🪖Dzień 652 (7 grudnia 2023, 23:15) – maraton

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Rok temu napisałem w podsumowaniu:
“I nie jest istotne to o czym ostatnio opowiadał girkin, że po rosyjskiej stronie frontu panuje apatia i niezrozumienie celów. Oni po prostu nadal będą napływać na Ukraińców falami i tej fali 150 tys. ignorować nie można. Trudno zatem prosić Ukraińców o cokolwiek więcej, ale najsłabszy moment rosji jest właśnie teraz.”

rosja wykorzystała kolejne miesiące niestety dobrze i nie jest już “słaba jak nigdy”. Mają solidne linie obronne, morze żołnierzy i o wiele więcej dronów FPV niż Ukraina. To są realne problemy z którymi zmagają się Ukraińcy na niemal całym froncie. Tymczasem w sierpniu-październiku 2023 roku wielkość nowej pomocy obiecanej Ukrainie przez kraje zachodnie osiągnęła najniższy poziom od stycznia 2022 roku. To znaczy spadła o prawie 90% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, (Kiloński Instytut Gospodarki Światowej). Mamy do tego paraliż finansowy USA i Niemiec.

Czy to oznacza przegraną Ukraińców? Nie. Ta wojna to maraton naznaczony różnymi kryzysami po drodze. Aktualnie Europa i USA są tam gdzie rosja rok temu – zaliczają najsłabszy moment mimo, że mają olbrzymi potencjał. Ten moment, jeśli właściwie zostanie potraktowany, powinien zwiekszyć mobilizację militarną Europy i USA do tego by rosję pokonać jednak “Ukrainą” a nie siłami NATO. Tej perspektywy trudno dziś nie dostrzegać.

Ukraina zatem nie przegra, ale bez radykalnych i pilnych działań błędy i czkawka koalicjantów będzie kosztować Ukrainę straty terenu i ludzi. To oznacza dłuższą wojnę.

Linia frontu bez większych zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraina i USA podpisały oświadczenie woli dotyczące wspólnej produkcji i wymiany informacji technicznych. Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dane technologiczne umożliwiające rozpoczęcie produkcji hybrydowych systemów przeciwlotniczych FrankenSAM (rakiety zachodniej produkcji pasujące do systemów po-radzieckich).

⚆ Do końca grudnia USA przekażą Ukrainie wszystkie 14 kompleksów „Wampir”, które zamówiono jeszcze latem. Systemy mobilne zostały opracowane specjalnie na potrzeby Ukrainy w zakresie wykrywania i niszczenia UAV.

⚆ Australia przekazuje na Ukrainę dodatkową partię MRAP Bushmaster. Na Ukrainę wysłano 78 maszyn.

🌻-1120 (336 230) -21 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA i Niemiec

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ zniszczone 15 z 18 dronów Shahed wystrzelonych przez wojska rosyjskie. Głównymi obszarami ataku są Chmielnicki i Odesa. W Odessie rosjanie zaatakowali infrastrukturę portową na Dunaju — uszkodzili magazyn, windę, ciężarówki i zabili jednego z kierowców.

⚆ Infografiki najpopularniejszych tras Shahedów od września do listopada. Starokostiantynów i Chmielnychczyna są najczęstszymi celami.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – ostrzelane 21 miejscowości + ostrzał przygraniczny

⚆ obwód zaporoski – ostrzelane 22 miejscowości

⚆ obwód chersoński – rejon Nikopola, Cherson

⚡️Z powodu chłodów wzrosło zużycie energii elektrycznej, co doprowadziło do deficytu w systemie energetycznym Ukrainy, – Ukrenergo. Aby to zrównoważyć, sprowadzona zostanie doraźna pomoc [import energii] ze Słowacji, Rumunii i Polski.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna –

⚆ Okolice Bachmutu – bez zmian. Walki koło Kliszczijiwki, Andrijiwki i inajintensywniej o Chromowe.

⚆ Marijinka – walki na krańcu północnym wsi

⚆ Awdijiwka – Pod Nowokoałynowym rosjanie mieli postępy (pn flanka)

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Tiotkino

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „W ciągu ostatnich 3-4 miesięcy skuteczność naszych mobilnych grup ogniowych znacząco wzrosła – powiedział rzecznik Sił Zbrojnych Sił Zbrojnych. Wynika to z faktu, że jeszcze w zeszłym roku na Ukrainie „nie było jednostek wyposażonych w odpowiednią broń, która mogłaby zwiększyć ten wynik”. Teraz sytuacja została poprawiona”– dodał Jurij Ihnat.

⚆ „Ukrzaliznycja” przygotowuje się do transportu ukraińskich ciężarówek zablokowanych na granicy z Polską za pomocą pociągów, powiedział zastępca dyrektora oddziału UZ Tkaczow. W ten sposób ukraińscy eksporterzy próbują rozwiązać problem przekraczania granicy ukraińsko-polskiej. „Teraz mamy załadowany pociąg, który stoi na przejeździe przez Hrubieszó∑. Mamy już 23 załadowane wagony z ciężarówkami” – powiedział. Według niego strony ukraińska i polska koordynują obecnie kwestie techniczne. „Jak tylko ten pociąg testowy przejedzie i wszystko będzie w porządku, masowo to uruchomimy” – obiecał Tkaczow.

⚆ Ukraina zawnioskowała do Stanów Zjednoczonych o nowe rodzaje broni do odparcia rosyjskich ataków – między innymi o nowoczesny system obrony powietrznej THAAD, myśliwce F-18 „Hornet”, drony MQ-9B Sky Guardian, helikoptery Apache i Black Hawk – Reuters.

⚆ Rząd zatwierdził projekt ustawy o lobbingu z poprawkami, które uwzględniają społeczne sugestie i uwagi Ministerstwa Sprawiedliwości – powiedziała wicepremier Stefaniszyna. Przyjęcie projektu ustawy o lobbingu definiuje się jako jeden z 4 dodatkowych kroków Komisji Europejskiej, które pozwolą na uznanie Ukrainy za gotową do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia do UE. „Pozostałe trzy projekty ustaw są już w parlamencie i mam nadzieję, że zostaną przyjęte w najbliższej przyszłości. Będzie to mocny sygnał w momencie dyskusji nad decyzjami w sprawie Ukrainy, których przyjęcia spodziewamy się na EuroRadzie w przyszłym tygodniu” – powiedziała Stefanyszyn.

⚆ Zełeński odwołał Fiodora Wenisławskiego ze stanowiska swojego przedstawiciela w Radzie. Prezydent nie wyjaśnił powodów tej decyzji. Wenisławski poinformował też, że kilka dni temu omawiał z Zełeńskim kwestię dymisji.

⚆ Na dzisiejszej sesji Rada Miasta Kijowa powinna przeznaczyć 10 mln hrywien na ten rok i 50 mln na rok następny – na wypłaty dla mieszkańców miasta mobilizowanych w szeregi Sił Zbrojnych. Kijów zapłaci obywatelom Kijowa zmobilizowanym po 1 grudnia br. 30 tys. hrywien. Płatność jest jednorazowa.

🌍Świat:

⚆ Ustawa o pomocy Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi nie przeszła formalnego głosowania w Senacie USA.

⚆ Biden zareagował na niepowodzenie głosowania proceduralnego w Senacie USA w sprawie pomocy dla Ukrainy. „Republikanie w Kongresie grożą zaprzestaniem wsparcia dla Ukrainy, jeśli nie uda im się przeforsować swojej niezwykle zaangażowanej polityki granicznej. To jest szantaż polityczny, czysty i prosty. Stawka jest zbyt wysoka, a konsekwencje zbyt znaczące dla gier politycznych” – stwierdził.

⚆ „Konsekwencje są zbyt poważne, aby mniejszość w Kongresie mogła wstrzymać finansowanie Ukrainy jako zakładnika” – Sullivan. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivan wezwał parlamentarzystów do poparcia projektu ustawy o pomocy Kijowowi po nieudanym głosowaniu w Senacie. Prawdopodobnie rozmowy będą wkrótce kontynuowane w celu osiągnięcia konsensusu, zanim projekt ustawy zostanie ponownie poddany pod głosowanie.

⚆ „Zainwestowaliśmy już około 27 miliardów dolarów w ponad 35 stanach w kontrakty na produkcję kluczowych aktywów dla Ukrainy, w tym systemów obrony powietrznej, amunicji i pojazdów taktycznych” – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin.

⚆ Departament Stanu USA wraz z Kongresem planują wysłać na Ukrainę doradcę Ministerstwa Przemysłu Strategicznego „w celu zwalczania korupcji i przyciągania inwestycji zagranicznych”.

⚆ Japoński rząd przekaże Ukrainie 4,5 miliarda dolarów, w tym bezpośrednio i za pośrednictwem Banku Światowego, – premier Japonii Fumio Kishida.

⚆ Norwegia komplikuje warunki i zasady dla Ukraińców ubiegających się o status ochrony tymczasowej w kraju – w ten sposób rząd stara się zmniejszyć „lukę” do warunków w krajach sąsiadujących, co czyni Norwegię bardzo atrakcyjną do przeprowadzki. Według stanu na sierpień wypłaty dla Ukraińców w Norwegii były 2-4 razy wyższe niż w Szwecji i około dwukrotnie wyższe niż w Danii. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy do Norwegii, aby ubiegać się o tymczasową ochronę, przybyło o 50% więcej Ukraińców niż do Danii, Szwecji i Finlandii razem wziętych.

⚆ Biały Dom zapowiedział wzmocnienie współpracy baz obronnych i przemysłowych Stanów Zjednoczonych i Ukrainy oraz wspólną produkcję systemów obrony powietrznej i amunicji. Ukraina otrzymała dane techniczne dotyczące rozpoczęcia produkcji systemów obrony powietrznej w ramach projektu FrankenSAM. Dzięki temu możliwe będzie połączenie nowoczesnych rakiet ziemia-powietrze z znajdującymi się już w Siłach Zbrojnych wyrzutniami czy radarami z czasów radzieckich.

⚆ Stany Zjednoczone mają nadzieję zwiększyć produkcję pocisków 155 mm o 500% w ciągu najbliższych dwóch lat — Bloomberg.

⚆ ​​Minister obrony USA Austin spotkał się za zamkniętymi drzwiami ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Umerowem w Pentagonie. Z komunikatu Pentagonu wynika, że ​​rozmowy dotyczyły strategicznych celów Ukrainy na nadchodzący rok oraz długoterminowej wizji przyszłych sił zbrojnych.

⚆ Kanada ogłosiła wprowadzenie ograniczeń w imporcie rosyjskich diamentów i powiązanej z nimi biżuterii w porozumieniu ze swoimi partnerami z G7.

⚆ Niemiecki rząd nie będzie mógł do końca roku zatwierdzić budżetu na 2024 rok – zapobiegła temu decyzja Trybunału Konstytucyjnego o braku możliwości redystrybucji 60 miliardów euro kosztów na przezwyciężenie skutków kryzysu Covid-19 pandemia. W przyszłym roku rząd federalny będzie dysponował środkami jedynie na najpilniejsze wydatki, a finansowanie nowych inicjatyw będzie możliwe wyłącznie za zgodą Ministerstwa Finansów. Wśród niepewności jest pomoc dla Ukrainy. Niemiecki rząd planował w przyszłym roku podwoić pomoc wojskową dla Kijowa do 8 miliardów euro

⚆ ​​Macron optymistycznie ocenia możliwość przekonania węgierskiego premiera Orbána do zmiany stanowiska w sprawie wsparcia Ukrainy przed szczytem przywódców UE w dniach 14–15 grudnia — Politico.

⚆ ​​W sierpniu-październiku 2023 roku wielkość nowej pomocy obiecanej Ukrainie przez kraje zachodnie osiągnęła najniższy poziom od stycznia 2022 roku — spadła o prawie 90% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wynika z badania przeprowadzonego przez Kiloński Instytut Gospodarki Światowej.

⚆ Baza Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Norfolk przyjęła tankowiec, który lecąc bezpośrednio z Noworosyjska prawdopodobnie dostarczył do obiektu 50 000 ton produktów naftowych, podają grupa monitorująca Black Sea Strategic Research Institute i BlackSeaNews. Według ekspertów tankowiec opuścił Noworosyjsk 13 listopada 2023 roku. Statek należy do niemieckiej firmy. USA i Niemcy są członkami embarga na eksport rosyjskiej ropy, które zostało wprowadzone 5 lutego.

⚆ ​​Premier Grecji Mitsotakis i prezydent Turcji Erdogan podpisali w Atenach deklarację o przyjaźni i dobrym sąsiedztwie jako nowy krok w normalizacji stosunków. Wizyta Erdogana w Atenach była jego pierwszą wizytą w Grecji od sześciu lat.

⚆ Azerbejdżan i Armenia uzgodniły dalsze kroki w celu normalizacji stosunków i zaprowadzenia pokoju, w tym wymianę jeńców i kontynuację negocjacji w sprawie porozumienia pokojowego.

⚆ Orbán po „szczerej rozmowie telefonicznej” z premierem Hiszpanii Sanchezem powtórzył, że przywódcy UE „powinni powstrzymać się od omawiania kwestii przystąpienia Ukrainy do UE podczas grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej”, ponieważ rzekomo nie ma jedności wśród państw członkowskich w tej kwestii. Premier Hiszpanii ogólnie skomentował, że rozmawiali o „postępach na drodze do przystąpienia Ukrainy do UE”.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Wybory prezydenckie w rosji odbędą się 17 marca – uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Federacji. Szefowa CKW Ella Pamfilova powiedziała, że ​​wybory prezydenckie „po raz pierwszy w historii nowej rosji odbędą się w tak toksycznej atmosferze geopolitycznej”.

⚆ Strzelanina w gimnazjum w Briańsku. W Briańsku ósmoklasistka otworzyła ogień na szkolnym korytarzu. Jak się okazało, była molestowana. Dwóch zabitych, sześciu rannych. Dziewczyna popełniła samobójstwo.

⚆ Moskwa: Pożar wybuchł na pierwszym piętrze lakierni mieszczącej się na terenie fabryki produkującej wyroby żelbetowe i konstrukcje metalowe.

⚆ W Moskwie zapaliła się dziś elektrownia odpowiedzialna za sektor obronny, budowę maszyn i sprzęt elektryczny.

⌛ Rok temu pisałem (287):

W skrócie: Wojna aktualnie utknęła na trzech punktach styku: Bachmut, Awdijewka, Marijanka. Tam jest aktualnie najciężej. rosjanie mają przewagę liczebną, nie oszczędzają artylerii, używają amunicji zapalającej, ale Ukraińcy dzielnie się trzymają – mimo, że mają gdzie się wycofać. Wedle ekspertów Bachmut kosztuje rosję bardzo dużo i na tym zależy też Ukraińcom by “przemielić” przez Bachmut jak najwięcej rosjan – zarówno regularnych żołnierzy jak i najemników. Nie zmienia to faktu, że front stoi. Jedna i druga strona będzie poszukiwać metody na zwycięstwo. O Ukraińskich opcjach pisać dziś nie będę, ale popatrzmy na rosję. Lista gróźb, które rosji się nie udały i się nie zadziały jest długa (Czarnobyl, Naddniestrze, Enerhodar, zalanie Chersona itd. ) Jest jednak jeszcze kilka rzeczy, które rosjanie zrobić mogą by wojnę próbować przechylić na swoją stronę:

  • Dalsze ataki rakietowe – wiadomo, że Ukrainy nie złamią i nie zmienią sytuacji na froncie.
  • rosja zamówiła z Iranu „setki pocisków balistycznych i dronów” (twierdzi Die Zeit). Tylko, że równolegle amerykańskie media donoszą, że Iran coraz bardziej “miga” się od dostaw, ma wewnętrzne kłopoty oraz problemy z masową produkcją potrzebnych rosji broni. Nie mniej – ich dostawa może przedłużyć ostrzały miast.
  • Tajemnicze śmierci w Mińsku, wizyta szojgu i ostatnie ruchy na białorusi wskazują, że rosja chce i może zmusić łukaszenkę do zaatakowania Ukrainy. Nie ważne, że jest to militarnie bez sensu. Ważne, że zaangażuje Ukraińców na północy i spowoduje zamieszanie.
  • Kolejna mobilizacja. Wedle putina 150 tys rosjan jest już na frontach, kolejne 150 (z 300 tys) nadal się szkoli. Ile to potrwa? Nie wiadomo, ale widać, że rosjanie rozegrali falę mobilizacyjną sprytniej. Część mobilizowanych rzucili od razu by osłaniać odwrót z Chersona. Drugą część szkolą. A 150 tys. to dużo (W lutym siły rosyjskie wyniosły około 220 tys.). Ile potrwają szkolenia? Nie wiadomo.
  • Sprzęt – rosja ma z nim problem, ale też wie o tym i przestawia się na produkcję i modernizację czołgów i artylerii w reżimie wojennym. Nie będzie to nowoczesna produkcja, ale może być większa niż przed wojną.

rosjanie najbardziej potrzebują jednak czegoś innego – czasu. rosja jest powolna, ale ma pewną “masę” którą nadal może wyrządzić sporo krzywd. Oczywiście rosjanie nie są w stanie zreformować całej armii, jej dowodzenia, łączności, sprzętu, ale rosjanie znajdą sposób na produkcję kolejnych czołgów, rozpędzą produkcję amunicji, ludzi mają dużo, a wewnętrznych zagrożeń mało. I nie jest istotne to o czym ostatnio opowiadał girkin, że po rosyjskiej stronie frontu panuje apatia i niezrozumienie celów. Oni po prostu nadal będą napływać na Ukraińców falami i tej fali 150 tys. ignorować nie można. Trudno zatem prosić Ukraińców o cokolwiek więcej, ale najsłabszy moment rosji jest właśnie teraz. Linia frontu bez zmian.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ dronamgeddon pod Awdijiwką

⚆ to nie Mikołaj a rosyjski samolot tu-204 w Buriacji

⚆ Morskie drony Ukrainy

⚆ rosyjska artyleria pod Kliszczijiwką (flanka Bachmutu)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *