🪖Dzień 735 (28 lutego 2024, 21:00) – niepewność

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie mamy z jednej strony wściekłe i trudne do opanowania szturmy rosjan pod Awdijiwką i Robotyne ale z drugiej udają się niektóre kontrataki. Nie zmienia to faktu że Ukraińcom jest ciężko. Sytuację mocno utrudniają rosyjskie bomby szybujące, które przynoszą ogromne zniszczenia (polecam obejrzeć wideo). Po to by redukować rosyjskie lotnictwo Ukraińcy przenieśli bliżej frontu swoje cenne Patrioty i wyrzutnie NASAMS z resztką rakiet. Na efekty długo nie było trzeba czekać bo strącono aż 10 rosyjskich samolotów. Rakiety jednak kiedyś się skończą.

Jeśli już na siłę dopatrywać się nadziei to Pentagon szuka możliwości przekazania 4mld dolarów ze swoich rezerw. Nie rozwiąże to problemu ze wsparciem USA ale zawsze pomoże. Słowa Macrona o wysłaniu wojsk na Ukrainę przeczytali niektórzy dziś raz jeszcze i widać w tym pewien sens. Nie giną też doniesienia o sfinansowaniu zakupu 800 000 sztuk amunicji dla Ukrainy, ale nie wiadomo kiedy nastąpi finał tej akcji.

Wsparcie militarne dla Ukrainy się tli i pozostaje niepewność czy się rozpali czy jeszcze bardziej przygaśnie.

Na 5 dronów FPV mam już od Was 92% potrzebnej kwoty. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 10/10 Shahedów, które atakowały głównie obwód odeski i mikołajowski. Mimo zestrzelenia w Odesie wybuchł pożar, który jednak szybko ugaszono.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 163 miejscowości i 104 obiektów infrastruktury

⚆ rosyjskie wojska uderzyły w centrum Kupiańska bombami kierowanymi – uszkodziły kawiarnię i cerkiew, dwie osoby zginęły, prawdopodobnie pod gruzami nadal są ludzie.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – dodatkowe, drobne sukcesy rosjan pod Iwaniwskim i Bohdaniwką
Pod Awdijiwką – sytuacja na nowej linii obrony jest krytyczna, ale niektóre fragmenty powoli się stabilizują. rosjanie potrafią wysłać na szturm 150-200 żołnierzy na jeden punkt na dobę. Mimo strat – każdego dnia podobna liczba rosjan bierze udział w szturmach.
Odcinek kupiański – postępy rosjan pod Jampoliwką. reszta bez zmian.
Nowomychajłówka – tu była akcja z Krasnohoriwką (na pn od Marijinki) – rosjanie mieli dostać się do miejscowości, ale Ukraińcy ich wyparli.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Robotyne – tu szturmy rosjan bez rezultatów

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

😼Bawełna:
⚆ Sewastopol

⚆ Koło Ołeniwki w obwodzie donieckim w grupę rosjan na szkoleniu uderzyła ukraińska rakieta. Co najmniej 19 zginęło, 12 rannych. Wśród nich są oficerowie.

🌻Straty rosjan: -1060 (412 610) -20 systemów artyleryjskich -14 czołgów

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało, że kraj zamówił dla Ukrainy dziewięć nowych haubic DITA z Czech. Według departamentu haubica DITA to nowoczesny system ogniowy zdolny razić cele oddalone o dziesiątki kilometrów.

⚆ ​​Z publikacji „Forbesa” wynika, że ​​sukcesy Sił Zbrojnych w zestrzeliwaniu rosyjskich samolotów są związane z wykorzystaniem cennych rakiet dla Patriota i NASAMS, a także „martwymi punktami” rosjan po utracie jednej trzeciej floty samolotów A-50. Autor David Ax spekuluje, że Siły Powietrzne przydzieliły część instalacji Patriotów mobilnym grupom obrony powietrznej, które szybko przemieszczają się w pobliżu linii frontu, zasadzają się na rosyjskie samoloty rakietami PAC-2 o zasięgu 145 km, a następnie szybko przerzucają siły. Jednak odległość, z której w piątek Ukraińcy zestrzelili A-50 – prawie 200 km – sugeruje, że w grę wchodził system rakietowy większego zasięgu. Być może to właśnie S-200 Ukraińcy wyjęli z długoterminowego przechowywania – sugeruje autor.
Jednocześnie jest pewien, że Ukraińcy przesunęli część ze swoich dwudziestu baterii NASAMS o zasięgu 40 km bliżej linii frontu. Dlatego w poniedziałek rosjanie po raz pierwszy odkryli i zniszczyli rakietą wyrzutnię NASAMS w pobliżu Zaporoża. Możliwe, że Ukraina rozmieściła wszystkie powyższe systemy i inne na raz, aby stworzyć „gorący pas”, ale w tym przypadku Ukrainie wkrótce zabraknie rakiet dla Patriota i NASAMS, ponieważ USA nie dostarczyły Ukrainie amunicji od końca grudnia 2023 r. – pisze autorka. „Ukraińskie Siły Powietrzne najwyraźniej chcą wykorzystać najnowsze rakiety Patriot i NASAMS, aby zniszczyć rosyjskie siły powietrzne i zapobiec przyszłym falom bombardowań. Tymczasem rosyjskie siły powietrzne zamierzają zbombardować więcej ukraińskich garnizonów i pomóc rosyjskim siłom lądowym zdobyć przyczółek zanim eskadry smaolotów Su zostaną uszczuplone z powodu braku samolotów i doświadczonych załóg” – podsumowuje autor.

⚆ Dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Sir Tony Radakin uważa, że ​​Ukraina doświadczy niedoborów amunicji i przez kilka miesięcy będzie w niekorzystnej sytuacji w wojnie z rosją, dopóki Zachód nie uzgodni dalszego wsparcia Kijowa. Jeśli zaś chodzi o rosję, to zdaniem Radakina „na poziomie taktycznym zdobywa ona stosunkowo niewielkie terytoria”, w szczególności Awdijiwę, a także prowadzi aktywne działania bojowe w rejonie miasta Chasiw Jar – skąd siły ukraińskie wycofały się po opuszczeniu Bachmutu.

⚆ Belgia sfinansuje czeską inicjatywę zakupu 800 000 pocisków dla Ukrainy poza Europą za 200 mln euro, powiedział belgijski premier Alexander de Croo.

⚆ Przedstawiciele obrony Finlandii oświadczyli, że nie nakładają żadnych ograniczeń na fińską pomoc wojskową, a Ukraina może używać otrzymanej broni także na terytorium rosji. Zdaniem ministra obrony Finlandii Hyakkanena ograniczenia w użyciu broni nakładają na Ukrainę przede wszystkim państwa, które wyposażyły ​​ją w systemy ataku dalekiego zasięgu. „Dziś te duże kraje, które między innymi. dostarczyły systemy rakietowe dalekiego zasięgu, oczywiście również mają prawo głosu w sprawie tego, co mogą z nimi zrobić” – uważa.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Przedstawiciele Służby Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Obrony Narodowej, Sił Zbrojnych Ukrainy i amerykańscy inspektorzy przeprowadzili jeszcze dwie wspólne kontrole broni przekazywanej przez amerykańskich partnerów. Kluczowe parametry sprawdzili bezpośrednio w obszarach przechowywania broni: zgodność z numerami seryjnymi, stan techniczny, warunki prawidłowego przechowywania broni (bezpieczeństwo i ochrona). Łącznie od początku 2024 roku przeprowadzono trzy kontrole zespołowe – zgodnie z ustalonym wcześniej przez strony Planem wspólnych kontroli fizycznych. W trakcie monitoringu nie zgłoszono żadnych uwag ze strony amerykańskiej.

⚆ Zełeński przybył do Albanii późnym wieczorem we wtorek, w przededniu szczytu z państwami Bałkanów Zachodnich. Szef MSZ Albanii Igli Hasani nazwał przybycie ukraińskiego przywódcy „kluczowym momentem dla wzmocnienia dwustronnych więzi i solidarności z Ukrainą w jej bohaterskiej walce z rosyjską agresją”.

⚆ Zełeński i premier Albanii Edi Rama podpisali Traktat o przyjaźni i współpracy między obydwoma krajami. Zgodnie z umową Ukraina i Albania będą rozwijać współpracę w szczególności w obszarach handlu, gospodarki, nauki i technologii, kultury, edukacji, opieki zdrowotnej, środków masowego przekazu, turystyki i sportu.

⚆ Komentując pomysł Macrona dotyczący ewentualnego wysłania zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę, Zełeński zauważył, że wszelkie inicjatywy światowych przywódców mające na celu wzmocnienie Ukrainy w odparciu agresji Federacji rosyjskiej będą dobre dla całego świata.

⚆ Przedstawiciel handlowy Ukrainy Kaczka opowiedział o ostatniej rundzie negocjacji handlowych z Polską i zauważył, że nie wspomniała ona o możliwości zamknięcia granicy dla przepływu towarów. „Udało nam się znaleźć wspólny język i pracujemy nad konstruktywnym rozwiązaniem umożliwiającym odblokowanie granicy i uwzględnienie interesów rolników z Polski i Ukrainy. Nie jest to łatwe, ale możliwe” – powiedział Kaczka.

⚆ W Kijowie SBI odkryło zakrojony na szeroką skalę plan kradzieży odzieży wojskowej z jednostki i sprzedaży jej po cenach dumpingowych. Sprzęt (kamizelki kuloodporne, hełmy itp.) został skradziony jednostkom wojskowym i przewieziony do magazynu, a następnie sprzedany z 50% „rabatem”. Włamywacze ukradli rzeczy o wartości co najmniej 3,6 mln hrywien.

🌍Alianci:

⚆ Podczas swojego przemówienia w Izbie Gmin młodszy minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Mitchell nazwał zapewnienie Ukrainie sukcesu w walce z rosją „największym sprawdzianem naszego pokolenia”. Przedstawiciel brytyjskiego MSZ podkreślił, że wysiłki krajów zachodnich na rzecz wsparcia Ukrainy i powstrzymania rosji „przynoszą skutek”. Następnie nalegał, aby nie przerywać i kontynuować te wysiłki, zwiększając sankcje wobec machiny wojennej putina i szukając sposobów wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia Ukrainy.

⚆ ​​Polska prowadzi negocjacje z Ukrainą w sprawie całkowitego zamknięcia granicy dla dwustronnego handlu towarami, powiedział Donald Tusk. Według niego będzie to rozwiązanie tymczasowe, ale bolesne dla obu stron. Polski premier jest gotowy na trudne decyzje, ale twierdzi, że konsultuje się z Kijowem, aby nie było „dodatkowego napięcia”.

⚆ Przewodniczący 23 parlamentów zwrócili się do marszałka Izby Reprezentantów USA Mike’a Johnsona z wezwaniem do poddania pod rozpatrzenie przyjętego przez Senat projektu ustawy, która przewiduje ponad 60 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. Pod listem podpisali się między innymi. przewodniczący parlamentów Niemiec, Polski, Czech, Litwy, Macedonii Północnej, Hiszpanii i innych krajów.

⚆ CNN: Pentagon omawia wykorzystanie „rezerwy” 4 miliardów dolarów na wsparcie Ukrainy. Pentagon uważa, że ​​wydatkowanie tych środków w przypadku braku dodatkowego finansowania dla Ukrainy – a co za tym idzie w przypadku braku planu zaopatrzenia – może mieć wpływ na gotowość bojową armii USA. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że zatwierdzenie pomocy dla Ukrainy utknęło w Kongresie od kilku miesięcy, amerykańskie Ministerstwo Obrony zaczęło zastanawiać się, czy dysponuje „poduszką finansową”, aby móc przekazać Kijowowi broń przynajmniej na część te 4 miliardy dolarów. Rozmówcy CNN podkreślali, że na razie nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie.

⚆ Specjalny Przedstawiciel Chin Li Hui odwiedzi wiosną rosję, Ukrainę i kraje UE, aby przeprowadzić nową rundę negocjacji w sprawie, jak stwierdziło chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, „rozwiązania kryzysu ukraińskiego”.

⚆ Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy Landsbergis twierdzi, że na uwagę zasługuje pomysł Macrona dotyczący możliwości rozmieszczenia wojsk lądowych na terytorium Ukrainy przez sojuszników. Były przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger również uważa, że ​​debata na temat wprowadzenia zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę jest właściwa. Estoński generał dywizji rezerwy Neeme Viali nazwał takie dyskusje europejskich przywódców „sygnałem dla rosji”.

⚆ Oddziały UE i NATO mogą pomóc Ukrainie bez przekraczania progu walki, powiedział francuski minister spraw zagranicznych Stephane Sejournay. Zauważył, że w obliczu rosyjskich ataków i destabilizacji Europy konieczne jest rozważenie nowych działań wspierających Ukrainę. Mam tu na myśli w szczególności rozminowywanie, operacje cybernetyczne i produkcję broni na terytorium Ukrainy. Część z tych działań może wymagać obecności na terytorium Ukrainy bez przekraczania progu bojowości.

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen wezwała do wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na finansowanie zakupów broni dla Ukrainy. „Nie ma silniejszego symbolu i lepszego wykorzystania tych pieniędzy niż uczynienie Ukrainy i całej Europy bezpieczniejszym miejscem do życia” – stwierdziła.

⚆ Lubelska policja potwierdziła, że ​​wczoraj przeprowadziła „czynności rozpoznawcze” na obszarze przygranicznym po doniesieniach o zatrzymaniu dziennikarza Ukraińskiej Prawdy Mychajło Tkacza wraz z kamerzystą w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Polscy funkcjonariusze nie podali nazwisk i narodowości osób, wobec których podjęli odpowiednie działania.

⚆ Polska policja przedstawiła swoją wizję sytuacji w sprawie zatrzymania dziennikarza Ukraińskiej Prawdy Mychajło Tkacza wraz z kamerzystą. Funkcjonariusze rozmawiali o zgłoszeniu otrzymanym od „nieobojętnego mieszkańca” o dwóch mężczyznach, którzy przez dwa dni przebywali w samochodzie w pobliżu torów w pobliżu węzła kolejowego we wsi Gołyszyn w powiecie łukowskim. Z informacji, które otrzymała polska policja, wynika, że ​​mężczyźni robili zdjęcia i korzystali z drona. „Mając na uwadze bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz fakt, że tory kolejowe są lokalizacjami strategicznymi, policjanci interweniowali” – wyjaśniła policja w oświadczeniu. „Wszystkie czynności podjęte w stosunku do wykrytych osób miały na celu ustalenie ich tożsamości oraz dokładne sprawdzenie powodu pobytu na węźle kolejowym. Po sprawdzeniu dokumentów i sprawdzeniu zawartości bagażu mężczyźni opuścili komisariat. Wszystkie dokumenty i rzeczy zostały im zwrócone. „Żaden z mężczyzn, którzy byli celem ataku, nie zgłosił policji uszkodzeń sprzętu” – podała polska policja.

⚆ Erdogan ponownie proponuje Ukrainie i Federacji rosyjskiej „rozmowy pokojowe” w Stambule. Erdogan podkreślił wsparcie Turcji dla niepodległości, suwerenności, bezpieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy, a także jej chęć ochrony „praw i interesów naszych rodaków krymskotatarskich”. Prezydent Turcji wezwał do rozpoczęcia wspólnych prac nad „ustaleniem ogólnych parametrów pokoju” i zapewnił, że w tym zakresie Ankara „w zasadzie popiera” zaproponowaną przez Ukrainę „formułę pokojową”.

⚆ Kongres tzw. deputowanych nieuznawanego Naddniestrza przyjął apel do rosji z prośbą o „ochronę przed naporem Mołdawii”, zwracając się także do szeregu organizacji międzynarodowych. W oświadczeniu „deputowani” Naddniestrza twierdzą, że Kiszyniów rozpoczął „wojnę gospodarczą” z Naddniestrzem, co oznacza zniesienie korzyści celnych, i celowo blokuje negocjacje z Tyraspolem. Rząd Mołdawii stwierdził, że zjazd „deputowanych” Naddniestrza i jego decyzje nie stwarzają zagrożenia eskalacją i destabilizacją.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystują koncówkę rakiet Patriot i NASAMS do uszczuplenia rosyjskich sił powietrznych, Forbes. Ukraińskie wojsko zestrzeliło 10 rosyjskich samolotów wojskowych w ciągu 10 dni: 9 najnowszych bombowców Su-34 i Su-35 oraz rzadki samolot A-50. Dalsze zaopatrzenie obrony powietrznej w amerykańskie rakiety zależy od spikera Izby Reprezentantów Johnsona: musi on poddać pod głosowanie projekt o wartości 60 miliardów dolarów.

💀 Ciemna strona:

⚆ Kolejny transport lotniczy z Iranu wylądował dziś w Moskwie. Poprzedni miał miejsce tydzień temu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Kurachowe – bomby lotnicze rosjan trafiają w budynek elektrowni

⚆ Czasiw Jar – też bomby lotnicze

⚆ Synchronizacja

⚆ Branie jeńca dronem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *