🪖Dzień 704 (28 stycznia 2024, 23:30) – Bachmut 2

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Trwa kolejna fala masowych szturmów rosjan na pozycje ukraińskie. Ukraińcy dość dobrze sobie radzą w obronie, ale apogeum jeszcze przed nami. Silne szturmy rosyjskiej piechoty widać pod Kupiańskiem, na linii Łyman-Kreminna, pod Bachmutem, Nowoprokopiwką, Nowomychjłówką i pod Krynkami. Co z Awdijiwką? rosjanie zmieniają tu taktykę. Pierwotnie chcieli zamknąć miasto w otoczeniu, ale im się to nie udało. Po złamaniu ukraińskiej linii obrony na południu oraz wykorzystaniu rur kanalizacji do przedostania się na tyły ukraińskich pozycji rosjanie zmienili plany. Ich działania wskazują, że będą rozwijać atak od południa czyli będą prowadzić walki uliczne o każdy budynek. To bardziej kosztowna metoda (zazwyczaj) i zajmie ona sporo czasu jeśli Ukraińcy zdecydują się bronić miasta nadal. Dokładnie to samo widzieliśmy rok temu w Bachmucie. Wybory w rosji w marcu, zatem pytanie czy w trakcie kampanii putin doczeka się jakiegokolwiek sukcesu rosyjskiego na froncie.

Z dzisiejszego podsumowania polecam zarówno materiał pokazujący skąd u rosjan nagłe poczucie siły oraz dwa wątki folklorystyczne – czyli pomysły skrajnych liderów partii na Węgrzech i w Rumunii na rozbiory Ukrainy. Jest też kilka nowych deklaracji w kwestii broni dla Ukrainy.

Ma od Was już 68% na drona z termowizją – dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 4/8 Shahedów. Oprócz tego rosjanie wystrzelili dwie rakiety Iskander-M. Atakowane były obiekty cywilne i obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie donieckim, zaporoskim i dniepropietrowskim.

⚆ Popołudniu – strącona rakieta Ch-59 nad Dnieprem oraz doniesienia o eksplozjach w Połtawie / Kremeńczuku.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 118 miejscowości i 58 obiektów infrastruktury.

⚆ rosyjskim agresorom pozostało około 900 precyzyjnych rakiet dalekiego zasięgu – Jurij Ihnat.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański: Bachmut – koło Iwaniwskiego trwają kontrataki strony ukraińskiej i mają drobne sukcesy. Pod Chromowym – podobnie, trwa trzecia próba odbicia terenów zajętych ostatnio przez rosjan. Odcinek kupiański – silniejsze szturmy rosjan, sytuacja jest bardzo ciężka. rosjanom udało się dojść do wsi Tabajiwka i walki o nią trwają (aczkolwiek rano pisano o tym, że rosjanom udało się ją zająć).

Tabajiwka

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

😼Bawełna:
⚆ Berdiańsk

🌻Straty rosjan: -740 (382 110 ) -12 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ 👍Grecja zatwierdziła transfer przestarzałych systemów przeciwlotniczych na Ukrainę – Kathimerini. Grecja jest uzbrojona w systemy obrony powietrznej Tor, Osa, S-300, a także działa przeciwlotnicze ZU-23-2 i amunicję do nich. Należy zauważyć, że decyzja o transferze broni została podjęta po zgodzie USA na sprzedaż Atenom myśliwców F-35 o wartości 8,6 miliarda dolarów.

⚆ 👍 Quantum-Systems przekazuje Ukrainie 100 dronów Trinity w różnych konfiguracjach. Firma bardzo blisko współpracuje z Ukrainą i oprócz 100 dronów Trinity, które zostaną przekazane Ukrainie, dostarcza także na zlecenie niemieckiego rządu setki sztuk amunicji krążącej Vector. Wśród przekazanych dronów znajdują się drony rozpoznawcze Trinity Pro z możliwością pionowego startu i lądowania. Trinity Pro ma czas lotu 90 minut, zasięg lotu 5-7,5 km, maksymalną masę startową 5,75 kg. Firma planuje także otwarcie fabryki produkującej drony na Ukrainie

⚆ 👍 Francja będzie mogła co miesiąc przekazywać armii ukraińskiej 3 tys. pocisków 155 mm, — premier Lecorne.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy odpowiedziały, czy będą w stanie wyszkolić 500 000 poborowych. „500 000, 100 000, 200 000 – jak określi ustawa o mobilizacji, jesteśmy gotowi. Dziś np. stale przeprowadzamy odpowiednie działania, odbywają się oficjalne spotkania, na których omawiane są rzeczywiste możliwości wszystkich ośrodków oświatowych, rzeczywisty stan kadry pedagogicznej, doprecyzowano, dlatego też znaczna część zaangażowana jest w tereny misji bojowych. Ale na dzień dzisiejszy jesteśmy w stanie wyszkolić dowolną liczbę personelu” – skomentował dowódca szkolenia Dowództwa Sił Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, generał dywizji Wiktor Nikoliuk.Nikoliuk podał, że w tym czasie 20% żołnierzy szkoliło się za granicą, reszta – na Ukrainie. Generał dywizji dodał, że Ukraina już „kilka lat wyprzedza tych, którzy jej uczą” pod względem doświadczenia bojowego. Odpowiadając na pytanie, na jakich specjalistów w armii jest obecnie najbardziej zapotrzebowanie, generał dywizji stwierdził, że jest to piechota.

⚆ Ukraina zwyciężyłaby szybciej, gdyby mogła uderzyć rosję zachodnią bronią – Neiżpapa. Dowódca Sił Morskich wiceadmirał Oleksij Neiżpapa jest pewien, że gdyby Ukraina miała takie prawo, wojna „potoczyłaby się inaczej”. Powiedział też, że Marynarka Wojenna chętnie przejmie dwa brytyjskie okręty wojenne, które z powodu braku marynarzy muszą zostać wcześniej wycofane.

⚆ Straż graniczna odnotowuje najwięcej rosyjskich grup dywersyjno-zwiadowczych w obwodzie sumskim, a najmniej w obwodzie czernihowskim.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Dochody Zełeńskiego i jego rodziny w 2022 roku spadły trzykrotnie. Według deklaracji na rok 2021 dochody Zełeńskiego i członków jego rodziny wyniosły 10 mln 824 tys. 507 UAH, w tym w szczególności dochód ze sprzedaży obligacji – 5 mln 359 tys. 600 UAH. Zełeński nadal jest właścicielem szeregu znaków towarowych. W szczególności w 2021 r. zakończył się proces rejestracji 22 znaków towarowych, który rozpoczął się na długo przed wyborem go na prezydenta. Według deklaracji z 2022 r. dochody głowy państwa i członków jego rodziny wyniosły 3 mln 692 tys. 683 hrywien. „Dochody rodziny prezydenta za rok 2022 zmniejszyły się w związku z czasowym wypowiedzeniem umów dzierżawy na terytorium Ukrainy w związku z rozpoczęciem rosyjskiej agresji na nasz kraj na pełną skalę” – wyjaśniła służba prasowa.Pozostałe środki rodziny Zełeńskiego na koniec 2022 roku zmniejszyły się o prawie 1 800 000 hrywien. W latach 2021 i 2022 nie zaszły inne zmiany dotyczące majątku, nieruchomości, pojazdów itp.

⚆ W ramach przymusowej ewakuacji w ciągu jednego tygodnia z obwodu donieckiego wywieziono 102 dzieci.

🌍Alianci:

⚆ Europejscy partnerzy robią za mało dla Ukrainy – minister finansów Niemiec. Niemcy wykonują swoją część i, jeśli to konieczne, „zmobilizują się jeszcze bardziej” – Lindner powiedział na konferencji Europejskiej Partii Liberalnej w Berlinie. Dodał jednak, że niedopuszczalne jest, aby Niemcy robiły jeszcze więcej, „aby inni mogli nadal robić za mało”. Europa jest wspólnotą wartości „i to powinno się także teraz ujawnić” – domagał się Lindner, podkreślając, że Niemcy przekazały już Ukrainie połowę europejskiej pomocy. „Nie wycofamy się z naszych zobowiązań” – podkreślił.

⚆ Blinken zwrócił się do premiera Grecji Kyriakisa Mitsotakisa z propozycją przekazania lub sprzedaży broni Ukrainie w zamian za pomoc Waszyngtonu w wysokości 200 mln dolarów. „Jeśli te możliwości interesują Ukrainę i dopóki rząd USA nie oceni ich statusu i wartości, możemy zbadać możliwość ewentualnego dodatkowego finansowania greckich sił zbrojnych w wysokości do 200 mln dolarów amerykańskich” – Blinken w oficjalnym liście.

⚆ Sekretarz Generalny NATO chce zaprosić Ukrainę do pełnego członkostwa „na pewnym etapie”. Sekretarz Generalny przypomniał, że NATO zostało stworzone, aby zapobiegać wojnie. „Jestem z Norwegii, graniczymy z rosją. Kiedy Norwegia została członkiem NATO, Związek Radziecki nazwał to prowokacją. To nie była prowokacja, to prawo każdego suwerennego narodu do wyboru własnej drogi. To prawo istnieje w W Norwegii istnieje w Szwecji i Finlandii, a także na Ukrainie” – powiedział Stoltenberg. Według niego bardzo ważne jest, aby putin nie osiągnął na Ukrainie tego, czego chce, bo będzie to zachęta dla innych autorytarnych reżimów: „Dziś jest to Ukraina, jutro może być Tajwan”. „Dlatego dobrze jest dla nas, dla USA, wspierać Ukrainę, a także na pewnym etapie zapraszać ją do zostania pełnoprawnym członkiem Sojuszu” – powiedział Sekretarz Generalny NATO.

⚆ W ciągu sześciu miesięcy liczba podpaleń dowództw wojskowych w Federacji rosyjskiej podwoiła się, – brytyjski wywiad. Jak zauważono w departamencie, może to wskazywać na brak zaufania społeczeństwa do obietnicy rządu o nieprzeprowadzeniu nowej mobilizacji. Według mediów rosyjskich incydentów miało być 113.

⚆ Konsekwencje nieudanej ukraińskiej kontrofensywy wzmocniły globalną pozycję rosji i wywołały optymizm na Kremlu – „The Washington Post”. Kilka tez artykułu:

  • rosyjskie elity napawają optymizmem z powodu impasu w sprawie finansowania Ukrainy, w jakim znalazły się zarówno Bruksela, jak i Waszyngton.
  • Poparcie Waszyngtonu dla Izraelczyków osłabiło stanowisko USA.
  • Kierownictwo Kremla uważa, że ​​globalna pozycja rosji poprawiła się dzięki handlowi z Chinami, współpracy wojskowej z Iranem, poprawie relacji w świecie arabskim oraz ekspansji BRICS (do których niedawno dołączyły Iran, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Etiopia)
  • rosyjska elita, która w związku z sankcjami zaczęła sprzeciwiać się wojnie, jest teraz bardziej optymistyczna i skonsolidowana wokół Kremla.
  • Państwo rosyjskie zaczyna aktywniej podważać globalne pozycje krajów zachodnich.

⚆ Avon kontynuuje współpracę z rosją pomimo wojny na Ukrainie – BBC. Należy zauważyć, że na początku inwazji Federacji rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę Avon ogłosił, że kończy inwestycje i wstrzymuje eksport swoich kosmetyków z rosji na inne rynki, w tym na Ukrainę. Dziennikarze BBC odkryli jednak, że firma nadal prowadzi rekrutację nowych agentów sprzedaży w rosji i kontynuuje produkcję w dużej fabryce w obwodzie moskiewskim.

⚆ Gazeta Magyar Nemzet, będąca częścią nieformalnego imperium medialnego kontrolowanego przez premiera Węgier, opublikowała artykuł krytykujący sytuację w ukraińskich mediach przed wizytą w Użgorodzie szefa MSZ Węgry, Peter Sijarto. Gazeta w szczególności krytykuje działalność „Ukraińskiego Centrum Medialnego”: „Udzielają one dodatkowych porad korespondentom przyjeżdżającym do kraju Europy Wschodniej, co wolno, a czego nie. Mówią np., jak poprawnie opisywać i wymawiaj nazwy miejscowości w języku ukraińskim – pomijając ich oryginalne rosyjskie nazwy. Według tego nie “Kijew”, a “Kyjiw”, nie “Charkow”, ale “Charkiw”, nie “Dniepr”, ale “Dnipro”, nie “Danbas”, ale “Donbas” i wreszcie “Odessa” może być tylko “Odesą”.” Gazeta krytykuje i niezależne wydawnictwa ukraińskie, twierdząc, że rzekomo wykorzystują one pieniądze Sorosa lub pieniądze europejskich podatników do publikowania materiałów zadowalających władze ukraińskie. Wśród nich gazeta wymienia „Europejską Prawdę”, krytykując ją za „antywęgierskie artykuły”, a nawet wpisując w komentarzach na portalach społecznościowych małymi literami nazwiska wrogich krajów i polityków. Jednocześnie w publikacji jako przykład wymieniono osobę „prezenterki telewizyjnej opowiadającej się za pokojem” Diany Panczenko, która wezwała swoich kolegów pracujących na Ukrainie do tymczasowego opuszczenia kraju, jeśli chcą swobodnie pracować.

⚆ Jeśli Ukraina upadnie, będziemy domagać się Zakarpacia – lider partii węgierskiej. W sobotę podczas dorocznej konferencji partii w Budapeszcie przywódca skrajnie prawicowej partii Mi Hazank na Węgrzech László Torotzkoi powiedział, że naciski ze strony „międzynarodowych finansistów” doprowadziły do ​​wojny na Ukrainie, wojny, która „zniszczy Europę i wyśle gospodarkę kontynentu na dno.” Według niego „Ukrainę kupił BlackRock”, największy na świecie fundusz inwestycyjny, który ma do dyspozycji ponad 10 bilionów dolarów. Laszlo Torotskyi powiedział, że jego partia opowiada się za zakończeniem konfliktu na Ukrainie: natychmiastowym zawieszeniem broni, pokojem i wynegocjowanym rozwiązaniem. Stwierdził także, że jeśli w wyniku wojny państwowość Ukrainy przestanie istnieć, Mi Hazank zwróci się do Zakarpacia.

⚆ Jesteśmy gotowi zaanektować terytoria Ukrainy w zamian za członkostwo w NATO – powiedział lider rumuńskiej partii AUR Claudiu Tarziu. Ten marginalny polityk twierdzi, że jest to „Północna Bukowina, Południowa Besarabia, rejon Hertsy i Zakarpacie”.

💀 Ciemna strona:

⚆ Na spotkaniu z putinem łukaszenka powiedział, że Ukraina i kraje bałtyckie mogą współpracować z Federacją rosyjską, zamiast szukać „lepszego życia za granicą”. „Pomyślałem – cóż, jaki kraj mógłby zapewnić takie możliwości takiemu krajowi jak Białoruś? W końcu my, w rosji, w zasadzie nie widzimy żadnych problemów… Żaden kraj nie byłby w stanie traktować Białorusi tak, jak ty ją traktujesz. Projektuję: co przeszkodziło Ukrainie i krajom bałtyckim współpracować z nami w ten sposób? To jest nasz świat, budowaliśmy go przez kilkadziesiąt lat, wspólnie zwyciężyliśmy w tej straszliwej wojnie (II wojna światowa – przyp. red.). No cóż, podążajmy w tym kierunku. Nie, nie chcą, szukają lepszego życia za morzem” – powiedział łukaszenka. Wyraził także opinię, że Ukraina „wróci” do rosji i Białorusi.

⚆ W Moskwie płonie teatr „Satyra” na placu Triumfalnaja.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zniechęceni rosjanie [18+]

⚆ Lasy serbriańskie – historia nieudanego ataku rosjan z nagrań z obu stron (w tle pieśń pogrzebowa).

⚆ 1km u snajpera wygląda tak

⚆ Jeden dron – jeden czołg

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *