🪖Dzień 662 (17 grudnia 2023, 23:30) – niewiele

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś niewiele doniesień, ale niech Was nie zmyli mała liczba informacji ze świata i z Ukrainy. Weekend ukraińscy żołnierze mieli bardzo pracowity i mimo drobnych ustępstw w terenie to licznik “słoneczników” nadal oscyluje blisko 1000. Rok temu było to 400-500 a sam licznik wskazywał 97 000. W ciągu roku ubyło 250 tys rosjan. To potężna liczba, ale niestety na rosji nie robi ona wrażenia.

Ukraińskie drony ponownie wleciały na teren rosji. Tym razem było jedno z głównych przyfrontowych lotnisk rosjan. Zdjęcia pokazują szczątku ukraińskich dronów (z charakterystycznymi pozdrowieniami) oraz uszkodzenia na jednym z rosyjskich samolotów. Niewiele wiadomo dziś więcej. I nie wiadomo czy dowiemy się jaki był skutek tego ataku. Podobnie jak z przedwczorajszym atakiem na Krym.

Dziś mapa terenu kontrolowanego przez Ukraińców nieco skurczyła się wokół Wodianego. To południowa flanka wokół Awdijiwki. Sam korytarz wokół oblężonej miejscowości się nie zmienił, ale rosjanie nieco poszerzyli go na północ i zachód.

👍 Dobre wieści:
⚆ Polskie moździerze RAK już na Ukrainie. Moździerze Rak 120 mm pomogą uratować życie ukraińskim żołnierzom, ponieważ będą one mogły strzelać pod osłoną stalowego pancerza. Po oddaniu strzału samobieżny moździerz może szybko opuścić pozycję i oddalić się na bezpieczną odległość. W samochodach, które przybyły na Ukrainę, zainstalowano już zabezpieczenie przeciwdronowe w postaci żelaznej siatki.

🌻-1250 (346 070) -37 systemów artyleryjskich -19 czołgów

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Strąconych 20 Shahedów i rakiet Ch-59

⚆ W Odesie zestrzelony dron spadł na prywatny dom i eksplodował. Na miejscu znaleziono jednego martwego mężczyznę.

⚆ Zestrzelony rosyjski SU-25 – wedle Ukraińców rosjanie sami go zbili (okolice Mikołajowa).

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzelane dwa punkty

⚆ obwód zaporoski – eksplozja w Zaporożu

🛡rosjanie aktywowali grupy dywersyjne i wywiadowcze w obwodach sumskim i charkowskim – podaje Państwowa Służba Graniczna. „Dzięki wspólnym działaniom Straży Granicznej i Obrony Terytorialnej dywersanci zostali wybici przez granicę państwową” – skomentował rzecznik DPSU Andrij Demczenko.

🛡Armia rosyjska zwiększa aktywność swojej artylerii na froncie — Tarnawski

☢️Według GUR rosja nasila presję na Ukraińców pracujących w elektrowni atomowej, aby zmusić ich do uzyskania rosyjskich paszportów i podpisania umów z Rosatomem. Zgodnie z żądaniami okupantów do 31 grudnia kilkuset ukraińskich pracowników musi uzyskać „paszport” i podpisać umowy. Wywiad zauważa, że ​​rosjanie stopniowo odmawiają ludziom dostępu do pracy, anulując przepustki, a także stworzyli bota Telegrama służącego do anonimowego zgłaszania nieprawidłowości wśród pracowników ZNPP. Tymczasem, zauważa GUR, wśród rosyjskich pracowników energetyki narasta niezadowolenie z powodu niespełnionych obietnic dotyczących warunków wyjazdów służbowych do okupowanej elektrowni jądrowej – zamiast dwóch miesięcy powinni pracować pół roku lub dłużej, bo rosjanom trudno znaleźć chętnych, wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogliby ich zastąpić.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – skuteczna obrona Ukraińców dziś. Walki pod Synkiwką, Ternami i Kysliwką

⚆ Okolice Bachmutu – ciężko na obu flankach

⚆ Marijinka – bez zmian, walki o resztki miejscowości

⚆ Awdijiwka – na południowej granicy linii obrony, rosjanie przesunęli się nieco na północny-zachód i poszerzyli strefę kontroli wokół Wodianego.

😼Łuhańsk

😼Mariupol

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Robotyne – ciężko, ale linia frontu bez zmian.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ rosja usunęła część statków z Krymu do Abchazji w obawie przed atakami ukraińskich dronów nawodnych na Morzu Czarnym, — ISW

😼Skadowsk

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Siły Zbrojne Ukrainy skutecznie zaatakowały lotnisko w obwodzie rostowskim – rozmówca Sił Zbrojnych Ukrainy w siłach bezpieczeństwa. „Zaatakowali lotnisko dronami. Choć Federacji Rosyjskiej tradycyjnie udało się ogłosić, że wszystkie BSP zostały zestrzelone, w rzeczywistości SBU i Siły Zbrojne Ukrainy wyrządziły znaczne szkody w sprzęcie wroga”.Rozmówca podkreśla, że ​​lotnisko było ważnym celem, gdyż to na nim stacjonuje 559. pułk lotnictwa bombowego Sił Powietrzno-Kosmicznych rosji. Wiadomo, że w momencie uderzenia na lotnisku znajdowało się aż 20 samolotów SU-34, trzy stacje radarowe i inny sprzęt.

😼GUR poinformował o ataku na bazę wojsk rosyjskich w okolicach Terebrena obwodu biełgorodzkiego.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Trzeba odrzucić takie myśli, że możemy uniknąć wprowadzenia mobilizacji. Nie możemy. W sumie Siły Obronne Ukrainy liczą obecnie 1,1 mln ludzi. Żadna rekrutacja nie jest w stanie objąć takiej liczby” – szef GUR Kyryło Budanow. „Nie mamy zbyt wielu ludzi chętnych do zrobienia czegokolwiek. Nie mówię już o walce. I to jest aktualne. Będą straty i ten poziom [personelu] musi być utrzymywana na stałym poziomie.”

⚆ W biurze Załużnego znaleziono urządzenie podsłuchowe. Źródła UP potwierdziły, że urządzenie odnaleziono w niedzielę podczas kontroli.

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła postępowanie karne w związku z odkryciem urządzenia podsłuchowego w jednym z potencjalnych miejsc pracy Naczelnego Wodza Załużnego. Sprzęt odnaleziono nie bezpośrednio w biurze Walerego Załużnego, ale w jednym z pomieszczeń, które w przyszłości mogły być przez niego wykorzystywane do pracy. Według wstępnych danych odkryte urządzenie było w stanie “nieaktywnym”. Nie odnaleziono możliwości gromadzenia informacji ani możliwości zdalnej transmisji nagrań dźwiękowych. Niniejsze urządzenie techniczne zostanie przekazane do badania.

⚆ Zablokowane są jeszcze trzy punkty na granicy z Polską, czeka na nich ponad dwa tysiące ciężarówek – powiedział Andrij Demczenko, rzecznik Służby Bezpieczeństwa Państwa Ukrainy.

⚆ ​​​NAZK tymczasowo skreślił Raiffeisen Bank z listy sponsorów wojny. Usunięcie banku przez Narodową Agencję z listy wynika z groźby ze strony Austrii zerwania nowego pakietu unijnych sankcji, jeśli Raiffeisen pozostanie na liście – pisze Reuters. Wycofanie się będzie kontynuowane w trakcie konsultacji dwustronnych z udziałem Komisji Europejskiej. Austriacki bank obiecał wycofać się z rynku rosyjskiego natychmiast po inwazji, ale nie zamierza tego zrobić do końca 2023 roku i opóźnia terminy.

🌍Świat:

⚆ Posłanka do Parlamentu Europejskiego Rasa Jukniavicene wezwała do pozbawienia Węgier prawa do głosowania w UE. „Dla kogo Orbán pracuje? Dla putina. I dlaczego nie robicie nic, aby go powstrzymać? Nie widzicie, jak UE jest niszczona od środka?” – powiedział Jukniavicene.

⚆ Polscy przewoźnicy ponownie zablokują punkt kontrolny Dorohusk-Jahodin. Przewoźnicy wznowią blokadę granicy w Dorohusku od godziny 14:00 w poniedziałek 18 grudnia. W chwili publikacji kolejka do wyjazdu ze strony polskiej sięgała 70 km, aż do miejscowości Piaska w powiecie świdnickim. Czas oczekiwania na przekroczenie granicy sięgał około 100 godzin.

⚆ Austria zgodziła się znieść blokadę z 12. pakietu sankcji UE wobec rosji po tym, jak Ukraina usunęła bank Raiffeisen z listy „międzynarodowych sponsorów wojny”. Reuters potwierdził, że porozumienie jest częścią Kompromisu Wiedeńskiego. Raiffeisen Bank pozostaje jednym z najważniejszych kanałów finansowych, za pośrednictwem których rosyjski biznes prowadzi działalność w dolarach i euro. Dzięki temu bank osiąga w rosji szaleńcze zyski, z których następnie płaci podatki do budżetu państwa agresora.

⚆ Szef niemieckiego Ministerstwa Obrony wezwał do odnowienia obowiązkowego poboru do wojska w Niemczech – BILD. Obowiązkowa służba wojskowa została w Niemczech zniesiona w 2011 roku. Prowadzi to do dotkliwych niedoborów kadrowych dla Bundeswehry. W rozmowie z gazetą WELT am SONNTAG minister obrony Niemiec Boris Pistorius zaproponował wprowadzenie w kraju systemu poboru do wojska na wzór Szwecji. Od 2017 r. wszyscy młodzi mężczyźni i kobiety są tam uważani za poborowych. Są badani przez komisję wojskową pod kątem gotowości do powołania do wojska, ale służy tylko niewielka część z nich. Obecnie służba wojskowa w Niemczech jest całkowicie dobrowolna.

⚆ Armia Mołdawii rozpoczęła szkolenia w pobliżu granicy z Ukrainą w Odessie i regionie Naddniestrza, które w marcu ubiegłego roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy oficjalnie ogłosiło strefę okupacji rosyjskiej, – służba prasowa Ministerstwa Obrony Narodowej Mołdawii.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ putin powiedział, że w związku z przystąpieniem do NATO „teraz będą problemy” w Finlandii. „Finlandia została wzięta i wciągnięta do NATO. Czy mieliśmy jakieś spory? Wszystkie spory, także te o charakterze terytorialnym, zostały rozstrzygnięte dawno temu, w połowie XX wieku. Stosunki były najmilsze i najbardziej serdeczne.Nie było problemów, teraz będą. Ponieważ teraz utworzymy Leningradzki Okręg Wojskowy i skupimy tam określone jednostki wojskowe. Po co im to było? To jakieś bzdury” – stwierdził.

⌛ Rok temu pisałem (297):

99 435 – taką liczbę putin miał usłyszeć dziś od swoich podwładnych i mówi ona o zabitych i rannych rosjanach służących w regularnej armii. Do tego dochodzi niemal 32000 wagnerowców i niemal 6 tys. Nacgwardii. Razem to 137 tysięcy. Dużo, ale nie sądzę by ta liczba kogokolwiek wzruszyła na kremlu. Tym bardziej, że równolegle pojawiła się informacja, że putin podobno gotowy jest na 300 tys. To kolejny sygnał, że rosja szykuje się do długiej wojny i nie ma co wyglądać wewnętrznych buntów w rosji, czy zamachu na putina. rosja od miesięcy próbuje przestawić się na długoterminową perspektywę wojenną. Opóźnia skutki gospodarcze rosji, zdobywa niezbędne komponenty pomijając sankcje, głośno mówi o tym, że zwiększa środki na zbrojenia. Tyle, że to nie takie proste. rosyjski przemysł zbrojeniowy jest cieniem tego co miało ZSRR. Dla Ukrainy nic to nie zmienia – muszę z rosją wygrać i wypędzić ich ze swoich ziem. Oby nie zabrakło im broni bo o odwagę jestem spokojny.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ dobijanie nieudanego szturmu rosjan pod Synkiwką

⚆ tak wygląda teraz front

⚆ Tak strzela “Oksana” (nieco improwizowana ale chwalona)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *