🪖Dzień 715 (8 lutego 2024) – Nowy rozdział

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie: 

Dziś słodko-kwaśno. Zacznijmy od kwaśnego…

Zełeński odwołał Załużnego i na jego miejsce powołał Syrskiego. Możemy gdybać o powodach i plotkach a te faktycznie mają szerokie spektrum (od zawiści Zełeńskiego o popularność po pijaństwo Załużnego). Sami Ukraińcy, dziennikarze frontowi, wojskowi raczej określają tę decyzję jako złą. Załużnyj przygotował i obronił Ukrainę w 2022 roku. Zrobił to sprytnie, planował w tajemnicy to jak wykorzystać słabości rosyjskiej taktyki. Pod jego rządami rosjanie z okolic Kijowa się wycofali, zostali wyparci z okolic Charkowa, Chersona i Morza Czarnego. Tyle, że w conajmniej połowie tych zdarzeń był też następca Załużnego – Ołeksandr Syrskyj. Syrskyj to rocznik 1965, absolwent moskiewskiej szkoły dowództwa wojennego a służbę w armii zaczął jeszcze pod czerwoną gwiazdą w 1986 roku. Ukrainy broni od 2014 roku gdzie czynnie brał udział w działaniach w Donbasie, kierował kwaterą główną sił ATO i współdowodził obroną Dabalcewa w 2015 roku. Ze świeższych tematów to on dowodził obroną Kijowa i to on zrobił rosjanom wjazd na charkowszczyznę, który zakończył się niezamowitym sukcesem. Znany jest jako bardzo wyrachowany i bezemocyjny dowódca. Nie znajdziecie na zdjęciach uśmiechu na jego twarzy w przeciwieństwie do Załużnego.

To dość niebezpieczny moment na taką zmianę. rosyjskie szturmy są w apogeum, ukraińska armia ma problem z brakiem ludzi, ustawa o mobilizacji kształtuje się mozolnie, a zagraniczne wsparcie militarne Ukrainy przeżywa kryzys. Ukraina od 2022 roku nie była w takim zagrożeniu fiaska militarnego jak teraz. Czemu zatem? Pogdybajmy.

 1. Załużnyj mógł się wypalić – dowodzenie przez dwa lata tak złożoną wojną wykończyłoby większość. Mógł stracić świeże spojrzenie lub zawiesić się na oczekiwaniu na nową broń od zachodu. 
 2. Załużnyj mógł mieć plan na wojnę który wymagał więcej cierpliwości niż Zełeński miał na pokładzie. To mogło się zbiec z potrzebą Zełeńskiego (zasadną lub nie) by zachodowi pokazać postępy, których Ukraińcy pokazać nie mogli w ostatnim czasie. 
 3. Zełeński miał oczekiwania oderwane od rzeczywistości. Wystarczy przypomnieć sobie jego wypowiedzi z wizyty w USA (tej drugiej) gdzie ot tak, od niechcenia mówił, że odbijemy Bachmut i jeszcze jakieś dwa miasta”, a przed inwazją prosił by nie mówić o żadnej wojnie bo “to odstrasza inwestorów”. W związku z takim “dyletanctwem” panowie wpadli w utrwalony konflikt, który Zełeński rozegrał najpierw przez osadzenie Umierowa jako swojego człowieka, który miał rozeznać się w wojsku. Dalej były inne próby zdyscyplinowania Załużnego (jak odwołanie dowódcy sił specjalnych), rzucanie kłód pod nogi przy ustawie mobilizacyjnej, krytyka wywiadu Załużnego. Resztę znamy.
 4. Jako jeden z powodów podaje się wysokie notowania Załużnego. Mało który lider w Ukrainie miał tak wysokie zaufanie i poparcie społeczeństwa jak Załużnyj. Zełeński był twarzą walczącej Ukrainy a Załużnyj dla Ukraińców. Zełeński mógł mieć z tym problem.

Gdybym miał odstawiać to jako główny powód wziąłbym wszystkie powyższe czynniki jako obecne, ale najistotniejszym moim zdaniem był powód 2 i 3. 

Co dalej? 

Ukraińskie wojsko dostało nowego, zdolnego dowódcę, który otwiera nowy rozdział (jak to ładnie opisał Załużnyj i Umierow) w wojnie o niepodległość i integralność Ukrainy. Jest w tym coś, że ta wojna zmienia się dynamicznie i być może jest jakiś pomysł w tej zmianie na uzyskanie nowej perspektywy i strategii. Kluczowym problemem Ukrainy jest brak ludzi i brak amunicji. W obu kwestiach jednak Syrski niewiele może pomóc w tej chwili. 

Co słodkiego w tym dniu?

 1. W USA jest szansa na popchnięcie do przodu tematu pieniędzy na wsparcie Ukrainy. Bez USA Ukraina niewiele zrobi ofensywnie w tym roku. 
 2. Ukraińcy mają nowe, niemieckie drony o zasięgu 300km
 3. Ukraiński wywiad sparaliżował dziś system kontroli lotów rosyjskich dronów – nowy wymiar wojny
 4. Odzyskanie 100 jeńców

Na froncie trwa krytyczna sytuacja w Awdijiwce. Na innych odcinkach Ukraińcy nieco cofają się, ale jest to mniej niepokojące.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał: 

⚆ Zestrzelone 11 z 17 Shahedów. Nikt nie zginął.

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 105 miejscowości i 48 obiektów infrastruktury

⚆ W nocy rosjanie ostrzeliwali Selidowe w obwodzie donieckim – jedna osoba zginęła, siedem zostało rannych, w tym dziecko.

⚆ Zestrzelony rosyjski Ka-52 koło Awdijiwki

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański: 

Bachmut – stabilna obrona, rosyjskie szturmy odparto

Awdijiwka – Walki trwają. Jest trudno na północnej linii obrony gdzie rosjanie próbują przeciąć miasto między kamieniołomem z koksownią. Są blisko ukraińskich szlaków logistycznych. Ich postępy wyhamowały, ale daleko do poprawy czy stabilizacji sytuacji. Na południowej linii jest chaos – rosyjskie ataki mieszają się z ukraińskimi kontrofensywami i walkami pozycyjnymi. 

Odcinek kupiański – W Synkiwce, Kysliwce rosjanie zajęli pozycje, które swego czasu Ukraińcy odbili. W pozostałych punktach frontu (Tabajiwka, Berestowe, Jahidne, Stelmachiwka) rosjanie mają drobne postępy. Pod Ternami i Biłohoriwką również odnotowano drobne postępy rosjan.

Nowomychajłówka – rosjanie weszli do wsi od północnej strony.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Doniesienia o wyjściu w morze rosyjskiego rakietowca mimo sztormu.

😼Bawełna: 

⚆ rosjanie twierdzą, że podczas wczorajszych „testów” w Iżewsku 13 inżynierów i pracowników rozpadło się na cząsteczki.

⚆ ​​W Nikopolu w obwodzie dniepropietrowskim niezidentyfikowana osoba postrzeliła samochód wiceprzewodniczącego rady Nikopola Witalija Żurawlewa – zginął na miejscu.

⚆ Biełgorod

🌻Straty rosjan: -910 (392 380 ) -24 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne: 

⚆ Według dostępnych danych rosjanie zaczęli używać Starlinków na okupowanych terytoriach. Zapewnia im to mobilność w zarządzaniu walką. rosjanie mają teraz Starlink z dostępem na okupowanych terytoriów Ukrainy. Są również doniesieniaż, że w ukraińskich łączach prędkość jest zmniejszona. Terminale miały dotrzeć przez Dubaj.

⚆ ​​​🤙Z powodu braku piechoty w Siłach Zbrojnych morale na linii frontu spada i istnieje obawa, że ​​front się załamie — WP. Dowódca jednego z batalionów brygady zmechanizowanej powiedział, że jego jednostka liczy obecnie niespełna 40 żołnierzy piechoty. Według dowódcy w pełni wyposażony batalion powinien liczyć więcej niż 200 żołnierzy. „U podstaw wszystkiego leży brak ludzi. Nie ma pozytywnej perspektywy. Skończy się to dużą liczbą zgonów, globalną porażką. I najprawdopodobniej, myślę, front się gdzieś załamie, tak jak zawalił się dla wroga w 2022 roku w obwodzie charkowskim” – powiedział Oleksandr, dowódca batalionu. Problemy z rotacją pogarszają także sytuację na polu bitwy. Szczególnie zimą, w trudnych warunkach pogodowych, piechota powinna zmieniać się co około trzy dni. Ale z powodu braku personelu jednostki są rozmieszczane dłużej – lub personel przydzielony do tyłu jest zmuszony służyć na linii frontu, mimo że jest do tego słabo przygotowany. Jak zauważa WP: „Wyczerpane psychicznie i fizycznie z powodu przeciążenia wojsko czasami nie jest w stanie obronić swoich pozycji, co pozwala rosji – dysponującej większą siłą roboczą i amunicją – posuwać się naprzód”. „Dlaczego nie możemy ich zastąpić? Bo nie mamy ludzi, nikt nie idzie do wojska. Dlaczego nikt nie idzie do wojska? Bo państwo nie mogło ludziom wytłumaczyć, że trzeba iść do wojska. Ci, którzy wiedzieli, że trzeba jechać, wszyscy już uciekli” – mówi Oleksandr. Zastępca dowódcy batalionu piechoty Nikita przyznał: „Każdy żołnierz myśli o jakimś gościu, który teraz spaceruje sobie ulicami Dnipra, Lwowa czy Kijowa. I w głowie pojawia się myśl “ Niektó®zy sobie spacerują, a my tu”.

⚆ Posiedzenie Rady Ukraina–NATO na szczeblu ministrów obrony odbędzie się 15 lutego – poinformowała służba prasowa Sojuszu. W przededniu posiedzenia Rady, na 14 lutego, w kwaterze głównej NATO planowane jest 19. spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Ramstein.

⚆ Ukraina wymieniła więźniów z rosją — 100 żołnierzy wróciło do domu, powiedział prezydent Zełeński. Są to żołnierze Gwardii Narodowej, DPSU i ZSU. Wielu obrońców Mariupola, szeregowców i sierżantów.

⚆ ISW wyjaśniło, dlaczego rosjanie wrzucili „rosgwardię” do granic obwodu charkowskiego. „Na uwagę zasługuje ich szybka przeprowadzka z okupowanej Ukrainy. ISW oceniło również wcześniej, że siły rosyjskie mogą przeprowadzić taktyczne dywersyjne naloty transgraniczne na obwód charkowski z obwodu białoruskiego, aby odwrócić uwagę i wypchnąć siły ukraińskie z kierunku Kupiańsk-Swatow-Kreminna, gdzie siły rosyjskie prowadzą obecnie operacje ofensywne. Co najmniej dwa rozmieszczone pułki rosgwardii mogą wspierać takie przyszłe działania sabotażowe. Jest jednak mało prawdopodobne, aby wojska rosyjskie były w stanie przeprowadzić na dużą skalę operacje ofensywne na obwodzie charkowskim z obwodu białoruskiego” – uważają analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

⚆ Ukraina zaczęła wypuszczać na terytorium Federacji rosyjskiej drony odrzutowe z niemieckim silnikiem. Te drony są produkowane masowo – media rosyjskie. rosjanie zauważyli, że bezzałogowe statki powietrzne zostały wykonane „nietypowo dla produkcji ukraińskiej” – wykonane z włókna szklanego, rama z włókna węglowego – „mają konstrukcję latającego skrzydła, podobnie jak Shahed”.

⚆ rosjanie mają zakrojoną na szeroką skalę awarię programu kontroli dronów. Cyberatak Głównego Zarządu Wywiadu miał miejsce 8 lutego 2024 roku. Jest to specjalna odmiana oprogramowania dronów DJI, którą rosjanie stworzyli by dostosować ich możliwości do własnych potrzeb. W wyniku cyberataku GUR serwery przestały działać, a całe oprogramowanie zostało rozpoznane jako „obce” i odmówiono dostępu hakerom.

⚡️Sytuacja energetyczna: W związku z wczorajszym ostrzałem w Kijowie w dalszym ciągu częściowo brakuje dostaw ciepła. Ogrzewania nie ma w 355 budynkach mieszkalnych, 5 placówkach medycznych, 18 przedszkolach, 9 szkołach i 84 budynkach wydziałowych. Trwają naprawy.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński zrelacjonował spotkanie z Załużnym i powiedział, że zaproponował naczelnemu dowódcy pozostanie w drużynie. „Rozmawialiśmy, jakiego rodzaju odnowy potrzebują Siły Zbrojne. Dyskutowaliśmy także, kto może objąć  kierownictwo Sił Zbrojnych. Nadszedł czas na taką zmianę” – dodał prezydent.

⚆ Po spotkaniu z Zełeńskim Załużnyj ogłosił decyzję o konieczności zmiany podejścia i strategii.

„Nasza walka trwa i zmienia się z każdym dniem. Zadania na rok 2022 różnią się od zadań na rok 2024. Dlatego też każdy też musi się zmienić i dostosować do nowych realiów” – podkreślił naczelny wódz.

⚆ Zełeński mianował generała pułkownika Syrskiego nowym Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych. Pojawią się też nowe osoby w kierownictwie ukraińskiej armii.

⚆ Zełeński wieczorem wymienił główne zmiany i kroki, jakich Siły Zbrojne potrzebują po nominacji Syrskiego na naczelnego wodza, dla skutecznych zmian w podstawach obronności. W tym:

▫️Powinien pojawić się realistyczny, szczegółowy plan działania Sił Zbrojnych na rok 2024. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na polu walki i perspektywy.

▫️Każda brygada bojowa na pierwszej linii musi otrzymać skuteczną broń zachodnią – musi nastąpić sprawiedliwa redystrybucja takiej broni na rzecz pierwszej linii frontu.

▫️Konieczne jest rozwiązanie problemów logistycznych. Awdijiwka nie powinna czekać, aż generałowie dowiedzą się, gdzie w ich magazynach utknęły drony.

▫️Każdy generał powinien znać front. Jeśli generał nie zna frontu, nie służy Ukrainie.

▫️Nadmierne i nieuzasadnione liczebności w centrali należy skorygować.

▫️Konieczne jest zbudowanie efektywnego systemu rotacji w armii. Podstawą mogą być doświadczenia poszczególnych brygad bojowych Sił Zbrojnych Ukrainy i jednostek DPSU, tam gdzie taki system istnieje. Rotacje są koniecznością.

▫️Potrzebujemy wyraźnej poprawy jakości szkolenia żołnierzy – tylko wyszkolonych żołnierzy na linii frontu.

▫️W strukturze Sił Zbrojnych powstaje nowy rodzaj sił – Siły Systemów Bezzałogowych. Należy wyznaczyć pierwszego dowódcę.

⚆ Szef frakcji „Sługa Narodu” Dawid Arachamija uważa za niedopuszczalny projekt ustawy nr 10449 o mobilizacji, która przewiduje możliwość blokowania kont obywateli uchylających się od służby wojskowej.

🌍Alianci:

⚆ W czwartek o 19:00 czasu kijowskiego Senat USA ponownie rozpatrzy „czystą” ustawę o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu bez kwestii reformy migracyjnej, która podzieliła Republikanów i Demokratów.  Senat USA wieczorem przyjął decyzję proceduralną w sprawie dalszego rozpatrzenia projektu ustawy o przyznaniu dodatkowej pomocy Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi bez poruszania kwestii reformy migracyjnej.

⚆ Biały Dom wie, jak ukraińskie wojsko „ostrożnie rozdziela amunicję”, która się kończy, a rosjanie starają się wykorzystać ten moment, aby w większym stopniu atakować ukraińskie pozycje i pokojowe miasta, powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

⚆ Premier Polski Tusk skrytykował wcześniej senatorów amerykańskich republikanów na tle fiaska w Senacie USA ustawy, która m.in. przewiduje pomoc dla Ukrainy. „Drodzy amerykańscy senatorzy republikańscy. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niepodległość, musi się dzisiaj przewracać w trumnie. Wstydźcie się” – napisał na Twitterze (X).

⚆ W przeddzień wizyty w USA kanclerz Niemiec Scholz zamieścił w „WSJ” felieton, w którym przestrzegał przed zwycięstwem rosji na Ukrainie i nawoływał do utrzymania wsparcia dla Kijowa. „Nie wątpcie: zwycięstwo rosji na Ukrainie będzie nie tylko końcem Ukrainy jako wolnego, demokratycznego i niepodległego państwa, ale także radykalnie zmieni oblicze Europy” – podkreśla Scholz. Dodał, że potencjalne zwycięstwo rosji „zada poważny cios liberalnemu porządkowi świata”.

⚆  UE żąda, aby rządy państw członkowskich pilnie zaprzestały nielegalnego przepływu towarów do rosji, wzywając Brukselę do przejęcia kontroli nad zamknięciem luk w sankcjach – Politico. Towary objęte sankcjami z UE trafiają do rosji w pierwszej kolejności przez kraje niebędące członkami Unii Europejskiej, a następnie są reeksportowane do rosji, a także poprzez spółki zależne europejskich firm, które przy produkcji tych towarów działają poza Wspólnotą. Zwykle są to obiekty i technologie, które nie są bronią, ale mogą zostać wykorzystane do celów militarnych i wejść na pole bitwy. Komisja Europejska bada możliwość utworzenia unijnego organu monitorującego przestrzeganie sankcji, skutecznie przejmując tę ​​funkcję od rządów.

⚆ Włoski producent broni Beretta pomimo sankcji w dalszym ciągu eksportuje broń strzelecką do Federacji rosyjskiej za pośrednictwem własnej firmy „córki” oraz spółek rosyjskiego barona zbrojeniowego Michaiła Chubutii – dochodzenie prowadzi The Insider i włoskie IrpiMedia. Z całkowitej liczby dostaw broni do Federacji rosyjskiej z naruszeniem sankcji prawie połowę stanowią produkty spółek należących do Beretty. W sumie po rozpoczęciu Wielkiej Wojny do rosji przybyło ponad 835 tysięcy nabojów i 5,9 tysiąca sztuk broni strzeleckiej wyprodukowanej przez holding.

⚆ Szereg rosyjskich firm zajmujących się importem broni z Korei Północnej zostanie objętych nowymi sankcjami UE, które przygotowują się na drugą rocznicę wojny na pełną skalę — EUObserver.

⚆ Koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby skomentował decyzję Zełeńskiego o zmianie naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Kirby podkreślił, że Zełeński jest naczelnym dowódcą swoich sił zbrojnych i „może decydować, kto będzie pełnił dowództwo wojskowe”. „Na tym polega kontrola cywilna. Wiemy o tym. I będziemy współpracować z każdym, kto dowodzi ukraińską armią. Będziemy kontynuować współpracę z naszymi ukraińskimi kolegami” – dodał.Kirby odrzucił także twierdzenie, że zmiana Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych wskazuje na „niestabilność” sytuacji na Ukrainie, ale nie mógł potwierdzić, że ta kwestia kadrowa była już wcześniej omawiana między Kijowem a Waszyngtonem „na wysokim szczeblu.”

⚆ W najbliższej przyszłości Ukraina odbędzie szczyt z krajami Bałkanów Zachodnich, zapowiedział prezydent Serbii Aleksandar Vučić. „Nie narażamy współpracy z Ukrainą, będę obecny na szczycie. Mamy bardzo dobre stosunki z ukraińskimi przywódcami” – powiedział Vucic podczas odprawy z ministrem obrony Niemiec Pistoriusem. Według źródeł EuroPravdy chodzi o szczyt Ukraina – Europa Południowo-Wschodnia, który odbędzie się 28 lutego w stolicy Albanii, Tiranie.

⚆ W poniedziałek 12 lutego polscy rolnicy częściowo blokują punkt kontrolny „Zosin-Ustyłuh” po polskiej stronie granicy – ​​poinformowała Państwowa Służba Celna Ukrainy. Strajkujący planują trzy razy na godzinę w każdą stronę przepuszczać ciężarówki o masie do 7,5 tony.

⚆ Władze fińskie przedłużyły zamknięcie granicy z rosją co najmniej do 14 kwietnia.

⚆ Wielka Brytania przedłużyła tryb bezcłowego handlu prawie wszystkimi ukraińskimi towarami do 2029 r. – oficjalne zasoby władz brytyjskich.

💀 Ciemna strona:

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej zaproponowało zmobilizowanie siedemdziesięcioletnich dziadków do kontraktu. Projekt ustawy MON stanowi, że w okresie mobilizacji, stanu wojennego lub czasu wojny górna granica wieku dla starszych oficerów będzie wynosić 70 lat, a dla pozostałych kategorii wojskowych 65 lat.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tak w nocy strzelano do Shahedów

⚆ Materiał o ukraińskich dronach morskich (napisy en)

⚆ Emocje uwolnionych

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *