🪖Dzień 636 (21 listopada 2023, 22:00) – echa Majdanu

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

10 lat temu nastąpiła ekspresja ukraińskiej proeuropejskości, które finalnie przerodziła się w Rewolucją Godności, obalenie rządów janukowycza ale kosztowało Ukrainę anektowaniem przez rosję Krymu i sporych kawałków obwodu donieckiego i łuhańskiego. Rozpoczęło też cichą wojnę, która do lutego zeszłego roku kosztowała 6000 żołnierskich dusz po stronie Ukrainy. Jeszcze przed Rewolucją Ukraina była pod olbrzymim wpływem rosyjskim we wszelkich aspektach życia – religijnie, politycznie, kulturowo, gospodarczo. Trudno się temu dziwić, skoro ludność zamieszkująca Ukrainę była pod wpływem Moskwy i jej terroru przez stulecia. Ukraina przez ten czas nasiąkła moskowią mimo oporów, upartości, zrywów. Świadczy o tym i rosyjskojęzyczność Ukraińców, czasem sentymentalizm za ZSRR ale i wysoki stopień korupcji. rosja jednak Ukrainy nie pożarła mimo olbrzymich wysiłków i wytracania olbrzymich sum na korumpowanie polityków, władz i biznesu.

Ukraina aktualnie stoi rosji w gardle solidnie ją przyduszając. Nie jest jej łatwo militarnie ale i nie jest jej łatwo wewnętrznie. O ile wojna ułatwia zerwanie więzi politycznych, religijnych i kulturowych to trudniej jest z korupcją. To parszywa choroba, której trudno się oprzeć bo tworzy niebezpieczne odcienie szarości, wciera się w normalność, psuje kompas moralności. Tym bardziej przy tak dużym rozwarstwieniu społecznym. Bo jak nie brać łapówek gdy się złapało kawałek władzy i decyzyjności? A to realne osłabienie państwa, które bardzo literalnie przekłada się teraz na szanse zwycięstwa. A to ktoś za łapówkę przymknął oko na gorszą wytrzymałość opasek uciskowych dla medyków frontowych – giną ludzie. Ktoś wpadł na pomysł by wykorzystać okazję i z kasy na ochronę ludności wyposażyć schrony w bębny – znowu giną ludzie bo kasa ta nie poszła na inne działania ochronne. Dowódca jednostki oczekuje samochodu cywilnego od fundacji zamiast opancerzonego (bo po wojnie mógłby taki cywilny sobie zostawić) – znowu życie ludzkie jest zagrożone. Dostawy dronów, leków, żywności, kurtek oraz tego co potrzebne cywilom – wszystko to jest zagrożone korupcją. A takich przykładów jest masa – nawet teraz (dziś dałem ich nieco więcej w Pulsie Ukrainy na końcu). Korupcja to po prostu wewnętrzny terroryzm, który osłabia nie tylko państwo ale i naród.

Nie wiem co zajmie Ukrainie mniej czasu po zwycięstwie – oczyszczenie z niewybuchów czy oczyszczenie z korupcji i szachrajstwa pospolitego? Piszę o tym z dwóch powodów – bynajmniej nie dla samego malowania na czarno.
Po pierwsze to cud, że mimo tak silnej korupcji Ukraina była w stanie wykonać tak wyraźne kroki w kierunku Europy 10 lat temu. Tak jak zachód miał wątpliwości niemal dwa lata temu czy Ukraina wytrzyma rosyjską inwazję, tak i 10 lat temu można było mieć wątpliwość czy protesty na Majdanie (Placu Niepodległości) w Kijowie zaczną proces zdrowienia Ukrainy. Udało się i tego już nikt nie zatrzyma.
Po drugie – dziś Ukraina ma silnego wroga na froncie i wewnątrz i toczy z nim nierówną walkę. Trzeba mieć tego świadomość próbując oceniać to jak sobie daje radę. Wewnętrznie Ukraińcy postrzegają walkę z korupcją jako osobistą odpowiedzialność Zełeńskiego (polecam świetną dzisiejszą analizę Mikołaja Susujewa na złej ambasadzie). Nie tylko wskazują – domagają się walki z korupcją i towarzyszą temu śledztwa dziennikarskie na które władza reaguje. Zewnętrznie Unia Europejska wskazuje na istotność postępów w walce z korupcją jako istotny element negocjacji akcesyjnych. Ukraina ma zatem silny impuls wewnętrzny i zewnętrzny do zniszczenia tej sfery postradzieckiej rzeczywistości jaką jest korupcja.

A trzeba pamiętać, że wszystko zaczęło się od marzenia o Europie z którego janukowycz postanowił zadrwić. Echa Majdanu i Rewolucji Godności słychać zatem do dziś czego efekty widać w dzisiejszej sekcji Puls Ukrainy. Unia była dziś w Kijowie i o tym marzyli Ukraińcy 10 lat temu. Warto to dostrzec, bo wojna aktualnie pochłania wszelkie przebłyski światła.

Front z drobnymi, niekorzystnymi zmianami pod Bachmutem i Awdijiwką. Na odcinku kupiańskim Ukraińcy nieco zyskali na jednym odcinku a rosjanie na innym. Reszta – bez większych zmian.

P.S. Do słowniczka na końcu dodałem NABU i SAP. Mam przeczucie (i nadzieję), że doniesień od nich będzie coraz więcej.

👍 Dobre wieści:
⚆ Minister obrony Niemiec Pistorius ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy – będzie obejmował cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T, pociski artyleryjskie kal. 155 mm oraz miny przeciwpancerne. Według Pistoriusa pakiet jest wart 1,3 miliarda euro.

🌻-610 (319 820) -4 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy zniszczone 9/10 Shahedów i 1/1 rakieta Iskander-K

⚆ Popołudniu odnotowano uderzenie rakiety w Odesę (Ch-31P).

⚆ Wieczorem Ukraińcy zniszczyli kolejne 4 Shahedy

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – ostrzał przygraniczny i przyfrontowy

⚆ obwód zaporoski – eksplozje w Zaporożu

⚆ obwód chersoński – 44 miejscowości, szczególnie Cherson i Nikopol (2 ofiary) oraz rejon berysławki (25 bomb lotniczych)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Ukraińcy mają postępy w lasach serebraińskich a rosjanie koło Perszotrawnewego.

⚆ Okolice Bachmutu – zacięte walki na obu flankach, rosjanie przesunęli się pod Kliszczijiwką i Bohdaniwką.

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – zacięte walki, rosjanie mieli postępy na północ od Krasnohoriwki. Nadal silna presja na Stepowe.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Robotyne i odcinek berdiański – brak zmian.

⚆ Zdobyty przez siły ukraińskie przyczółek na lewym brzegu obwodu chersońskiego wywołuje panikę wśród rosjan i przerzuca jednostki z innych kierunków, – przedstawiciel MON Andrij Czerniak. Dziś nie wydarzyło się tam nic większego.

😼Zemsta za 128. brygadę: Siły ukraińskie uderzyły w zgromadzenie rosyjskiej 810. brygady morskiej w obwodzie chersońskim. Cios został zadany zgromadzeniu wojsk rosyjskich podczas ceremonii wręczenia nagród z okazji „Dnia Wojsk Rakietowych i Artylerii Federacji rosyjskiej”. Zginęło 25 rosjan, około stu jest rannych.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Eupatoria (seria wybuchów)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Minister obrony Niemiec Boris Pistorius przybył na Ukrainę z niezapowiedzianą wizytą, „aby osobiście ocenić obecną sytuację i skuteczność niemieckiego wsparcia”. Na początku swojej wizyty złożył kwiaty pod pomnikiem w Kijowie ku pamięci bohaterów Majdanu.

⚆ Prezydent Mołdawii Maia Sandu przybyła do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą. W Dniu Godności i Wolności Sandu wraz z małżeństwem Zełenskich uczcili pamięć działaczy, którzy zginęli podczas Rewolucji Godności.

⚆ Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przybył do Kijowa w 10. rocznicę Rewolucji Godności. „Miło jest znów być w Kijowie – wśród przyjaciół” – napisał Michel.

⚆ Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel obiecuje zrobić wszystko, co możliwe, aby Ukraina i Mołdawia do końca roku otrzymały decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia do UE. Zełeński powiedział, że brak decyzji szczytu UE w sprawie rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej będzie zwycięstwem Kremla.

⚆ Lloyd Austin do ukraińskich żołnierzy: „Ludzie na całym świecie są zdumieni waszą odwagą”. Minister obrony Rustem Umyerov i minister obrony USA Lloyd Austin spotkali się z ukraińskimi żołnierzami w Kijowie. W spotkaniu po oficjalnych negocjacjach uczestniczyli żołnierze Samodzielnej Brygady Prezydenckiej im. hetmana Bohdana Chmielnickiego oraz 101. Oddzielnej Brygady Gwardii Gwardii Narodowej, którzy wrócili z misji bojowych, zwłaszcza w kierunku Awdijiwki. “Ludzie w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie są pod ogromnym wrażeniem Waszej odwagi, poczucia obowiązku i chęci poświęcenia wszystkiego, co macie, aby chronić suwerenność Ukrainy” – powiedział Lloyd Austin.

⚆ Zełeński w rozmowie z „The Sun” powiedział, że rosja chce do końca 2023 roku usunąć go ze stanowiska prezydenta Ukrainy, dla czego wymyśliła plan destabilizacyjny pod wstępną nazwą „Majdan-3”.

⚆ Parlament poparł powołanie Witalija Kowala na stanowisko szefa Funduszu Majątku Państwowego.

⚆ W Danii ukraińscy piloci latają już na samolotach F-16 z instruktorami, powiedział rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Następnie ukraińscy piloci będą uczyć się samodzielnych lotów, a następnie lotów do celów bojowych, aby „nauczyć się walczyć na tym samolocie”. Oprócz Danii ukraińscy piloci szkolą się w USA i Wielkiej Brytanii. Oprócz pilotów szkoli się tam personel naziemny, oficerów kontroli bojowej i oficerów służby inżynierii lotniczej.

🪳 Walka z korupcją:

⚆ ​​​​Rada Najwyższa poparła w pierwszym czytaniu zwiększenie personelu NABU o 300 osób, co jest jednym z wymogów UE niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, powiedział deputowany ludowy Żelezniak.

⚆ SAP i NABU poinformowały o podejrzeniu posła z frakcji „Sługi Narodu” Andrija Odarczenki, który próbował przekupić szefa Państwowej Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Mustafę Najema. Poseł Ludowy domagał się przeznaczenia środków z funduszu likwidowania skutków agresji zbrojnej na remont budynków uczelni, w której rektorem był Odarczenko (którego kontrakt został zawieszony). Proponowana wysokość nienależnego świadczenia miała wynosić 8% kwoty dofinansowania.

⚆ Ministerstwo Obrony Narodowej deklaruje, że próbuje anulować zakupy produktów dla wojska: resort zwrócił się do organów ścigania z powiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Jedna z uczestniczących w przetargu firm, która ubiegała się o część zamówienia na żywność, od 2016 r. nie prowadziła żadnej działalności finansowo-gospodarczej, a jej rachunki bankowe były zamknięte, w związku z czym protokół ustaleń odrzucił ofertę tej spółki w przetargu. W odpowiedzi firma pozwała i zablokowała proces wyłonienia zwycięzców. Zgodnie z protokołem ustaleń spółka wzięła udział w przetargu, po to by zakłócić możliwość terminowych dostaw w I kwartale 2024 r.

⚆ NABU i SAP przyłapały posła z ugrupowania „Za Maibutne” Serhija Łabazyuka na przekazywaniu łapówek. W sierpniu 2023 r. zwrócił się do najwyższego urzędnika Ministerstwa Odbudowy z prośbą o przyznanie jego firmie kontraktów na przebudowę obiektów infrastruktury o wartości 1 miliarda hrywien. Za to obiecał „nagrodę” w wysokości 3-5% wartości każdego kontraktu. Poseł zaangażował także dyrektora firmy w celu koordynowania dalszych ustaleń.

⚆ NABU zgłosiła swoje podejrzenia dyrektorowi przedsiębiorstwa państwowego i właścicielowi prywatnej firmy deweloperskiej, którzy próbowali przekupić „mieszkaniami” kierownictwo Ministerstwa Odbudowy.

🌍Świat:

⚆ Podczas spotkania z dowódcami Sił Zbrojnych kraju prezydent Czech Petr Pavel przestrzegł, że dostawy broni do Kijowa nie spełniają oczekiwań i pogłębiają rozczarowanie ukraińskiej armii Zachodem. Podkreślił, że wojna Federacji rosyjskiej z Ukrainą niesie ze sobą „duże ryzyko” – zmęczenie wojną. „To doprowadzi do wzrostu presji, aby zakończyć konflikt porozumieniem. Porozumienie, jeśli zostanie osiągnięte, będzie oczywiście oparte na rzeczywistej sytuacji na polu walki” – dodał Pavel.

⚆ Minister obrony Niemiec Boris Pistorius podczas swojej wizyty na Ukrainie ogłosi nowy pakiet pomocy wojskowej — Bild. Jak zauważył jeden z członków delegacji, pakiet zawiera mniej więcej to samo, co Niemcy przekazały już Ukrainie, zatem nie będzie obejmował rakiet dalekiego zasięgu Taurus. Podczas swojej wizyty na Ukrainie Pistorius spotkał się z ukraińskim wojskiem w ośrodku szkoleniowym pod Kijowem, gdzie pokazano mu zachodnie karabiny snajperskie oraz trening na symulatorze bojowym czołgów.

⚆ Parlament Europejski zgodził się na otwarcie biura na Ukrainie w celu wzmocnienia wsparcia dla Rady Najwyższej na wniosek wyższych urzędników ukraińskiego rządu — Euractiv.

⚆ ​​Stany Zjednoczone obawiają się, że Iran przygotowuje się do dostarczenia rosji nowoczesnych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

⚆ Na terenie Słowacji przewoźnicy rozpoczęli blokowanie ruchu ciężarówek przez przejście graniczne Wysznie-Niemieckie. Przejazd samochodów osobowych i autobusów odbywa się bez zmian.

⚆ Według specjalistów Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) rosja stosuje na granicy fińskiej taktykę wojny hybrydowej, powtarzając scenariusz „kryzysu migracyjnego” na granicy Polski z Białorusią i próbując zdestabilizować NATO.

⚆ Państwa członkowskie UE debatują, czy ograniczyć podróże rosyjskich dyplomatów po tym, jak Czechy narzekały, że potencjalni szpiedzy unikają monitorowania w strefie Schengen, gdzie nie ma odpraw granicznych — FT.

⚆ Brytyjskie Ministerstwo Obrony zauważa, że ​​Federacja rosyjska zgromadziła znaczne rezerwy rakiet manewrujących w przededniu zimy i jednocześnie tworzy pole bitwy dla potencjalnej zimowej kampanii przeciwko infrastrukturze energetycznej Ukrainy.

⚆ 🤙 Stany Zjednoczone ograniczyły dostawy niezbędnych pocisków artyleryjskich kal. 155 mm na Ukrainę „o ponad 30%” od rozpoczęcia wojny Izraela z Hamasem — ABC News powołując sę na ukraińskiego urzędnika.

⚆ Zastępca Kanclerza Sprawiedliwości rządu Finlandii Mikko Puumalainen zablokował propozycję zaostrzenia ograniczeń na granicy z rosją, ponieważ jego zdaniem nie gwarantuje ona w wystarczającym stopniu możliwości złożenia wniosku o azyl.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (271):

W skrócie: Ukraińcy przesuwają się aktualnie na północnym odcinku frontu próbując odbić niewielki, pozostały fragment obwodu charkowskiego. Dziś potwierdzono odbicie miejscowości Synkiwka w tym rejonie i to jedyna oficjalna zmiana linii frontu. Nieco “niżej” trwają walki o Swatowe i linię do Kreminnej. Dalej mamy odcinek, którego centralnym punktem jest Bachmut i tu rosjanie dokładają wszelkich (nieskutecznych) starań by zdobyć miasto. kolejnym punktem jest Pawliwka pod Wuhłedarem. Na tych odcinkach oraz na całym odcinku zaporoskim brak zmian. Tymczasem Ukraińcy próbują wypędzić rosjan dalej od Dniepru by zmniejszyć ryzyko ostrzału Chersona. Skutecznie uderzają też w punkty koncentracji i przerzutu wojsk rosyjskich w obszarze na północ od Krymu. Od kilku dni słychać też więcej sygnałów od świata o dalszym wsparciu Ukrainy w walce z zimą i rosjanami.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Kijów dziś

⚆ Ciężki los rosyjskiej piechoty pod Kurdjumiwką [18+]

⚆ Z wnętrza koksowni w Awdijiwce

⚆ Nocne walki pod Andrijiwką

⚆ Tak się poluje dronami

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *