🪖Dzień 646 (1 grudnia 2023, 22:40) – strategia

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Nadzieja to słaba strategia i było jej za dużo po obu stronach Ukraińsko-Zachodniej koalicji. Ukraina miała nadzieje na solidne wsparcie, Zachód na skuteczność Ukraińców i zniechęcenie rosji dostawami własnej broni. Oczywiście Ukraina dostała wsparcie – standardowa amunicja, sporo czołgów (głównie z Polski), paliwo (też sporo od nas), amunicję do artylerii, trochę dronów, części, sporo oposażenia żołnierskiego etc. Broni przełomowej dostała jednak w ilościach homeopatycznych. Trochę winne są temu HIMARSY – Ukraińcy pokazali jak efektywnie potrafią niszczyć logistykę nieprzygotowanych rosjan oraz ich szlaki transportowe. Każda kolejna broń zaawansowana była już Ukrainie przyznawana ostrożniej i w mniejszych ilościach by za bardzo rosji nie wkurzyć. I to się dziś mści. rosjanie nauczyli się unikać HIMARSów. Jeszcze latem Ukraińcy zaczęli atakować rosjan nowym rodzajem dronów – małymi dronami kamikaze FPV (First Person View). Okazały się skuteczne i rosjanie dość szybko podchwycili pomysł i uruchomili własną produkcję. Aktualnie rosyjskich dronów FPV jest zauważalnie więcej. Dziś putin zwiększył stan docelowy armii o 170 tys. Rok temu gdy robił to samo przebijając liczbę miliona żołnierzy świat wątpił by rosyjski system był w stanie zrekrutować, wyszkolić i utrzymać tak dużą armię. rosja wprawdzie dziś miliona nie ma, ale ma żołnierzy więcej niż rok temu gdy rozkręcała się już pierwsza mobilizacja. rosja ma dużo ludzi i dużo pieniędzy by mieć dużo dronów. Adaptuje się wolno, ale gdy to robi robi to w sposób masowy. Jest to jakaś strategia.

Jaką strategię ma Europa?
Na to pytanie próbują odpowiadać dziennikarze z The Times i The Economist i ich wnioski nie są optymistyczne. Europa nie wydaje się brać na serio zagrożenia wojną i popełnia błąd “rzymski”, który doprowadził do upadku imperium rzymskiego. rosyjska armia może i nie jest drugą armią świata, ale pytanie którą armią świata jest NATO? Brak strategii Europy na wsparcie Ukrainy jest aktualnie największym sojusznikiem putina, bo może NATO/Europę dalej ignorować i zająć się nim gdy już zajmie Ukrainę.

Oczywiście do tego jeszcze daleko i Europa z NATO ma trochę czasu na pozbieranie się. Ten czas kupuje Europie Ukraina. Linia frontu z niekorzystnymi zmianami koło Marijinki, Awdijiwki i Bachmutu.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-1280 (330 040) -22 systemy artyleryjskie i -13 czołgów

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy 1 grudnia rosjanie zaatakowali Ukrainę 25 Shahedami i dwoma kierowanymi rakietami powietrznymi Ch-59 — 18 dronów i rakieta zostały zniszczone.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód sumski – 24 ostrzały

⚆ obwód zaporoski – 23 ostrzelane miejscowości

🛡Ministerstwo Obrony Narodowej dopuściło do stosowania w Siłach Zbrojnych nowe modele krajowych kompleksów walki elektronicznej, przeznaczonych do zwalczania dronów. Poinformował o tym wiceminister obrony generał Iwan Hawryliuk dla agencji „ArmyInform”. Na zdjęciu kompleks EW „Piranha”, kompleks „Eter” i system przeciwdziałania UAV zamontowane na bezzałogowej platformie kołowej.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – postępy rosjan pod Ternami

⚆ Okolice Bachmutu – tu głównie trwają walki o Chromowe i pod nimi rosjanie nieco przesunęli się koło wsi Bohdaniwka.

⚆ Marijinka – rosjanie podchodzą blisko zachodniego końca miejscowości. To trudne miejsce do obrony dla Ukraińców – miejscowość od 10 lat jest polem walki.

⚆ Awdijiwka – Tu nadal intensywnie, rosyjskie ataki na Stepowe zostały odparte (północna flanka) a nawet szybkim kontratakiem udało się Ukraińcom odbić nieco terenu. Na południowym odcinku obrony rosjanie umacniają swoje linie obrony na byłych liniach ukraińskiej obrony. Reszta bez większych zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼​​W wyniku akcji specjalnej SBU na linii kolejowej Bajkał-Amur w Federacji Rosyjskiej eksplodował kolejny pociąg z paliwem – źródło w organach ścigania. Według ukraińskich źródeł detonacja ta była drugim etapem operacji specjalnej SBU mającej na celu wyłączenie tej ważnej linii kolejowej. rosjanie wykorzystują go między innymi do logistyki wojskowej. Pierwszy pociąg towarowy eksplodował bezpośrednio w tunelu. Aby kontynuować ruch, rosjanie zaczęli korzystać z objazdu przebiegającego przez „Diabelski Most”. Właśnie na to liczyła SBU: kiedy pociąg przejeżdżał przez ten 35-metrowy most, wybuchły umieszczone w nim ładunki wybuchowe. “Rosyjskie służby specjalne powinny się przyzwyczaić, że nasi ludzie są wszędzie. Nawet w odległej Buriacji” – zauważył rozmówca.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Szef MSZ Kułeba zapewnił, że państwa NATO nie wykazują żadnych oznak zmęczenia wojną Federacji Rosyjskiej z Ukrainą. „Usłyszałem wyraźne «nie» dla jakiejkolwiek wzmianki o zmęczeniu i usłyszałem (wyraźne) «tak» dla zwiększonego wsparcia dla Ukrainy” – powiedział ukraiński minister po spotkaniu z kolegami z NATO w Brukseli.

⚆ Zełeński powiedział, że nie odczuwa presji partnerów na Ukrainę w sprawie negocjacji z rosją ze względu na „niezmienną linię frontu”.

⚆ W Zaporożu Zełeński spotkał się z dowództwem wojskowym w sprawie budowy fortyfikacji „we wszystkich głównych kierunkach”.

„Są to przede wszystkim Awdijiwski, Marijiński i inne kierunki w obwodzie donieckim – maksymalna uwaga. Obwód charkowski to kierunek kupiański, a także linia obronna Kupiańsk – Łyman. Oraz cały obwód charkowski i sumski, czernihowski, kijowski i rówieński na Wołyniu. Południe to także obwód chersoński” – powiedział prezydent.

⚆ Ukraińscy kierowcy, którzy są zablokowani na punkcie kontrolnym Krakowiec-Korczowa, ogłosili strajk głodowy. Domagają się, aby polscy strajkujący przepuścili więcej ciężarówek. Zdaniem kierowców są wśród nich cysterny z paliwem i ciężarówki z produktami łatwo psującymi się. Ukraińcy próbowali udać się do polskich protestujących na negocjacje, ale policja ich nie przepuściła.

⚆ rosja nie została ponownie wybrana do zarządu Międzynarodowej Organizacji Morskiej – agencji ONZ zajmującej się kwestiami bezpieczeństwa żeglugi. Zełeński nazwał to „słuszną decyzją” i podziękował organizacji „za ten odpowiedzialny krok”. Wcześniej po raz pierwszy Federacja Rosyjska nie została wybrana do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ, Rady Wykonawczej UNESCO i Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

⚆ Zełeński powiedział, że jest gotowy przeprowadzić wybory prezydenckie na Ukrainie, ale wie, że większość Ukraińców uważa głosowanie w czasie wojny na pełną skalę za „niebezpieczne i bezsensowne”.

⚆ Zełeński w rozmowie z Associated Press przyznał, że długo oczekiwana kontrofensywa latem i jesienią nie przyniosła oczekiwanych przełomów, ale podkreślił, że Ukraina nie ustępuje i potrzebuje pomocy w zwiększeniu krajowej produkcji broni. Inne ciekawostki z wywiadu:

  • Priorytetem Ukrainy jest obecnie produkcja własnej broni.
  • W związku z pogłoskami, że Zełeński zaczyna być skłonny do negocjacji z Federacją Rosyjską, prezydent odpowiedział: „Jeszcze tego nie czuję. Niektóre głosy są zawsze słyszalne.”
  • Wojna Izraela ograniczyła już dostawy pomocy dla Ukrainy. Tylko ślepy tego nie widzi.
  • Jeśli Ukraina przegra, rosja najprawdopodobniej zaatakuje państwa NATO.
  • Zełeński powiedział też, że jest gotowy przeprowadzić wybory, ale większość Ukraińców jest temu przeciwna.

⚆ Poroszenko powiedział, że straż graniczna nie pozwoliła mu na wyjazd służbowy do Polski i USA, nazywając to „sabotażem antyukraińskim”. Według niego miał rozmawiać z Polakami o zniesieniu blokady na granicy, a z Amerykanami – o zapewnieniu finansowania pomocy wojskowej. „To nie jest tylko przeszkoda w pracy dyplomatycznej całego mojego zespołu. To niestety cios w zdolności obronne Ukrainy” – uważa piąty prezydent Ukrainy.

⚆ Poroszence odmówiono zgody na wyjazd ze względu na odwołanie przez Radę jego podróży służbowej – w komentarzach Ukraińskiej Prawdy rzecznik DPSU Demczenko. Pierwszy wicemarszałek Kornienko informuje, że odwołał wyjazd międzynarodowy posła i byłego prezydenta Poroszenki po otrzymaniu pisma z dopiskiem „Do użytku służbowego”, którego treści nie może ujawnić.

⚆ Zełeński powiedział, że na posiedzeniu sztbu omawiano kwestie związane z rozwiązaniem problemów mobilizacji i demobilizacji na Ukrainie. „W tym obszarze potrzebne są zmiany. I nie chodzi tu tylko o liczbę tych, których można zmobilizować. To kwestia warunków – zarówno dla każdego, kto aktualnie jest w wojsku, dla demobilizacji, jak i dla tych, którzy dołączą do armii. I to jest kwestia warunków. Są to złożone sprawy, które muszą zostać opracowane przez dowództwo wojskowe i Ministerstwo Obrony i które muszą zostać przedstawione Sztabowi do zatwierdzenia. Dziś było kilka propozycji – czekam na kompleksowe rozwiązania” – powiedział prezydent.

⚆ Zestrzelony rosyjski dron uderzeniowy „Shahed” miał baterię, modem i kartę SIM operatora komórkowego „Kyivstar”. Analitycy wojskowi podali, że siły rosyjskie używają ukraińskich kart SIM do obsługi Shahedów. „Kyivstar” skomentował tę sytuację i podkreślił, że firma współpracuje z organami ścigania, aby takie zdarzenia nie miały miejsca.

⚆ Jermak wyraził przekonanie, że wkrótce lotnisko Boryspol ponownie będzie wysyłać i odbierać samoloty, ponieważ „teraz jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo temu obiektowi”.

⚆ W stolicy na niedokończonym moście Podilsko-Woskresenskim pomiędzy ogrodami Podil i Rusanivsky dopuszczono ruch pojazdów służb ratowniczych i specjalistycznych. Przez przeprawę mostową będzie kursować także linia autobusowa komunikacji miejskiej nr 111, która połączy stacje metra „Liwobereżna” i „Plac Bohaterów Ukraińskich”. Zakaz wjazdu pojazdów prywatnych, rowerów i pieszych.

🌍Świat:

⚆ Przedstawiciele ministerstw infrastruktury Ukrainy i Polski omówili działania mające na celu zniesienie blokady na granicy i zgodzili się w kilku punktach:
▫️otwarcie przejścia kontrolnego „Uhryniów – Dołhobyczów” dla przejazdu pustych ciężarówek;
▫️ utworzenie odrębnych przepustek dla pustych pojazdów w systemie „eCherha” na punktach kontrolnych „Jagodzin – Dorohusk” i „Krakowiec – Korczowa”;
▫️ uruchomienie projektu pilotażowego z rejestracją w „eCherha” bezpośrednio przed przekroczeniem granicy na przejściu „Niżankowice – Malhowice” na okres jednego miesiąca.
„Kwestia odwołania lub zmiany systemu „bezwizowego w transporcie” nie była omawiana i nie znalazła się w porządku obrad” – zauważyło Ministerstwo Odbudowy.

⚆ Słowaccy przewoźnicy zablokowali ruch ciężarówek w kierunku punktów kontrolnych „Wyszne-Niemieckie” – „Użhorod” – poinformował w komentarzu dla UP rzecznik Państwowej Służby Bezpieczeństwa Demczenko. Według niego, na terenie Słowacji w kierunku Ukrainy stoi obecnie około 900 ciężarówek.

⚆ Departament Skarbu USA dodał do listy sankcji trzy tankowce: HS Atlantica, NS Champion i Viktor Bakaev. Sankcje nałożono również na trzy firmy z Liberii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich powiązane z tymi tankowcami. Sankcje nałożono w związku z transportem rosyjskiej ropy po cenie przekraczającej ustalony pułap 60 dolarów za baryłkę.

⚆ The Economist napisał artykuł o szansach putina na wygranie wojny i o tym, jak Zachód, pozbawiony wizji strategicznej, nie robi wystarczająco dużo, aby go powstrzymać. „Zachód mógł zrobić znacznie więcej, aby sfrustrować putina. Gdyby podjął decyzję, mógłby rozmieścić zasoby przemysłowe i finansowe, które [by] przyćmiły zasoby rosji. Jednak fatalizm, samozadowolenie i szokujący brak wizji strategicznej stają na przeszkodzie, zwłaszcza w Europie. Dla dobra własnego i Ukrainy Zachód musi pilnie pozbyć się letargu” – czytamy w artykule. W rosji, jak pisze „The Economist”, ludzie są przyzwyczajeni do wojny, tzw. elity zacieśniły kontrolę nad gospodarką, a putina stać na wypłatę dożywotniej pensji rodzinom tych, którzy walczą i giną. „Najlepszym sposobem odstraszenia putina jest wykazanie przez Europę determinacji i zapewnienie Ukrainie obrony przeciwlotniczej i rakiet dalekiego zasięgu, które mogą uderzyć w rosyjskie szlaki zaopatrzeniowe” – czytamy w podsumowaniu publikacji.

⚆ Według byłego zastępcy zastępcy sekretarza obrony ds. Europy i NATO Jana Brzezińskiego „parasol” NATO jest jedyną rzeczą, która powstrzyma putina. Jego zdaniem artykuł piąty mógłby rozprzestrzenić się na terytoria znajdujące się pod kontrolą władz ukraińskich jeszcze przed całkowitym wyzwoleniem okupowanej części Ukrainy.

⚆ Była premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, która przebywa w USA, aby przekonać Republikanów do wsparcia dalszej pomocy dla Ukrainy, uważa klęskę rosji za niezbędną do zakończenia wojny. „Ostatecznym celem jest przegrana rosji. Ostatecznym celem jest całkowite wypędzenie rosji z Ukrainy. Ostatecznym celem jest pociągnięcie rosji do odpowiedzialności za jej straszliwe zbrodnie wojenne na Ukrainie i zapewnienie, że nigdy więcej nie będzie mogła popełnić tego rodzaju zbrodni przemocy wobec sąsiadów” – podkreśliła.

⚆ rosyjscy oligarchowie praktycznie nie odczuli konsekwencji sankcji dla swoich losów – Bloomberg Billionaires Index. W 2023 roku majątek rosyjskich oligarchów wzrósł łącznie o 38,575 mld dolarów. Część tej grupy sama od początku 2023 roku osiągała zyski liczone w miliardach dolarów.

⚆ Szwajcaria zamroziła rosyjskie aktywa o wartości 7,7 miliarda franków szwajcarskich (około 8,8 miliarda dolarów).

⚆ ​Orban skomentował swój list do szefa Rady Europejskiej Michela z ultimatum w sprawie Ukrainy. Stwierdził, że list ten jest ważny dla niepodległości Węgier, a negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE nie odpowiadają interesom Węgier i nie powinny znajdować się w porządku obrad. Premier Węgier twierdzi, że nie przygotowano propozycji rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą, że trzeba ze wszystkimi przeprowadzić konsultacje, uzgodnić interesy i dopiero potem przedstawić propozycję.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ putin podpisał dekret o zwiększeniu liczebności personelu Sił Zbrojnych rosji o prawie 170 000 osób.

⚆ ławrow powiedział, że rosja „nie widzi powodu”, aby zrewidować cele wojny z Ukrainą.

⚆ W rosji w pierwszym regionie poinstruowano dyrektorów szkół, aby sporządzali listy rodziców nielojalnych wobec putina. Departament Edukacji stolicy Czuwaszii, Czeboksar, polecił dyrektorom szkół zbieranie danych osobowych rodziców uczniów, osobno podkreślając, który z nich był nielojalny wobec putina. Ponadto wszystkie instytucje kulturalne Czuwaszji sporządzają listy lojalnych i nielojalnych pracowników.

⚆ Pożary w Moskwie i Sankt-Petersburgu

⌛ Rok temu pisałem (281):

(…)31 lat temu odbyło się na Ukrainie referendum w którym 90,32 proc. mieszkańców Ukrainy opowiedziało się za niepodległością. Frekwencja i wyniki referendum różniły się w poszczególnych regionach, ale ten wynik był solidnym kopniakiem do stworzenia własnej państwowości. Przeszkadzały w tym jednak efekty wieloletniej rusyfikacji. Do dziś pamiętam moją wizytę w Kijowie 20 lat temu i obsługę rozmawiającą po rosyjsku w muzeum narodowym. Nikogo to wtedy nie oburzało. I tak mijały lata dryfowania elit, kultury, biznesu między wykluwającą się ukraińską państwowością a rosnącą w siłę rosją. Front – bez zmian.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Pod Awdijiwką pada, ale nie tylko śnieg…

⚆ w ganianego

⚆ 2 minuty w Awdijiwce

⚆ Marijinka (zdjęcia)

⚆ Wywiad z Zełeńskim dla Associated Press

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *