🪖Dzień 675 (30 grudnia 2023) – asymetria

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Po dobie bilans ofiar wczorajszego ataku rosyjskiego na Ukrainę dobija do 40 osób zabitych. Niemal połowa zginęła w Kijowie. Dziś najpierw rosjanie donieśli o dużym ataku ukraińskich dronów na kilka punktów na terenie rosji i okupowanym Krymie, a potem rozległy się wybuchy w Biełgorodzie. Biełgorod to ważny punkt wojskowy dla rosjan zarówno pod kątem logistyki ale jako punk wystrzeliwania rakiet w Ukrainę (głównie w Charków). Ukraińcy nie raz atakowali wybrane cele w i pod miastem (stacje przekaźnikowe, bazy paliwowe, magazyny, punkty koncentracji sprzętu etc.). Tym razem eksplozje rozległy się w mieście i zginęło kilka-kilkanaście osób. Co się wydarzyło? Tego na pewno nie wiemy. Ukraińcy twierdzą, że to co spadło na miasto i zabiło cywilów to efekt nieudolnej pracy rosyjskiej obrony przeciwlotniczej. Za eksplozje mają odpowiadać zatem i szczątki zbitych ukraińskich dronów, ale i rakiety z rosyjskiego systemu Pancyr. Co mówią rosjanie? Tu wersja się zmienia. Najpierw była to ukraińska rakieta z amunicją kasetową, potem amunicja kasetowa z czeskiej artylerii (ale tu okazało się, że czeski Vampir nie ma takiego zasięgu), potem że to ukraińskie GRADy (co też wyklucza się przez niedostateczny zasięg) – słowem trudno nadążyć, ale wiadomo że wedle rosjan winna jest Ukraina i rosja zażądała spotkania rady bezpieczeństwa ONZ oskarżając przy tym kilka krajów. Jakoś nie przeszkadza rosji, że wczoraj dokonała ataku w którym zginęło około 40 cywilów. No, ale to nikogo nie dziwi, bo ani działania ONZ ani oficjeli niczego w tym zakresie nie zmienią.

Zmienić może natomiast kampania informacyjna rosji w krajach zachodu. rosjanie nie tylko odbudowali stany magazynowe rakiet czy dronów, ale również powracają do bardziej aktywnych działań w sieci mających na celu skłócenie, rozbudowanie antagonizmów, wypromowanie silnie skrajnych poglądów w krajach Europy. Długoterminowo to bardzo niebezpieczny kierunek działań bo 2024 to rok wyborów. W Polsce to wybory samorządowe i do parlamentu europejskiego, ale to również Tajwan (gdzie interes USA i Chin mocno się ściera i iskrzy), UE (w czerwcu), USA (listopad – wybory prezydenckie).

Zatem z jednej strony rosja kpi sobie z europejskich i światowych instytucji i norm, z drugiej próbuje wpłynąć na krajobraz polityczny. Szkoda, że świat nie potrafi na tę asymetrię odpowiedzieć w sposób równie konsekwentny jak czeski minister spraw zagranicznych.

31 grudnia podsumowania raczej nie uda mi się opublikować.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-750 (358 270) -17 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy zniszczono 5/10 rosyjskich Shahedów

⚆ Wieczorem na Ukrainę poleciała nowa fala Shahedów – conajmniej 25

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – Charków (dwie rakiety ale brak ofiar)

⚆ obwód zaporoski – Zaporoże (odparty atak rakietą Iskaned-M),

⚆ obwód dniepropietrowski – Dnipro (rakieta Ch-59),

⚆ obwód chersoński – Cherson (budynek administracji)

🛡Straż graniczna znalazła sposób na przechwycenie rosyjskich dronów FPV. W ciągu dnia udało im się przechwycić pod Bachmutem około 20 takich dronów i bezpiecznie nimi wylądować.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian

⚆ Okolice Bachmutu – brak zmian

⚆ Nowomychajłówka – brak informacji

⚆ Awdijiwka – Trudne walki w Stepowym i tu rosjanie mają pod kontrolą 1/3 wsi. Pod Wodianym rosjanie gromadzą siły do kolejnych ataków.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak informacji

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ Sądząc po zdjęciach satelitarnych, rosjanie namalowali sylwetki samolotów w Bazie Sił Powietrznych na lotnisku Primorsko-Achtarsk. Lotnisko jest aktywnie wykorzystywane przez rosjan do celów wojennych.

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Eksplozje w Biełgorodzie. Według rosjan miało zginąć 12 dorosłych i 2 dzieci. Rannych miała zostać ponad setka osób. Z miasta masowo wyjeżdżają mieszkańcy.

😼Według rosjan Siły zbrojne Ukrainy zaatakowały w nocy dronami obiekty wojskowe w rosji. Do ataku wykorzystano ponad 70 dronów różnego typu. Eksplozje nastąpiły w Moskwie, Biełgorodzie, Tule, Twerze, a najgłośniej w Briańsku, gdzie grupa dronów uderzyła w zakłady “Kremny Eł”, będące jednym z największych producentów elektroniki do rosyjskiego sprzętu wojskowego, w tym rakiet dalekiego zasięgu i systemów przeciwlotniczych Pancyr.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W centrum Biełgorodu doszło do wybuchów i pożarów na skutek błędu rosyjskiego systemu obrony powietrznej – źródło „Ukraińskiej Prawdy” w służbach specjalnych. Zaznacza się, że siły ukraińskie atakowały rosyjskie obiekty wojskowe w obwodzie biełgorodzkim, jednak w wyniku nieprofesjonalnych działań rosyjskiej obrony powietrznej szczątki spadły w centrum miasta. Według rosjan, po eksplozjach w mieście doszło do 10 pożarów, ogłoszono alarm przeciwlotniczy i wezwano ludzi do zejścia do schronów.

⚆ W Zaporożu, Dnieprze i Odessie – 30 grudnia a w Kijowie 1 stycznia ogłoszono dniem żałoby. W Zaporożu liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego wzrosła do 9 osób. W Dnieprze zginęło 6 cywilów, w Odesie czterech, 17 w Kijowie. W sumie bilans ofiar wczorajszego ataku wzrósł do 39 osób.

⚆ W 2023 roku Ukraińcy przekazali 3 razy więcej niż w roku ubiegłym – monobank. W 2023 Ukraińcy przekazali za pośrednictwem monobanku 27,4 miliarda, podczas gdy w 2022 roku kwota ta wyniosła 8,5 miliarda.

⚆ Projekt ustawy o mobilizacji zostanie poddany pod głosowanie Rady dopiero po dyskusji i poprawkach – powiedział doradca szefa administracji prezydenta – Podolak. Podkreślił także, że całe społeczeństwo powinno zrozumieć, że na Ukrainie toczy się wielka wojna. „Jeśli rosja nie przegra tej wojny, będzie chciała ustanowić tu reżim okupacyjny, co pociągnie za sobą tragiczne konsekwencje dla dziesiątek, setek tysięcy obywateli Ukrainy. Musimy zdać sobie z tego sprawę” – dodał Podolak.

⚆ Straż graniczna zaprzeczyła zamknięciu granicy dla mężczyzn niepełnosprawnych 3. grupy. Rzecznik Służby Granicznej podkreślił, że przepływ osób przez granicę w dalszym ciągu odbywa się zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem, w szczególności z Regulaminem przekraczania granicy dla obywateli Ukrainy, zatwierdzonym Uchwałą Rządu nr 57. Przepisy określają warunki przekraczania granicy w czasie stanu wojennego, w szczególności w przypadku obywateli Ukrainy płci męskiej, którym zasadniczo zabrania się opuszczania Ukrainy, a także jasno określają kategorie i warunki, na jakich obywatele mogą przekraczać granicę.

🌍Świat:

⚆ rosja oświadczyła, że ​​przed udzieleniem wyjaśnień chce od Polski „konkretnych dowodów” na temat rakiety. Tymczasowy chargé d’affaire Federacji rosyjskiej w Polsce Andriej Ordasz po wezwaniu do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zauważył, że Moskwa nie zamierza udzielać wyjaśnień w sprawie rosyjskiego rakiety w polskiej przestrzeni powietrznej, dopóki nie otrzyma „ solidny dowód.” „Dopóki nie zostaną dostarczone konkretne dowody, nie będziemy udzielać żadnych wyjaśnień, ponieważ te oskarżenia są bezpodstawne” – powiedział tymczasowy przedstawiciel Federacji rosyjskiej.

⚆ Federacja rosyjska pracuje nad zmniejszeniem wsparcia dla Ukrainy we Francji — Washington Post. Z dokumentów Kremla uzyskanych przez europejskie agencje wywiadowcze wynika, że ​​zastępca szefa sztabu putina Siergiej Kirijenko polecił technologom politycznym promowanie niezgody politycznej we Francji za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz francuskich polityków, liderów opinii i aktywistów. Jak dotąd przesłania Kremla spotkały się z ograniczonym oddźwiękiem we Francji, gdzie Macron stoi na czele europejskich wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy i cieszy się poparciem większości społeczeństwa. Jednak według Thomasa Gomara, dyrektora Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, widoczność prorosyjskich kont w mediach społecznościowych we Francji rośnie, podobnie jak wskaźniki poparcia dla partii skrajnie prawicowych.

⚆ Wiceprezydent Komisji Europejskiej ds. Wartości i Przejrzystości Vera Jurova uważa, że ​​proces przystąpienia Ukrainy do UE to kwestia lat, a nie dziesięcioleci.

⚆ Federacja rosyjska nie jest w stanie regularnie atakować Ukrainy swoimi rakietami w skali z 29 grudnia – ISW. „Instytut Studiów Wojennych” uważa, że ​​do tego zapasy rakiet i bezzałogowych statków powietrznych, a także wielkość produkcji rosyjskiej są niewystarczające.

⚆ rosja chce omówić na forum ONZ użycie czeskiego MLRS „Wampir”, z którego rzekomo ostrzelano dziś Biełgorod, i wzywa Republikę Czeską na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Minister spraw zagranicznych Czech wyjaśnił „Nigdy nie pójdziemy tam, gdzie zaprasza nas rosja. Czechy nigdy nie będą zatrutym kłamstwami narzędziem rosyjskiej propagandy. Kiedy rosja będzie gotowa omówić w Radzie Bezpieczeństwa wycofanie swoich sił okupacyjnych, wtedy chętnie tam przyjedziemy” – Jan Lipawski

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ rosja poprosiła o posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z atakiem na Biełgorod.

⚆ zacharowa stwierdziła, że ​​za atakiem terrorystycznym w Biełgorodzie stoi Wielka Brytania, która w porozumieniu z USA podburza reżim w Kijowie do działań terrorystycznych.

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej ogłosiło próbę ataku na Krym przy użyciu bezzałogowej łodzi. Ministerstwo Obrony rosji poinformowało, że 30 grudnia rano ukraińska marynarka wojenna wysłała na Krym bezzałogową łódź, która rzekomo zdołała ją zniszczyć. Nieco wcześniej Ministerstwo Obrony rosji ogłosiło, że 30 grudnia ich siły obrony powietrznej rzekomo zniszczyły i przechwyciły w powietrzu nad terytoriami obwodów briańskiego, oryolskiego, kurskiego i moskiewskiego Federacji rosyjskiej 32 ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne.

⌛ Rok temu pisałem (310):

Przedwczoraj na Ukrainę napłynęła fala Shahedów po której kolejnego dnia rosjanie wypuścili 70 rakiet, po których ponownie w nocy wypuścili Shahedy (i conajmniej jednego swojego drona). To kolejna odmiana ataku, który ma wycieńczyć obronę przeciwlotniczą i zdradzić pozycje głównych instalacji. Wczorajszy atak był jednak jednym ze słabszych i mniej licznych a co najlepsze – jego skutki w infrastrukturze energetycznej zostały już usunięte. Ukraińcy i inni eksperci mają nadzieję, że rosji pozostało rakiet na 2-3 tego typu ataki. Oczywiście rosjanie propagandowo dają znać, że Kalibrów mają dużo. Mimo tych deklaracji już teraz widać, że rakiet z rosji leci mniej i częściej nie dolatują do celu. Reznikow ma jednak rację, że rosji kończą się Iskandery – ich od kilku fal ataków już nie ma Iskanderów w zestawieniach zbitych rakiet. Linia frontu z drobną zmianą – Ukraińcy odbili jedną z miejscowości pod Swatowym.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraińska logistyka na Dnieprze pod ostrzałem rosjan

⚆ rosyjska rakieta Ch-55/555 z flarami (co mocno utrudnia zestrzelenie)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *