🪖Dzień 701 (25 stycznia 2024, 22:50) – imperium kłamstwa

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś odnotuję tylko zdawkowo ważniejsze fakty, a potem zapraszam do dwóch dłuższych kawałków. Jeden o wczorajszej katastrofie rosyjskiego Iła a drugi o wpływie ukraińskich ataków na zakłady naftowe rosji.

  1. Widać “temperowanie” Orbana bo i na nowych członków NATO ma się zgodzić i na nowy pakiet finansowy dla Ukrainy.
  2. Niepokojące doniesienia z Ukrainy o wysyłaniu operatorów dronów do szturmów. Ujawnił ukraiński dziennikarz Butusow, ale przypadek nie jest odosobniony i jest efektem niedziałającej mobilizacji w Ukrainie. Pełzająca ustawa w tym obszarze jest jeszcze daleka od wprowadzenia w życie.
  3. Ciężko pod Awdijiwką i na lepiej się nie zanosi. Ukraińcy racjonują amunicję artyleryjską i to ma efekt w postaci bardziej intensywnych walk piechoty. W tle doniesienia o kolejnej dużej koncentracji sił do zajęcia Awdijiwki.
  4. Doniesienia o “gotowości putina do rozmów” to niestety zła wiadomość (o ile prawdziwa) bo oznacza, że rosja czuje, że ma przewagę.
  5. Na drona mam od Was 63% potrzebnych środków. Dziękuję za wpłaty.

Antoni Graszczenko o katastrofie Iła:

(…) Obecnie istnieją trzy hipotetyczne wersje tego, co mógł przewozić samolot:

1️⃣ na pokładzie nie było jeńców ukraińskich;
2️⃣ na pokładzie byli jeńcy wojenni;
3️⃣ Oprócz jeńców wojennych na pokładzie znajdował się ładunek wojskowy.

Wszystkie trzy opcje oznaczają rażące naruszenie Konwencji Genewskich.

Pierwsza zakłada, że agresor zorganizował prowokację i przygotowywał się do niej. Jest to rażące naruszenie III Konwencji Genewskiej przez Federację rosyjską i zbrodnia wojenna popełniona przez rosjan: represje, czyli zabijanie jeńców wojennych w innym miejscu i w inny sposób oraz branie jeńców wojennych jako zakładników.

Drugą opcją jest także naruszenie przez Federację rosyjską III Konwencji Genewskiej – naruszenie praw i zwyczajów wojennych. Konwencja wymaga, aby MKCK i Mocarstwo Opiekuńcze, tj. oficjalny pośrednik, byli zaangażowani w wymianę jeńców wojennych i monitorowanie ich stanu. Federacja rosyjska sabotuje powołanie Mocarstwa Opiekuńczego i nie pozwala MKCK na udział w procesach negocjacyjnych i wymiany. Zgodnie z artykułem 23 Konwencji Genewskiej „żaden jeniec wojenny nie może być w żadnym momencie wysyłany ani przetrzymywany na obszarach, gdzie mógłby być narażony na ostrzał strefy działań wojennych, ani też jego obecność nie może być wykorzystywana do utrudniania pewnych punktów lub obszarów odporny na działania wojskowe”.

Trzecia opcja obejmuje takie zbrodnie wojenne Federacji rosyjskiej, jak wzięcie zakładników w postaci „żywej tarczy” na samolot w celu „osłaniania” transportu ładunku (mogą to być rakiety do ostrzału Charkowa. Wcześniej było kilka raportów rakiet S-300 dostarczanych przez samoloty Ił-76 w obwodzie biełgorodskim).

Żaden hipotetyczny scenariusz, nawet ten najsmutniejszy, opisany powyżej, nie implikuje międzynarodowej odpowiedzialności Ukrainy i ukraińskiej armii. Komentując sytuację z samolotem, rosyjska propaganda stara się zyskać międzynarodowe poparcie. Jeśli się to uda, może to oznaczać ponowne zastosowanie taktyki nagłego zabijania ukraińskich jeńców wojennych. Pamiętamy, jak zachowała się rosja i jej propaganda, komentując masakrę ukraińskich jeńców wojennych w Oleniwce i eksplozję tamy [w Nowej Kachowce]. To ten sam charakter pisma kraju terrorystycznego. „rosja wyraża zgodę na międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy Ił-76 z ukraińskimi jeńcami wojennymi pod Biełgorodem pod warunkiem, że będzie ono postrzegane jako śledztwo w sprawie „kryminalnych działań reżimu w Kijowie” – powiedział dziś rano rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow.
W rzeczywistości oznacza to odrzucenie międzynarodowej wiedzy specjalistycznej. A to mówi wiele.

O atakach na rafinerie i terminale naftowe.

Wczoraj drony SBU uderzyły w „Rafinerię Nafty” w Tuapse. Uszkodzeniu uległa instalacja pierwotnej obróbki produktów naftowych, czyli kolumna próżniowa i atmosferyczna. Wcześniej dotknięty był terminal naftowy „Ust-Luga Oil” w obwodzie leningradzkim. Tam przetwarzane jest paliwo, które w szczególności dostarczane jest także żołnierzom Federacji rosyjskiej. Po atakach dostawy morskie ropy naftowej z rosji spadły do ​​minimum. Federacja rosyjska została zmuszona do przeniesienia obrony przeciwlotniczej z frontu po ataku na terminal naftowy w Ust-Łudze.

Co się dzieje i dlaczego te obiekty zostały uderzone?

Atak na zakłady naftowe w Tuapse i Ust-Luz potwierdza celowe próby zniszczenia wszystkich głównych rosyjskich portów naftowych i gazowych w celu zneutralizowania ich. Patrząc na mapę rosyjskich rurociągów naftowych i gazowych widać, że prawie wszystkie z nich biegną na zachód. Na wschodzie biegnie niewielki rurociąg, ale nie jest on połączony z głównymi polami naftowymi zachodniej Syberii i nie jest zbyt duży. Gospodarcza linia ratunkowa rosji rozciąga się aż na Zachód. Kiedyś stanowiło to problem, ponieważ rosjanie używali tej mocy do szantażowania Europy. Teraz jego bliskość stała się źródłem słabości.

👉🏻Ze wszystkich tych rurociągów tylko 5 kończy się w portach morskich Federacji rosyjskiej. Każdy inny rurociąg, zwłaszcza rurociąg Przyjaźń, przebiega przez terytorium zachodnie (NATO) i w związku z tym podlega sankcjom.

👉🏻Rociąg Przyjaźń częściowo przebiega przez terytorium Ukrainy, a pozostała część, np. przepompownie, znajduje się w strefie ostrzału.

👉🏻3 rurociągi kończą się w pobliżu Petersburga na Morzu Bałtyckim, 2 z nich biegną do Morza Czarnego. Spośród nich Ukraina przeprowadziła już pomyślnie 2 ataki.

Ust-Ługa nie będzie działać przez najbliższe tygodnie, a nawet miesiące. Obecne ataki są nadal na małą skalę i wykorzystują kilka dronów, ale już spowodowały znaczne szkody. Kiedy Ukraina rozpocznie masowe ataki na te porty, rosyjska obrona powietrzna nie będzie w stanie zapobiec atakowi, nawet po zniszczeniu 99% wszystkich dronów.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ zniszczone 11 z 14 Shahedów. Dwukrotnie atakowana była Odesa. Bez ofiar ale z uszkodzeniami obiektów przemysłowych.

⚆ Zniszczona rakieta Ch-59 w obwodzie mikołajowskim

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 114 miejscowości i 144 obiektów infrastruktury

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański: Bachmut – nieco lepiej pod Wesełym. rosjanie mają postępy pod Bohdaniwką. Awdijiwka – rosjanie przesunęli się o kolejne 300m na południu. Odcinek kupiański – wzmożone ataki rosjan na Synkiwkę i Kysliwkę dały drobne zdobycze rosjanom. Na odcinku łymańskim również presja rosjan duża. Nowomychjłówka – presja duża, ale dziś bez zmian w linii frontu.

Okolice Iłowajska – tu atak ukraińskich HIMARSów uderzył w poligon na którym miało znajdować się 30 nowoszkolonych operatorów rosyjskich dronów.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

😼Bawełna:
⚆ Melitopol

⚆ Pożar koło wsi Jaloweje pod Krasnojarskiem, w którym produkowano poduszkowce „Aligator”. Powierzchnia pożaru wynosi 1750 metrów kwadratowych.

⚆ Rafineria ropy naftowej „rosnieft” w mieście Tuapse na terytorium Krasnodaru Federacji rosyjskiej, gdzie w nocy wybuchł pożar, została zaatakowana przez drony SBU – rozmówców Ukraińskiej Prawdy w służbach specjalnych. Według źródeł uszkodzona została instalacja pierwotnej obróbki produktów naftowych, czyli kolumna próżniowa i atmosferyczna.

⚆ ​​​Szwecja i Wielka Brytania dołączyły do ​​koalicji dronów i walki radioelektronicznej – wraz z Ukrainą i Łotwą liczba uczestników wzrosła do 4 krajów.

🌻Straty rosjan: -950 (379 610 ) -59 systemów artyleryjskich -30 czołgów

🛡Inne wątki militarne:

⚆ 👎rosja zwiększa użycie granatów gazowych zawierających zakazane śmiercionośne substancje. Poinformował o tym na odprawie w Wojskowym Centrum Mediów kapitan Andrij Rudyk, przedstawiciel Centrum Badań Broni i Sprzętu Wojskowego. Opracowanie nowych granatów gazowych RG-Vo z wykorzystaniem chloroacetofenonu może pośrednio wskazywać, że rosja w 2017 roku kłamała w sprawie wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z Konwencji o zakazie broni chemicznej z 1993 roku. “Początek stosowania chloroacetofenonu w obecności chlorobenzalmalononitrylu może wskazywać na sondowanie reakcji światowej opinii publicznej. Nie wykluczamy, że Federacja rosyjska może w przyszłości zastosować trucizny bojowe wyraźnie zabronione przez Konwencję z 1993 roku”. – twierdzą w Centrum Badań Trofeów i Potencjalnej Broni i Sprzętu Wojskowego. W grudniu 2023 roku odnotowano 81 takich przypadków użycia granatów gazowych. W sumie od początku inwazji na pełną skalę znanych jest 626 przypadków ataków chemicznych na ukraińskich obrońców.

⚆ 👍 Francja dostarczyła na Ukrainę dwie wyrzutnie M270 LRU, — francuskie Ministerstwo Obrony. [to taki HIMARS na gąsienicach]

⚆ 👎Dwóch zawodowych operatorów dronów z 74. batalionu rozpoznawczego zostało rzuconych do szturmu z karabinami maszynowymi i zginęło w walce – zwrócił się do Załużnego dziennikarz Butusow.
„Niestety, ze względu na brak kompetentnych oficjalnych dochodzeń w wojsku, przypadki wysyłania operatorów dronów do szturmów nie są odosobnione i nadal trwają”. Załużnyj dał znać, że zapoznał się z problemem.

⚆ 👎”Wróg przygotowuje się do nowej ofensywy na Awdijiwkę, a do miasta przerzucono już 40 000 rezerwistów” – poinformował o tym major MSW Maksym Morozow. Wśród szturmowców są więźniowie i jednostki „Storm-Z” i „Storm V”. Ponadto, zdaniem Morozowa, wywiad ukraiński posiada informacje o utworzeniu stacji czołgów okupantów z nowymi czołgami, które wezmą udział w szturmie na Awdijiwkę.

☢️ Elektrownie atomowe: W tym roku Ukraina planuje rozpocząć budowę czterech reaktorów jądrowych – Minister Energii. W elektrowni jądrowej w Chmielnickim powstaną nowe reaktory – mają one zrekompensować utratę okupowanej elektrowni jądrowej Zaporoże.

🇺🇦 Ukraina

⚆ “Przechwytywaliśmy wiadomości i prowadziliśmy rozpoznanie, wiemy, że rosjanie przygotowują się do rozpoczęcia wielkiej ofensywy na nasze pozycje” – starszy sierż. do Le Figaro. Kilka wypowiedzi:

“Jeśli jutro żołnierz będzie musiał wrócić do pozycji zerowej, to dziś wieczorem przestanie jeść i nie będzie jadł nic przez 4 dni. Wyjście do toalety to śmierć: większość naszych znajomych została trafiona przez drony lub ostrzał artyleryjski podczas opuszczania okopu, aby udać się do toalety.”

“Nie mamy już wystarczającej ilości amunicji, aby jak wcześniej ostrzeliwać pozycje rosyjskie. Mamy tylko 40% potrzebnej amunicji. Jeśli rosjanie rozpoczną poważną ofensywę, nie będziemy się powstrzymywać. Mamy wystarczająco dużo pocisków, aby utrzymać obronę, ale jeśli zostaniemy poproszeni o atak, zaatakujemy. Rzeczywiście byłoby to samobójstwo.”

“Brakuje nam żołnierzy, ale stopniowo przybywają nowi rekruci.”

⚆ Udało się odzyskać czwórkę kolejnych ukraińskich dzieci i wywieźć je z terytoriów okupowanych i rosji – Mykoła Kuleba, szef organizacji charytatywnej „Ratujmy Ukrainę”, były przedstawiciel Prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka.

⚆ Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy Gabrielus Landsbergis przybył na Ukrainę, aby spotkać się z ukraińskimi urzędnikami. To ósma wizyta Landsbergisa na Ukrainie po inwazji rosyjskiej w lutym 2022 roku. W drodze do Kijowa powiedział reporterom, że ten rok wojny będzie szczególnie ważny, gdyż dalsze wsparcie Ukrainy ze strony Zachodu może zadecydować o jej wyniku.

⚆ Zełeński kończy dziś 46 lat.

⚆ Ukraina pracuje nad organizacją wizyty premiera Węgier Viktora Orbána, która będzie pierwszą od prawie piętnastu lat.

⚆ Policja zdemaskowała grupę osób z obwodu charkowskiego, które fałszowały dokumenty, pozwalające uniknąć mobilizacji i wyjechać za granicę.

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła śledztwo w sprawie katastrofy rosyjskiego samolotu wojskowego Ił-76 w obwodzie biełgorodzkim Federacji rosyjskiej. Dochodzenie prowadzone jest na podstawie art. 438 Kodeksu karnego Ukrainy (naruszenie praw i zwyczajów wojennych).

⚆ Ukraina nie widzi jak dotąd żadnych oznak świadczących o tym, że na pokładzie wojskowego samolotu Ił-76, który rozbił się w obwodzie biełgorodzkim w Federacji rosyjskiej znajdowała się duża liczba jeńców wojennych – Rzecznik Lubinec.

⚆ Według GUR rosyjscy wysocy urzędnicy mieli znaleźć się na pokładzie samolotu Ił-76, który wczoraj rozbił się w obwodzie biełgorodzkim, ale w ostatniej chwili FSB zabroniła im wejścia na pokład. Jak poinformował przedstawiciel wywiadu Jusow, po zdarzeniu do miejscowej kostnicy przewieziono tylko pięć ciał. Liczba ta odpowiada liczbie członków załogi Ił-76 – dodał.

⚆ rosja nie publikuje oficjalnie list jeńców wojennych, którzy mieli zostać wymienieni, zamiast tego ucieka się do wrzucania ich za pośrednictwem propagandystów – powiedział Jusow, przedstawiciel GUR. Ukraina nie będzie komentować list, aby nie nadać im legalnego statusu i nie dać się sprowokować okupantom – dodał.

🌍Alianci:

⚆ Trump wywiera presję na Kongres, aby zablokował pomoc dla Ukrainy ze względu na wybory – korespondent Voice of America. “Opóźnienie pomocy Ukrainie w Senacie i Izbie Reprezentantów wynika z nacisków Trumpa i jego chęci zbudowania kampanii wyborczej na temat polityki migracyjnej, która jest „bolesnym punktem” amerykańskich wyborców. Wszystkie jego opowieści o granicy to mydlenie oczu” – twierdzi korespondent publikacji.

⚆ Izba wyższa włoskiego parlamentu zatwierdziła dalsze dostawy broni na Ukrainę do końca 2024 roku. Teraz za dokumentem musi głosować izba niższa parlamentu. Odpowiednią decyzję poparło 113 senatorów, przy 18 głosach przeciwnych.

⚆ ​​Bloomberg napisał artykuł o „gotowości putina do negocjacji”. Powołując się na „dwóch osób bliskich Kremlowi”, agencja pisze, że prezydent Federacji rosyjskiej „pośrednimi kanałami daje jasno do zrozumienia, że ​​jest otwarty na dyskusje na temat przyszłych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa na Ukrainie”. „Według nich putin prawdopodobnie jest gotowy rozważyć rezygnację z upierania się przy neutralnym statusie Ukrainy, a nawet ostatecznie porzucenie sprzeciwu wobec ewentualnego członkostwa w NATO” – pisze Bloomberg. Jednocześnie Kijów i Zachód muszą uznać nielegalnie okupowane terytoria Ukrainy za rosyjskie. Amerykańscy urzędnicy, z którymi rozmawiała publikacja, twierdzą, że nie są świadomi istnienia „sygnałów” od putina. Podkreślili, że nie widzą oznak poważnego podejścia rosyjskiego prezydenta do jakichkolwiek negocjacji. Bloomberg sugeruje jednak, że takie doniesienia „mogłyby siać niezgodę wśród sojuszników Ukrainy, izolować Kijów i podważać wysiłki Zełeńskiego mające na celu zdobycie poparcia dla jego „formuły pokojowej”.
[Materiał Bloomberga nie jest pierwszym, w którym pojawia się pogląd o rzekomej chęci putina do negocjacji. W zeszłym miesiącu NYT napisał podobny artykuł, powołując się na swoje źródła.]

⚆ 👍Prezydent Turcji Erdogan podpisał decyzję tureckiego parlamentu ratyfikującą protokół w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO.

⚆ rosyjskie media wykorzystują katastrofę Ił-76 do siania wewnętrznego niezadowolenia na Ukrainie i podważania pragnienia Zachodu do dalszego zapewniania Ukrainie wsparcia wojskowego, – ISW.

⚆ 👎W 2023 roku, pomimo sankcji, które mają uniemożliwić jej pozyskiwanie technologii, rosja sprowadziła nowoczesne amerykańskie i europejskie mikroukłady za ponad 1 miliard dolarów. Zaznacza się, że większość importowanych półprzewodników i układów scalonych za pierwsze dziewięć miesięcy 2023 r. została wyprodukowana przez firmy amerykańskie i europejskie.

⚆ Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej rząd Bułgarii zapowiedział przedłużenie tymczasowej ochrony dla Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do kraju. Przedłużenie zacznie obowiązywać 4 marca 2024 roku i potrwa rok.

⚆ Po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny Bundeswehra opracowuje nowy kompleksowy plan obrony operacyjnej – uwzględnia on wnioski płynące z wojny Federacji rosyjskiej przeciwko Ukrainie na pełną skalę, powiedział niemiecki generał broni Bodemann.

⚆ Premier Szwecji Kristersson zgodził się z propozycją Orbána dotyczącą spotkania w celu omówienia wniosku Szwecji o przystąpienie do NATO, ale zauważył, że niekoniecznie musi się to odbyć w Budapeszcie.

⚆ Szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Elina Valtonen jest pewna, że ​​Orbán na specjalnym szczycie 1 lutego nie zablokuje 50 miliardów euro wsparcia finansowego dla Ukrainy. Według niej, na poniedziałkowym spotkaniu szefów spraw zagranicznych krajów UE jej węgierski kolega Peter Sijarto „dał nam pozytywny sygnał”.

⚆ Węgry wycofają sprzeciw wobec utworzenia funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy z rocznym budżetem w wysokości 5 miliardów euro, torując drogę do porozumienia w sprawie modernizacji mechanizmu mającego na celu stabilne dostawy broni do Kijowa – Bloomberg. W publikacji nie wyjaśniono nagłej zmiany stanowiska rządu węgierskiego. Decyzja Budapesztu zbiega się jednak z rosnącą presją na Orbána, aby zatwierdził wejście Szwecji do NATO.

⚆ rosja zwerbowała do wojny z Ukrainą 200 Nepalczyków, spośród których 14 już zginęło, — Minister Spraw Zagranicznych Nepalu. „Poprosiliśmy Federację rosyjską, aby natychmiast zaprzestała werbowania Nepalczyków do swojej armii, natychmiast zwróciła tych, którzy już służą w armii, repatriowała ciała zmarłych oraz opatrzyła i zwróciła rannych” – powiedział Saud.

⚆ Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosi 31 stycznia decyzję w sprawie pozwu Ukrainy przeciwko rosji w sprawie naruszenia najnowszych konwencji dotyczących zakazu finansowania terroryzmu i przezwyciężania wszelkich form dyskryminacji rasowej. Ukraina złożyła ten pozew już w 2017 roku w związku z rosyjską agresją na Krymie i Donbasie.

⚆ Węgierski rząd przedstawił wynik 98% poparcia dla swojej polityki w antyukraińskich „konsultacjach” – ankiecie zawierającej 11 pytań dotyczących wojny na Ukrainie, UE, polityki zagranicznej i gospodarczej. W „konsultacjach” oddano ponad 1,5 miliona głosów – to niecałe 15% zarejestrowanych węgierskich wyborców. Ponadto, jak już wcześniej dowiedziała się „EuroPravda”, w „konsultacjach” można było głosować kilkukrotnie i to nawet bez obywatelstwa węgierskiego.

💩Ciemna strona:

⚆ Według styczniowego badania 47% przedsiębiorstw przemysłowych w rosji nie ma wystarczającej liczby pracowników. To nowy rekord poziomu „głodu kadrowego” od lata 2023 roku. Eksperci stwierdzili, że jesienią nastąpiła poprawa kadrowa, ale nie na długo.

⚆ Moskiewski Sąd Miejski skazał byłego funkcjonariusza FSB, przywódcę terrorystów „DNR” Igora Strelkowa (girkin) na 4 lata kolonii karnej. Sąd zakazał też mu administrowania stronami internetowymi przez trzy lata.

Reakcja girkina, ale i mina strażnika po prawej…

📺 Materiał bonusowy:

⚆ “Zabawy” rosjan dronem

⚆ Polowanie na rosyjskiego snajpera

⚆ Atak na rosyjskich operatorów dronów

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *