🪖Dzień 642 (27 listopada 2023, 23:10) – wte i wewte

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Będzie kilka tygodni szarpaniny – i pod Awdijiwką, Bachmutem, Robotyne jak i w kongresie USA. W USA różne głosy chodzą co do możliwości uchwalenia pakietu pomocowego w Ukrainie jeszcze w tym roku. Jedni, że zdążą, a drudzy, że nie. Na froncie potoki rosjan wydają się nie mieć końca i liczbą ofiar są nieproporcjonalne do zdobywanego przez rosjan terenu. Ale trwają i centymetr po centymetrze przesuwają linię frontu. rosja płaci olbrzymią cenę za każdy ten centymetr i już teraz Awdijiwka przebija Bachmut i Wuhłedar pod kątem największej liczby ofiar po stronie rosyjskiej od początku inwazji. Ukraińska komunikacja tez w kwestii Awdijiwki jest mocno niespójna i zaczyna unikać nazywania rzeczy po imieniu. Mamy aktualnie do czynienia z najbardziej intensywnymi walkami od początku inwazji. Niemal na każdym odcinku rosjanie są w trybie ofensywnym, a ukraińskie doniesienia głównie traktują o odbiciu X szturmów rosjan bez wskazywania, że mimo odbitego szturmu Ukraińcy muszą się również cofać. To może wydawać się niewinnym elementem polityki informacyjnej, ale w moim odczuciu jest niebezpieczne bo nie pokazuje prawdy, tylko kłamstwo. Ukraińskie kierownictwo obawia się o nastroje społeczne u siebie i w Europie co jest tyle samo naiwne co i niebezpieczne.

Ach, na drona mam już od was około 4000zł. To 15% potrzebnej kwoty, ale spokojnie – uzbiera się. Dziękuję!

👍 Dobre wieści:
⚆ Brak

🌻-710 (325 580) -1 system artyleryjski

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Brak

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód chersoński – Nikopol, Cherson

⚆ obwód doniecki – Gorłówka (okupowana, ale ostrzelana przez rosjan)

⚡️W okupowanej części obwodu donieckiego od 2014 roku zostało odłączonych od prądu 1321 podstacji transformatorowych, pozbawiając prądu 154 000 abonentów.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – silniejsze szturmy rosjan (Iwaniwka, Kysliwka i Synkiwka)

⚆ Okolice Bachmutu – postępy rosjan (drobne) pod Kliszczijiwką

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – Tu sporo zamieszania w doniesieniach. Sztab jedno, ale korespondenci drugie. Oficjalnie wszystkie ataki odbite, ale rosjanie nadal posuwają się od strony Jasynuwatej i pas obronny Ukraińców jest w większości pod kontrolą rosjan. rosjanie ida też na Stepowe i strefę przemysłową. W większości odbijają się od płotu, ale czasem udaje im się zająć kawałek tego olbrzymiego zakładu, po czym ponownie są wypierani. Straty rosjan wynoszą co najmniej 5-6 tys. zabitych i ponad 10 tys. rannych żołnierzy. Straty w sprzęcie — ponad 500 jednostek.

😼Donieck

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Bez zmian

😼W pobliżu Melitopola siły oporu wysadzili samochód z kadyrowcami – powiedział burmistrz Melitopola. Wczoraj w rejonie wsi Myrne lokalni mieszkańcy usłyszeli strzelaninę. Jak się później okazało – pomiędzy partyzantami i okupantami.

😼Skadowsk

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Brak doniesień

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Smoleńsk

😼Riazań

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ ​​Na Ukrainie nadal panuje zła pogoda – w wielu regionach ogłoszono pomarańczowy poziom zagrożenia. Z powodu złej pogody na Ukrainie odcięto ponad 2 tysiące osiedli w 16 obwodach.
Najtrudniejsza sytuacja jest w obwodzie odeskim, gdzie zaspy sięgają półtora metra. Z powodu silnego wiatru w jednej z kotłowni w Odessie runęła 100-metrowa rura. W Odessie doszło do ponad 70 wypadków drogowych, a większość zelektryzowanego transportu w Odessie nie kursuje. Trudna sytuacja jest także w obwodzie mikołajowskim, czerkaskim i kirowogradzkim. W Kijowie ze względu na opady śniegu i silny wiatr ogłoszono drugi stopień zagrożenia. Zginęło dotąd 5 osób a niemal 20 jest rannych. Synoptycy przewidują, że trudne warunki pogodowe utrzymają się do jutra.

⚆ Prezydent odbył ważną rozmowę z Ursulą von der Leyen przed grudniowym posiedzeniem Rady Europejskiej. Strony omówiły postęp Ukrainy w realizacji zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia do UE. Prezydent zapewnił, że Ukraina przed grudniowym posiedzeniem Rady Europejskiej wdroży wszystkie zalecenia, w tym dotyczące praw mniejszości narodowych i wzmocnienia instytucji antykorupcyjnych.

⚆ rosja uruchomiła na Ukrainie siatkę szpiegów, SBU aktywnie nad nimi pracuje, powiedział Daniłow, sekretarz RBNiO. Według niego celem rosyjskich agentów jest „wbicie klina między polityczno-wojskowe kierownictwo Ukrainy i rozbudzenie wśród społeczeństwa nastrojów antyrządowych”.

⚆ ​​Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, europejska komisarz ds. wartości i przejrzystości Vera Jurowa przybyła do Kijowa i omówiła z członkami Rady proces przystąpienia Ukrainy do UE. „Liczy się jakość i szybkość. Miałam zaszczyt omawiać kwestię przystąpienia Ukrainy do UE z przedstawicielami wszystkich grup politycznych Rady Najwyższej” – powiedziała.

⚆ Kancelaria Prezydenta zorganizowała wyjazd kilku grup posłów, urzędników państwowych, weteranów i dzieci do Stanów Zjednoczonych, aby promować wsparcie dla Ukrainy w terenie, a także budować kontakty z Republikanami w przypadku wyboru Trumpa – NV. Jak wynika z publikacji, wyjazdy ukraińskiej delegacji do USA będą nadzorowane przez ambasador Oksanę Markarową i obejmą przede wszystkim stany, w których wyborcy często głosują na Partię Republikańską. Zastępca frakcji „Głos” Jarosław Żelezniak potwierdził doniesnie NV i wyjaśnił, że do każdego okręgu lub stanu poszczególnych republikańskich kongresmanów przybędzie dwóch ukraińskich deputowanych. „Skład delegacji jest wybierany przez Biuro Prezydenta” – dodał.

⚆ „Złoto scytyjskie” wróciło na Ukrainę – Muzeum Allarda Pearsona przekazało Narodowemu Muzeum Historii Ukrainy artefakty z czterech muzeów Krymu, które zostały zaprezentowane na wystawie „Krym: Złoto i tajemnice Morza Czarnego” i zostały przechowywane w Holandii przez prawie 10 lat.
Dyrektor Generalny Narodowego Muzeum Historii Ukrainy Fedir Androszczuk zaznaczył, że instytucja dołoży wszelkich starań, aby należycie zabezpieczyć zwrócone skarby.

⚆ ​​​​Zakończyło się śledztwo w sprawie katastrofy helikoptera, która miała miejsce 18 stycznia 2023 roku w Browarach, gdzie zginęło kierownictwo MSW. W sierpniu śledczy zgłosili podejrzenia pięciu funkcjonariuszy Państwowego Pogotowia Ratunkowego, którzy naruszyli zasady bezpieczeństwa lotów śmigłowcami – wszyscy objęci są obecnie środkami zapobiegawczymi w postaci nocnego aresztu domowego.

⚆ ​ 96% Ukraińców twierdzi, że ufa członkom rodziny, 68% ufa dalszym krewnym, a 60% – przyjaciołom. Osobom innych narodowości ufa jedynie 34%. Jednocześnie zaledwie 11% Ukraińców ufa osobom o innych poglądach politycznych, 13% osobom nieznanym, a 26% politykom partii, z którą sympatyzują. 48% ankietowanych ufa współpracownikom w pracy, 32% ankietowanych ufa instytucjom państwowym.

⚆ Silny wiatr uszkodził tkaninę największej flagi Ukrainy w Kijowie, mimo że dzień wcześniej została ona obniżona na czas złej pogody. Poinformowano, że uszkodzona flaga jest już wymieniona.

⚆ W Kijowie główna choinka miasta zostanie zainstalowana na placu Sofijskim kosztem innych wystaw – zapowiedział burmistrz Kliczko, a jej otwarcie zaplanowano na 6 grudnia. Jednocześnie w stolicy z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku nie odbędą się żadne duże wydarzenia, jarmarki i uroczystości.

🌍Świat:

⚆ ​​Przewodniczący Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów, republikanin Mike Turner, powiedział, że zatwierdzenie pomocy dla Ukrainy i Izraela przed końcem roku będzie trudne, ponieważ w Kongresie utrzymują się spory co do proponowanych zmian w bezpieczeństwie granicy USA z Meksykiem.

⚆ WSJ: Pozycja Ukrainy na froncie może się pogorszyć zimą, ale rosja też nie osiągnie swoich celów.
Jak zauważa autor artykułu Marcus Walker, rosja ma znacznie więcej ludzi do uzupełnienia swojej armii, putin militaryzuje rosyjską gospodarkę, a paraliż polityczny w Stanach Zjednoczonych i Europie zagraża dostawom broni i pieniędzy, od których zależna jest Ukraina. „Przewagi materialne w 2024 r. będą w dużej mierze po stronie rosji, ale nie wydają się one na tyle zdecydowane, aby rosja mogła osiągnąć swoje cele polityczne. Błędem byłoby twierdzić, że rosja wygra wojnę. Jeśli jednak w przyszłym roku nie zostanie dokonany właściwy wybór dotyczący podejścia Ukrainy i zachodnich zasobów, perspektywy Kijowa na sukces będą ponure” – mówi Michael Kofman, starszy pracownik Carnegie Endowment for International Peace. WSJ pisze, że „cel militarny Zełeńskiego – całkowite przywrócenie granic międzynarodowych Ukrainy – jest przez Zachód postrzegany jako nierealny”. W publikacji napisano także, że „niektórzy europejscy urzędnicy obawiają się nawet, że pozycja Ukrainy na polu bitwy może zmienić się tej zimy”. Według Kofmana Kijów musi poprawić mobilizację i wyszkolenie wojsk, porzucić ofensywę i wzmocnić swoje linie. „Jeśli tak się nie stanie, przyszły rok może stać się punktem zwrotnym, po którym Ukraina znajdzie się w bardziej niekorzystnej sytuacji” – podsumował.

⚆ Rząd Polski zwrócił się do Ukrainy z propozycją odblokowania granicy. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił się do wicepremiera Kubrakowa z prośbą o zniesienie obowiązkowej rejestracji w systemie „eCherga” pojazdów powracających z Ukrainy do UE. Adamczyk zwrócił się także do unijnej komisarz ds. transportu Adiny Valean z prośbą o utworzenie wspólnej komisji, która zbadałaby wpływ porozumienia o liberalizacji transportu z Ukrainą na unijny rynek transportu drogowego. Unieważnienie tego porozumienia jest głównym żądaniem polskich protestujących.

⚆ Polscy strajkujący planują całodobową blokadę ruchu ciężarówek w kierunku punktów kontrolnych „Medyka-Szegini”. Z informacji przekazanych ukraińskiej straży granicznej przez jej polskich kolegów wynika, że ​​od 27 listopada przez całą dobę może odbywać się publiczna akcja blokowania ruchu ciężarówek w pobliżu polskiego przejścia granicznego „Medyka”, naprzeciw ukraińskiej „Szeginy”.

⚆ Sojusznicy w NATO uzgodnią zalecenia dotyczące reform, które Ukraina musi wdrożyć, aby być gotowa do członkostwa w Sojuszu, powiedział Sekretarz Generalny Stoltenberg.

⚆ ​​Lider większości w Senacie Demokrata Chuck Schumer planuje 4 grudnia głosowanie w sprawie miliardowej pomocy dla Ukrainy i Izraela – Politico. Schumer naciska tym samym na legislatorów, aby osiągnęli porozumienie w sprawie polityki bezpieczeństwa granic połączonej z pomocą dla Ukrainy i Izraela. Schumer nazwał ten wymóg „największą przeszkodą”.

⚆ ​​Departament Stanu USA optymistycznie ocenia perspektywy zatwierdzenia pakietu dodatkowego finansowania Ukrainy i innych potrzeb obronnych w Kongresie, gdzie utknął on na prawie dwa miesiące.

⚆ ​​Amerykański Kongres zatwierdzi zapewnienie Ukrainie dodatkowej pomocy do Świąt Bożego Narodzenia, – spiker Izby Reprezentantów Johnson. Michael Johnson powiedział także, że Stany Zjednoczone nie mogą „pozwolić putinowi maszerować przez Europę”. „Rozumiemy potrzebę udzielenia pomocy Ukrainie” – podkreślił mówca. Jednocześnie, według niego, pomoc dla Izraela jest obecnie głównym priorytetem USA, pomoc dla Ukrainy jest „kolejnym priorytetem”.

⚆ ​​W ciągu ostatnich sześciu tygodni straty rosyjskich sił są najwyższe od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę i są efektem ofensywy na Awdijiwkę – poinformował brytyjski wywiad.

⚆ ​​Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i premier Węgier Viktor Orban przeprowadzili negocjacje w Budapeszcie. „Jedność UE wymaga ciągłego wysiłku i jest naszą główną siłą” – napisał Michel na X (Twitter). Wieczorem Orbán stwierdził, że spotkanie było „przydatne”, nie podając innych szczegółów.

⚆ Szef unijnej dyplomacji Borrell przyznaje, że Unii Europejskiej będzie trudniej zabiegać o poparcie decyzji dotyczących Ukrainy w ONZ ze względu na sytuację na Bliskim Wschodzie. Według niego takie kraje jak np. Chile, które pomogły w potępieniu Federacji Rosyjskiej, mówią, że nie rozumieją stanowiska UE w sprawie Gazy. „Nie uważają, że jesteśmy konsekwentni. To różne konflikty, ale światowa opinia publiczna porównuje nasze stanowisko w obu przypadkach” – dodał Borrell.

⚆ Siły Zbrojne [Ukrainy] potrzebują młodszych żołnierzy, ponieważ obecny średni wiek żołnierzy jest zbyt wysoki, – Financial Times. Wynika to z faktu, że „konflikt przesunął się na poziom walk piechoty na małą skalę w okopach”, które wymagają lepszej sprawności fizycznej. Jednocześnie średni wiek ukraińskich mężczyzn wynosi 30-40 lat. Należy zauważyć, że Ukraina nie może prowadzić wojny na wyniszczenie z Federacją Rosyjską, ponieważ Federacja Rosyjska ma więcej sprzętu i żołnierzy. Siły Zbrojne potrzebują lepiej przygotowanych i wyszkolonych żołnierzy.

⚆ Niemcy i Stany Zjednoczone zaprzeczyły historii dziennikarza Bild Juliana Röpke na temat rzekomego „tajnego planu”, który miałby skłonić Ukrainę do negocjacji z rosją w celu zakończenia wojny na pełną skalę.

⚆ ​​Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin uznało raport „Washington Post” o rzekomych planach rosji i Chin budowy podwodnego tunelu na Krym za bezpodstawny.

⚆ Chiny odmówiły inwestycji w „Siła Syberii-2” i zażądały nowych rabatów na gaz, — The South China Morning Post. Xi Jinping nie chce inwestować ani juana w nowy gazociąg Gazpromu i uważa, że ​​obecna 46% obniżka jest niewystarczająca.

⚆ ​​Eksport do rosji z Turcji towarów wykorzystywanych przez wojsko, takich jak mikrochipy i celowniki optyczne, rośnie, budząc obawy USA i UE, które starają się uniemożliwić przedostanie się takich towarów na terytorium rosji Federacja — FT.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ na Kamczatce Morze Beringa zatopiło lotnisko

⚆ Ogromne fale niszczy w Soczi nabrzeże

⌛ Rok temu pisałem (277):

Na froncie Ukraińcy czekają na mróz tam gdzie aktualnie jest masa wody. To stwarza dla nich dodatkowe ryzyka w postaci chorób czy odmrożeń. Mróz poprawi chociaż ich możliwości przemieszczania się. Ukraińcy zapewne mają plan od tego uzależniony. Oszczędniej działają HIMARSami i dalekobieżną artylerią. rosjanie mają plan na obronę (nadal budują wzmocnienia) ale widać i niesłabnącą determinację w przełamaniu ukraińskiej obrony w kilku krytycznych punktach na froncie: Bachmut, Marijinka, Pawliwka. Idą w tym kierunku kolejne fale posiłków.

Tymczasem największe obawy są o kolejne ataki rakietowe rosjan na infrastrukturę krytyczną. Po poprzednim ataku Ukraina dopiero dziś w pełni wraca do “normalności” (która i tak zakłada czasowe odłączenia prądu). Usunięcie skutków kolejnego ataku może być trudniejsze. Tym bardziej, że wedle niektórych opinii z rosji, celem kolejnych mogą być inne krytyczne obszary funkcjonowania kraju jak na przykład system bankowy czy telekomunikacyjny.
(…)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Berdiańsk – pogoda

⚆ Jakuck – pożar

⚆ Snajperska robota koło Łymanu

⚆ Kraj krasnodarski – zniszczenie rosyjskich przybrzeżnych linii kolejowych

⚆ Pole bitwy pod Awdijiwką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *