisko w sprawie potencjalnego rozmieszczenia wojsk zachodnich na terytorium Ukrainy.

⚆ W Brukseli zapowiedziano, co będzie omawiane na posiedzeniu Rady Stowarzyszenia Ukraina-UE.
„Podczas sesji zamkniętej UE i Ukraina wymienią poglądy na temat sytuacji, która rozwinęła się po rosyjskiej agresji, koncentrując się na sytuacji militarnej, gospodarczej i humanitarnej na miejscu oraz reakcji na wojnę rosyjską. Następnie poruszą szersze kwestie globalne i kwestie regionalne”.
– głosi komunikat. Następnie uczestnicy wymienią poglądy na temat programu dwustronnego, w tym: realizacja Układu Stowarzyszeniowego od początku rosyjskiej agresji; realizacja rekomendacji raportu Komisji Europejskiej w sprawie Ukrainy; kwestia ożywienia gospodarczego i reform na Ukrainie, w tym pomocy finansowej UE.

⚆ Szef dyplomacji europejskiej Borrell powiedział, że ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zgodzili się na sankcje wobec rosji w związku ze śmiercią opozycjonisty Nawalnego. Osoby z „czarnej listy” będą miały zakaz wjazdu do krajów UE. Ich konta w europejskich bankach zostaną zablokowane. Polska wezwała do wprowadzenia sankcji w związku ze śmiercią Nawalnego. Ponadto grupa krajów pod przewodnictwem Polski prowadzi obecnie kampanię na rzecz stworzenia nowego reżimu sankcji wobec rosji, który zajmowałby się łamaniem praw człowieka.

⚆ Chiny mogą zbojkotować przyszłe rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy, jeśli rosja nie będzie obecna” – Politico, powołując się na urzędników. „Chiny próbują przekonać Europę, aby pozwoliła rosji zasiąść przy stole przyszłych rozmów pokojowych, potencjalnie w Szwajcarii – w przeciwnym razie Pekin zbojkotuje takie spotkania” – podaje Politico.

⚆ Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE przyjęli ostateczną decyzję w sprawie przeznaczenia dodatkowych 5 miliardów euro na wsparcie wojskowe dla Ukrainy w ramach Europejskiego Funduszu Pokoju.

⚆ Prezydent Mołdawii Sandu chce zorganizowania w październiku referendum w sprawie członkostwa w UE. „Oczekujemy, że ataki i prowokacje ze strony rosji będą kontynuowane, ale nawołuję, aby obywatele nie dali się zastraszyć i poparli proeuropejskie referendum, gdyż UE jest jedyną opcją, która może zapewnić pokój” – podkreśliła. Według niej referendum nie pozwoli na zatrzymanie lub odwrócenie proeuropejskiego ruchu w Mołdawii po zmianie władzy.

⚆ Amerykański senator republikański Graham poparł ideę wstąpienia Ukrainy do NATO jako kraju z najlepszym doświadczeniem bojowym. „Ukraina powinna zostać członkiem NATO. Moje przesłanie dla NATO jest następujące: szanuję was, sojusznicy, ale nikt z was nie wie, jak prowadzić wojnę tak jak Ukraina” – podkreślił Graham. Podkreślił, że obecnie Ukraina ma najlepsze doświadczenie bojowe, a jednocześnie jest w stanie posługiwać się najnowszą bronią na poziomie przekraczającym oczekiwania.

⚆ ​​Bundestag wszczyna śledztwo w związku z wyciekiem szczegółów dyskusji o Byku dla Ukrainy – Rheinische Post. „Mamy nadzieję, że uda nam się zidentyfikować tę osobę i że odczuje konsekwencje” – powiedział Strack-Zimmermann, szef komisji obrony. Chodzi o publikację portalu t-online o raporcie Generalnego Inspektora Bundeswehry Karstena Breuera na temat szczegółów programowania celów dla rakiet Taurus, z którego wynika prawdziwy sprzeciw Scholza wobec przekazania tych rakiet do Ukrainy.

⚆ Republikański senator USA Graham zwróci się do administracji Bidena o uznanie rosji za państwowego sponsora terroryzmu. Według niego 87% wsparcia ze strony kremlowskiego gospodarza jest tak imponujące, że nie można mu ufać. „Prezydent putin (po tych wyborach) jest nielegalny” – zauważył senator.

💀 Ciemna strona:

⚆ putin oświadczył, że podczas swojej nowej kadencji prezydenckiej rozwiąże wojnę z Ukrainą i wzmocni siły zbrojne, a także zagroził, że „zdrajców” z formacji ochotniczych będzie traktować „jakby znajdowali się w strefie działań wojennych”. Powiedział też, że rosja może w pewnym momencie utworzyć na terytorium Ukrainy „strefę sanitarną”. Jego głębokość będzie rzekomo taka, że ​​trudno będzie pokonać „środkom zniszczenia, przede wszystkim produkcji zagranicznej”.

⚆ putin po zakończeniu „wyborów” w kraju powiedział, że w przypadku konfliktu między rosją a NATO świat będzie „o krok” od III wojny światowej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ szczątki ukraińskiego drona

⚆ Snajper i 6 celów

⚆ 3 na 1

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *