🪖Dzień 669-670 (24-25 grudnia 2023, 22:15) – wesołych

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Rok temu Ukraina nie obchodziła jeszcze Bożego Narodzenia. W tym roku, w przeciwieństwie do rosji, ale nadal w obrządku wschodnim Ukraina świętuje w cieniu wojny. Ten cień wydaje się bardziej mroczny niż rok temu, więc może i dobrze, że Święta szybciej bo Ukraińcy potrzebują nadziei. Po niemal dwóch latach aktywnej walki i trudnościach z wyparciem rosjan w ciągu kilku ostatnich miesięcy Ukraińcom daje się we znaki zmęczenie i brak optymistycznych perspektyw. Zatem, chociaż w myślach pozdrawiam tych, którzy są teraz w okopach i życzę im i nam zwycięstwa dobra.

Na samym froncie zmian jest niewiele, są niewielkie ale niestety na korzyść rosjan. To co dziś warto odnotować to kontynuacja “kryzysu mobilizacyjnego”. Znowu nieudane, nieskoordynowane wypowiedzi o braku ochotników i przeciągających się procesach legislacyjnych wokół tego tematu. Kolejny punkt to analiza “sygnałów” z Kremla o gotowości do rozmów i słuszne podejrzenie, że drugim dnem tego jest raczej sparaliżowanie dostaw uzbrojenia dla Ukrainy niż faktyczne uznanie gotowości do rozmów.

Cieszy na pewno postęp w odblokowywaniu transportu przez polską granicę oraz skuteczne strącenie dwóch kolejnych rosyjskich samolotów. rosjanie nadal nie mają pewności co je trafiło.

Dobrego świętowania i dziękuję za wpłaty. Dobijamy powoli do połowy drona!

👍 Dobre wieści:

⚆ Islandia dołącza do dwóch koalicji wspierających Ukrainę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Islandii opublikowało odpowiednie oświadczenie w sobotę, 23 grudnia (bez doprecyzowania jakie to koalicje). Oprócz przystąpienia do obu koalicji Islandia ogłosiła także przeznaczenie dodatkowych 340 tys. euro w ramach NATO Kompleksowego Pakietu Pomocy na zakup środków medycznych dla Ukrainy.

⚆ Ukraina odzyskała czterech obywateli oraz przekazała więźniom paczki i listy humanitarne za pośrednictwem Czerwonego Krzyża, – Rzecznik Praw Obywatelskich Dmytro Lubinets

🌻Wczoraj: -800 (353 190) -28 systemów artyleryjskich
🌻Dziś: -760 (353 950) -33 systemy artyleryjskie

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ WCZORAJ: Zniszczone 14/15 Shahedów

⚆ WCZORAJ: Zniszczone dwa rosyjskie samoloty: SU-34 (zaporoże) i SU-30SM (okolice Morza Czarnego koło Odesy)

⚆ DZIŚ: Zniszczone 28/31 dronów Shahed, rakieta Ch-59 i Ch-31P

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód chersoński – Cherson (tu w ciągu 3 dni rosjanie zniszczyli trzeci magazyn pomocy humanitarnej Czerwonego Krzyża, są też zniszczenia szkół, szpitali, budynków mieszkalnych)

[nie zdążyłem sprawdzić ostrzału w pozostałych obwodach]

🛡Po utracie trzech Su-34 rosjanie zmniejszyli liczbę nalotów – Ihnat. „Teraz wróg stara się przeprowadzić jak najwięcej zwiadu, zebrać informacje w tych rejonach południa, gdzie faktycznie doszło do zestrzelenia rosyjskich myśliwców. Jasne jest, że szukają wyjaśnienia jak ich samoloty zostały wysłane na „wieczny lot”, jak to się mówi. Wróg znacznie rzadziej wykorzystuje lotnicze środki ataku, zwłaszcza kierowane bomby lotnicze, zwłaszcza na odcinku chersońskim”.

🛡SBU do operacji specjalnych na Morzu Czarnym wykorzystuje nie tylko drona morskiego „Sea Baby”, ale także innego – „Mamaj”, jak donosi kanał 1+1. O istnieniu morskiego drona SBU „Mamaj” do tej pory nie wiedziały żadne środki masowego przekazu na świecie. Na dzień dzisiejszy Mamaj jest najszybszym obiektem na Morzu Czarnym, może rozpędzić się do 110 km/h. Na zdjęciu dron Mamaj.

🛡W styczniu rozpocznie pracę w Paryżu Koalicja Artyleryjska na rzecz Wzmocnienia Armii Ukraińskiej – wiceminister obrony Ukrainy. Planowane są testy kierowania ogniem dział samobieżnych „Cezar” z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zmniejszy to zużycie amunicji do strzelania i trafiania celów o 30%.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – ciężko pod Synkiwką, Kysliwką, Makijiwką i lasach serebraińskich

⚆ Okolice Bachmutu – linia obrony bez zmian, ale pod Bohdaniwką trudno.

⚆ Marijinka – Ukraińcy są jeszcze w administracyjnych granicach miejscowości, a rosjanie maja postępy w siąsiedniej Nowomychajłówce.

⚆ Awdijiwka – skuteczna obrona dziś, ale wczoraj rosjanie mieli drobne postępy w kierunku Stepowego, Newelskiego.

😼Gorłówka

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak doniesień oficjalnych, nieoficjalnie rosjanie ponoszą duże straty koło Krynek no i wyraźnie niższa aktywność rosyjskich samolotów w tym rejonie.

😼Tokmak
😼Połohy

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

😼Fiolent

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Jejsk (niepotwierdzone)

❤️‍Puls Ukrainy:

WCZORAJ:
⚆ Przywrócono ruch ciężarówek: Polscy rolnicy zakończyli blokadę przed punktem kontrolnym „Medyka – Szegini” – Służba Graniczna Ukrainy. „Rejestracja i przekraczanie granicy pojazdów towarowych w kierunku wjazdu na Ukrainę odbywa się w zwykły sposób”.

⚆ W [aplikacji] „Diya” nigdy nie będzie wezwania do sądu – Fiodorow. „W przyszłym roku będzie 1 milion dronów. Nigdy nie będzie wezwania do Diyi. I to jedyny sposób” – Fiodorow w Telegramie. [Diya to platforma usług cyfrowych Ukrainy, coś na kształt naszego mObywatela ale bez porównania bardziej rozbudowana.]

⚆ Minister obrony Umierow wyjaśnił, że określenie „demobilizacja” nie będzie używane do końca wojny, ale wojsko będzie mogło odpocząć lub częściowo zwolnić [się ze służby].

DZIŚ:
⚆ Na Ukrainie nie ma już ochotników, którzy chcą wstąpić do armii – mówi generał dywizji Sił Zbrojnych Ukrainy Dmytro Marczenko dla Deutsche Welle. „Ci ochotnicy, którzy chcieli dobrowolnie wstąpić w szeregi Sił Zbrojnych, aby stawić opór, skończyli się” – powiedział. Dlatego przedstawiciele komisji mobilizacyjnych zmuszeni są krążyć po mieszkaniach i sektorze prywatnym w poszukiwaniu potencjalnych poborowych, uważa Marczenko. Oznajmił też, że jest zwolennikiem obniżenia wieku mobilizacji do 25 lat z 27. Mówi: “po stronie Federacji rosyjskiej walczą głównie młodzi ludzie, którzy bardzo szybko uzupełniają straty. Ukraina pozostaje w tyle pod tym względem.”

⚆ ​​Były szef rosyjskojęzycznej dyrekcji prokremlowskiej telewizji RT Anton Krasowski trafił do szpitala – źródło w ukraińskim wywiadzie poinformowało, że został otruty.

⚆ Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy wyśmiały doniesienia rosyjskich propagandystów, że rosyjska armia rzekomo przechwyciła i zestrzeliła na Ukrainie zachodnie myśliwce F-16. „Ich raporty są zachęcające: w budynkach ich Sztabu Generalnego w ciągu jednego dnia zostaje zniszczonych 5 ukraińskich samolotów. A już są memy o F-16, że nawet na Ukrainie je znaleźli” – powiedział Ihnat.

⚆ Ewentualne negocjacje pomiędzy premierem Węgier Orbanem a Zełeńskim mogą dotyczyć szerokiego zakresu stosunków dwustronnych – powiedział zastępca szefa Biura Prezydenta Ihor Żółkiew. „Możemy rozmawiać o gospodarce, o tranzycie między państwami. Na pewno przygotujemy tę wizytę i zespoły będą działać. W dyplomacji nie wynaleziono nic lepszego niż negocjacje twarzą w twarz” – dodał.

⚆ Gdyby Ukraińcy znaleźli się w 1991 r., w wyborach na pierwszego prezydenta Ukrainy głosowaliby na Wiaczesława Czornowola, a nie na Leonida Krawczuka – w szczególności 81% uprawnionych do głosowania w 1991 r. poparłoby Czornowoła, – wynika z badania KMIS. [wyjaśnienie Czornowił miał olbrzymi wkład w budowę politycznych struktur antyradzieckich i działania które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Porównując do naszego politycznego gruntu (bez porównywania temperamentu czy poziomu edukacji) to taki Wałęsa, a Krawczuk to taki Kwaśniewski.]

⚆ Arahamija stwierdził, że Gabinet Ministrów powinien był przedstawić Radzie Najwyższej projekt ustawy o mobilizacji 25 grudnia — według niego kierownictwo wojskowe złożyło wniosek o mobilizację 500 000 żołnierzy. Lider frakcji „Sługa Narodu” wspomniał także o Zełeńskim, który „wymaga kompleksowego podejścia do służby w Siłach Zbrojnych”: „Nie wchodzi w grę proste werbowanie nowych ludzi i nierozwiązywanie problemów tych, którzy obecnie służą”.

⚆ Walki o Marijinkę trwają, Siły Zbrojne Ukrainy są w granicach administracyjnych miasta. Rzecznik Zjednoczonego Centrum Prasowego Sił Obronnych Obwodu Tawryjskiego Sztupun zdementował oświadczenia rosyjskich propagandystów o zajęciu miasta Marijinka w obwodzie donieckim.

⚆ Ukraina otrzymała 1,34 miliarda dolarów międzynarodowej pomocy finansowej w ramach projektu Banku Światowego PEACE na wypłatę emerytur i wynagrodzeń. Środki zostaną przeznaczone na częściową rekompensatę wydatków budżetu państwa Ukrainy niezwiązanych ze sferą bezpieczeństwa i obronności, w szczególności na wypłaty emerytur i świadczeń na rzecz pracowników.

⚆ Usługi konsularne i bankowe mogą zostać ograniczone do Ukraińców za granicą, którzy nie zgłosili się do służby wojskowej, powiedział Wadym Iwczenko, członek Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej.

🌍Świat:

WCZORAJ:
⚆ „putin zdecydował się kontynuować wojnę aż do ostatecznego zwycięstwa. Sukces rosji zależy od przyciągnięcia na pole bitwy jak największej liczby ludzi. A jeśli nie zmienimy szybko kursu, jeśli nie zmobilizujemy wszystkich naszych zdolności, pozwoli to putinowi wygrać wojnę na Ukrainie” – dodał Borrell.

⚆ Kraje zachodnie są winne niepowodzenia kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy – były naczelny dowódca armii USA w Europie generał Ben Hodges. „Oczywiście byłem zawiedziony, że ukraińska kontrofensywa nie przyniosła rezultatów, na które wszyscy liczyliśmy i które przewidywałem. To my, Zachód, zawiedliśmy, a nie Ukraina. Nie zapewniliśmy im tego, na co liczyli, w tym siły powietrznej, broni precyzyjnej dalekiego zasięgu i innych zdolności, które były potrzebne, aby ta kontrofensywa zakończyła się sukcesem.” – powiedział.

⚆ Brytyjski minister obrony Grant Shapps ostrzegł, że “świat wkracza w erę autorytarną, dlatego Zachód nie może sobie pozwolić na przegranie wojny Ukrainy z rosją i musi zapewnić jej wszystko, co niezbędne”

⚆ Sygnały putina o gotowości zaprzestania wojny wysyłane są w celu uniemożliwienia pomocy wojskowej – ISW. ISW obserwuje podobne wysiłki Kremla mające na celu wprowadzenie w błąd zachodnich polityków i zmuszenie Ukrainy do negocjacji z rosją zimą 2022–2023. Ma to na celu skuteczne przekierowanie uwagi Zachodu na hipotetyczne negocjacje, zamiast zapewniać Ukrainie wystarczającą ilość broni przed jej wiosenno-letnią kontrofensywą.
Kreml prawdopodobnie wykorzysta do osiągnięcia tego efektu tajne kanały w kontekście debaty na temat dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy

⚆ Czechy zapłacą Ukraińcom wracającym do domu. Petr Pavel podpisał nowelizację ustawy lex Ukraine, która reguluje status Ukraińców, którzy wyjechali do Czech od początku inwazji na pełną skalę. Ustawa przewiduje także zapewnienie wsparcia finansowego uchodźcom posiadającym status ochrony czasowej w czasie ich powrotu na Ukrainę. Czeski rząd nie określił jeszcze wielkości tego wsparcia. Uchodźcy będą mogli ubiegać się o taką pomoc tylko raz i nie później niż na trzy miesiące przed wygaśnięciem prawa pobytu w Czechach dzięki ochronie czasowej, czyli do końca 2024 roku. Jeśli osoby te będą chciały później uzyskać wizę długoterminową w Czechach, będą musiały najpierw zwrócić połowę kwoty, jaką przekazał im czeski rząd na powrót do domu.

⚆ rosja wyrzuca na front nowych oficerów i desant bez przeszkolenia – ISW. Dowództwo Sił Zbrojnych rosji niezwłocznie przenosi na front nowych oficerów i żołnierzy Sił Powietrznodesantowych bez przechodzenia szkolenia bojowego. Jednocześnie stoją przed zadaniem przyspieszenia „rozgromu” Ukrainy. Zostało to przytoczone przez Instytut Badań nad Wojną (ISW) w raporcie z 23 grudnia. Analitycy zwrócili uwagę na wystąpienie dowódcy Sił Zbrojnych rosji, generała pułkownika Michaiła Teplińskiego, który przyznał, że Kreml wywiera presję na żołnierzy, żądając szybkich ofensyw.

DZIŚ:
⚆ Łotwa wysłała już na Ukrainę 271 samochodów skonfiskowanych pijanym kierowcom, łączna wartość samochodów to prawie milion euro — dane łotewskiego Urzędu Skarbowego.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ pożar supermarketu Laeroy-Merlin w Sankt Petersburgu

⌛ Rok temu pisałem (304 i 305):

Dziś Wigilia i świat nieco zamilkł. Nie umilkły jednak działa na froncie wojny rosji z Ukrainą. Dla 10 osób z Chersona dzisiejszy dzień był ostatnim w ich życiu – zginęły od rosyjskiego ostrzału. Dla Ukrainy to jeszcze nie święta bo w tym roku po raz ostatni większość Ukraińców będzie obchodzić je wedle starego kalendarza juliańskiego. Od nowego roku Ukraińska Cerkiew Prawosławna i Cerkiew Grecko-Katolicka będą świętować “po nowemu”. To kolejna linia odcinająca Ukrainę od rosji, aczkolwiek geneza tego kroku była nieco inna. Tak czy inaczej to pierwsze i ostatnie takie nie-Święta w Ukrainie. Wśród syren, ciemności, zimna i przy stole przy którym niektóre miejsca będą po raz pierwszy puste.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Materiał o dronach morskich Ukrainy (youtube, po ukraińskuk)

⚆ Pola pod Awdijiwką (galeria)

⚆ Marijinka

⚆ Ostrzał rosjan Nowomychajłówki

⚆ Nowomychajłówka

⚆ [18+] Tak się kończy grabież

⚆ 8 orków w jednym spało domku…

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *