🪖Dzień 686 (10 stycznia 2024, 22:05) – 25:1

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś krócej.

  1. Front bez zmian z wyjątkiem okolic Nowomychajłówki i Marijinki gdzie rosjanie się przesynęli o kilkaset metrów. rosjan i rosyjskiego sprzętu utylizuje się dużo pod Krynkami, Bachmutem i Awdijiwką – mimo mrozów.
  2. 25:1 – tak ma się potęga gospodarek sojuszu (ukraińskiego) do gospodarki rosji wedle Davida Camerona.
  3. Ciut pozytywnych sygnałów z Litwy a przede wszystkim ze spotkania Ukraina-NATO. Oby nie było jak z Kanadą.
  4. 462 000 – tylu rosjan atakuje Ukrainę (jest na jej ziemiach). Dla porównania – 24 lutego u granic Ukrainy rosjanie zebrali 180 000 żołnierzy.
  5. hocki-klocki wokół ustawy o mobilizacji trwają w Ukrainie ale za to przyjęli w końcu ustawę o lobbingu (to dobrze).

👍 Dobre wieści:
⚆ Podczas konferencji prasowej z Zełeńskim prezydent Litwy Nauseda zapowiedział pakiet długoterminowej pomocy dla Ukrainy o wartości 200 mln euro. Litwa wyśle ​​na Ukrainę amunicję, generatory i systemy detonacyjne w styczniu, a transportery opancerzone M577 w lutym.

⚆ Podczas posiedzenia Rady Ukraina-NATO sojusznicy obiecali Kijowowi pomoc we wzmocnieniu obrony powietrznej w 2024 roku — od wspólnego zakupu rakiet przeciwlotniczych do systemów Patriot po systemy Skynex z Niemiec i rakiety przeciwlotnicze z Wielkiej Brytanii.

🌻-800 (366 790 ) -12 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Zbita rakieta Ch-59 w obwodzie dniepropietrowskim. Druga uderzyła w Krzywy Róg i spowodowała poważną awarię energetyczną.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – 29 ostrzałów

⚆ obwód charkowski – dwa uderzenia Charków (w nocy uderzono w centrum rehabilitacji dziecięcej)

⚆ obwód chersoński – Cherson

🛡Ukroboronprom” zawarł partnerstwo z czterema litewskimi firmami zajmującymi się innowacjami i produkcją wojskową. Dyrektor Generalny UOP Smetanin podpisał list intencyjny z litewskimi firmami podczas wizyty Zełenskiego w Wilnie. Są to firmy NT Service, Brolis Semiconductors, RSI Europe i DMEXS, które specjalizują się w tworzeniu celowników między innymi. termowizyjnych, nowoczesnych systemów zdalnego inicjowania detonacji, urządzeń EW, łączności itp.

🛡W 2023 roku Ukraina potroiła produkcję broni, sprzętu i pocisków artyleryjskich, 42 razy – min – powiedział szef Komisji Bezpieczeństwa Narodowego. “Z powodzeniem wykorzystaliśmy także własną broń dalekiego zasięgu, trafiając w cel wroga z odległości 700 km.” – powiedział.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pod Synkiwką trwają, widać chwilowe osłabienie rosjan.

⚆ Okolice Bachmutu – pod Chromowym trwa rzeź rosjan. Pod Bohdaniwką ataki rosjan odbite.

⚆ Nowomychajłówka – pod Sołodkim rosjanie przesunęli się o 250m.

⚆ Awdijiwka – drobne postępy rosjan na południowej linii obrony.

😼Berdiańsk

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Krynki (i nie tylko) – Na lewym brzegu obwodu chersońskiego rosjanie ponoszą kolosalne straty w sprzęcie, – ISW. Według amerykańskich analityków wojskowych aż 90% rosyjskiego sprzętu uległo zniszczeniu w pobliżu Krynek, gdzie ukraińscy marines bohatersko utrzymują przyczółek. W tym sektorze rosjanie mają ogromne problemy z logistyką i niedoborami systemów walki elektronicznej.

⚆ Pod Robotyne – bez zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Alarm przeciwlotniczy na całym Krymie

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼W nocy na terenie lotniska wojskowego Engels 2 w obwodzie Saratowskim w Federacji rosyjskiej spadły dwa zestrzelone drony – na razie nie są znane skutki – podaje kanał Astra Telegram. Lotnictwo strategiczne Federacji rosyjskiej znajduje się na lotnisku „Engels”. Ta baza lotnicza została zaatakowana co najmniej dwa razy.

😼Tiotkino

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Z Ukrainą walczy grupa rosyjskich wojsk lądowych licząca 462 tys. ludzi, jednostki są obsadzone w 95% – UP cytuje Wadima Skibickiego, zastępcę szefa MSW i Łączności MSW. „Dzisiaj Federacja rosyjska nie ma zdolności do prowadzenia strategicznych operacji ofensywnych na lądzie przeciwko innym krajom. Ponieważ cały zasób komponentu lądowego jest teraz ukierunkowany i zlokalizowany na naszym terytorium.”

⚆ Biuro Prezydenta Ukrainy przeprowadziło kolejną rundę negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o zapewnieniu gwarancji bezpieczeństwa. Uczestnicy przystąpili do bezpośredniego opracowania projektu umowy, omówili jej główne elementy i poszczególne bloki tematyczne, a także uzgodnili dalszy harmonogram negocjacji dwustronnych.

⚆ Rada Najwyższa powołała byłą przewodniczącą AMKU [Komitet Antymonopolowy] Olgę Piszczczańską na szefa Izby Obrachunkowej – 252 głosami „za”, poinformował zastępca ludowy Żelezniak. „Pomimo ostrzeżeń partnerów międzynarodowych” – dodał. Ambasadorowie krajów G7 twierdzili już wcześniej, że nominacje do Izby Obrachunkowej przed przyjęciem ustawy o jej reformie podważą zaufanie do instytucji odpowiedzialnej za nadzór nad pomocą międzynarodową.

⚆ Rada [Najwyższa] głosowała w pierwszym czytaniu za projektem ustawy o lobbingu, którego przyjęcie jest właściwie ostatnim z postulatów Komisji Europejskiej [do zrealizowania przez Ukrainę] , sformułowanych w listopadowym raporcie o rozszerzeniu.

⚆ Zełeński odwiedzi dziś Litwę, aby porozmawiać z prezydentem, premierem i marszałkiem Sejmu. „Bezpieczeństwo, integracja z UE i NATO, współpraca w dziedzinie EW i dronów, dalsza koordynacja wsparcia europejskiego” – powiedział prezydent. Zapowiedział także wizyty w Estonii i na Łotwie.

⚆ Zełeński uważa, że ​​partnerzy Ukrainy nie są jeszcze gotowi żądać od Kijowa zamrożenia wojny z rosją i powinni zwrócić uwagę na to, że putin nie zamierza poprzestać na tym, co osiągnął, i ograniczyć działania wojenne.

⚆ Rada Najwyższa poparła projekt ustawy o przejściu opieki medycznej Sił Zbrojnych Ukrainy do standardów NATO. Projekt tej ustawy stanowi, że w zakresie medycyny wojskowej należy kierować się wyłącznie standardami, wytycznymi, zaleceniami NATO i państw członkowskich NATO.

⚆ Zełeński powiedział, że liczy na decyzje obronne i polityczne w trakcie szczytu NATO w Waszyngtonie. „Chciałbym otrzymać ilościowe wzmocnienie obrony powietrznej – systemy, których tak bardzo potrzebujemy. To właśnie te systemy, a dokładnie konkretne rakiety, walczą z rosyjską balistyką” – wyjaśnił prezydent. „Jeśli chodzi o decyzje polityczne, litewski prezydent powiedział już wszystko. Chiałoby się zobaczyć chociaż jeden krok w stronę wstępu do NATO” – powiedział.

⚆ Wywiad Ministerstwa Obrony Ukrainy nie odnotowuje wzrostu zdolności produkcyjnych rosji w zakresie produkcji rakiet, ale stwierdza, że ​​Federacja rosyjska zachowuje możliwość wykorzystania tych rakiet do masowego ostrzału Ukrainy – przedstawiciel wywiadu Skibicki.

⚆ W Charkowie powstaje pierwsza na Ukrainie podziemna szkoła.

⚆ NAZK wpisał amerykańską międzynarodową franczyzę restauracji typu fast food Subway na listę międzynarodowych sponsorów wojny. Ponad 500 restauracji firmy nadal działa na rynku rosyjskim, płacąc setki tysięcy dolarów podatków do budżetu rosji.

🌍Świat:

⚆ „Jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę w latach 2024, 2025, 2026 i tak dalej. To jest wyzwanie dla naszego pokolenia. Jeśli dodać do siebie cały PKB krajów koalicji, mamy przewagę liczebną nad rosją 25 do 1 i zwiększenie produkcji amunicji nie powinno stanowić dla nas problemu” – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.

⚆ UE może jeszcze wyprodukować dla Ukrainy 1 milion pocisków artyleryjskich do wiosny tego roku, – Komisarz europejski. Według europejskiego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona kraje Unii Europejskiej mogą nadal osiągnąć swój cel, jakim jest wyprodukowanie do wiosny miliona pocisków artyleryjskich, które następnie mogłyby zostać wysłane na Ukrainę wiosną 2024 r. „Chcę wam dzisiaj powiedzieć, że będziemy dotrzymywać naszych zobowiązań” – Politico zacytowało wypowiedź komisarza UE.

⚆ NATO obiecuje Ukrainie „miliardy euro” pomocy wojskowej i gospodarczej w 2024 r. — Reuters. Stwierdzono to we wspólnym oświadczeniu po posiedzeniu Rady Ukraina-NATO w Brukseli. W dokumencie wskazano również, że za pośrednictwem NATO sojusznicy kupują do 1000 rakiet przeciwlotniczych Patriot w celu uzupełnienia zapasów w ramach dalszego wzmacniania obrony powietrznej Ukrainy. Niemcy dostarczyły niedawno Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot i Skynex, a także dodatkowe rakiety przeciwlotnicze IRIS-T. Wielka Brytania wysyła na Ukrainę około 200 rakiet przeciwlotniczych.

⚆ Polski minister rolnictwa Czesław Siekerski napisał w piśmie do europejskiego komisarza ds. handlu, że „w zasadzie jest przeciwny” kontynuacji bezcłowego handlu z Ukrainą. Podaje przykład cukru, którego import z Ukrainy wzrósł 20-krotnie. Jego zdaniem konieczne jest rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą „w sprawie stopniowej wzajemnej liberalizacji, której będzie towarzyszyć stopniowe dostosowywanie ukraińskiego rolnictwa do standardów i prawodawstwa UE”.

⚆ Na początku zakrojonej na szeroką skalę inwazji na Federację rosyjską kierownictwo wojskowe Ukrainy utrzymywało plan działania w tajemnicy. To fragment książki Jarosława Trofimowa, głównego korespondenta „The Wall Street Journal”. W tym czasie ukraińskie dowództwo wojskowe pod dowództwem generała Walerego Załużnego skutecznie utrzymywało plany wojny w Kijowie w tajemnicy – ​​i to nie tylko przed rosjanami. Ani Waszyngton, ani wielu wysokich urzędników w administracji Zełeńskiego nie było świadomych planu Załużnego. „Byliśmy pesymistami, co do tego, że Ukraina przetrwa częściowo dlatego, że Ukraińcy nie podzielili się z nami żadnymi swoimi przygotowaniami ani planami” – powiedział później Jarosławowi Trofimowowi wysokiej rangi urzędnik Pentagonu. „A przygotowania i plany, którymi się z nami podzielili, były podstępem wojskowym”.

⚆ Izba niższa włoskiego parlamentu głosowała za uchwałą w sprawie kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy. „Nasze wsparcie dla Ukrainy pozostaje mocne i absolutnie niezmienione” – powiedział minister obrony Guido Crozetto.

⚆ Minister obrony Włoch Guido Crosetto uważa, że ​​nadszedł czas, aby dyplomacja utorowała drogę do pokoju między rosją a Ukrainą i dodał, że widzi w tym kontekście sygnały z obu stron. Wyjaśnił, że rosja stopniowo wykazuje gotowość do negocjacji i ochrony swojej gospodarki, natomiast stanowisko Ukrainy – jego zdaniem – wygląda mniej bezkompromisowo niż dotychczas. „Pełna integralność terytorialna i uznane granice Ukrainy pozostają celem całej społeczności międzynarodowej” – dodał Crozetto.

⚆ Indie ograniczyły zakupy rosyjskiej ropy i są gotowe ją całkowicie zastąpić – Reuters

⚆ Z sondażu przeprowadzonego przez Uniwersytet w Chicago wynika, że ​​63% rosjan popiera wojnę na Ukrainie. Jak wynika z sondażu, putin utrzymuje silne poparcie wewnętrzne dla swojego reżimu pomimo złych warunków ekonomicznych i standardów życia w rosji.

⚆ Magazyn Time opublikował listę 10 największych globalnych zagrożeń na rok 2024 – „Podzielona Ukraina” zajęła trzecie miejsce. „W tym roku Ukraina będzie de facto podzielona, ​​a rosja ma teraz inicjatywę na polu bitwy i przewagę materialną. Rok 2024 to punkt zwrotny w wojnie: i jeśli Ukraina nie rozwiąże swoich problemów kadrowych, nie zwiększy produkcji broni i nie rozwinie realistycznej strategii wojskowej w najbliższej przyszłości, jej straty terytorialne mogą okazać się trwałe i mogą znacznie wzrosnąć” – czytamy w artykule. [Na liście zagrożeń ponadto: 1. USA vs USA 2. Bliski Wschód 4. Niekontrolowane AI)

⚆ Iran opracował nowy dron szturmowy Shahed-107 na potrzeby wojny rosji z Ukrainą, który jest wyposażony w technologię wykrywania brytyjskich i amerykańskich MLRS używanych przez Siły Obronne [Ukrainy] – Sky News, powołując się na źródło. Ponadto, według źródeł kanału telewizyjnego, rosja spodziewa się wkrótce otrzymać od Iranu wysoce precyzyjne systemy rakiet ziemia-ziemia o zasięgu ponad 300 km.

⚆ W rosji powróciły wezwania do przeprowadzenia na szeroką skalę operacji ofensywnej w obwodzie charkowskim w celu utworzenia 15-kilometrowej „strefy buforowej” wokół obwodu biełgorodzkiego – ISW.

⚆ Zjednoczone Emiraty Arabskie zakazały statkom pływającym pod banderą Kamerunu wpływania na swoje wody – tym krokiem kraj dystansuje się od ryzykownych statków wykorzystywanych do transportu rosyjskiej ropy objętej sankcjami.

⚆ System obrony powietrznej NASAMS, który Kanada obiecała rok temu, wciąż nie został dostarczony na Ukrainę i nadal nie jest jasne, kiedy to nastąpi — The Canadian Press.

⚆ Korea Północna wykorzystuje Ukrainę jako poligon doświadczalny dla swoich rakiet, Sky News. „Eksportując rakiety do rosji, Korea Północna wykorzystuje Ukrainę jako poligon doświadczalny dla swoich rakiet zdolnych przenosić ładunek nuklearny… Jest to bezceremonialne lekceważenie integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział ambasador Korei Południowej przy ONZ.

⚆ Premier Słowacji Fico skrytykował strategię Zachodu dotyczącą wojny rosji z Ukrainą i wprost stwierdził, że chce normalizacji stosunków z Moskwą. Według niego „wszyscy są absolutnie przekonani”, że „kryzys na Ukrainie” nie ma rozwiązania militarnego. Fico uważa, że ​​Ukraina ma prawo podążać własną, suwerenną drogą, a rosji potrzebne są także gwarancje bezpieczeństwa.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Kolejny samolot transportowy z Iranu wylądował w Moskwie

⌛ Rok temu pisałem (321):

“Nasze straty są duże, ale rosjan katastrofalne” – tak miał dziś rano powiedzieć jeden z obrońców Sołedaru po nocnej obronie miasta. Trudno nazwać je już miastem, bo całych budynków w Sołedarze nie znajdziemy. Większość zabudowy cywilnej to ruiny. rosjanie od dwóch dni próbują przedrzeć się z części cywilnej do części przemysłowej miasta w której bronią się oddziały ukraińskie. To oznacza, że jakaś połowa miasta jest w rękach rosjan i niestety świadczą o tym nagrania rosjan zrobione pod budynkiem administracji. Nie wiem ile zdziałają posiłki ściągane przez Ukraińców do Sołedaru, ale jeśli wierzyć doniesieniom to zmienić coś powinny – na miasto sunie dużo ciężkiej broni. Pewne jest jedno – Ukraińcy mają super zwiad, świetnie widzą działania rosjan i bardzo szybko reagują. Straty rosjan mają być w proporcji 1:8 i dotykają głównie wagnerowców i “zeków” czyli więźniów. To jednak nie wystarcza. Fakty są faktami – rosjanie wdarli się do Soledaru, kontrolują jego część i mają na tym odcinku inicjatywę. Niestety wieczorem sytuacja się pogorszyła. Część rosyjskich oddziałów mówi o skutecznym otoczeniu miasta. W ukraińskich mediach czuć lekką panikę oraz pojawiają się informacje o ataku rosjan na Krasną Horę (między Sołedarem a Bachmutem). rosjanie próbowali przełamać te linie obrony w nocy i rano, ale te ataki w całości zostały odparte. Nie sądzę aby Ukraińcy dali się otoczyć, ale sytuacja tam na pewno nie jest łatwa.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Szczęściarz, ale jednak nie…

⚆ Jeden z 27% rosjan

⚆ Zdalna zautomatyzowana wieża na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy – może strzelać w odległości 2 km… od sterującego nią operatora.

⚆ “Poczuj rosję” czyli zapraszamy do Jakucka

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *