🪖Dzień 699 (23 stycznia 2024, 22:25) – metry a nie kilometry

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś odbyło się 18 posiedzenie grupy kontaktowej “Ramstein”. Spotkanie on-line i tak szczerze to niewiele padło konkretnych deklaracji. Niemcy dadzą 6 helikopterów (ale nie bojowych), Kanada pomoże przy szkoleniu F-16 i wesprze operacje nawodne i w sumie tyle przedostało się do mediów. Nieco więcej powiedział szef ukraińskiego MON. Ukraina niby ma otrzymać w tym roku broń, której dotąd nie miała i która umożliwi jej uderzenia w rosyjskie węzły transportowe i logistyczne. Oby, bo 6 helikopterami i 10 pontonami Ukraina nie przestraszy rosji.

W Ukrainie dziś zaś uwaga głównie na Charków gdzie uderzyły rosyjskie rakiety i zabrały conajmniej 8 żyć (w tym 6 dzieci). To efekt ataku 41 rakietami, które poleciały również w inne regiony Ukrainy. W sumie zginęło 19 osób a ponad 120 jest rannych.

Media rosyjskie ogłosiły, że uderzono w cele wojskowe zamaskowane tak by wyglądały na budynki cywilne.

Atak był ponownie “kompozytowy” i rosjanie użyli wielu typów rakiet. Największy problem stworzyły Ch-22. To duże, ciężkie rakiety zaprojektowane w latach 60-ych (produkowane do 1988 roku) do niszczenia lotniskowców. Ze względu na wysoką prędkość i charakterystykę lotu są one trudne do zbicia a jednocześnie mają dużą moc rażenia.


W Kijowie na niezdetonowanej głowicy rakiety Ch-101 znaleziono datę produkcji wskazującą na końcówkę roku 2023.

Oznacza to, że rosja praktycznie ma puste stany magazynowe i ataki idą z bieżącej produkcji. A w tej produkcji widać trochę jak działają sankcje, o czym donosi strona ukraińska. rosjanie mają problem z nowoczesnymi procesorami i zastępują je starszymi – wolniejszymi egzemplarzami, które sprawiają, że rakiety są mniej skuteczne w celowaniu, bardziej zawodne i łatwiejsze do zestrzelenia. Niestety – w szczątkach są też komponenty, które zostały wyprodukowane w okresie obowiązywania sankcji. Zaskoczyła też ocena, którą przytoczył New York Times na temat rakiet koreańskich. Wedle artykułu są one nowocześniejszymi konstrukcjami niż rosyjskie. Ukraińskie media donosiły zaś o ich gorszym wykonaniu (szczególnie okablowania). Może jedno nie przeczy drugiemu?

Mamy drugą połowę zimy i można powiedzieć, że w porównaniu z zeszłym rokiem rosjanie wystrzelili w Ukrainę mniej rakiet i rzadziej trafiały one w infrastrukturę krytyczną. Częściej rosjanie celowali w cele powiązane z armią ukraińską.

Na froncie rosjanie ponownie pędzą tabuny swoich żołnierzy na pozycje ukraińskie. Bardzo często rosjanie szturmują bez wsparcia ciężkiego sprzętu, lotnictwa czy artylerii. Nowym zjawiskiem są “kopacze” czyli ludzie uzbrojeni tylko w szpadle, którzy mają zajść jak najdalej i wykopać tyle dziur ile się da. Za nimi dopiero idzie właściwa piechota za która kroczą jednostki “zapobiegające dezercji”. Licznik strat rosjan znowu się rozkręca, ale i Ukraińcy tracą teren. Trzeba tylko pamiętać, że te zyski rosjan liczone są w metrach a nie kilometrach.

Na drona mam już od Was 62% – dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ W nocy siły ukraińskie zniszczyły 15 rakiet Ch-101/55/555, 5 rakiet balistycznych Iskander-M i rakietę Ch-59. W sumie zniszczono 21 z 41 rakiet. Te nie zniszczone to Ch-22 (8 sztuk), 7 Iskanderów-M, 1 Ch-59 oraz 4 sztuki S-300/S-400.

⚆ 👎Skutki: Zginęło 19 osób a ponad 120 jest rannych. Zniszczenia w Kijowie (18 osób rannych), w Dnieprze zginęła jedna osoba, w Pawłogradzie zginęły 2 osoby, kolejne 2 w Bałakliji (obwód charkowski), 1 w rejonie Berysława. Najgorzej w Charkowie – tu dwukrotnie rakiety uderzyły w budynki mieszkalne zabijając 8 osób (6 to dzieci) i raniąc 51. Wieczorem rosjanie ponownie uderzyli w dzielnice mieszkalne Charkowa (trzeci atak w ciągu doby).

⚆ W Polsce podczas ataku poderwano samoloty wojskowe.

⚆ W Kijowie znaleziono niezdetonowaną głowicę rakiety Ch-101. Data jej produkcji wskazuje na koniec roku 2023.

⚆ Ostrzały artyleryjskie w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 145 miejscowości i 210 obiektów infrastruktury.

⚆ W ciągu dnia zniszczono kolejną rakietę Ch-59 nad Krzywym Rogiem

1️⃣ 👎 Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański: wróciły masowe szturmy na Iwaniwskie i rosjanom udało przesunąć się o 200m ale nie zdążyli jeszcze umocnić się na nowych pozycjach. Awdijiwka – walki trwają w tych samych punktach – głównie na południowej linii obrony jest intensywnie. rosjanie mają postępy na północnej flance i pod Kamianką. Odcinek kupiański to przede wszystkim trudna sytuacja koło Kysliwki i Synkiwki. rosjanie próbują też wyjść poza ruiny Krochmalnego. W okolicach Łymana rosjanie odzyskali kilka utraconych pozycji w lasach serebriańskich. Pod Nowomychajłówką rosjanie nadal napierają w kierunku trasy Marijinka-Wuhłedar.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

😼Bawełna:
⚆ obwód biełgorodzki

⚆ Władywostok – pożar stacji transformatorowej

🌻Straty rosjan: -960 (377 820 ) -51 systemów artyleryjskich -22 czołgi

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Fiodorow pokazał okopowy system EW (Walki Elektronicznej), który może pełnić funkcję plecaka i zagłuszać drony FPV. Członkowie klastra Brave1 opracowali system AD Counter FPV, który blokuje częstotliwości radiowe dla rosyjskich dronów FPV. System generuje biały szum w zakresie częstotliwości radiowych 850-940 MHz, przez co dron FPV traci kontakt z operatorem i staje się niekontrolowany. Promień działania wynosi od 250 m, jeśli odległość pomiędzy dronem a operatorem drona wynosi 3000 m. System zaczyna działać szybko po włączeniu, zajmuje to nie więcej niż 0,5 sekundy. Sprzęt jest już aktywnie wykorzystywany przez ukraińskie wojsko. Nazywają AD Counter FPV jednym z najlepszych przenośnych systemów EW. Jedną z zalet systemu jest to, że jest lekki, waży 3 kg bez akumulatora, a także posiada statyw, dzięki czemu wygodnie jest go montować w samochodach. Na zlecenie wojska twórcy stworzyli kolejną modyfikację AD Counter FPV — w postaci plecaka. Jest również aktywnie używany przez wojsko, sprawdził się jako niezbędny sprzęt.

⚆ Według Centrum Badań nad Bronią oraz Sprzętem Wojskowym Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych „świeże” rakiety, którymi rosja już w tym roku ostrzeliwuje Ukrainę, wykazują pewną degradację techniczną. rosjanie próbują zamienić centralne procesory w komputerach pokładowych Ch-101. Ale nie mogą osiągnąć wymaganej jakości. Elementy te wpływają na obliczanie trajektorii. Im gorsza jakość, tym łatwiej naszej obronie powietrznej je zestrzelić. Ale z drugiej strony w komputerze pokładowym rakiety Ch-101 znalazły się zwłaszcza ogniwa zasilające amerykańskiej firmy Vicor, wyprodukowane jesienią 2022 roku, czyli po rozpoczęciu obowiązywania reżimu sankcji. Na niektórych krytycznych elementach rosjanie usuwają laserem oznaczenia, tak że nie da się ustalić ich pochodzenia i funkcjonalności.

⚆ USA i NATO są zaniepokojone możliwymi dostawami rakiet z Korei Północnej do rosji – NYT. Z artykułu wynika, że ​​Bruksela i Waszyngton są najbardziej zaniepokojone rakietami balistycznymi. Wielu urzędników wyraziło obawy, że rosjanie mają nadzieję wykorzystać rakiety do zniszczenia zachodnich systemów obrony powietrznej dostarczonych Ukrainie. Chociaż liczba przesłanych dotychczas rakiet jest niewielka (prawdopodobnie mniej niż 50), urzędnicy amerykańscy i europejscy uważają, że w przyszłości może być ich znacznie więcej. Co więcej, w przeciwieństwie do pocisków, północnokoreańskie rakiety nie są przestarzałe – badania wykazały, że ich konstrukcja jest najnowocześniejsza. Ponadto amerykańscy urzędnicy twierdzą, że rakiety Korei Północnej są tak samo celne jak rosyjskie.

🇺🇦 Ukraina

⚆ ​​​​Na pierwszym spotkaniu w 2024 roku w formacie „Ramstein” Umierow oświadczył, że kierownictwo Ukrainy postawiło jasne zadania i cele wojskowe na rok 2024, a Ministerstwo Obrony Narodowej i Sztab Generalny Sił Zbrojnych wypracowały priorytety i inne szczegóły na ten rok. Minister zauważył, że dla utrzymania linii frontu kluczowa jest wystarczająca ilość sprzętu i amunicji, konserwacji i części zamiennych, jednak przełomy wymagają innowacji i znacznego postępu technologicznego.

⚆ W 2024 roku Ukraina otrzyma broń, której jeszcze nie ma, która pomoże uderzyć rosyjskie wojska i ich węzły logistyczne – powiedział rzecznik MON po wynikach spotkania Ramsteina. Podczas spotkania omawiano zwiększenie produkcji amunicji i broni. W tym roku Ukraina otrzyma duże pakiety pomocowe od kilku państw.

⚆ Uczestnicy spotkania przedstawicieli rządu i biznesu, które odbyło się 22 stycznia, oświadczyli, że wicepremierowie Swyridenko i Fedorow, a także marszałek Rady Stefanczuk „wysłuchali wściekłości biznesu” – Forbes. Powodem spotkania było aresztowanie bankiera inwestycyjnego Mazepy, podejrzanego o przywłaszczenie gruntów państwowych i przebywającego aktualnie w areszcie śledczym. Pół roku temu władze odbyły już spotkania z biznesem w biurze prezydenta, podczas których Zełeński obiecał naprawienie sytuacji nacisków organów ścigania na przedsiębiorców, jednak zdaniem uczestników spotkania naciski te jedynie się nasiliły. Na spotkaniu otwarcie omawiano problem zarządzania siłami bezpieczeństwa, gdy większość z nich jest zarządzana z jednego gabinetu. Na spotkaniu bezpośrednio wspomniano nazwisko zastępcy szefa biura prezydenta Olega Tatarowa, który nadzoruje komórkę egzekwowania prawa. Z biura prezydenta była obecna jedynie doradczyni Jermaka, Daria Zarivna. Rolą Stefanczuka jest rejestrowanie propozycji biznesowych, które można rozwiązać w drodze uchwalenia prawa. Po spotkaniu Swyridenko i Stefanczuk udali się do biura prezydenta.

⚆ rosja próbuje siać panikę wśród Ukraińców za pośrednictwem poczty elektronicznej – SBU. Według agencji rosjanie wysyłają wiadomości z dużej liczby elektronicznych skrzynek pocztowych, do których wcześniej włamali się rosyjscy hakerzy. W listach proponują współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi za wynagrodzeniem. „Za przekazywanie informacji o Siłach Zbrojnych, obiektach infrastruktury krytycznej i każdym innym rodzaju współpracy z wrogiem grozi odpowiedzialność karna. Również podobne przestępstwa można zakwalifikować jako zdradę stanu” – przypomina SBU.

⚆ 🤙 Do Ambasady Węgier na Ukrainie rzekomo kierowano groźby śmierci wobec szefa MSZ Sijarto w związku z jego zbliżającą się wizytą w Użgorodzie – podaje węgierski Index. W publikacji napisano, że list został wysłany na adres e-mail ambasady i był napisany w języku ukraińskim. W tekście noty, jak wynika z narracji, autor pisze, że Ukraińcy nienawidzą rządu węgierskiego za to, że Węgry „robią wszystko, aby Ukraina przegrała wojnę” i twierdzi, że Sijarto ma spodziewać się „wybuchowego przyjęcia” 29 stycznia i zaleca rozpoczęcie przygotowań do pogrzebu. Notatka kończy się słowami: „Bóg przebacza, ale Ukraińcy nie”. Sekretarz stanu w węgierskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Mentser powiedział, że groźba „nie odstraszy Petera Sijarto od reprezentowania interesów Węgier”.

🌍Alianci:

⚆ 👍Eurojust i Europol wsparły wspólne dochodzenie prowadzone przez Holandię, Niemcy, Łotwę, Litwę i Kanadę, które ujawniło sieć przedsiębiorstw nielegalnie dostarczających rosji sprzęt do celów wojskowych. Funkcjonariusze krajów przeprowadzili rewizje i zatrzymali trzech podejrzanych o nielegalny eksport sprzętu technologicznego i laboratoryjnego do Federacji rosyjskiej.

⚆ ​​👍NATO zawarło kontrakty na zakup około 220 000 amunicji artyleryjskiej 155 mm o wartości 1,2 miliarda dolarów. „Wojna rosji na Ukrainie stała się walką o amunicję. Dlatego ważne jest, aby sojusznicy uzupełnili swoje zapasy, w miarę jak będziemy nadal wspierać Ukrainę” – powiedział Stoltenberg.

⚆ ​​👍Niemcy po raz pierwszy przekażą Ukrainie śmigłowce wojskowe. Według szefa niemieckiego Ministerstwa Obrony Ukraina otrzyma sześć wielozadaniowych śmigłowców Sea King Mk41 wraz z kompletem części zamiennych. Strona niemiecka zapewni także szkolenie ukraińskiej armii.

⚆ Walki na Ukrainie w ciągu najbliższych kilku miesięcy będą miały kluczowe znaczenie dla jej obronności, dlatego Kongres powinien szybko podjąć decyzję w sprawie wsparcia dla Ukrainy, powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, Kirby.

⚆ Dostawy ropy naftowej z rosji drogą morską spadły do ​​najniższego poziomu od prawie dwóch miesięcy z powodu niesprzyjających warunków pogodowych i uderzeń ukraińskiego drona, który na krótko wstrzymał przepływ z kluczowego terminalu eksportowego w krajach bałtyckich – Bloomberg.

⚆ Minister obrony USA Lloyd Austin podczas otwarcia Ramstein-18 podkreślił znaczenie wspierania Ukrainy w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji na pełną skalę. Osobno podkreślił potrzebę nie tylko zaspokojenia doraźnego zapotrzebowania Kijowa na broń, ale także pomocy w modernizacji i wzmocnieniu Sił Zbrojnych, aby były one w stanie odstraszać przyszłe próby agresji.

⚆ „Stany Zjednoczone nie mają żadnych wiarygodnych dowodów na niewłaściwe użycie lub nielegalne przekazywanie osobom trzecim amerykańskiej broni dostarczonej Ukrainie” – powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin w swoim przemówieniu otwierającym podczas otwarcia spotkania internetowego 18. Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy w formacie Rammstein. Według niego Stany Zjednoczone w dalszym ciągu ciężko pracują nad monitorowaniem i raportowaniem na temat amerykańskiej pomocy w zakresie bezpieczeństwa udzielanej Ukrainie.

⚆ Podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy minister obrony Kanady Blair zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa i zaangażowanie kanadyjskich instruktorów w szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16. Pakiet pomocy wojskowej o wartości około 15 milionów dolarów obejmuje 10 pontonów o sztywnym kadłubie. Pomogą w takich operacjach, jak akcje poszukiwawczo-ratownicze, transport żołnierzy i ładunków, śledzenie i wywiad. Ponadto Kanada zapewni szkolenie ukraińskiej armii na tych łodziach. Oczekuje się, że Ukraina otrzyma statki do końca wiosny 2024 roku.

⚆ „20 dni w Mariupolu” Mścisława Czernowa zostało nominowane do „Oscara” w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”. Film opowiada o początku inwazji Federacji rosyjskiej, oblężeniu Mariupola, w którym zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, zbombardowaniu szpitala położniczego i uratowaniu dziennikarzy z oblężonego miasta.

⚆ 👍Oprócz 611 mln euro pomocy wojskowej i technicznej Belgia zamierza przekazać Ukrainie 1,7 mld odsetek naliczonych od rosyjskich pieniędzy na rachunkach w belgijskich bankach.

⚆ Premier Słowacji Fico powiedział po rosyjskim ataku rakietowym na Kijów, że „życie toczy się tam absolutnie normalnie”. Podczas rozmowy z dziennikarzami po spotkaniu na miejscu we wsi Kamenitsa nad Tsirohoi na wschodzie Słowacji zapytano Fico, dlaczego miałby spotkać się z premierem Ukrainy w Użgorodzie, a nie w Kijowie. Kiedy dziennikarz wyjaśnił, że w Kijowie Fico mógł na własne oczy zobaczyć skutki wojny, powiedział: „Czy naprawdę sądzicie, że w Kijowie jest wojna? Nie mówicie poważnie, mam nadzieję… Życie jest tam zupełnie normalne.”

⚆ Orbán powiedział, że zaprosił premiera Szwecji Kristerssona do Budapesztu – kluczowym tematem spotkania będą negocjacje w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO

⚆ 👍Parlament Turcji udzielił zgody na członkostwo Szwecji w NATO, – Associated Press.

⚆ Przywódcy UE są gotowi zająć twarde stanowisko wobec Węgier, jeśli Orbán będzie nadal blokował pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro na szczycie 1 lutego – Bloomberg. Źródła publikacji podkreśliły, że jeśli zdecyduje się on pójść tą drogą, UE może rozpocząć kolejną fazę środków karnych wobec Węgier, co może doprowadzić do pozbawienia ich prawa głosu jako państwa członkowskiego. Jednocześnie taki scenariusz mógłby doprowadzić do szerszej konfrontacji, gdyż premier Słowacji Fico ostrzegł, że będzie bronił Węgier przed posunięciami zmierzającymi do pozbawienia praw wyborczych.

💩Ciemna strona:

⚆ W Moskwie „zepsuł się dostawca Internetu dla struktur państwowych Federacji rosyjskiej” Akado-telecom.

⚆ Po udanych atakach ukraińskich dronów na obiekty wojskowe w obwodzie leningradzkim władze rosyjskie rozpoczęły rozmieszczanie systemów obrony powietrznej S-300 w okolicach Petersburga

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tak teraz atakują rosjanie – to jest bez wsparcia czołgów czy transporterów (Kreminna)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *