🪖Dzień 660 (15 grudnia 2023, 22:35) – krym w ogniu

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Krym dziś w ogniu ukraińskich dronów i rakiet. Na razie są doniesienia z kilku punktów, które stały się celem sił ukraińskich, ale niewiele wiadomo o samych skutkach. Pewnie jutro dowiemy się co trafili. Zapłonęła również baza paliwowa w Doniecku. Wczoraj były też uderzenia w Berdiańsk, Mariupol a dziś partyzanci ukraińscy wyeliminowali nitkę kolejową koło Melitopola. Jeśli celem jest logistyka rosjan i zapasy to dobrze, bo chwila zaburzenia dostaw amunicji i sprzętu na rozgrzany front realnie przekłada się na mniejsze straty ukraińskie i większe straty rosyjskie. Niestety z frontu nie wieje optymizmem. rosjanie mając tysięczne straty powoli przesuwają się do przodu. W zasadzie jest to zajmowanie pozycji, które odbili im Ukraińcy w tym roku.

Ukraina żyła dziś tragedią na zakarpaciu, gdzie zastępca sołtysa odpalił kilka granatów na posiedzeniu rady wsi. Póki co on sam jest w najgorszym stanie, 5 osób jest ciężko rannych i 20 odniosło lżejsze obrażenia.

Kilka kwestii, których nie było czasu opisać wczoraj:

Orban – Ukraina jest już na torach negocjacyjnych. Niewiele trzeba czekać na dalsze działania premiera Węgier. W nocy zawetował przyznanie budżetu Ukrainie na 2024 (50 mld Euro), zagroził, że Węgry będą jeszcze miały wiele okazji do zawetowania procesu integracji Ukrainy z UE. Główna teaz Orbana to niegotowość Ukrainy do członkostwa. No i oczywiście jest w tym nieco prawdy, ale po to jest proces akcesyjny by te różnice wygładzić. W 1998 roku w Polsce też hulały mafie…

Konferencja putina – putin wczoraj odbył konferencję z dziennikarzami (starannie dobranymi) i odpowiadał na (selektywne) pytania od mieszkańców kraju miodem i mlekiem płynącego. W ramach demonstrowania otwartości pytania z smsów pojawiały się na ekranie. Większość z nich putin zignorował, ale mówił dużo o “specjalnej operacji wojskowej” co jest niuansem (tak jak i sama konferencja, bo rok temu po raz pierwszy od ponad 10 lat się nie odbyła). Więc na ekranie mogliśmy zobaczyć ciekawe teksty jak np. “Jak mogę przeprowadzić się do rosji, którą oglądam w TV?” albo “Brakuje u nas prądu i gazu, lokalna władza nie odpowiada”, “Czemu jaja tak podrożały”.

Umocnienia ukraińskie – Nieco pisałem o tym, ale warto podkreślić, że od kilku tygodni Ukraińcy na dobre zabrali się za budowanie solidnych umocnień, okopów i tuneli za aktualnymi liniami frontu. Działają też w tym zakresie przy północnych granicach z rosją i białorusią.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemcy zamówiły dla Ukrainy kolejne 68 tys. pocisków za 278 mln euro. Producentem jest francuska firma. Cały kontrakt obejmuje 350 000 sztuk pocisków dla Sił Obronnych Ukrainy.

🌻-1090 (343 890) -11 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​w nocy zniszczono 14/14 Shahedów

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – 13 ostrzałów przygranicznych

⚆ obwód sumski – 11 ostrzałów

⚆ obwód chersoński – 102 ostrzały (673 eksplozje), Nikopol

🛡Litwa naprawiła pierwsze czołgi bojowe Leopard 2, które zostały uszkodzone podczas działań wojennych dla Sił Zbrojnych.

🛡Doniesienia o częstych eksplozjach pocisków w lufach rosyjskiej artylerii. Prawdopodobnie winna jest niska jakość artylerii zakupionej przez rosję od korei północnej.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – ciężkie walki koło Synkiwki i w kierunku Petropawliwki

⚆ Okolice Bachmutu – postępy rosjan koło Iwaniwskiego, Wesełego i Chromowego.

⚆ Marijinka – Wywiad brytyjski w swoim przeglądzie wskazuje, że pomimo stopniowego natarcia armii rosyjskiej w rejonie Marijinki, znaczący przełom Federacji Rosyjskiej w kierunku Kurachowa jest wysoce nieprawdopodobny. Faktycznie Ukraińcom został niewielki skrawek ruin do obrony.

⚆ Awdijiwka – rosjanie kontynuują szturmy, które dają im centymetry i setki ofiar codziennie.

😼Donieck – baza paliwowa,

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Robotyne – nadal niepokojąco, bo rosjanom udaje się wypierać Ukraińców z obszaru wyłomu koło Robotyne

⚆ Wzmożenie działań rosyjskich w kierunku Wuhłedaru

😼W Melitopolu partyzanci wysadzili pociąg towarowy, który codziennie przewoził amunicję i paliwo z Krymu do Melitopola i Dnieprorudnego. W drodze powrotnej pociąg ten przewoził rudę, zboże i uszkodzony sprzęt wojskowy rosjan. W wyniku kontrolowanej eksplozji uszkodzeniu uległ tor kolejowy oraz lokomotywa z wagonami.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Dżankoj – ataki dronami, rosjanie zamknęli punkt kontrolny
😼Czornomorskie
😼Symferopol
😼Sewastopol
😼Heniczesk

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Kursk

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ ​​ Minister obrony Umierow podczas spotkania z nowym ambasadorem Turcji na Ukrainie Leventem Bilgenem zaprosił Ankarę do przyłączenia się do Koalicji Morskiej na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.

⚆ Bank Światowy przeznacza dla Ukrainy dodatkowe 1,34 miliarda dolarów – środki te zostaną przeznaczone w szczególności na świadczenia socjalne – powiedział premier Szmyhal. Główną część tego pakietu – 1,086 miliarda dolarów – stanowią fundusze rządu Japonii. Inne to dotacje z USA, Szwajcarii oraz Funduszu Wsparcia, Odbudowy i Reformy Ukrainy (URTF) – wyjaśnił.

⚆ Doktor Walia Czechowa z Mariupola, która podczas walk o miasto wydała rosjanom 7 rannych żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, otrzymała karę dożywocia. Zdarzenie miało miejsce po zajęciu przez rosjan placówki medycznej, kiedy grupa rosjan próbowała zidentyfikować wśród pacjentów żołnierzy ukraińskich. Personel medyczny szpitala zawczasu zniszczył ich mundury, dokumenty i amunicję wojskową, ale Walia Czechowa pokazała łóżka szpitalne, w których leżeli ukraińscy żołnierze. rosjanie zabrali ciężko rannych żołnierzy i brutalnie ich przesłuchiwali. Nie jest znany ich dalszy los.

⚆ Słowaccy przewoźnicy przestali blokować na czas nieokreślony punkt kontrolny Użhorod-Wyszne Niemieckie, wznowiono tam normalny przejazd transportu towarowego – Służba Graniczna Ukrainy

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ogłosiło osiągnięcie na szczycie UE pryncypialnej decyzji o utworzeniu Funduszu Ukraińskiego (Ukraine Facility) w wysokości 50 miliardów euro na lata 2024-2027. „Czekamy na zakończenie wszystkich niezbędnych procedur prawnych w styczniu 2024 r., co umożliwi nam jak najszybsze otrzymanie odpowiedniego finansowania” – podał resort.

⚆ Na Zakarpaciu zastępca sołtysa detonował granaty w budynku rady wsi Kiereck. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że 26 osób zostało rannych, 6 z nich jest w stanie ciężkim. Medycy reanimują mężczyznę, który zdetonował granaty. Detonacja będzie rozpatrywana pod kątem aktu terrorystycznego. Według wstępnych informacji granaty rzucił Serhij Batryn, poseł do Rady Wiejskiej Kiereck z partii „Sługa Narodu”. Dziennikarz Witalij Głagoła poinformował, że Batryn mógł zdetonować granaty z powodu konfliktu z kolegami w sprawie dodatku i premii. Szef MSW Kłymenko poinformował, że sprawca zostawił notatkę, w której jest napisane, że przygotowywał się do takiego działania.

⚆ W rosyjskim pocisku hipersonicznym „Kindżał”, zidentyfikowano 100 elementów produkcji zachodniej, 77 – amerykańskiej.

⚆ ​​Zdecydowana większość Ukraińców – 69% – sympatyzuje z Izraelem w konflikcie izraelsko-palestyńskim, a tylko 1% z Palestyną – wynika z badania KMIS. Jednocześnie 18% respondentów odpowiedziało, że sympatyzuje z obiema stronami w równym stopniu. Pozostałe 12% nie mogło się zdecydować.

⚆ Operator komórkowy „Kyivstar” oświadczył, że specjaliści firmy umożliwili dostęp do mobilnego Internetu na całym terytorium kontrolowanym przez Ukrainę – usługa działa we wszystkich standardach komunikacji, w tym 4G. „Usługa może działać ze zmniejszoną prędkością, ale w miarę stabilizacji sieci poprawi się jej jakość” – powiedziała rzeczniczka firmy Leliczenko.

⚆ HISTORIA: Kilka dni temu kierownictwo SBU odsłoniło kurtynę na temat operacji specjalnej mającą na celu zniszczenie tylnego punktu kontrolnego (TPU) rosjan na początku inwazji na pełną skalę, który znajdował się na okupowanej wówczas osadzie Poliske obwodzie kijowskim. Operację przeprowadzili artylerzyści i siły SBU w marcu 2022 roku. Jego wyjątkowość polegała na tym, że artyleria 152 mm udało się niepostrzeżenie przeciągnąć blisko miejsca, w którym znajdowało się rosyjskie dowództwo.

🌍Świat:

⚆ ​​Orbán w pojedynkę zablokował przyjęcie „megapakietu”, który obejmował 50 miliardów euro dla Ukrainy, wydatki na programy migracyjne, finansowanie Funduszu Solidarności UE i obronność, powiedział Charles Michel po trwających do późna negocjacjach w nocy. Jak jednak podkreślił szef Rady Europejskiej, „megapakiet” nie został odrzucony, lecz przełożony: przywódcy zgodzili się na nadzwyczajny szczyt, który będzie poświęcony tej kwestii. Według źródeł mówimy o szczycie już na początku stycznia. „Mamy narzędzia, dzięki którym Ukraina może liczyć na nasze wsparcie. 26 przywódców ma silną wolę polityczną, aby przyjąć ten „megapakiet”. I to jest sygnał, który chcemy wysłać Ukrainie” – powiedział Michel.

⚆ ​​Według Scholza Ukraina na pewno otrzyma 50 miliardów euro pomocy, na co na szczycie UE zgodziło się 26 przywódców – nawet jeśli Węgry w dalszym ciągu będą blokować porozumienie budżetowe. W przypadku gdyby premier Węgier nie ustąpił podczas zaplanowanego na styczeń szczytu, Scholz powiedział: „Mamy inne możliwości pomocy Ukrainie”.

⚆ ​​Liderzy UE uważają, że uda im się jeszcze uzgodnić program wsparcia finansowego dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro, uwzględniając głosy Węgier, a może to nastąpić w styczniu 2024 roku. „Ukraina nie zostanie pozostawiona bez wsparcia. Jestem prawie pewien, że do stycznia podejmiemy decyzję, ponieważ chce jej 26 krajów” – powiedziałaestońska premier Kallas. Belgijski premier de Croo uważa, że ​​wspólna decyzja „potrzebuje jeszcze kilku tygodni”, aby „przemyśleć kilka szczegółów”. „Jedność jest dla nas cenna. Dlatego lepiej włożyć więcej wysiłku, aby była to decyzja wszystkich krajów” – powiedział litewski prezydent Nauseda. Premier Holandii Mark Rutte wyraził także zaufanie do zatwierdzenia pomocy finansowej dla Ukrainy.

⚆ ISW przeanalizowało wypowiedzi putina o tym, że „osiągniemy nasze cele” w wojnie z Ukrainą.
Zdaniem analityków rosyjski dyktator podczas [wczorajszej] konferencji prasowej omawiał swoje cele w wojnie, konkretne sytuacje operacyjno-taktyczne na froncie oraz obawy wojska w sposób znacznie bardziej publiczny i dłuższy niż w swoich poprzednich wypowiedziach na temat wojny. Gotowość putina do poświęcenia dużej części swojego wystąpienia wojnie wskazuje na jego rosnącą pewność siebie w zwracaniu się w tej sprawie do opinii publicznej, co z kolei może świadczyć o jego zaufaniu do perspektyw rosji na Ukrainie po stosunkowo udanych rosyjskich operacjach obronnych i zauważalnych wahaniach poparcia Ukrainy przez Zachód. Jednocześnie putin nie zaproponował nowego podejścia do wojny, nie opisał, w jaki sposób rosja zamierza osiągnąć zwycięstwo na Ukrainie i nie sprecyzował, jak będzie wyglądać rosyjskie zwycięstwo.

⚆ ​​Komisja Europejska zatwierdziła przekazanie Ukrainie ostatniej transzy 1,5 miliarda euro z tegorocznego programu pomocy makrofinansowej, co pozwoli wesprzeć stabilność finansową rządu, powiedziała przewodnicząca KE von der Leyen.

⚆ Parlament Bułgarii zatwierdził przeznaczenie 3,6 miliarda euro pomocy dla Ukrainy.

⚆ ​​Prezydent RP Andrzej Duda pogratulował Ukrainie i Mołdawii historycznej decyzji przywódców UE o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z obydwoma państwami. „Wielu nie wierzyło, że to możliwe, kiedy rozpoczynaliśmy walkę o otwarcie negocjacji z Ukrainą. Gratulacje dla Zełeńskiego i Sandu!” – napisał.

⚆ Sąd Rejonowy w Lublinie uchylił zakaz protestów w Dorohusku – polscy przewoźnicy zapowiedzieli już kolejną blokadę granicy, która rozpocznie się w nocy z niedzieli na poniedziałek.

⚆ ​​Kongres USA zatwierdził ustawę, która uniemożliwi jakiemukolwiek prezydentowi wystąpienie Stanów Zjednoczonych z NATO bez zgody Senatu lub Izby Reprezentantów – The Hill. Trump, główny kandydat Partii Republikańskiej w wyścigu o nominację na prezydenta, wysyłał mieszane sygnały na temat sojuszu, budząc wśród krytyków obawę, że odstąpi od zobowiązań Waszyngtonu w ramach paktu o wzajemnej obronie i może realnie chcieć wycofać USA z NATO.

⚆ Pod koniec kadencji prezydenckiej Trumpa z Białego Domu zniknęła teczka z tajnymi informacjami na temat rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 roku, którą służby specjalne od tego czasu bezskutecznie starają się odzyskać – CNN. Według CNN dane zawarte w folderze były na tyle tajne, że amerykańscy kongresmeni mający dostęp do tajemnic państwowych mogli się z nimi zapoznać jedynie w siedzibie CIA. Teczkę ostatni raz widziano w Białym Domu w ostatnich dniach prezydentury Trumpa. Nakazał ją tam sprowadzić w celu odtajnienia szeregu dokumentów związanych ze śledztwem w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory i udowodnienia, że ​​faktycznie było ono skierowane przeciwko niemu i nie miało podstaw. Pod kierownictwem ówczesnego szefa sztabu Białego Domu Marka Meadowsa zawartość teczki została przejrzana przez doradców Partii Republikańskiej, którzy pracowali nad ustaleniem, jakie zawarte w niej informacje mogą, a jakie nie mogą zostać ujawnione. Biały Dom sporządził kilka kopii zredagowanej treści z danymi, który planował rozpowszechnić. Oryginał zaginął, a amerykańskie służby wywiadowcze nadal nie wiedzą, gdzie się znajduje.

⚆ Prokuratura Generalna Finlandii wszczęła wstępne śledztwo w sprawie rzekomych zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie przez byłego dowódcę grupy neonazistowskiej „Rusycz” – Jana Pietrowskiego. Wstępne śledztwo będzie się toczyć w Finlandii, gdyż tamtejszy sąd zakazał ekstradycji podejrzanego na Ukrainę. Władze fińskie mogą prowadzić dochodzenia w sprawie przestępstw popełnionych na Ukrainie na zasadzie jurysdykcji uniwersalnej.

⚆ Scholz potwierdził, że przed głosowaniem za rozpoczęciem negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE zaproponował Orbánowi wypicie kawy przed salą. Kanclerz Niemiec podkreślił, że ​​odejście węgierskiego premiera to „nie podstęp”, ale oferta pomocy: „To decyzja, którą podjęliśmy za obopólną zgodą, zgodnie z naszymi zasadami. Ale nie jest to coś, co należy robić za każdym razem .”

⚆ Macron powiedział, że Orban osobiście obiecał mu, że nie będzie blokować wejścia Ukrainy do UE, jeśli spełni ona wszystkie warunki Komisji Europejskiej.Prezydent Francji wyraził także nadzieję, że premier Węgier nie „bierze Europy jako zakładnika” na kolejnych etapach negocjacji z Ukrainą.

⚆ Orbán powiedział, że zgodził się na rezygnację z prawa weta w celu rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, ponieważ nadal będzie miał wiele możliwości blokowania tego procesu. Według niego, przez osiem godzin próbował przekonać innych przywódców UE, aby nie podejmowali decyzji, ale „nie udało się ich przekonać”. „Ich decydującym argumentem było to, że Węgry nie mają nic do stracenia, ponieważ parlamenty narodowe będą miały ostatnie słowo, więc węgierski parlament będzie mógł głosować przeciwko tej decyzji. Będzie jeszcze 75 razy, kiedy kraj będzie mógł to powstrzymać” – podsumował węgierski premier.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ pod Jekaterynburgiem płonie izolacyjna fabryka produkująca bloki piankowe. Ogień objął 1300 metrów kwadratowych.

⌛ Rok temu pisałem (295):

✂️ W skrócie: Trwa etap pozycyjny wojny. Dziś przynajmniej taką jej wizję przestawił generał Załużnyj w wywiadzie dla zachodniej prasy. Tezy w nim zawarte są mocne, ale i ukierunkowane na zachodniego odbiorcę. Ukraina ponownie prosi o broń i to o większym zasięgu niż dotychczas. Te 84km to odległość od frontu do Melitopola – miasta, które tkwi w sercu okupowanej przez rosjan południowej części Ukrainy. Pisałem kilkakrotnie, że to teren trudny do ofensywy a i Ukraińcy nie mają już przewagi w postaci HIMARSów do których rosjanie zaadoptowali część swojej logistyki. HIMARSy nadal będą działać, ale nie będzie to tak skuteczne jak dotąd. Dlatego Ukraina szuka czegoś nowego, innej broni lub metody dzięki której osłabi rosjan na froncie na tyle by wedrzeć się mocno poza linię frontu i odebrać swoje ziemie. Oczywiście nadal będziemy słyszeć o uderzeniach w rosyjskie magazyny amunicji, koszary czy punkty dowodzenia, bo nie wszystko rosjanie mogą trzymać ponad 40km od frontu, jednak to nie przyniesie oczekiwanego dużego osłabienia rosjan. Dlatego na ten moment wydaje się, że nadal musimy uzbroić się w cierpliwość.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Snajperzy vs saperzy (odcinek kupiański)

⚆ Parkan śmierci pod zakładami kokso-chemicznymi w Awdijiwce

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *