🪖Dzień 656 (11 grudnia 2023, 21:45) – manewry dyplomatyczne

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś krótko i szybko:

Awdijiwka – był drobny kontratak ukraiński i dał on nieco oddechu obrońcom Stepowego.

Ukraińcy wzmogli też ofensywę na Węgrów, ale na niewiele się to zdaje. Nadal trwa wyścig dyplomatyczny i próba sił w USA i w UE. Wszystko dzieje się w przededniu posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 14-15 grudnia, na którym będzie rozważana decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i zatwierdzenie pomocy makrofinansowej.

Ukraińcy dziś mocno dziś śledzili wydarzenia w Polsce i wybór Donalda Tuska na premiera. Towarzyszy temu nadzieja na odnowienie dobrych relacji na poziomie politycznym oraz dotrzymanie słowa o odblokowaniu granicy.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-1030 (339 850) -6 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Ukraińska obrona zniszczyła w nocy 18 z 18 Shahedów i 8 z 8 rakiet balistycznych (prawdopodobnie Iskander-M). Shahedy przyleciały z Krymu, a rakiety z północy. Celem rakiet był Kijów. Są zniszczenia od szczątków zbitych pocisków.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód chersoński – Cherson (wielogodzinny ostrzał),

🛡W ukraińskich oddziałach pełni służbę najnowsza ukraińska stacja radarowa 80К6КС1 „Fenix-1”. Trójkoordynacyjna radarowa stacja detekcyjna „Fenix-1” została opracowana na Ukrainie i została oddana do użytku dopiero w 2021 roku. Przeznaczona jest do wykrywania w obszarze obserwacji, określania współrzędnych i prędkości obiektów w przestrzeni powietrznej, a także naprowadzania w promieniu 400 kilometrów.

⚡️ Znów deficyt w systemie energetycznym. Zmobilizowano pomoc doraźną z Rumunii i Polski, aby utrzymać równowagę energetyczną, – „Ukrenergo”

⚡️W wyniku porannego ataku rakietowego na Kijów doszło do uszkodzeń sieci energetycznych, odciętych zostało ponad 100 odbiorców.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – ​​​rosjanie próbują zająć Synkiwkę przy pomocy kompanii szturmowych, aby stworzyć warunki do blokady Kupiańska. rosjanie przerzucają w ten rejon rezerwy, powiedział dowódca Wojsk Lądowych Sirskij. rosjanie mieli postępy pod Perszotrawnewym.

⚆ Okolice Bachmutu – drobne postępy rosjan koło Bohdaniwki

⚆ Marijinka – Ukraińcy ponownie musieli się cofnąć

⚆ Awdijiwka – Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły udane lokalne kontrataki podczas bitew pod Awdijiwką i były w stanie wyrzucić rosjan ze Stepowego – podaje brytyjski wywiad. To tu rosjanie próbują przeprowadzić jeden ze swoich „kleszczowych” ataków na otoczenie Awdijiwki i jej dobrze chronionej strefy przemysłowej. Wywiad zauważa, że ​​Awdijiwka pozostaje obecnie miejscem najintensywniejszych walk na froncie, gdzie w niektóre dni ten mały sektor prawdopodobnie był świadkiem około 40% wszystkich starć bojowych.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Trudności w ustabilizowaniu frontu koło Robotyne

⚆ Według analityków Instytutu Studiów Wojennych (ISW) na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim Siły Obronne kontynuują działania lądowe, utrzymują pozycje i walczą z wrogiem pod Krynkami.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Teodozja

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ “putin nie pójdzie na rozmowy pokojowe” – Leonid Kuczma w rozmowie z „The Guardian”. „putin nie może podpisać dokumentu, z którego wynika, że ​​nie dostał tego, czego chciał. Będzie musiał to wyjaśnić narodowi rosyjskiemu” – powiedział Kuczma, ale zapewnił, że USA nie przestaną wspierać naszego kraju, w przeciwnym razie „stracą twarz przed światem”.

⚆ Ihnat wyjaśnił, dlaczego dopiero po eksplozjach w Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Rzecznik Sił Powietrznych podkreślił, że okupanci wystrzelili rakiety balistyczne, które latają z dużą prędkością.
„To nie pierwszy taki przypadek, ponieważ balistyka leci niezwykle szybko. Zareagowanie na obronę przeciwlotniczą i zniszczenie jej zajmuje dosłownie tylko kilka minut” – wyjaśnił Ihnat.

⚆ ​Zakończyła się blokada przez polskich przewoźników punktu kontrolnego „Jahodin – Dorohusk” na granicy ukraińsko-polskiej – powiedział wicepremier ds. odbudowy Kubrakow.

⚆ Zełeński powiedział, że rozmawiał „tak szczerze, jak to możliwe” z premierem Węgier Orbánem podczas ceremonii inauguracji nowo wybranego prezydenta Argentyny

⚆ ​Podczas swojej wizyty w USA w dniach 11-12 grudnia Zełeński spotka się nie tylko z Bidenem, ale także z przedstawicielami Kongresu, gdzie rozważany jest pakiet dodatkowego finansowania dla Ukrainy – Bloomberg. We wtorek 12 grudnia rano Zełeński wygłosi przemówienie na spotkaniu amerykańskich senatorów – powiedział przedstawiciel izby wyższej Kongresu. Ponadto ukraiński prezydent spotka się ze przewodniczącym Izby Reprezentantów Mikiem Johnsonem.

⚆ Zełeński w USA spotkał się z szefem Pentagonu Austinem i szefem Połączonych Szefów Sztabów Brownem. „Omówili wyzwania dla bezpieczeństwa światowego, rozwój wydarzeń na froncie i dalszą współpracę ukraińsko-amerykańską w dziedzinie obronności” – powiedział prezydent.

⚆ Kułeba powiedział, że wśród krajów UE istnieje bardzo duże poparcie dla otwarcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, jednak kwestia ta nie została jeszcze rozwiązana i „walka będzie kontynuowana”. Jak wiadomo, Budapeszt grozi zablokowaniem wszystkich decyzji UE dotyczących Ukrainy, które mają być rozpatrywane na szczycie przywódców w dniach 14–15 grudnia.

⚆ ​Przewodniczący frakcji „Sługa Narodu” David Arahamia stwierdził, że liczba posłów, którzy chcą wcześniej podać się do dymisji, jest dość duża, ale nie otrzymają oni w tym zakresie zgody, ponieważ muszą dokończyć obecną kadencję Rady.

⚆ Minister obrony Umierow poinformował, że odbył „szczerą rozmowę telefoniczną” z ministrem spraw zagranicznych Węgier Kristofem Shalay-Bobrovnitskim. „Podziękowałem Węgrom za wsparcie Ukrainy w zakresie rozminowywania i medycyny, mam nadzieję na dalszą współpracę. Zaprosiłem też ministra do Kijowa” – dodał.

⚆ ​​W poniedziałek szef MSZ Kułeba po raz pierwszy w czasie wojny na pełną skalę osobiście spotka się ze swoim węgierskim kolegą Peterem Sijarto. „Myślę, że ten fakt mówi sam za siebie: w dalszym ciągu rozmawiamy z Węgrami. Jak już wspomniałem, Ukraina zmieniła swoje ustawodawstwo dotyczące edukacji i używania języków mniejszości narodowych w sposób, jakiego chciały Węgry. I do tego kroku trzeba odnosić się z szacunkiem” – ​​powiedział minister.

⚆ Kułeba opowiedział o wynikach spotkania z Sijarto, pierwszego osobiście podczas inwazji na Federację rosyjską na pełną skalę. „Znamy się od dawna, chociaż po raz pierwszy od początku inwazji na rosję na pełną skalę usiedliśmy i odbyliśmy głęboką rozmowę. Szczerze odpowiadaliśmy sobie na pytania. Ukraina i Węgry mają pytania dla siebie nawzajem” – zauważył. Według ministra kluczowym tematem spotkania była przyszła decyzja Rady Europejskiej w sprawie otwarcia negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE. „Rozumiem, że wszyscy czekają na odpowiedź: tak czy nie? Dajcie mi trochę czasu. Teraz zdam raport prezydentowi Zełeńskiemu. Peter złoży raport swojemu premierowi. Tymczasem chcę dać jeden sygnał. Powiedziałem wyraźnie: Peter , mamy wspólną przyszłość w Europie. Musimy tam dotrzeć jak najszybciej. Razem” – podsumował Kułeba.

⚆ Komentarz SBU dla środków masowego przekazu: W związku z dużą liczbą próśb mediów w sprawie zaangażowania SBU w likwidację zbrodniarza i zdrajcy Ilji Kiwy, informujemy: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi wiele udanych operacji specjalnych, w tym wymierzających zasłużoną karę zbrodniarzom wojennym i wrogom Ukrainy. I jak wcześniej zauważył szef SBU Wasyl Maluk, śmierć to jedyna perspektywa, jaką możemy zaoferować okupantom i ich wspólnikom. Również Wasyl Maluk wielokrotnie podkreślał, że wrogowie Ukrainy na pewno zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za swoje zbrodnie: zarówno przed Bogiem, jak i przed narodem ukraińskim – zgodnie z prawem i moralnie. Sytuacja z likwidacją Ilyi Kivy tylko potwierdza te słowa. A wszystkie szczegóły operacji specjalnych SBU będą znane społeczeństwu po naszym nieuniknionym Zwycięstwie!

⚆ Przywódcy wspólnot węgierskich Zakarpacia zwrócili się do przewodniczącego Rady Europejskiej Michela i premiera Węgier Orbana z prośbą o wsparcie rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE. „Nowy projekt ustawy przyjęty przez ukraiński parlament w istotny sposób odzwierciedla interesy mniejszości narodowych i cieszy się naszym pełnym poparciem” – stwierdzili.

🌍Świat:

⚆ USA obiecują do końca roku kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy – Biały Dom.

⚆ “rosja, Iran i Chiny będą „szczęśliwe”, jeśli wniosek administracji Bidena o dodatkowe fundusze dla Ukrainy i Izraela zostanie opóźniony w Kongresie.” – sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

⚆ Ministrowie spraw zagranicznych UE nie dogadali się w sprawie nowej transzy pomocy dla Ukrainy z Europejskiego Funduszu Pokoju, ale zgodzili się co do konieczności kontynuacji wsparcia. O tym oświadczył szef europejskiej dyplomacji Borrell. Węgry sprzeciwiają się udzieleniu pomocy Ukrainie.

⚆ Proces przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej wymaga czasu, i spełnienia przez Kijów wszystkich warunków – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

⚆ UE nie wyklucza, że ​​decyzje szczytu UE dotyczące dodatkowej pomocy dla Ukrainy i średniookresowego przeglądu budżetu zostaną przyjęte z pominięciem blokujących je Węgier – powiedział wysokiej rangi urzędnik UE na posiedzeniu spotkanie z dziennikarzami.

⚆ Słowaccy przewoźnicy wznowili blokowanie ruchu ciężarówek przez punkt kontrolny Wysznyje Niemiecke, poinformował rzecznik służb granicznych Demczenko.

⚆ W Wielkiej Brytanii zostanie utworzony organ nadzorujący przestrzeganie sankcji nałożonych na rosję. Organ rozpocznie pracę od 2024 r. i podejmie działania wobec firm, które pomagają ominąć sankcje nałożone na rosjan lub dostarczają im towary objęte sankcjami. Agencja zadba także o to, aby przedsiębiorstwa nie eksportowały produktów do krajów trzecich w celu dalszego transferu do rosji.

⚆ Ruch towarowy przez punkt kontrolny „Dorohusk-Jahodin” ponownie jest zablokowany. W sieciach społecznościowych pojawił się film, w którym ukraińscy kierowcy mówią, że na środku autostrady stoi polska ciężarówka, która zdaniem Polaków uległa zepsuciu. Ukraińska straż graniczna nie wie, co było przyczyną pojawienia się ciężarówki na drodze, co doprowadziło do zablokowania ruchu ciężarówek.

⚆ Wielka Brytania i Norwegia utworzyły koalicję morską, aby wesprzeć Ukrainę – poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Nowe stowarzyszenie państw będzie dostarczać okręty i inne środki Sił Zbrojnych w celu wzmocnienia zdolności prowadzenia działań bojowych na morzu. W najbliższej przyszłości Londyn odda dwa trałowce – klasy Sandown.

⚆ Szwecja przeznacza Ukrainie 120 mln euro na zakup urządzeń grzewczych i zwiększenie przepustowości ukraińskiej sieci elektroenergetycznej. Chodzi także o inne działania, które pomogą Ukraińcom przetrwać zimę, np. budowę schronów. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Forssella właśnie tego domagała się strona ukraińska.

⚆ Alarmy, Prigożin i Spartak Subota: Google opublikowało ostateczny ranking zapytań ukraińskich użytkowników za rok 2023. Pierwszą pozycję wśród ukraińskich zapytań w wyszukiwarce Google zajęło zapytanie „Mapa alarmów lotniczych”. Na drugim miejscu znalazł się wniosek „Harmonogram blackoutu”, na trzecim – Prigożyn. W rankingu osób, którymi w ciągu roku zainteresowanie wzrosło najbardziej, pierwszy krok zrobił minister obrony Umierow. Ukraińców też interesowało, czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu A, Hamas i Reb, chcieli kupić jodek potasu i generator.

⚆ ​​W Finlandii sąd rejonowy podjął decyzję o zatrzymaniu w areszcie rosyjskiego bojownika Jana Pietrowskiego, podejrzanego o przestępstwa terrorystyczne na Ukrainie. Mężczyzna został zwolniony w piątek po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł, że Finlandia nie może dokonać jego ekstradycji na Ukrainę w celu przeprowadzenia procesu ze względu na złe warunki w więzieniach w tym kraju. Służba Graniczna natychmiast jednak ponownie umieściła mężczyznę w areszcie na podstawie ustawy o cudzoziemcach.

⚆ Po spotkaniu z Kułebą Sijarto nie zmienił zdania na temat ustaleń dotyczących Ukrainy na szczycie UE. „Projekt decyzji jest nieprzygotowany, a Komisja Europejska prawie nie ma pojęcia, jaki wpływ będzie miało członkostwo Ukrainy w UE na całe stowarzyszenie. Możemy przynajmniej wspomnieć o nierozwiązanych problemach spowodowanych wcześniejszymi decyzjami Komisji Europejskiej dotyczącymi tranzyt zboża lub cofnięcie zezwoleń dla ukraińskich ciężarówek” – napisał szef węgierskiego MSZ. Wśród innych tematów dyskusji znalazła się także kwestia mniejszości narodowych oraz przyjęcia przez Ukrainę nowego ustawodawstwa uwzględniającego zalecenia Rady Europy i Komisji Europejskiej. „Niewątpliwie obaj pozostajemy zaangażowani w dalszy rozwój stosunków dwustronnych” – podsumował Sijarto

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ W Chabarowsku na konkursie przedszkolaków: dzieci otrzymały dyplomy z herbem Ukrainy

⌛ Rok temu pisałem (291):

⚆ Nowy rosyjski dowódca „operacji specjalnej” Surowikin ustabilizował linię frontu i zdyscyplinował rosyjską armię. Jest „niebezpiecznym przeciwnikiem” dla Ukraińców – The Telegraph. Publikacja nazywa bezkrwawy odwrót z Chersoniu, który nie zamienił się w masakrę dla rosjan, jednym z jego osiągnięć. Autorzy uważają też, że to Surowikin przekonał putina do masowych ataków na ukraińską infrastrukturę, dlatego gazeta nazywa go „Generałem Armagedonem”. „Jest prawdopodobnie najbardziej kompetentnym dowódcą, jakiego rosja kiedykolwiek miała” — czytamy w publikacji. Dlatego putin będzie oczekiwał od Surowikina „większej agresji i większych sukcesów militarnych”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zełeński o teoretycznej sytuacji rozmów pokojowych (po ukraińsku)

⚆ Zaporoże

⚆ Ołeszki punkt dowodzenia rosjan się w nocy zapalił

⚆ okolice Bachmutu gorące dla rosjan mimo zimy

⚆ Współczesny Goliathy prawie

⚆ Ostrzał Pierwomajskiego

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *