🪖Dzień 753 (17 marca 2024, 23:20) – w sercu szarości

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie nie widać większej stabilizacji. Najtrudniejsza sytuacja jest pod Awdijiwką, gdzie moim zdaniem jest ryzyko przerwania aktualnej linii obrony.

Ukraina znajduje się w szarym punkcie. Bilans sił nigdy nie był tak niekorzystny jak teraz. rosja jest silniejsza niż rok czy dwa temu i nadal się rozpędza a Ukrainie kończy się amunicja, wsparcie z USA stoi pod znakiem zapytania i w zasadzie można spodziewać się jedynie przylotu F-16 oraz kilkuset tysięcy sztuk amunicji zorganizowanych przez Czechy.

Dziś Olga Solarz napisała mocny post o realiach i realności wojny. Jest w nim wiele rzeczy, które mi i pewnie części z Was przechodziły przez myśl. Czy wojna nadchodzi? Czy zagrożenie jest realne? No bo skąd ma być wiadomo, że to “już”? My też znajdujemy się w centrum szarości. Większość z nas ma swoją codzienność, której wojna nieco tylko dotknęła. Może komuś pomogliśmy, kto uciekał przed wojną, może na coś dla Ukraińców się dorzuciliśmy, może zrobiliśmy coś więcej lub mniej. Problem w tym, że wojna się nie zapowie tylko przyjdzie i nikt nie jest w stanie powiedzieć czy i kiedy. Osobiście uważam, że wojna się aktualnie czai, obserwuje, kalkuluje. Dla putina i rosji ma niewielkie znaczenie czy jesteśmy w NATO czy nie. Z kilku względów – po pierwsze uważa, że NATO rosję oszukało w kwestii “obietnicy” nierozszerzania się na wschód [obietnica ta jest mitem]. Po drugie – uważa, że NATO i “Zachód” są słabi i w tym punkcie ma podstawy by to zakładać. A nic bardziej rosji nie przyciąga niż słabość. Czy dla nas ma znaczenie NATO? Trochę tak, ale myślę, że głównie daje to złudne poczucie bezpieczeństwa “jesteśmy w NATO więc idziemy do kina”. Obserwując działania Europy i NATO w ciągu ostatnich 10 lat wobec Ukrainy trudno mi sobie wyobrazić silną reakcję na hipotetyczną sytuację gdy ze strony Białorusi i Kalingradu wjadą wojska rosyjskie na przesmyk suwalski. Czemu rosjanie mieliby to zrobić? A czemu nie? Tygodnie zajmie UE i NATO wypracowanie działania, kompletnie odkładając temat Ukrainy na bok. putin nie musi bowiem czekać na zakończenie wojny w Ukrainie by działać dalej. To kolejna pułapka w którą i sam wpadałem i tkwi w niej wiele osób z którymi rozmawiałem. Kuriozalnie – prowokacja czy jakakolwiek dekoncentracja i tak rozproszonej EU pozwoli mu łatwiej wygrać w Ukrainie. Póki co rosjanie operują przy wszelkich działaniach mających na celu dzielenie społeczeństw. Nie wierzę, że nie mieli udziału w wyborach w Słowacji, nie wierzę, że nie ma ich wokół Trumpa jak i nie wierzę, że nie byli wokół protestów rolników i przewoźników w Polsce i Słowacji (proszę nie zrozumieć tego opatrznie – nie twierdzę, że protesty rolników były bezpodstawne ani że były czysto prorosyjskimi działaniami).

Tkwimy zatem w samym środku tej szarości z którego równie blisko do białego jak i czarnego. Lepsze od “tkwienia” jest działanie, ale do tego potrzebny jest cel i jedność. Ukrainie trzeba pomóc wygrać i trzeba wymagać tego nie tylko od siebie (bo skoro to czytasz to widać nie jest to obojętny Ci temat) ale od innych wokół i od polityków. Komisje śledcze i inne działania którymi epatują media naprawdę mogą poczekać…

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 1695 zł czyli 10% celu. No i wróciły dziś aukcje/oferty. Na początek mam 3 książki, które ufundował Marcin Ogdowski – BARDZO dziękuję. “Zabić Ukrainę – alfabet rosyjskiej agresji” to jego najnowsze dzieło. Każda z dedykacją dla osoby, która wygra aukcję. W drodze kolejne! Aukcje potrwają do 28 marca.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zestrzelone 14/16 Shahedów. Oprócz tego obwód charkowski i doniecki były atakowane rakietami S-300 i dwiema Ch-59.

⚆ Eksplozje odnotowano też w Mikołajowie (1 ofiara), Sumach

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 129 miejscowości i 143 obiektów infrastruktury

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – jest bardzo ciężko: Iwaniwskie, Kliszczijiwka, Bohdaniwka
Pod Awdijiwką – jest nadal krytycznie w kwestii obrony głównych punktów linii obrony.
Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka – bez większych zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski: rosjanie nadal silnie naciskają między Robotyne a Werbowym

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -1160 (430 740) -28 systemów artyleryjskich i -11 czołgów

😼Bawełna:

⚆ W niedzielę wieczorem burmistrz Moskwy Serhij Sobianin ogłosił atak dronem na Moskwę [lotnisko Demodiewo]. Lokalne władze poinformowały również, że drony zaatakowały regiony Biełgorod, rostów, Kaługa i Jarosław. Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej twierdzi, że zestrzeliło 35 dronów szturmowych.

Demodiewo

⚆ 12 rafineria rosyjska trafiona. W nocy Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z Siłami Operacji Specjalnych i Siłami Systemów Bezzałogowych Sił Zbrojnych Ukrainy zaatakowały za pomocą dronów rafinerię “Sławiański”w obwodzie krasnodarskim w rosji.

⚆ rosyjscy rebelianci ogłosili zdobycie kolejnych dwóch miejscowości w obwodzie kurskim i biełgorodzkim.

⚆ Biełgorod – dużo eksplozji w ciągu dnia. Są ofiary.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Odnotowano 3 próby wkroczenia jednostek sabotażowych ze strony rosji.

⚆ Wielka Brytania radzi Ukrainie, aby broniła Wschodu i skupiła się na uderzeniach na Krymie – media. Minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps i dowódca armii brytyjskiej Tony Radakin spotkali się z Wołodymyrem Zełeńskim, Rustemem Umerowem i Oleksandrem Syrskim. Shapps i Radakin radzili porzucić plany ataku na linię frontu i zamiast tego utrzymać obronę na froncie północnym i wschodnim oraz, w razie potrzeby, wycofać się na korzystniejsze pozycje, co, jak mieli nadzieję, odstraszy rosyjskich najeźdźców. Brytyjscy urzędnicy wyższego szczebla mają nadzieję, że pozwoli to Ukraińcom skoncentrować swoje wysiłki na Morzu Czarnym i Krymie, gdzie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przy pomocy zachodnich rakiet dalekiego zasięgu działania zadały znaczące ciosy. Źródła podają, że Radakin jest także przekonany, że kluczem do sukcesu Ukrainy w 2024 roku są ataki na Krym i flotę rosyjską, a ataki na Krym i niszczenie rosyjskich okrętów wojennych, w tym okrętów podwodnych, uderzają w samo sedno „rosyjska mentalności.”

⚆ W Kaliningradzie rosjanie nadal aktywują swoje systemy EW. Dotyka to cywilnych statków powietrznych, które nie mogą prawidłowo korzystać ze swoich przyrządów nawigacyjnych, co może prowadzić do katastrof lotniczych.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Minister Energii Ukrainy Herman Galuszczenko potwierdził, że Ukraina nie zamierza przedłużać kontraktu na tranzyt gazu z rosyjskim Gazpromem. Galuszczenko podkreślił także, że ukraiński system przesyłu gazu przeszedł test warunków skrajnych i jest gotowy do życia bez tranzytu rosyjskiego gazu.

🌍Alianci:

⚆ Z powodu braku amunicji Ukraina zestrzeli do końca miesiąca jeden z pięciu rakiet – The Telegraph. Jak wynika z publikacji, raporty wskazują na poważny niedobór. Ukrainie tak brakuje amunicji, że do końca miesiąca zabraknie jej rakiet przeciwlotniczych do obrony swoich miast. Oznacza to, jak przewiduje „The Telegraph”, że zamiast próbować zestrzelić cztery z pięciu rosyjskich rakiet, jak ma to miejsce obecnie, Ukraina będzie mogła wykorzystać swoje systemy obrony powietrznej do zestrzelenia tylko jednego z pięciu rakiet.

⚆ Brytyjski minister obrony Grant Shapps odwołał wyjazd do Odessy podczas swojej wizyty na Ukrainie 7 marca ze względu na niebezpieczeństwo ze strony Federacji rosyjskiej. Grant Shapps przerwał swoją wizytę po ostrzeżeniu go przez brytyjski wywiad, że rosjanie dowiedzieli się o jego planach podróży.

⚆ Głosowanie w Federacji rosyjskiej odbyło się w warunkach ostrych represji, które nie dawały obywatelom możliwości dokonania demokratycznego wyboru – Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

⚆ Jednostka wojskowa w nierozpoznanym Naddniestrzu została zaatakowana przez drona kamikaze, doszło do eksplozji i pożaru – podają lokalne kanały Telegramu. Lokalne media publikują także filmy przedstawiające sam atak i jego następstwa.

⚆ Władze Kiszyniowa kontaktujące się ze stroną ukraińską nie potwierdzają ataku na region Naddniestrza. „Po przestudiowaniu nagrań wideo i wymianie informacji stwierdzamy, że zdarzenie to ma na celu wywołanie strachu i paniki w regionie. Sprzęt wojskowy widoczny na zdjęciach nie działa od kilku lat” – dodał.

💀 Ciemna strona:

⚆ W rosji trwał ostatni dzień głosowania w „wyborach” putina. Na początku trzeciego dnia frekwencja rzekomo osiągnęła 60%, nie licząc głosowania elektronicznego, podaje Komitet Centralny Federacji rosyjskiej. Opozycja zorganizowała akcję „Południe przeciwko putinowi” – ​​jej uczestnicy zbierają się w tym samym czasie, aby głosować przeciwko obecnemu prezydentowi lub zepsuć kartę do głosowania. Deklarowanym celem jest wyraźne pokazanie, że wśród wyborców są przeciwnicy putina i oni „mogą bezpiecznie zebrać się w jednym miejscu”. Akcję wsparł Oleksij Nawalny na krótko przed śmiercią. Tymczasem moskiewska prokuratura podała, że ​​kolejki w niedzielne południe można uznać za utrudnianie pracy komisji wyborczych, za co grozi kara do pięciu lat więzienia. W południe w lokalach wyborczych w miastach rosji i za granicą zgromadziło się więcej osób niż przez dwa poprzednie dni.

⚆ W rosji zakończyły się „wybory” putina. Według sondaży exit poll putin zdobył ponad 87% głosów. Na podstawie wyników rozpatrzenia 34,26% protokołów rosyjska Centralna Komisja Wyborcza podała, że ​​putin zdobył 87,5% głosów. Frekwencja wyniosła rzekomo 73,33%. Jednocześnie według dwóch sondaży wyjściowych – VTSVGD i FOM, putin otrzymuje ponad 87% głosów, co jest rekordem. Jego poprzedni rekord to rok 2018 – 76,69%. Według rosyjskich propagandystów putin rzekomo zyskuje aż 95% głosów na okupowanych terytoriach Ukrainy. I tak rzekomo głosowało na niego 95,23% w okupowanej części obwodu donieckiego, 94,12% w Łuhańsku, 92,95% w Zaporożu i 88,12% w Chersoniu. „Wylosowano” także rekordowy wynik dla putina w Czeczenii – 99,28%.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nocne polowanie na Shahedy nad Odesą

⚆ BMP3 pod donieckiem nie wytrzymał

⚆ Sezamie otwórz się!

⚆ Wojna bez znieczulenia [brutalne]

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

2 thoughts on “🪖Dzień 753 (17 marca 2024, 23:20) – w sercu szarości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *