🪖Dzień 724-725 (17-18 lutego 2024, 23:15) – po Awdijiwce

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dużo zostało już powiedziane i napisane na temat wycofania sił ukraińskich z Awdijiwki i pewnie każdy wyrobił sobie opinię. Ja nie będę powtarzał tego co napisałem w dwóch poprzednich podsumowaniach, ale przypomnę tylko, że 9 lat temu Ukraińcy wycofywali się z Dabalcewe (tu dobry post na WarNews znajdziecie) i wypadło to wówczas gorzej. Awdijiwka to już historia i pamięć, które skłaniają do zadania sobie pytań o dalsze losy tej wojny. Co dalej? czy Ukraińcy się obronią? Czy będą w stanie odbić swoje ziemie? Czy potencjał rosji nie ma końca i czy można go jakoś zatrzymać? Odpowiedzi na te pytania ważą się nieustannie dziś zarówno w kuluarach amerykańskiego kongresu, w Brukseli jak i przy półkach sklepowych w Polsce, na granicy i przed ekranami komputerów.
Kilka „nieuczesanych myśli”:

  1. Oczywiście Awdijiwka to kolejny punkt po Bachmucie, Sieweierodoniecku, Mariupolu, który rosjanie wydarli Ukrainie kosztem dużej liczby ofiar. Tyle, że te ofiary kompletnie nie mają znaczenia po ich stronie. Tak samo jak i samo miasto.
  2. rosjanie poprawili bezpieczeństwo swoich szlaków logistycznych na zaporoże, Ukraińcy stracili dogodny punkt koło Doniecka.
  3. Przez zajęcie Awdijiwki rosja nie wygra wojny, ale jej zajęcie pokazuje, że Zachód dostarczył jak dotąd przede wszystkim słowa i obietnice, że nie ma jeszcze tej faktycznej determinacji do wygrania wojny, która jest obecna w rosji. rosja przestawia się na wojnę tak jak podczas II w. św. Cały jej potencjał, zgromadzone środki i wpływy są na nią ukierunkowane i ta koncentracja daje efekty. Gdy rosja rozpędza produkcję amunicji, w UE ogłasza się start budowy fabryk do jej produkcji. W tym tempie to się nie uda (polecam wypowiedź Borella poniżej).
  4. Jestem pewien, że Ukraińcy będą się bronić do końca – pytanie tylko czyjego końca…

Na 5 dronów FPV mam już od Was 37% potrzebnej kwoty. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ 17 lutego – brak informacji o atakach rakietami czy Shahedami

⚆ 17 lutego Ukraińcy zestrzelili dwa rosyjskie myśliwce bombardujące Su-34 i jeden myśliwiec Su-35.

Jeden z upadków

⚆ W nocy Ukraińcy strącili 12 Shahedów, jedną rakietę Ch-59 i kolejny SU-34

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 103 miejscowości i 46 obiektów infrastruktury

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 128 miejscowości i 189 obiektów infrastruktury

⚆ Obwód sumski, Kramatorsk, Słowiańsk – w tych miejscowościach odnotowano ofiary śmiertelne rosyjskich ostrzałów.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – postępy rosjan koło Iwaniwskiego i Chromowego

Awdijiwka – Syrski poinformował wczoraj wieczorem, że „W związku z sytuacją operacyjną, jaka rozwinęła się wokół Awdijiwki, aby uniknąć okrążenia oraz chronić życie i zdrowie żołnierzy, podjąłem decyzję o wycofaniu naszych jednostek z miasta i przejściu do obrony na korzystniejszych liniach”. Tarnawski dodał, że wojsko ukraińskie „zgodnie z otrzymanym rozkazem opuściło Awdijiwkę na wcześniej przygotowane pozycje.” Z nieoficjalnych doniesień wynika jednak kilka smutnych faktów. Odwrót (mimo, że to najtrudniejsza operacja) nie był w pełnie kontrolowany przez Ukraińców – są ofiary pośród pozostawionych rannych, oddziałów, które nie doczekały się ewakuacji. Część z nich na pewno rosjanie rozstrzelali na miejscu. Druga historia w którą można powątpiewać to “umocnione pozycje”. Wedle zapewnień sztabu Ukraińcy mają umocnione linie, ale wedle relacji nie są one tak dobrze przygotowane.

Aktualna linia frontu koło Awdijiwkia

Odcinek kupiański – minimalne sukcesy rosjan pod Tabajiwką, reszta bez zmian.
Nowomychajłówka – minimalne sukcesy rosjan

2️⃣ Odcinek zaporoski: Siły obronne poinformowały o klęsce ofensywy rosyjskiej na tym odcinku. Według wojska zniszczeniu uległo 18 sztuk sprzętu (w tym 3 czołgi), około 70 rosjan, a kolejnych 80 zostało rannych. Po próbie ofensywy rosjanie wycofali się na poprzednie pozycje. rosjanie od kilkunastu dni gromadzili tu nowe siły i ruszyły one do szturmów w trakcie wycofywania się sił ukraińskich z Awdijiwki. Pod Robotyne rosjanie odnieśli drobny sukces.

Nieudany atak rosjan

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

😼Bawełna:
⚆ Wczoraj w rosyjskim mieście Iżewsk w nocy spłonął budynek centrum handlowego, w którym odbywała się produkcja dronów. Powierzchnia pożaru osiągnęła 3500 m². Federacja rosyjska poinformowała także o nocnym ataku dronów w obwodach briańskim, biełgorodskim i kałuskim. Zgłoszono 33 zestrzelone drony.

🌻Straty rosjan za 16 lutego: -1050 (401 350) -28 systemów artyleryjskich
🌻Straty rosjan za 17 lutego: -1080 (402 430 ) -40 systemów artyleryjskich -3 samoloty
🌻Straty rosjan podczas obrony Awdijiwki: -47 186 zlikwidowanych żołnierzy (2/3 to ranni), -364 czołgi, -748 transportery opancerzone, -248 systemów artyleryjskich, -5 samolotów

Straty rosjan w bitwie o Awdijiwkę

🛡Inne wątki militarne:

⚆ ​​rosja zdobyła Awdijiwkę, ponieważ po raz pierwszy była w stanie ustanowić przewagę w powietrzu – ISW. Niedawne masowe użycie bomb szybujących w Awdijiwce jest pierwszym przypadkiem, w którym lotnictwo rosyjskie użyło tych bomb na dużą skalę w celu zapewnienia wsparcia powietrznego nacierającym siłom piechoty. Zdolność rosji do przeprowadzenia w ciągu kilku dni masowych uderzeń na najbardziej aktywną część linii frontu pokazuje, że siły ukraińskie nie były w stanie odmówić im dostępu do przestrzeni powietrznej wokół Awdijiwki. ISW podkreśliło, że opóźnienia w zachodniej pomocy w zakresie bezpieczeństwa mogą prowadzić do dalszych znaczących ograniczeń ukraińskiej obrony powietrznej. Mogłoby to pozwolić siłom rosyjskim na powtórzenie wsparcia powietrznego, które ułatwiło rosji natarcie na dużą skalę w Awdijiwce. Ograniczona liczba systemów obrony powietrznej, kurczące się zapasy rakiet obrony powietrznej oraz ciągłe rosyjskie ataki rakietowe i drony na tylne miasta prawdopodobnie zmuszą Ukrainę do dokonania trudnych wyborów co do tego, które obszary linii frontu otrzymają osłonę obrony powietrznej. A rosyjska przewaga w powietrzu pozwoli rosyjskim oddziałom na bardziej agresywne posuwanie się wzdłuż linii frontu. Analitycy wojskowi zauważyli również, że Siły Zbrojne zestrzeliły nad obwodem donieckim trzy rosyjskie myśliwce, dwa Su-34 i jeden Su-35, a także wykorzystały skąpe środki obrony powietrznej do osłony wycofania sił ukraińskich z Awdijwki.

⚆ ​​Ukraińskie odpowiedniki dronów Lancet przeszły pierwsze testy – Fiodorow. Zaznacza się, że w ostatnich dniach przetestowano drony czterech firm, z czego dwa przeszły pomyślnie testy. Fiodorow zauważył, że w ciągu kilku miesięcy będzie można zorganizować produkcję około 100 takich dronów miesięcznie. „Lancet” pozwala zwiększyć dystans wycisku techniki, działa na 30-40 km, drony FPV działają na 10-20 km. Kolejną zaletą drona typu Lancet jest to, że może pracować w dzień, gdyż duże quadkoptery mogą pracować jedynie pod osłoną nocy. Kolejnym etapem będą testy na polu bitwy.

Ukraiński „Lancet”

⚆ Koalicja dronów została oficjalnie powołana w ramach prac Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, powiedział minister obrony Rustem Umierow. Umerow podpisał odpowiedni list intencyjny i wyraził wdzięczność współliderom koalicji – Łotwie i Wielkiej Brytanii – za tę ważną inicjatywę. Agencja przypomniała, że ​​do koalicji mogą przystąpić chętne państwa.

⚆ Prezydent Czech Petr Pavel twierdzi, że jego kraj znalazł kreatywny sposób na pozyskiwanie pocisków dla Ukrainy, ale potrzebuje na to funduszy. Pavel oświadczył na konferencji w Monachium, że Czechy szukały dostaw wojskowych na całym świecie i mogą współpracować z partnerami z NATO w celu zorganizowania dostaw i transportu ich na Ukrainę. „Zidentyfikowaliśmy pół miliona sztuk amunicji 155 mm i 300 000 sztuk amunicji 122 mm” – powiedział Pavel. Czechy będą mogły przewieźć pociski na Ukrainę w ciągu kilku tygodni, jeśli znajdziemy środki na zakup pocisków. „Zwrócimy się o pomoc do partnerów w USA, Niemczech, Szwecji itp.” – powiedział Pavel.

⚆ W nadchodzących tygodniach Francja zamierza zaopatrzyć Ukrainę w najnowsze bezzałogowce kamikaze, nad którymi obecnie trwają prace we Francji – poinformowało Ministerstwo Obrony kraju.

⚆ Pierwsze myśliwce F-16 pojawią się na Ukrainie mniej więcej w czerwcu 2024 roku.

⚆ Niemiecki koncern Rheinmetall otworzy na Ukrainie fabrykę do produkcji amunicji artyleryjskiej. Planowana jest produkcja sześciocyfrowej liczby pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm rocznie, a także ładunków pociskowych. Łącznie 51% wszystkich akcji zakładu będzie należało do Rheinmetall, a pozostałe 49% do ukraińskiej spółki.

🔥Pożary: W zakładzie przemysłowym we Lwowie doszło do eksplozji. „Wezwano strażaków. Pożar ugasili. Nie było ofiar ani osób rannych. Na miejscu pracowali także pracownicy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Policji Narodowej” – napisał szef lwowskiego OVA Maksym Kozytskij. Według władz wciąż ustalane są przyczyny eksplozji i pożaru.

🇺🇦 Ukraina:

WCZORAJ

⚆ Zełeński wyraził nadzieję, że dwustronne umowy o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa zawarte z trzema państwami europejskimi skłonią USA do podjęcia decyzji o dalszej pomocy dla Ukrainy. Według Zełeńskiego porozumienia o „gwarancjach bezpieczeństwa” między Ukrainą a Wielką Brytanią, Niemcami i Francją „dają naszemu społeczeństwu pewność, że Ukraina rzeczywiście chroni nasze wspólne wartości”.

⚆ rosja wydała około 250 000 dolarów na antyukraińską operację informacyjną „Majdan-3” w samym Telegramie. To najdroższa kampania Federacji rosyjskiej (całkowity budżet 1,5 miliarda dolarów) z 2014 roku i Rewolucji Godności. Ataki botów miały na celu podżeganie do wrogości, zaostrzenie sprzeczności na Ukrainie, a także szerzenie strachu i paniki, GUR. Planowana jest nowa operacja: Wróg aktywnie realizuje operację informacyjną „Perun” – GUR. „rosja planuje przyciągnąć zagranicznych dziennikarzy, osobistości mediów i blogerów, aby usprawiedliwić agresję na Ukrainę i relacjonować sytuację w całym naszym kraju ze stanowiska przychylnego Kremlowi”.

⚆ Zełeński powiedział, że wydarzenia związane ze śmiercią Nawalnego tylko potwierdzają, że putin jest mordercą, a ludzie, którzy będą na niego głosować, powinni zrozumieć, że wybierają mordercę.
„Osoby, które mają dziś powiązania gospodarcze z tym człowiekiem, powinny wiedzieć, że niezależnie od szczebla przywództwa zarabiają cholerne pieniądze, bo mają kontrakty z mordercą” – dodał ukraiński prezydent. Zełeński zauważył też, że przywódcy, którzy po wyborach będą gratulować putinowi, powinni wiedzieć, że legitymizowali mordercę.

⚆ Wołodymyr Zełeński jest pewien, że jeśli na Ukrainie będzie wystarczająca liczba systemów obrony powietrznej, miliony Ukraińców powrócą na Ukrainę. „Niektórzy twierdzili, że nie ma skutecznej obrony przed rosyjskimi rakietami. Ale my wiemy na pewno, że Patriot i inne zachodnie systemy obrony powietrznej są w stanie zestrzelić każdą rosyjską rakietę. A jeśli na Ukrainie będzie wystarczająca liczba systemów obrony powietrznej, będziemy w stanie sprowadzić do domu miliony Ukraińców, miliony naszych obywateli, naszych uchodźców” – powiedział prezydent.

⚆ Wołodymyr Zełeński stwierdził, że straty w Awdijiwce w rosji są siedmiokrotnie większe niż Ukrainy. Prezydent ogłosił to na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. „Nie jestem w stanie powiedzieć, ile mamy rannych i zabitych. W Awdijiwce po prostu porównałem liczby – jeden do siedmiu” – powiedział Zełeński.

⚆ Zełeński wyraził gotowość wyjścia z Trumpem na front, jeśli ten odwiedzi Ukrainę. Prezydent przypomniał, że publicznie zaprosił Trumpa na Ukrainę i że ukraińskie władze są wdzięczne USA za wsparcie obu stron i „zawsze chcą, żeby wiedziały, co tak naprawdę dzieje się w tej wojnie”. „A jeśli przyjdzie pan Trump, jestem gotowy iść z nim na front. Myślę, że jeśli mamy rozmawiać o tym, jak zakończyć wojnę, powinniśmy pokazać decydentom, co oznacza ta wojna Nie chodzi o to, że piszą o tym na Instagramie, ale o prawdziwą wojnę” – dodał.

⚆ Zełeński spotkał się z ponadpartyjną delegacją Senatu USA w Monachium. Zełeński podziękował członkom Kongresu za zatwierdzony projekt pakietu, który obejmuje wsparcie dla Ukrainy w wysokości 60 miliardów dolarów i zauważył, że Ukraina liczy na dalsze przywództwo Stanów Zjednoczonych. Ponadto podziękował za inicjatywy, które ograniczą środki rosji na prowadzenie wojny i przybliżą konfiskatę zamrożonego rosyjskiego majątku na rzecz Ukrainy. Podczas konferencji Zeleński miał też telefoniczną rozmowę z Bidenem.

DZIŚ:

⚆ Biden uważa, że ​​ukraińscy wojskowi zmuszeni byli wycofać się z Awdijiwki ze względu na brak amunicji i zmniejszenie swoich rezerw. Podkreślił, że stało się to w wyniku bierności Kongresu i zaowocowało pierwszymi od kilku miesięcy zauważalnymi sukcesami rosji.

🌍Alianci:

WCZORAJ

⚆ Rolnicy w Polsce w dalszym ciągu blokują ruch w sześciu punktach granicznych. Jak podaje służba graniczna Ukrainy, największa kolejka jest na stacji „Krakowiec” – jest 1600 ciężarówek, a „Jahodin” – ponad pół tysiąca. Łącznie we wszystkich kierunkach kursuje około 3300 pojazdów.

⚆ Pentagon zapowiedział wystrzelenie sześciu satelitów, które będą w stanie śledzić rakiety hipersoniczne i balistyczne.

⚆ Media poznały szczegóły „broni antysatelitarnej”, nad którą pracuje rosja. Broń opracowywana przez Federację rosyjską znana jest wśród wojskowych ekspertów zajmujących się przestrzenią kosmiczną jako nuklearne EMI. Wytwarza impuls energii elektromagnetycznej i przepływ silnie naładowanych cząstek, które nawet w warunkach kosmicznych są w stanie unieruchomić satelity krążące wokół Ziemi. Jak wyjaśniają źródła CNN, Stany Zjednoczone od lat monitorują wysiłki rosji na rzecz opracowania broni antysatelitarnej, w tym EMI. Jednak niedawno wywiad amerykański dowiedział się, że rosja poczyniła postępy w opracowywaniu nuklearnego impulsu elektromagnetycznego.

DZIŚ

⚆ Jeśli teraz Zachód nie zmieni swojego podejścia do sytuacji na Ukrainie, to za trzy miesiące „zostanie ona już rozstrzygnięta na polu bitwy”, uważa szef europejskiej dyplomacji Borrell. „Nie sądzę, aby ludzie na najwyższym szczeblu politycznym, średnim i opinia publiczna zrozumieli, że jesteśmy w sytuacji, która wymaga zupełnie innego podejścia. To nie jest tylko «zobaczymy za miesiąc na Radzie Ministrów Spraw Zagranicznych». Nie. , po trzech miesiącach sytuacja zostanie już rozstrzygnięta na polu bitwy” – powiedział podczas przemówienia na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Jego zdaniem Europa jeszcze nie zdała sobie sprawy, że żyje „w sytuacji wojennej”.

⚆ Produkcja amerykańskiej broni na dostawy na Ukrainę jest kontynuowana w ramach zawartych wcześniej kontraktów, mimo że Kongres USA nie zatwierdził jeszcze dodatkowego finansowania pomocy dla Kijowa – poinformował Pentagon. „Ze względów bezpieczeństwa Pentagon nie podał dokładniejszych informacji na temat ilości sprzętu ani konkretnych warunków jego dostawy na Ukrainę” – zauważył Voice of America.

⚆ Polacy nie przepuszczają przez granicę cywilnych autobusów. Kierowcy muszą manewrować i omijać strefę przygraniczną, aby nie spóźnić się przez strajk.

⚆ Kreml traci sojuszników. Uzbekistan wprowadza sankcje wobec Federacji rosyjskiej. Uzbekistan przyłącza się do zachodnich sankcji wobec rosji. Parlament kraju przyjął odpowiednią ustawę w pierwszym czytaniu. Dokument zabrania wykonywania czynności bankowych przez osoby i podmioty podlegające ograniczeniom. Na liście sankcyjnej znalazło się ponad 11 000 obywateli i firm z federacji. Więcej szczegółów na temat tego, jak Kreml jeden po drugim traci sojuszników.

⚆ „Chiny nie dolewają oliwy do ognia” – powiedział chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi. Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi powiedział, że Pekin nie sprzedaje rosji broni i nie dostarcza jej do rosyjsko-ukraińskiej strefy konfliktu. Powiedział to 17 lutego podczas spotkania z Dmytrem Kułebą podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

⚆ Niemcy dostarczyli Ukrainie transportery opancerzone, nienadające się do użycia w warunkach bojowych. Wybrano je jako najbardziej ekonomiczną opcję, ale według dochodzenia Bild ostatecznie zapłacono za nie trzykrotność ceny rynkowej. Pojazdy opancerzone przekazano Ukrainie w ramach pomocy, więc wśród zachodnich dostawców może wystąpić korupcja. Jak przypomina publikacja, pod koniec maja ubiegłego roku rząd Niemiec zapowiedział dostawę na Ukrainę 66 transporterów opancerzonych APC produkcji niemieckiego koncernu FFG. Te 10-tonowe transportery opancerzone zostały opracowane w USA, produkowane są w różnych krajach świata na amerykańskiej licencji.
Dostawy rozpoczęły się w październiku, Siły Zbrojne otrzymały łącznie 48 pojazdów. „Według Bilda okazały się zupełnie nieprzydatne na linię frontu na Ukrainie i w ogóle do użycia w warunkach bojowych. Mają cienkie poszycie, nie mają pancerza przeciwminowego i są przeciwminowe oraz przeciwkruche przed ogniem artyleryjskim, rakietowym i moździerzowym. dostarczone pojazdy opancerzone chronią jedynie przed bronią ręczną i nadają się do działań tylnych” – pisze gazeta.

💀 Ciemna strona:

⚆ Brak doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Pola pod Awdijiwką z nagrania rosyjskiego żołnierza (napisy EN)

⚆ Rozganianie marszu pamięci Nawalnego w Moskwie

⚆ Ostatnie chwile w Awdijiwce (walki)

⚆ Awdijiwka po walkach

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *