🪖Dzień 739 (3 marca 2024, 20:30)

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

W Odesie zakończyła się akcja poszukiwawcza. Bilans ofiar wyniósł 12 w tym 5 dzieci – niektóre zmarły w objęciach mam.

Na froncie nie ma wielkich zmian ale licznik rosyjskich strat jest mocno rozpędzony. rosjanie ostrożniej używają lotnictwa, ale nadal na ukraińskie pozycje dolatują KABy (mniej celnie i mniej ich). Więcej było dziś ostrzałów zatem poza statystyką znajdziecie kilka dodatkowych opisów.

W samej polityce działo się dziś niewiele, aczkolwiek wycofanie baterii przeciwlotniczej ze Słowacji przez Włochy budzi ironiczny uśmieszek. Zagadkowe są również doniesienia z Niemiec.

Na 5 dronów FPV mam już od Was ponad 100% potrzebnej kwoty.
Do szóstego drona brakuje jeszcze około 1200zł. Zbieram do końca tygodnia.
Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 65 miejscowości i 134 obiektów infrastruktury

⚆ W nocy rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Dniepr, w wyniku czego doszło do pożaru. Nikopol był atakowany dronem kamikaze. Ostrzał z artylerii został skierowany do gmin Miriwska i Czerwonogrigorijska.

⚆ rosjanie uderzyli w Pokrowsk „Iskanderem”, są ranni. Dwie kobiety w wieku 24 i 52 lat zostały ranne odłamkami. Oprócz budynków mieszkalnych uszkodzone zostały samochody i magistrala gazowa. Ponadto w nocy 3 marca siły rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na Myrnograd, wystrzeliwując 4 rakiety, wcześniej S-300.

⚆ rosja zaatakowała Chersoń rano – są bezpośrednie trafienia w budynkach mieszkalnych. Uszkodzone mieszkania, dach, itp. Na chwilę obecną nie ma informacji o rannych.

⚆ rosjanie zrzucili jednocześnie 9 pocisków chemicznych. Oprócz amunicji chemicznej wróg przeprowadził w ciągu ostatniego dnia 14 nalotów, 43 starcia bojowe, 950 ostrzałów i 90 ataków dronów kamikadze.

⚆ rosjanie uderzyli w Kurachowe: 16 rannych, 15 budynków uszkodzonych. Według wstępnych informacji rosjanie użyli kierowanej bomby lotniczej.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – pod Iwaniwskim drobne postępy rosjan, reszta linii bez zmian.
Pod Awdijiwką – rosja ma niewielkie sukcesy pod Awdijiwką, ale sytuacja się stabilizuje. Orliwka i Toneńkie znajdują się pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy, aczkolwiek do Orliwki rosjanom udało się dotrzeć. Trwają tam nieustanne walki z zastosowaniem wszystkiego co możliwe przez obie strony. Mimo strat w lotnictwie rosjanie używają tu KABów intensywnie.


Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski: Pod Robotyne rosjanie wznowili szturmy, ale linia frontu się nimi nie przejęła

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

😼Bawełna:
⚆ Teodozja – bza paliwowa

🌻Straty rosjan: -1160 (416 800) -35 systemów artyleryjskich -16 czołgów

🛡Inne wątki militarne:

⚆ rosjanie ograniczyli aktywność samolotów na niebie nad Ukrainą. Wieczorem 2 marca, po doniesieniach o zestrzeleniu kolejnego rosyjskiego myśliwca bombowego Su-34 (rano), a później zestrzeleniu kolejnego Su-34, w mediach pojawiły się ekrany z komunikatem, że nie ma wrogich samolotów nad okupowanym terytorium Ukrainy (aktywna praca to wyłącznie drony rozpoznawcze). „Środki przeciwdziałania dostarczone Ukrainie przez partnerów zachodnich wykazują swoją skuteczność. Świadczy o tym liczba zestrzelonych samolotów wroga w lutym. Obecne zadanie polega na ochronie terytoriów linii frontu przed użyciem bomb lotniczych naprowadzanych przez wroga” powiedział Ihnat.

⚆ W lutym Federacja rosyjska odnotowała najwyższą średnią dzienną utratę personelu wojskowego od początku wojny – brytyjski wywiad. Według agencji w lutym rosyjscy okupanci tracili średnio 983 osoby dziennie. Według wywiadu brytyjskiego Federacja rosyjska straciła prawdopodobnie w czasie wojny na Ukrainie ponad 355 000 żołnierzy. W raporcie wskazano, że wzrost średniego dziennego wskaźnika ofiar prawie na pewno odzwierciedla zaangażowanie rosji w masową wojnę na wyniszczenie. „Chociaż jest to kosztowne z punktu widzenia życia ludzkiego, efekt ten zwiększa presję na pozycje Ukrainy na całej linii frontu” – dodaje brytyjski wywiad.

⚆ Ukraina, w obliczu trudności na linii frontu, tworzy ogromne fortyfikacje na terenie Donbasu i obwodu zaporoskiego. (mapa fortyfikacji)

⚆ Francja zapłaciła za modernizację ukraińskich myśliwców na francuskie bomby AASM, a także dostarczyła na Ukrainę pierwszą partię (50 z 600) takich bomb.

⚆ Włochy wycofają ze Słowacji system obrony powietrznej SAMP/T, bo „jest potrzebny gdzie indziej” – premier Słowacji Fico. Dodał, że obecnie strategiczne obiekty kraju, w szczególności elektrownia jądrowa, pozostają niechronione. Fico przypomniał także, że poprzedni rząd „podarował” Ukrainie sprawny system przeciwlotniczy S-300.

⚆ Ukraińskie drony zaczęły omijać systemy EW rosjan. Propagandyści rosyjscy narzekają, że ukraińskie drony FPV stanowią ogromny problem dla rosyjskiej armii. Okupanci obawiają się, że środki walki elektronicznej (EW) już na nienie działają.

⚆ Ukraińska firma INGUAR DEFENSE prezentuje pierwszy krajowy MRAP o stopniu ochrony NATO STANAG LVL 3 – INGUAR 3. Pojazd opancerzony został w całości opracowany i stworzony na Ukrainie.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zablokowanych jest wszystkie sześć kierunków na granicy z Polską – DPSU. „Polscy rolnicy w dalszym ciągu blokują ruch ciężarówek. To jest sześć punktów. Od dzisiejszego ranka na możliwość przejazdu we wszystkich tych kierunkach na terenie Polski w kierunku Ukrainy oczekuje ponad 2400 pojazdów towarowych” – powiedział. Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Według niego największa kolejka panuje w kierunku punktów kontrolnych „Krakowiec” i „Jahodyn”, gdzie na ostatnim punkcie kontrolnym ciężarówki mogą jechać tylko w kierunku Ukrainy, a w ciągu ostatniego dnia przejechało przez nie 70 pojazdów.

⚆ Gabinet Ministrów przeznaczył 1,3 miliarda hrywien na budowę fortyfikacji w obwodzie zaporoskim.

⚆ W Odesie pod gruzami wieżowca odkryto kolejne ciała. W wyniku uderzenia rosyjskiego drona w wieżowiec zginęło 12 osób, w tym pięcioro dzieci: 4-miesięczny Timofij, 7-miesięczna Lisa, 3-letni Marek, 8-letnia Zlata i Serhij, który w lipcu skończyłby 10 lat. Akcja ratunkowa zakończyła się dziś wieczorem.

🌍Alianci:

⚆ Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna potwierdził, że raport o negocjacjach Polski z Ursulą von der Leyen w sprawie zwolnienia Polski z niektórych postanowień „Zielonego Porozumienia” jest prawdziwy. Dodał, że wyjątek od zasad będzie dotyczył „wszystkiego, co możliwe, zarówno wynikającego z Zielonego Ładu, jak i napływu produktów powodujących trwałe zakłócenia na rynku w jednym lub większości krajów”. „Jeśli uda nam się uzgodnić żądania Polski w UE, tak jak udało nam się z sukcesem uzgodnić działania UE, staną się one wspólnym stanowiskiem Unii. Ja też chcę powiedzieć, i cytuję tutaj premiera Tuska, jeśli nie zajmie to zbyt długo, wprowadzimy zmiany, jednostronnie wprowadzimy blokadę granic i cła” – wyjaśnił Andrzej Szejna. Stwierdził także, że podczas konsultacji polsko-ukraińskich, które odbędą się 28 marca, „temat problemu granicy nie będzie już istniał”.

⚆ W Niemczech putina i kierownictwo rosji oskarżano o próbę destabilizacji sytuacji w Republice Federalnej. „Wydarzenia ostatnich dni po raz kolejny pokazują, jak Władimir putin za pomocą dezinformacji, destabilizacji i szpiegostwa próbuje wywrzeć masowy negatywny wpływ na nasze otwarte społeczeństwo, zwłaszcza w Niemczech, za pomocą dezinformacji, destabilizacji i szpiegostwa” – powiedziała Agnieszka Brugger, wiceprzewodnicząca grupy parlamentarnej Zielonych.

⚆ “Jeśli rosja wygra na Ukrainie, europejską gospodarkę czeka katastrofa” – Minister spraw zagranicznych Francji w rozmowie z „Le Monde”. rosja będzie kontrolować ponad 30% światowego rynku pszenicy. Kraje zachodnie muszą przeznaczyć na pomoc ponad 2% PKB, aby zapobiec klęsce Ukrainy.

⚆ Specjalny przedstawiciel Chin do spraw euroazjatyckich Li Hui odwiedził Moskwę 2 marca, aby omówić wojnę na Ukrainie z wiceministrem spraw zagranicznych Federacji rosyjskiej — Reuters. Hui planuje także przyjechać na Ukrainę na początku marca, a następnie udać się do innych krajów europejskich. Po spotkaniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych rosji stwierdziło, że bez udziału Federacji rosyjskiej i biorąc pod uwagę jej interesy w dziedzinie bezpieczeństwa, jakakolwiek dyskusja na temat rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” jest niemożliwa.

💀 Ciemna strona:

⚆ Od trzech dni tysiące ludzi stoją w kolejce do grobu Nawalnego.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Coś rosjanom nie wyszło pod Bachmutem

⚆ W niemym kinie

⚆ Nawet daszku nie mieli…

⚆ Krajobraz pod Biłohoriwką

⚆ dronowa pułapka na rosjanina (brutalne)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *