🪖Dzień 668 (23 grudnia 2023, 23:30) – anty-mobilizacja

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Od tygodni nie cichną wypowiedzi ukraińskich polityków na temat mobilizacji. O ile nie dziwi potrzeba usystematyzowania mobilizacji (i był to jeden z postulatów Umierowa) to dziwi sposób w jaki ta ekipa się za to zabiera. Najpierw odwołano szefów dotychczasowych komisji poborowych, przy debiucie na nowym stanowisku Umierow deklarował zabranie się za to “jak należy”, potem Zełeński kilkukrotnie informował, że oczekuje systemowego rozwiązania nie tylko mobilizacji ale i demobilizacji, potem padały szczątkowe deklaracje co do rozwiązania konkretnych kwestii (mobilizacja studentów, mobilizacja wedle kompetencji, obietnice wynagrodzeń etc.), aż w końcu zaczęły się komunikaty o mobilizowaniu Ukraińców, którzy z Ukrainy wyjechali. No i konferencja Zełeńskiego na której wyszło na jaw, że ukraińskie wojsko poprosiło o 450-500 tys. żołnierzy a Zełeński się na to nie zgadza bo nie widzi całego planu no i kasy też jakby brak. To mocno nieodpowiedzialny komunikat bo nie tylko daje rosjanom super dane, ale pokazuje, że władza się nie dogaduje. Mało tego. Jak dla mnie władze robią wszystko by przestraszyć i dać czas na ucieczkę potencjalnym kandydatom. Takie rozdrobione komunikowanie zamiarów, cząstkowych rozwiązań, zmienianie zdania ma komunikacyjnie dokładnie efekt odstraszający a nie zachęcający. Dodatkowo dyskredytuje władze, które widząc potrzebę nie potrafią jej zrealizować. Prawda jest niestety taka, że na froncie są Ci którzy poczuli obowiązek obrony ojczyzny i są na froncie wiele miesięcy – bardzo często są to 40-50 latkowie. Nie jest im różowo – nie dostają obiecywanych 100 tys hrywien na miesiąc, sami zrzucają się na abonamenty na Starlinka, mają duże trudności z wyjazdami na urlopy.

Do odpowiedzi pozostaje najważniejsze pytanie – czemu? Po co Zełeński z ekipą miałby sabotować własną armię? Do głowy przychodzi tylko kwestia walki o władzę. Ukraińcy i wojskowi doskonale to widzą i zachowują się dojrzale nie wynosząc tematu na publiczne forum. Zełeński z ekipą działają tak jakby chcieli Załużnego osaczyć i ukorzyć ryzykując utratą i zachodniej pomocy i pogorszeniem własnych notowań. Trochę boję się tej tezy, ale Zełeński wydaje się oderwany nieco od rzeczywistości lub próbujący tę rzeczywistość wykreować i narzucić innym. Nie miałoby to większego znaczenia gdyby nadal z Jermakiem działali w branży filmowej, ale tu jest to kurs kolizyjny z największą siłą Ukrainy – jej armią. Jak patrzę na to jedyne wideo z sekcji bonusowej to nie potrafię zrozumieć jak można by w imię politycznych korzyści utrudniać takim ludziom walkę.

Dla poszerzenia perspektywy polecam dziś dodatkowo dwie lektury:

  • Marcin Ogdowski napisał o czarnym scenariuszu – co się stanie gdy zabraknie Ukrainie wsparcia od sojuszników. Tym ryzykuje Zełeński idąc na konfrontację z Załużnym.
  • Ukraina wojna – jeśli nie macie czasu na cały tekst to polecam punkt 14 o Zełeńskim i z podsumowaniem pomocy wojskowej od Polski.

Front z niekorzystnymi zmianami w Marijince i wokół Bachmutu.

Pragnę uprzedzić, że od jutra do 2 stycznia podsumowania mogą pojawiać się mniej regularnie.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-1040 (352 390) -36 systemów artyleryjskich -3 samoloty (pisałem wczoraj)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

⚆ rosjanie zajęli resztki Marijinki (aczkolwiek nie okopali się jeszcze w ruinach)

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Zniszczone 9/9 Shahedów

⚆ Eksplozje w Krzywym Rogu, Dnieprze i Kropiwnickim

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód chersoński – Cherson

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pod Synkiwką, rosjanie oddelegowali spore siły do zdobycia tej miejscowości. Walki pod Ternami.

⚆ Okolice Bachmutu – Kliszczijiwka, Bohdaniwka i Iwaniwskie – tu trwają najbardziej intensywne walki i niestety rosjanie mają postępy – głównie między Chromowym a Bohdaniwką. Z okolic Chromowego udało się rosjan nieco wyprzeć.

⚆ Marijinka – miejscowość jest już w całości w rękach rosjan, ale nie zdążyli się jeszcze w niej umocnić.

⚆ Awdijiwka – Pod Stepowym bez zmian (kontrolują Ukraińcy), pod Nowokałynowym rosjanie nieco się przesunęli.

😼Iłowajsk

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ Zamknięty most krymski, w Sewastopolu zawyły syreny

😼Armiańsk

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W Kancelarii Prezydenta Ukrainy wymieniono sześć krajów UE, które nie przystąpiły do ​​deklaracji gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, są to Austria, Chorwacja, Polska, Węgry, Słowacja i Malta – powiedział wiceprzewodniczący wiceprzewodniczącego Andrij Sybiga. „Myślę, że wszystkie te państwa znajdą wolę polityczną, aby stać się stroną deklaracji” – powiedział.

⚆ Ministerstwo Obrony Narodowej zastanawia się, jak wysłać wezwania mężczyznom za granicę „e-mailem” – Umierow. Według Umierowa Ministerstwo Obrony rozważa możliwość powiadomienia mężczyzn o konieczności stawienia się w komisji za pomocą powiadomienia elektronicznego. Jednocześnie powiedział, że podobne zaproszenia otrzymają mężczyźni, obywatele Ukrainy i zagranicy: „Jeśli już podejmiemy decyzję w sprawie kategorii, wyślemy zaproszenia do wszystkich”.

⚆ Zełeński podpisał dwa nowe dekrety o sankcjach osobistych. Zarejestrowane są w nim 134 firmy i 51 osób fizycznych. Sankcje nałożono na obywateli rosji, Łotwy i Cypru. Ich aktywa na terytorium Ukrainy są blokowane, licencje cofane, a wszelkie operacje handlowe i tranzyt surowców przez kraj są zabronione. Większość firm to spółki rosyjskie, w szczególności działający na zaanektowanym Krymie Avtodel GAZ.

⚆ We Lwowie miała miejsce eksplozja w budynku mieszkalnym. Trwa akcja ratunkowa.

⚆ Federacja Rosyjska zamienia zdobyte miasta w prawdziwe fortece – mówi Fiodorow, legalny burmistrz Melitopola. Mapa rosyjskich fortyfikacji na okupowanym południu.

⚆ Prezenter Kanału 24 Ołeksij Peczij zdecydował, że po szczycie UE nie będzie wracać na Ukrainę. Kierownictwo stacji telewizyjnej stwierdziło, że jest zszokowane zachowaniem dziennikarza, ponieważ wrobił swoich kolegów i rzucił cień na reputację dziennikarzy.

🌍Świat:

⚆ Joe Biden podpisał ustawę o wydatkach na obronę na rok budżetowy 2024. Dokument uwzględnia rekordowe wydatki na obronę w wysokości 886 miliardów dolarów. Przewidziana jest między innymi pomoc dla Ukrainy w wysokości 800 mln dolarów.

⚆ Na granicy Ukrainy i Polski, według stanu na 23 grudnia rano, w związku z blokadą Polaków, w kolejkach stoi ponad 4 tysiące samochodów. Zablokowane pozostają cztery przejścia.

⚆ Polscy rolnicy przerwali blokadę na przejściu w Medyce – poinformował polski wiceminister. Michał Kołodzejczak poinformował, że polscy rolnicy zgodzili się na odblokowanie granicy, żądając jak najszybszej realizacji trzech żądań:
▪️dopłaty do zakupu kukurydzy;
▪️utrzymanie podatku rolnego na tegorocznym poziomie;
▪️kontynuacja kredytów płynnościowych.
Wiceminister obiecał, że po nowym roku zasiądzie do stołu negocjacyjnego i wypracuje wspólne rozwiązanie.

⚆ Ukraina może otrzymać pierwszą partię myśliwców F-16 przed końcem roku – ISW. Amerykańscy analitycy przypomnieli, że 22 grudnia podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim premier Holandii Mark Rutte potwierdził, że holenderski rząd przygotuje pierwsze 18 myśliwców F-16 do przekazania Ukrainie. „Chociaż Rutte nie potwierdził terminu dostawy F-16, z ostatniego dokumentu strategicznego Ministerstwa Obrony Estonii wynika, że ​​Holandia, Dania, Norwegia i Belgia zobowiązały się już do dostarczenia F-16 na Ukrainę „do końca roku” – podsumowują analitycy ISW

⚆ „putin wysyła sygnały o gotowości do zamrożenia wojny” – „The New York Times”. Jak wynika z publikacji, dowiedział się o tym od dwóch byłych wysokich rangą urzędników rosyjskich bliskich Kremlowi, a także urzędników amerykańskich i międzynarodowych. Zauważają, że co najmniej od września zachodni urzędnicy otrzymują nowe sygnały świadczące o zainteresowaniu putina zawieszeniem broni. Sygnały docierają wieloma kanałami, w tym za pośrednictwem obcych rządów powiązanych zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i rosją. Niektórzy urzędnicy amerykańscy twierdzą jednak, że może to być rutynowa próba wprowadzenia przez Kreml w błąd i nie odzwierciedla prawdziwej chęci putina do kompromisu. Byli rosyjscy urzędnicy dodają, że putin może ponownie zmienić zdanie, jeśli siły rosyjskie nabiorą rozpędu. Według nich putin rozważa splot czynników, które sprzyjają porozumieniu: zastój na polu bitwy, konsekwencje nieudanej ofensywy Ukrainy, słabe wsparcie Kijowa na Zachodzie oraz odwrócenie uwagi od wojny rosyjsko-ukraińskiej przez sytuację w Strefie Gazy.

⚆ Estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Läenemets powiedział, że w razie potrzeby Estonia jest gotowa pomóc Ukrainie w mobilizacji swoich obywateli. Dodał, że w Estonii mieszka około 7500 obywateli Ukrainy w wieku poborowym. Jednocześnie zauważył, że wielu z nich zostało zwolnionych z mobilizacji. Läenemets zamierza oficjalnie poinformować władze ukraińskie, że jeśli chcą wcielić do wojska obywateli Ukrainy w Estonii, to Estonia jest gotowa zawrzeć takie porozumienie z Ukrainą.

⚆ Minister Obrony Włoch wezwał do negocjacji w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. Guido Crosetto stwierdził, że ważne jest podążanie drogą prowadzącą do rozwiązania politycznego. Według niego należy przywrócić to, co było przed wojną, a „czego nie dało się zrobić przy pomocy broni, należy zrobić inaczej”.

⚆ Burmistrz Londynu zmienił swój punkt widzenia i pozwolił nie pozbywać się zużytych samochodów 4X4, ale wysyłać „jeepy” na potrzeby wojska na Ukrainę – The Telegraph.

⚆ Bild pisze o możliwym rosyjskim ataku na Europę zimą 2024/25, powołując się na dane jednej z europejskich agencji wywiadowczych. „Wywiad” uważa, że ​​Federacja Rosyjska może uderzyć w Europę dokładnie w momencie, gdy USA będą „bez przywódcy”, a państwom europejskim będzie mogła przyjść z pomocą dopiero z pewnym opóźnieniem. Oznacza to, że mówimy o okresie od rezygnacji obecnego prezydenta USA na początku listopada 2024 r. do inauguracji jego potencjalnego następcy w styczniu 2025 r.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Pożar centrum handlowego w Moskwie

⌛ Rok temu pisałem (303):

nic godnego przypomnienia

📺 Materiał bonusowy:

⚆ [18+] Jeden przeciw kilku

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *