🪖Dzień 732 (25 lutego 2024, 23:10) – przed ostrym zakrętem

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie nie ma większych zmian, ale jest intensywnie pod Awdijiwką, Bachmutem i w Robotyne. rosjanie ostrzą też zęby na Kupiańsk a to ważny węzeł kolejowy i brama do Charkowa. Niestety, przy przedłużaniu się aktualnej sytuacji (rosjanie kompensują straty na bieżąco, Ukraina leci na rezerwach sprzętu, ludzi i amunicji) dotarcie rosjan do Charkowa do lata wcale nie musi być nierealnym scenariuszem rozwoju wypadków.

Zełeński miał dziś długą konferencję i wypowiadali się również inni oficjele. Jest sporo ciekawych informacji o stratach ukraińskich, o braku sprzętu, który sparaliżował ofensywę latem 2023 o przeciekach informacyjnych etc. Mówił też Budanow, Fiodorow, Kamyszyn i Umierow – niemniej ciekawie. Technicznie – całość w atmosferze otwartości i szczerości po to by apel o broń i większe wsparcie Ukrainy był równie wiarygodny. Dla mnie przekaz jest klarowny – Ukraina za moment znajdzie się w dramatycznym punkcie zwrotnym. Bez wsparcia – zacznie przegrywać.

Patrząc na publikację NYT (o tajnych bazach CIA w Ukrainie), na rozsypane gwoździe koło Rawy Ruskiej i 160 ton ukraińskiej kukurydzy rozsypanej z wagonów kolejowych w Polsce można by rzec, że zaczęła się kolejna faza rosyjskiej wojny. Granie na podziały, umiejętne uderzanie w czułe punkty dumy narodowej, manipulowanie faktami, używanie półprawd, budowanie podziałów – trudno będzie się na nie uodpornić. Będziemy zaraz prowadzić wojnę wyzwoleńczą z całym światem wszyscy z wszystkimi odcinając Ukrainę od dostaw i dając piękne przedpole do ataku.

Bo jak to pięknie powiedział szef naszego MSZ w ONZ “Fobia oznacza irracjonalny strach. A jednak były prezydent rosji i putinowscy propagandyści niemal codziennie grożą nam nuklearną zagładą. Twierdzę, że to nie jest irracjonalne. Kiedy rosja nam grozi, ufamy jej.”

Przy okazji – w mediach ukraińskich nie znalazłem wzmianek o wystąpieniu Sikorskiego. Nie rozeszło się tam ono tak szerokim echem jak twierdzi onet.

Mnie natomiast uderzyło nabardziej nagranie z konferencji dotyczącego strategii europejskiej podczas którego “Malva” opowiadała bardzo dobitnie o brakach w amunicji. Niestety nie mam go z tłumaczeniem, ale poniżej jest esencja w depeszy (sam film w wersji “złej” jednak zamieszczam). To kwintesencja tego gdzie jest teraz Ukraina i czego potrzebuje. Jesteśmy przed ostrym zakrętem…

Na 5 dronów FPV mam już od Was 85% potrzebnej kwoty. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Ukraińcy zbili 16/18 rosyjskich Shahedów. Brak informacji o ofiarach, aczkolwiek są doniesienia o uszkodzeniu infrastruktury w obwodzie chmielnickim.

⚆ Pod wieczór rosjanie wypuścili na Ukrainę Shahedy i rakiety. Udało się zniszczyć 3 Shahedy i 3 rakiety. Wiadomo o uderzeniu w Dnipro.

⚆ W nocy 25 lutego armia rosyjska przypuściła zmasowany atak na Kostiantyniwkę rakietami S-300, niszcząc wiele budynków, w tym dworzec kolejowy i kościół. W wyniku masowego ostrzału ranny został cywil. Zniszczono budynek dworca kolejowego, kościół, 2 budynki prywatne i 12 budynków mieszkalnych, 21 sklepów, 19 pawilonów handlowych, 3 instytucje oświatowe, 2 budynki administracyjne, pocztę, kiosk.

⚆ Ostrzały w 12 obwodach a w nich ostrzelanych 109 miejscowości i 141 obiektów infrastruktury.

⚆ Eksplozje w Zaporożu

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – walki o Iwaniwskie, rosjanie mają tu postępy.
Pod Awdijiwką – „W kierunku Awdijiwki jednostki Sił Obronnych Ukrainy wycofały się na zachodnie obrzeża osady Łastoczkine, gdzie zajęły przygotowane pozycje obronne” – poinformował rzecznik OSU „Tawria” Dmytro Łychowij korygując informacje o przejęciu pod kontrolę wsi Łastoczkine przez rosjan. Nie mniej – presja w tym miejscu nie ustaje. trwają równolegle walki o Stepowe, Pierwomajskie, Newelskie.
Odcinek kupiański – tu bez zmian
Nowomychajłówka – Walki o wieś Pobieda. rosjanie kontrolują 80%.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Walki o Robotyne, rosjanie wysyłają sporo szturmów.

3️⃣ Krym i Morze Czarne:
Kilka alarmów przeciwlotniczych na Krymie

😼Bawełna:
⚆ Eupatoria

🌻Straty rosjan: -810 (409 820) -29 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Plan na 2024 rok już jest i przyniesie rezultaty – Umierow. „Robimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby dokonać przełomu. Plan na rok 2024 już istnieje, nie mówimy o nim publicznie. Jest potężny, jest mocny, daje nie tylko nadzieję, ale da rezultaty także w 2024 roku – powiedział Minister Obrony.

⚆ rosji zostało sześć samolotów A-50, a jeśli stracą jeszcze jeden, nie będą mogli pełnić służby 24 godziny na dobę – wyjaśnił szef Głównego Zarządu Wywiadu Kyryło Budanow. Budanow powiedział, że nad operacją pracowali kilka tygodni, ale podkreślił, że nie celowali w 23 lutego – „czekaliśmy na samolot, a nie na datę”.

⚆ rosja generuje obecnie nowe siły niemal równoważne obecnym stratom w wojnie – ISW. Analitycy zauważają, że pomimo przejęcia przez rosję inicjatywy na polu bitwy, armia rosyjska cierpi na wiele słabości, które Ukraina nauczyła się wykorzystywać, a łączna siła gospodarcza sojuszników Ukrainy jest wielokrotnie większa niż rosji. Media rosyjskie zauważają, że ​​liczba zabitych rosyjskich żołnierzy na Ukrainie zaczęła systematycznie rosnąć po rozpoczęciu lokalnych rosyjskich działań ofensywnych we wschodniej Ukrainie w październiku 2023 roku. Analitycy dodają, że siły rosyjskie wspierają obecnie operacje ofensywne na Ukrainie, pomimo tych ciężkich strat, „polegając na kryptomobilizacji”. Jednocześnie zauważają: „Nie jest jednak jasne, czy rosja będzie w stanie w ten sam sposób utrzymać operacje ofensywne na wyższym szczeblu operacyjnym, co spowodowałoby jeszcze większe straty”.

⚆ Z biegiem czasu operatorzy będą mogli sterować bezzałogowcami, będąc daleko od frontu – Fiodorow. „To już działa, dopiero teraz rozszerzy się linia produktów, na wiele różnych typów dronów, którymi będzie można zdalnie serować. Ale tak naprawdę obecne technologie na to pozwalają. Mamy dostęp do najlepszych technologii, łączności satelitarnej wielu krajów NATO. Obecnie nie mówimy o wszystkich typach bezzałogowców czy platformach i nie mówimy o ich masowym zastosowaniu, ale myślę, że to kwestia czasu” – powiedział Fiodorow.

⚆ SBU zatrzymało grupy młodzieży, mieszkańców obwodów czernihowskiego i kijowskiego, które przygotowywały atak dronem na kompleks rakiet przeciwlotniczych Patriot. „Zostali zatrzymani tuż przed wykonaniem zadania, kiedy montowali już wszystko do ataku. Wcześniej, na zlecenie FSB, przeszli odpowiednie kursy operatorskie” – powiedział Maluk.

⚆ ​W 2024 roku Ukraina 6-krotnie zwiększy wolumen przemysłu zbrojeniowego – Kamyszyn

Najważniejsze słowa Ministra Przemysłów Strategicznych Oleksandra Kamyszyna na forum „Ukraina. Rok 2024” dotyczące przemysłu zbrojeniowego:

 • W sumie działa już 500 przedsiębiorstw wojskowo-przemysłowych. Spośród nich 100 to publiczne, a 400 to prywatne. Liczba pracowników w sektorze obronnym wynosi około 300 000 osób.
 • W 2023 roku Ukraina znacznie zwiększyła produkcję amunicji. Liczba wyprodukowanej amunicji moździerzowej wzrosła 48-krotnie, produkcja pocisków artyleryjskich – 2,8-krotnie.
 • Ważnym celem na rok 2024 jest obniżenie ceny produkcji broni, przykładowo cena efektywnego drona FPV powinna wynosić 1000 dolarów.
 • W 2024 roku ukraiński przemysł będzie nastawiony na produkcję znacznie większej liczby zrobotyzowanych dronów naziemnych.

Z kolei w swoim wystąpieniu na forum wicepremier transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow potwierdził ogłoszony wcześniej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego cel, jakim jest produkcja na Ukrainie w 2024 roku ponad 1 mln dronów. Nad tym celem na Ukrainie pracuje już 200 firm produkujących UAV

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Dziś miała miejsce konferencja prasowa z Zełeńskim “Ukraina 2024” oto najważniejsze wypowiedzi:

 • “Jestem pozytywnie nastawiony do niedawnej reakcji partnerów” – na pytania dziennikarzy dotyczące możliwości dostarczenia Ukrainie rakiet ATACMS o zasięgu 300 km.
 • Prezydent przestrzega, aby inne państwa nie narzucały Ukrainie „jakichkolwiek formatów negocjacji” z krajem agresorem. „Nie chcemy, żeby narzucano nam jakiekolwiek formaty negocjacyjne, formuły pokojowe. Bardzo ważne jest, aby inicjatywa mogła wyjść tylko z Ukrainy.
 • „Musimy wspierać Ukrainę teraz, a nie do końca. Z Tuskiem współpracujemy roboczo, odbyliśmy spotkanie z Dudą, z Ursulą von der Leyen. Wykorzystywanie Ukrainy jako nacisku na instytucje europejskie jest po prostu niesprawiedliwe. Uważam, że premierzy znajdą odpowiednie kroki. Zależy nam na utrzymaniu unii z Polską. Jeżeli nie zostaną podjęte kroki, będziemy chronić nasz biznes” – prezydent o sytuacji na granicy z Polską,
 • W tej wojnie zginęło 31 tysięcy żołnierzy ukraińskich,
 • Wsparcie od USA potrzebne będzie w ciągu miesiąca – jest nadzieja na Kongres. Jestem pewien, że będzie pozytywna. Inaczej w ogóle nie rozumiem, w jakim świecie zaczynamy żyć Wy i ja… Wiedzą, że potrzebujemy ich wsparcia w ciągu miesiąca taka jest nasza prośba” – powiedział prezydent. „Jeśli chodzi o obronę powietrzną, oni też znają naszą prośbę. Potrzebujemy więcej”
 • „Im mniej osób zna plany Sił Zbrojnych, tym szybsze będzie zwycięstwo. Nasze plany kontrofensywy zeszłej jesieni były na stole Kremla przed jej rozpoczęciem. Kropka”
 • „Istnieje jasny plan kontrofensywy, szczegółów nie mogę podać. Ten plan wiąże się także ze zmianą kierownictwa. Planów będzie kilka ze względu na wyciek informacji”
 • Prezydent oświadczył, że nie interesuje go, kto mógł być klientem nielegalnej inwigilacji dziennikarzy Bihus.info, skoro szef wydziału SBU został zwolniony, a dalsze „śledzenie zostanie uporządkowane”.
 • Zełeński powiedział, że na Ukrainie nie ma „normalnie przygotowanych” rezerw personelu wojskowego, a w czasie przygotowań do kontrofensywy 4 brygady nie były w stanie walczyć, bo nie otrzymały obiecanego sprzętu.
 • „Mieliśmy pięść do kontrofensywy. Nie powiem gdzie, wszyscy już znają szczegóły. I nie powiem, ile było przygotowywane. Do dzisiaj 4 brygady z tego pakietu stoją puste. 4 brygady dla której sprzęt był uzgodniony, podpisany, były uściśnięte dłonie. Nie udało się. Czy 4 brygady mogły walczyć? Nie, nie walczyły. Stały i czekały na sprzęt. Mówię bez wyrzutów. Ale są pytania i trzeba na nie odpowiedzieć. Po to jest ta kontrola”
 • Prezydent zauważył, że marzec-kwiecień będzie trudny dla Ukrainy, a także poinformował, że rosja przygotowuje ofensywę pod koniec maja lub na początku lata. „Będzie to dla nas trudne w nadchodzących miesiącach. Bo w USA zachodzą wahania, które odbijają się na niektórych państwach. Choć UE przy odpowiednim wsparciu pokazała, że ​​potrafi być liderem. W marcu-kwietniu będzie nam ciężko. Przejdziemy przez okres różnych fal: politycznych, finansowych i rozmaitych nacisków. rosja, jeśli będzie taka możliwość, przygotuje działania kontrofensywne na początku lata lub pod koniec maja. Oni się przygotują. Przygotujemy się do bitwy. Uważam, że ich bitwa (ofensywa), która rozpoczęła się 8 października, nie przyniosła żadnych rezultatów. Z naszej strony przygotujemy plan. Punktem zwrotnym będą wybory w USA. A potem zrozumiemy, co będzie dalej”

⚆ Połowa pomocy wojskowej partnerów dociera z opóźnieniem – Umierow. „Przydział (pomocy) nie musi oznaczać zapewnienia. 50% pomocy nie jest dostarczane na czas” – stwierdził minister. Umierow powiedział, że z powodu opóźnień w pomocy Ukraina traci personel i terytoria

⚆ „Malvo, słyszysz nas? Czy nam pomogą? Cóż, w ogóle nie ma wsparcia artyleryjskiego.”
„Tak, chłopaki, obiecano nam wszystko! Będziemy mieli pociski i pojazdy opancerzone! Poczekamy jeszcze trochę – będą F-16!” Na specjalnym posiedzeniu Strategii Europejskiej starszy sierżant kompanii szturmowej Ludmiła „Malwa” Menuk opowiedziała o rozmowie z chłopcami, którzy zginęli czekając na pociski od zachodnich partnerów. – Czy skłamałam? „Malva” – pyta Europejczyków. – „Czy ktoś zapóźnia?” „W Europie trwa wojna. Ukraińcy walczą. Nie prosimy Was o walkę. Ale dajcie nam broń.”

⚆ Szef SBU Wasyl Maluk o skuteczności i celowości uderzeń w rosyjską strukturą rafinerii ropy naftowej. „Jeśli spojrzymy na choćby „ekstremalne” dwa miesiące, ile rafinerii wroga zostało skutecznie trafionych. W rzeczywistości my [rosji] zmniejszyliśmy eksport produktów naftowych o jedną trzecią. A 55% ich budżetu wojskowego to dochody dewizowe z eksportu produktów naftowych. I to są nasze uzasadnione cele” – powiedział szef służb specjalnych.

⚆ Prawie 63 miliardy dolarów to szkody, jakie rosja wyrządziła ekosystemowi Ukrainy w ciągu dwóch lat wielkiej wojny. Największe są oczywiście na wschodzie: w obwodzie ługańskim, donieckim i charkowskim.

⚆ Wiktor Pawłuszczyk został zwycięzcą konkursu na stanowisko szefa Narodowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji (NAKC). Obecnie starszy detektyw Wiktor Pawłuszczyk jest szefem wydziału detektywistycznego Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy. Jak zauważono w NAKC, komisja konkursowa stwierdziła, że ​​Pawłuszczyk posiada najlepsze doświadczenie zawodowe, wiedzę i kwalifikacje do pełnienia obowiązków kierownika NAKC, a także spełnia kryteria kompetencji i uczciwości.

⚆ Ukraina prowadzi konsultacje z organami regulacyjnymi UE i USA w sprawie otwarcia przestrzeni powietrznej – Kubrakow. „To skomplikowany proces, ale Ukraina podejmuje już pierwsze formalne kroki, w tych tygodniach składamy właściwym organom regulacyjnym oficjalne oświadczenia w sprawie oceny ryzyka” – zauważył Minister Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury. Jednocześnie nie wspomina się o warunkach otwarcia, powołując się na niezwykle dużą złożoność zagadnienia zapewnienia bezpieczeństwa.

⚆ Naczelny Dowódca Oleksandr Syrski wraz z Ministrem Obrony Narodowej Rustemem Umierowem odwiedzili wysunięte stanowiska dowodzenia jednostkami wojskowymi i jednostkami znajdującymi się na obszarze działań wojennych.

⚆ Budanow powiedział, że rosyjski polityk opozycyjny Aleksiej Nawalny zmarł z przyczyn naturalnych – w wyniku zakrzepu krwi. „Mogę cię rozczarować, ale wiemy, że naprawdę zmarł z powodu zakrzepu krwi. I jest to mniej więcej potwierdzone. To nie jest wzięte z Internetu, ale niestety [śmierć] naturalna” – Budanow podcza konferencji Ukraina. Rok 2024”

⚆ „Dopóki w naszym kraju będzie wojna, tak długo w Federacji rosyjskiej będą problemy” – podsumował szef GUR. Ponadto zapowiedział nowe ataki na rosyjskie obiekty wojskowe na tymczasowo okupowanym Krymie. „Na wrogów czekają nowe niespodzianki i nie polecałbym ludności cywilnej korzystania z tak zwanego mostu „krymskiego”” – napisał Budanow w Telegramie.

🌍Alianci:

⚆ W Polsce doszło do największych zniszczeń ukraińskiego zboża od początku protestów rolników – w sumie napastnicy uszkodzili 160 ton ukraińskiego zboża. To czwarty przypadek wandalizmu na polskich stacjach kolejowych i czwarty przypadek bezkarności i nieodpowiedzialności – komentuje Oleksandr Kubrakow, Minister Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury. Polskie media podają, że w wagonach wiozono kukurydzę. Na miejsce natychmiast przybyli przedstawiciele władz lokalnych i policja. Na chwilę obecną nie są znane żadne informacje o napastnikach i powodach ich działań.

⚆ Polacy przebijają koła ukraińskim kierowcom na granicy, – media. Na przejściu granicznym „Rawa-Ruska – Hrebenne” polscy rolnicy jadąc pick-upem rozrzucali po całej jezdni gwoździe i śruby, aby ukraińscy kierowcy nie mogli kontynuować jazdy.

⚆ 🤙 „The New York Times” pisze, że CIA potajemnie pomaga Ukrainie w walce z putinem. W publikacji podano, że po rozpoczęciu wojny hybrydowej w 2014 roku CIA utworzyła na Ukrainie 12 tajnych baz „wzdłuż granicy z rosją”. „Od tego czasu, z tych baz, które czasami mieszczą się w podziemnych bunkrach, trwa nieustanne podsłuchwanie rosyjskich rozmów.” – napisano w artykule. Gazeta szacuje, że około 2016 roku CIA rozpoczęła szkolenie ukraińskiej jednostki „Oddział 2245”, która przechwytywała rosyjskie drony i przekazała je Amerykanom. Jednym z funkcjonariuszy tej jednostki był rzekomo szef GUR Budanow. I to właśnie aktywna współpraca Ukrainy z CIA była jednym z powodów, dla których putin zdecydował się na inwazję [wniosek z publikacji].

⚆ Według dostępnych informacji, 28 lutego 2024 r. deputowani nieuznawanego Naddniestrza na swoim zjeździe nie planują zwracać się do rosyjskiego dyktatora putina z prośbą o przyłączenie do Federacji rosyjskiej.

💀 Ciemna strona:

⚆ W niedzielę na Białorusi bez udziału obserwatorów międzynarodowych odbywa się głosowanie nad wyborami posłów do parlamentu i rad samorządowych, które białoruska opozycja nawoływała do bojkotu. To pierwsze ogólnokrajowe „wybory” na Białorusi od rozpoczęcia masowych represji politycznych trzy i pół roku temu.

⚆ Łukaszenka zapowiedział, że pójdzie do następnych wyborów, a „limit rewolucji” na Białorusi został wyczerpany. „Pójdę, pójdę, pójdę. Powiedz im (opozycji), że idę!” – powiedział Łukaszenka. To jego szósta kadencja.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ rosjanie ponownie rozstrzelali ukraińskich jeńców (okolice wsi Iwaniwskie)

⚆ Kolejne polowanie z drona

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *