🪖Dzień 635 (20 listopada 2023, 22:10) – koncentracja

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Tak jak wracają ataki na Kijów, tak i nad Moskwą pojawiają się ukraińskie drony. Dziś w nocy rosjanie zestrzelili jeden dron, wczoraj również informowali o zestrzeleniu. Tymczasem Stany Zjednoczone zgodziły się wysłać na Ukrainę dodatkową wyrzutnię rakiet M142 HIMARS z nieznaną modyfikacją wyrzutni. Niebawem pewnie dowiemy się co to za modyfikacja i co z niej wyleci. To tylko część ważnej wizyty Lloyda Austina w Kijowie.

Ukrańcy tymczasem mobilizują się do tego by skoncentrować wysiłki na wygranej. Widać presję społeczną na organizacje regionalne, widać działania niektórych resortów, które w końcu zaczynają robić co trzeba. Olbrzymia zasługa w tym też dziennikarzy, którzy mocno patrzą władzy na ręce. Nie ma dnia aktualnie by nie było doniesień o aresztowaniach związanych z korupcją.

Front niestety zmienia się na niekorzyść Ukraińców. Aktualnie mają oni inicjatywę na odcinku zaporoskim i drobne zdobycze pod Robotyne. Pod Awdijiwką udało się też nieco odepchnąć rosjan od koksowni, ale ich napór nie ustaje. Na odcinku Kupiańskim inicjatywa po stronie rosjan, ale ich szturmy zostały odbite.

✍️ Szybko minęło. Dziś mała rocznica – od roku moje podsumowania są dostępne na portalu Zła Ambasada oraz są dodatkowo promowane przez ekipę WarNews. Bardzo dziękuję za współpracę!

👍 Dobre wieści:
⚆ Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 100 milionów dolarów — obejmował on jeden dodatkowy zestaw HIMARS i dodatkowa amunicja do niego, rakiety przeciwlotnicze Stinger, pociski artyleryjskie kal. 155 i 105 mm, rakiety przeciwpancerne TOW , systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4. Według szefa Ministerstwa Obrony USA Austina pakiet realizowany jest w ramach programu Presidential Drawdown Authority, który przewiduje przydział broni z zapasów armii USA.

⚆ Siły Zbrojne otrzymały trzy bezzałogowe statki powietrzne dalekiego zasięgu Titan Falcon wydrukowane na drukarce 3D. Titan Falcon może latać do 6 godzin, zasięg wynosi 400 km, Dron wyposażony jest w kamerę z możliwością zamontowania kamery z obiektywem 2,5 cala. Dwa urządzenia są testowane w warunkach eksploatacyjnych Ukrainy.

⚆ Ukraińskie wojsko otrzymało 3 tys. dronów FPV w ramach operacji Unity – Wicepremier ds. Innowacji, Rozwoju Edukacji, Nauki i Technologii – Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fiodorow. „Każdy dron został wyposażony w amunicję produkcji ukraińskiej i przekazany 19 jednostkom wojskowym. Te potężne „ptaki” pomogą skuteczniej uderzać w pozycje i sprzęt wroga” – zauważył Fiodorow. W sumie nasi żołnierze otrzymają 10 000 dronów kamikaze.

🌻-640 (319 210) -4 systemy artyleryjskie

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ brak doniesień

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – ostrzał przyfrontowy i przygraniczny

⚆ obwód chersoński – Cherson (2 ofiary)

🛡rosjanie zaczęli używać nowych „Lancetów”. Teraz drony omijają konstrukcje ochronne na sprzęcie. Wszystko dzięki temu, że teraz detonacja ładunku nie następuje w wyniku zderzenia drona ze sprzętem, ale dzięki temu, że dron jest wyposażony w nową głowicę bojową, która jest odpalana na podejściu do celu do przodu.

🛡Nowa taktyka wykorzystania ciężkich oktokopterów, które rosjanie nazywają „Babą Jagą”. Jest nośnikiem dronów FPV i wzmacniaczem sygnału. W ten sposób zasięg lotu drona FPV wzrasta do 20-30 kilometrów. Wideo w sekcji bonusowej.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie mieli niewielkie postępy pod Adrijiwką. Mocniejsze ataki rosjan w kierunku Kliszczijiwki.

⚆ Marijinka – brak zmian bezpośrednio pod Marijinką, ale na południe od niej rosjanie nieco się przesunęli pod Nowomychajłówką.

⚆ Awdijiwka – Dane przeanalizowane przez ekspertów Instytutu Studiów Wojennych wskazują, że wczoraj wojska ukraińskie przeprowadziły kontratak w pobliżu Awdijki i posunęły się naprzód. Ukraińcy wyparli rosjan z okolic koksowni i w kilku punktach wzdłuż linii kolejowej. Nie zmienia to nacisku ze strony rosjan.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ +100m zdobyli Ukraińcy na zachód od Robotyne, nieco lepiej pod Werbowym i Kopani.

⚆ panika rosjan pod Ołeszkami (koło mostu Antonowskiego) – w kanałach rosyjskich leciały dziś apele o rzekomym desancie dużych sił ukraińskich oraz wezwanie do ewakuacji władz okupacyjnych. Najprawdopodobniej była to operacja informacyjna sił ukraińskich. Faktem jest, że siły ukraińskie w kilku punktach powiększyły obszar kontroli.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ zamknięty most krymski

😼Heniczesk

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼W pobliżu miesjcowości Dmitriew w obwodzie kurskim, zaatakowane zostały stanowiska radiolokacyjne rosjan. Zaatakowane zostały dwie drogie rosyjskie stacje radarowe – radar 55Ż6 „Nebo” i prawdopodobnie „Gamma-S1E”.

😼Moskwa (w nocy)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ rosjanie umieścili w swoich „obozach reedukacyjnych” co najmniej 11 000 ukraińskich dzieci – poinformował brytyjski wywiad. Mówimy o 43 obozach na terenie całej Federacji rosyjskiej. Wywiad podkreślił, że prawo do życia i wolności takich dzieci jest zagrożone.

⚆ Ministerstwo Obrony Narodowej utworzyło specjalną strukturę, której głównym celem jest włączenie zachodnich myśliwców F-16 do ogólnego systemu Sił Obronnych Ukrainy. Głównymi obszarami pracy będzie: obsługa i rozwój lotnisk, selekcja i szkolenie pilotów, a także komunikacja międzynarodowa oraz inne funkcje prawne, finansowe, bezpieczeństwa i administracyjne.

⚆ Szef Pentagonu Austin przybył do Kijowa, aby spotkać się z ukraińskimi przywódcami. „Dzisiaj jestem tutaj, aby przekazać ważny komunikat – Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce o wolność przeciwko rosyjskiej agresji, zarówno teraz, jak i w przyszłości” – napisał w X.

⚆ Szef Pentagonu Lloyd Austin podczas swojej wizyty w Kijowie omówi zaopatrzenie armii ukraińskiej na okres zimowy i na przyszłość przeciwko rosyjskim zagrożeniom, podało Ministerstwo Obrony USA.

⚆ Podczas spotkania z ministrem obrony USA Lloydem Austinem prezydent Zełeński omówił przygotowania do kolejnego spotkania w formacie Ramstein, a także sytuację na froncie – poinformowało Biuro Prezydenta.

⚆ NABU (Narodowe Biuro Antykorupcyjne) i SAP (Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna) zdemaskowały kierownictwo Państwowej Służby Wywiadowczej na defraudacji ponad 62 mln hrywien ze środków państwowych – rząd zwolnił szefa departamentu Jurija Szczyhola i jego zastępcę ds. rozwoju cyfrowego Wiktora Żoru.

⚆ Ambasadorowie krajów G7 zwrócili się do przewodniczącego Rady Najwyższej Stefanczuka z pismem, w którym wyjaśnili, że tylko jeden z proponowanych projektów ustaw o wzmocnieniu niezależności SAP (Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna) spełnia wymogi międzynarodowe.

⚆ Austin o dostawach Taurusa i F-16 na Ukrainę: W tej wojnie nie ma „magicznej kuli”. Sekretarz obrony USA uważa, że ​​w wojnie takiej jak agresja rosji na pełną skalę przeciwko Ukrainie liczy się nie dokładnie to, jaka broń zostanie dostarczona Kijowowi, ale w jaki sposób zostanie ona wykorzystana i zintegrowana.

⚆ Na Ukrainie centra regionalne wydały trzy razy więcej na poprawę warunków miejskich niż na obronę, — Forbes. Najwięcej pieniędzy wydaje Dnipro zarówno na siły zbrojne, jak i na usprawnienia społeczne, najwięcej na siły zbrojne przekazuje Żytomierz, a najmniej Charków.

⚆ Ciała 94 ukraińskich żołnierzy przewieziono przez granicę Ukrainy – poinformowała Komenda Koordynacyjna ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi. Jak podają źródła w służbach specjalnych, podczas przenoszenia rosjanie pod pretekstem ciszy frontowej próbowali przesunąć swoje grupy zwiadowczo-dywersyjne bliżej granicy.

⚆ Japonia planuje przeznaczyć 160 mln euro na wsparcie projektów naprawy gospodarczej Ukrainy, — premier Denys Shmyhal.

⚆ W Kijowie wczoraj wieczorem w wyniku wybuchu granatu w obwodzie dnieprowskim zginęły dwie osoby – poinformowała policja.

⚆ W Kijowie powstał schron dla 800 osób z salą gimnastyczną i salami treningowymi.

🌍Świat:

⚆ rosjanie umieścili w swoich „obozach reedukacyjnych” co najmniej 11 000 ukraińskich dzieci – poinformował brytyjski wywiad. Mówimy o 43 obozach na terenie całej Federacji rosyjskiej. Wywiad podkreślił, że prawo do życia i wolności takich dzieci jest zagrożone.

⚆ Zachodnia obrona powietrzna zamieniła Kijów w „wyspę bezpieczeństwa” w kraju rozdartym wojną, – Politico. Przed inwazją na dużą skalę Kijów posiadał jedynie systemy przeciwrakietowe z czasów sowieckich — S-300 i Buk-M1. I tu był problem – amunicja do nich jest produkowana głównie przez samą rosję. Obecnie obronę Kijowa wzmacniają niemieckie systemy Gepard i amerykański Avenger, które zestrzeliwują drony i rakiety manewrujące. Na średnim dystansie Ukraina używa MIM-23 Hawk; NASAMS i IRIS-T. Obronę dalekiego zasięgu zapewniają Patriot i SAMP/T.

⚆ Strajk polskich kierowców ciężarówek na granicy z Ukrainą grozi rozprzestrzenieniem się na grupę rolników, którzy planują przyłączyć się do protestu na innym punkcie kontrolnym – Bloomberg. Około 100 rolników ze stowarzyszenia „Oszukana wieś” planuje w czwartek trzydniowy protest na punkcie kontrolnym „Medyka” – powiedział agencji Łukasz Martyn, jeden z jego organizatorów. „Rolnicy byli pierwszą grupą, która ucierpiała. Teraz ucierpiały firmy transportowe, pytanie brzmi, kto będzie następny” – powiedział.

⚆ Trzej członkowie NATO przygotowują wspólną operację specjalną mającą na celu oczyszczenie Morza Czarnego z min — Bloomberg. Mowa o Turcji, Rumunii i Bułgarii.

⚆ Washington Post, powołując się na urzędników, którzy udali się z szefem Pentagonu Austinem do Kijowa, twierdzi, że USA będą mogły „przez jakiś czas” przesyłać Ukrainie broń dalekiego zasięgu i amunicję artyleryjską.

⚆ W środę wieczorem Finlandia może zamknąć resztę punktów kontrolnych, które nadal działają na granicy z Federacją rosyjską, w związku z wykorzystaniem przez rosję nielegalnych migrantów jako broni – fińska gazeta IltaLehti.

⚆ Stany Zjednoczone i Wielka Brytania współpracują z Ukrainą nad wzmocnieniem ochrony ukraińskiego systemu energetycznego przed rosyjskim ostrzałem, powiedziała Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink.

⚆ Poparcie prezydenta USA Joe Bidena spada do 40%, najniższego poziomu w całej jego prezydenturze, ponieważ zdecydowana większość wyborców nie pochwala jego polityki zagranicznej i działań w sprawie wojny między Izraelem a Hamasem – NBC News.

⚆ Jeśli rosja wygra, zaatakuje ponownie, – Duda. Nie mamy wątpliwości, że dziś Ukraina jest miejscem, w którym stawką są losy naszego bezpieczeństwa” – powiedział Prezydent RP.

⚆ Turecki statek z 12 członkami załogi na pokładzie, przewożący ładunek żelazostopów z Federacji rosyjskiej, zatonął podczas niedzielnego sztormu u wybrzeży Morza Czarnego w Turcji, a władzom nie udało się skontaktować z załogą, turecki minister spraw wewnętrznych – powiedział Ali Yerlikaya.

⚆ rosji udało się zorganizować dostawę agregatów do śmigłowców Mi-8 produkowanych przez czeską firmę PBS Velka Bites za pośrednictwem jednostek wojskowych w Indiach i Kazachstanie, producent wszczął już wewnętrzne dochodzenie — Trap Aggressor.

⚆ rosyjscy producenci obuwia w 2023 roku importowali bezpośrednio produkty od europejskich firm o wartości 4,1 mln dolarów na potrzeby organów ścigania – śledztwo w sprawie projektu Trap Aggressor.

⚆ W Argentynie wybrano nowego prezydenta, Javiera Millaya. Krytykował i nadal bardzo krytykuje rosję, sprzeciwia się współpracy z Chinami i w pełni popiera Ukrainę. Obiecuje spotkać się z Zełeńskim w pierwszych miesiącach swojej kadencji.

⚆ Litwa będzie karać grzywną za nieprzestrzeganie sankcji. Zebrane w ten sposób środki będą przekazywane na odbudowę Ukrainy.

⚆ Partia rządząca Węgrami zainstalowała billboardy skierowane przeciwko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Billboardy wyborcze przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego pokazują von der Leyen obok Alexa Sorosa, syna urodzonego na Węgrzech liberalnego finansisty George’a Sorosa, który jest stałym celem wrogości ze strony partii Fidesz Orbána. „Nie tańczmy do ich melodii” – głosi billboard

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Kreml stwierdził, że Finlandia wymyśliła powody zamknięcia granicy, a zarzuty, że rosyjska straż graniczna celowo sprowadzają migrantów na granicę fińską w celu sprowokowania kryzysu, uznał za niedopuszczalne.

⚆ Ukraińska piosenkarka pochodzenia krymskotatarskiego – Jamala (“Dżamala”) została uznana za poszukiwaną w rosji. Nie określono, o jaki artykuł jest ona oskarżana.

⚆ Na przedmieściach Moskwy awaria kolei, pociągi w kierunku Moskwy są opóźnione. Poprzednie takie awarie były efektem sabotażu szaf sterowniczych.

⌛ Rok temu pisałem (270):

Dziś nieco więcej o samym Bachmucie. Bachmut to miasteczko w którym mieszkało nieco ponad 80 tys. mieszkańców (70% Ukraińcy, 27% rosjanie ale jest i meczet). Była tu kopalnia soli, trochę przemysłu maszynowego, trochę produkcji materiałów budowlanych i istotny węzeł kolejowy. Od 1924 do 2016 roku miasto nazywało się “Artiomowsk” na cześć rosyjskiego bolszewika Artioma. Samo miasto ma pierwsze wzmianki datujące się na 1571 rok. Pierwsze doniesienia o nim pojawiły się w podsumowaniach w marcu. Bachmut był wówczas węzłem ewakuacyjnym dla pobliskich miejscowości. W kwietniu na Bachmut zaczęły spadać pierwsze rosyjskie pociski. Sytuacja pogorszyła się wraz z oddaniem przez Ukraińców Popasnej pod koniec maja. Popasna była elementem umocnionej obrony na granicy obwodu łuhańskiego. Ukraińcy mieli tu od 2015 roku bardzo silnie umocnione pozycje i sama Popasna, umiejscowiona na wzgórzu, dawała im świetną pozycję obronną. Niestety, pod naporem rosyjskich szturmów ta linia obrony pękła i fala rosjan zaczęła rozlewać się na pozostałe tereny łuhańszczyzny a dalej na donieczczyznę. W czerwcu rosjanie zostali zatrzymani pod Bachmutem i od tamtej pory próbują go zdobyć. Od Popasnej do Bachmutu jest 26km. Obrona Bachmutu trwa zatem od 6 miesięcy. Nie ma drugiego takiego punktu w tej wojnie, które tyle czasu stawiałoby opór rosjanom.

Samo miasto nie jest opuszczone i jest pod stałym ostrzałem. Wbrew doniesienim różnym – nie ma w nim rosjan. Jest za to dużo ich ciał pod miastem. rosjanie wysyłają swoje oddziały falami – głównie piechotę. „Wszystko jest zasłane trupami wroga” – oficer batalionu „Wolność” Andrij Illenko o bitwach pod Bachmutem. „Wróg próbuje przeprowadzać ataki dzień i noc. Na kierunku Bachmut walki trwają prawie 24 godziny na dobę. Może być godzina lub dwie względnego wytchnienia, a potem znowu bitwa. Wróg próbuje szturmować nasze pozycje piechotą” – powiedział Illenko kanałowi telewizyjnemu Espresso. „Sytuacja jest poważna, trwają zacięte walki. Bachmut to ukraińska forteca, która przetrwała wyzwolenie obwodu charkowskiego, kiedy wyzwolono obwód chersoński i nadal się opiera. Rola Bachmuta w tej wojnie jest ogromna, przed nami wiele bitew”. Na samym froncie bez zmian. Jest wzrost aktywności Ukraińców wokół Swatowego i na północ od miasta (nadal na trasie 66, lecz na pozostałym fragmencie obwodu charkowskiego). Potwierdzono wyzwolenie 12 miejscowości w tym rejonie. rosjanie zaś zintensyfikowali swoje działania na odcinku łuhańsko-donieckim. Nieco spokojniej było na ukraińskim niebie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Lewy brzeg chersońszczyzny

⚆ rosjanie pod Werbowym

⚆ Need for Speed

⚆ Baba Jaga i dron FPV

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *