🪖Dzień 631 (16 listopada 2023, 22:30) – bobry

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Rok temu, rosja w najlepsze waliła rakietami i Shahedami po elementach infrastruktury energetycznej Ukrainy. Pamiętam jak wówczas, w trakcie tych alarmów Ukraińcy rozpoczęli zbiórkę na projekt jednej z fundacji, którego celem było zbudowanie armii dronów oraz dronów, które dolecą do moskwy. Do moskwy doleciały a dziś jeden z tych dronów doleciał w okolice Wołgogradu – to 700km od granicy Ukrainy. “Bóbr” – bo tak się nazywa ten model, powstał ze zbiórek publicznych podczas zimowego terroru energetycznego. Oprócz spektakularnych ataków ma za sobą ataki na konkretne cele rosyjskie – punkty w których tworzone są rosyjskie rakiety. W ukraińskiej przestrzeni medialnej słychać wiele zapowiedzi dotyczących produkcji dronów czy nawet deklaracji startu produkcji seryjnej nowych modeli. To dobrze. rosja też nie próżnuje. Na froncie zaczęły się już pojawiać drony z kamerami termowizyjnymi – coś czym rosjanie dotąd nie dysponowali.

Sam front nadal najintensywniej zmienia się pod Bachmutem i Awdijiwką. Niestety, to kolejny dzień gdy rosjanie w obu tych punktach odnieśli drobne sukcesy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Dania przekazała marynarzom wojskowym autonomiczne kompleksy hydrograficzne. Kompleks ten wyposażony jest w echosondę wielowiązkową, przeznaczoną do fotografowania topografii dna w celu rozpoznania sytuacyjnego przestrzeni podwodnej. Jego możliwości pozwalają w szczególności wykrywać obiekty podwodne, co jest dziś bardzo ważne dla marynarzy wojskowych.

🌻-1330 (315 620) -36 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja pod Bachmutem i Awdijiwką

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Ukraińcy zniszczyli 16 z 18 Shahedów i jedną rakietę Ch-59

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – 7 eksplozji w nocy,

⚆ obwód zaporoski – ostrzelanych 25 miejscowości (141 eksplozji)

⚆ obwód chersoński – Czuhujiw, Cherson, Nikopol

⚆ obwód chmielnicki – okolice starokonstantynowa

🛡 Co miesiąc Ukraina produkuje dziesiątki własnych dronów podobnych do irańskich Shahedów, powiedział Minister Przemysłu Strategicznego Kamyszyn. „Zaczynając od tak zwanego „ukraińskiego szaheda”, nie podajemy nazwy tego produktu, ale rozpoczęliśmy jego masową produkcję i obecnie produkujemy dziesiątki miesięcznie” – powiedział.

☢️ 14 listopada 2023 r. nastąpiła częściowa przerwa w dostawie prądu spowodowana niekompetencją rosyjskich okupantów i pracowników rosatomu. Na szóstym bloku energetycznym ZNPP doszło do przerwy w dostawie prądu, w wyniku której uruchomiono generatory diesla i systemy bezpieczeństwa, które pracowały przez 90 minut. W tym czasie okupacyjne kierownictwo stacji badało przyczyny awarii prądu i decydowało, co zrobić ze konsekwencjami swoich nieumiejętnych działań.

⚡️”rosyjska armia zgromadziła tej zimy na Krymie ponad 800 rakiet w ramach „terroru energetycznego” Ukrainy” – Natalia Humeniuk

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki w tych samych punktach.

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie mają postępy w rejonie Berchiwki-Jahidnego

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – trudne walki pod Stepowym ale i w kierunku Oczeretnego. I tu rosjanie odnotowali postępy.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Większość odcinka zaporoskiego jest w trybie walk pozycyjnych

⚆ Wojska ukraińskie kontynuowały większe niż zwykle działania na wschodnim (lewym) brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim — ISW. Wedle lokalnych źródeł było dziś bardziej zachowawczo bo i rosjanie wzmogli ataki na sektor kontrolowany przez siły ukraińskie.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Sewastopol

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Tej nocy w obwodzie wołgogradzkim Federacji rosyjskiej doszło do pożaru jednostki wojskowej. Płomienie ogarnęły magazyny z bronią, doszło do detonacji amunicji. Zanim wybuchł pożar, słychać było dźwięk drona i eksplozję.

😼obwód kurski

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński powiedział, że możliwości ukraińskiej obrony powietrznej stale rosną. „Geografia naszej współpracy na rzecz tarczy powietrznej dla Ukrainy jest bardzo szeroka. Nie wszystko można teraz powiedzieć publicznie. Pewne jest jednak, że Ukraina stale się wzmacnia. Zwiększają się możliwości naszej obrony powietrznej” – dodał. – powiedział prezydent.

⚆ ​​Nowy szef brytyjskiego MSZ David Cameron przybył do Kijowa ze swoją pierwszą zagraniczną wizytą. Zełeński powiedział, że rozmawiał z nowym szefem brytyjskiej dyplomacji o broni na potrzeby frontu, wzmocnieniu obrony powietrznej, „ochronie naszego narodu i infrastruktury krytycznej”.

⚆ W przyszłym roku wszystkie pieniądze z funduszu drogowego zostaną przeznaczone na potrzeby bezpieczeństwa i ochrony — szef Ministerstwa Finansów Marczenko.

⚆ Co najmniej cztery osoby zginęły w wyniku ataku rakietowego na miasto Selidowe w obwodzie donieckim w nocy 15 listopada – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W wyniku prowadzonych działań ratowniczo-ratowniczych na 4. piętrze częściowo zniszczonego 4-piętrowego budynku odnaleziono ciało kolejnej osoby. Ratownicy obecnie pracują nad wydobyciem ciała.

⚆ Premier Rumunii Marcel Cholaku wyraził swoje zirytowanie, gdy dowiedział się, że pomimo wcześniejszych porozumień na Ukrainie nadal drukowane są podręczniki zawierające określenie „język mołdawski”. Ministerstwo Edukacji Ukrainy ogłosiło zawieszenie druku podręczników w tzw. „języku mołdawskim” po tym, jak Rumunia wyraziła publiczne oburzenie. Ministerstwo podkreśliło, że na Ukrainie zamiast określenia „język mołdawski” oficjalnie używa się wyłącznie „języka rumuńskiego”, a wszystkie oficjalne decyzje i dokumenty będą przygotowywane z uwzględnieniem tej zmiany.

⚆ ​​Policja otrzymała zawiadomienie grupy deputowanych i wszczęła postępowanie karne przeciwko byłemu niezależnemu doradcy szefa biura prezydenta Oleksija Arestowicza.

🌍Świat:

⚆ Całkowite straty rosyjskiego wojska od początku pełnej inwazji na Federację rosyjską na Ukrainie na Zachodzie szacuje się na 300-400 tysięcy zabitych i rannych – The Guardian powołując się na zachodnich urzędników. Dodali, że w obecnych walkach pod Awdijką rosja „traci dziennie od 500 do 1000 ludzi”.

⚆ Zachód może zmienić przebieg wojny, to dzięki swoim działaniom wygra – ISW. Jeśli Zachód nie zwiększy, ale zmniejszy pomoc dla Ukrainy, rosja wygra tę wojnę. A to będzie miało tragiczne konsekwencje nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy, USA i całego świata. Ukraina natomiast może wygrać, jeśli pomoc dotrze szybko i w większych ilościach niż obecnie. Ten punkt widzenia został upubliczniony przez ISW, pisze „Głos Ameryki”. Fakt, że Ukraina nie przeprowadziła latem kontrofensywy, a walki upodobniły się do wojny „pozycyjnej”, ma bezpośredni związek z faktem, że Zachód nie zapewnił Siłom Obronnym Ukrainy środków niezbędnych do prowadzenia aktywnych działań – stwierdził ISW. To „nie jest ślepy zaułek”, Zachód może to zmienić. Analitycy ISW twierdzą, że wojna „pozycyjna” między Ukrainą a rosją „nie jest ślepą uliczką”, ale konsekwencją narzuconych sobie przez Zachód ograniczeń w dostarczaniu broni i technologii.

⚆ ​​Biden nazwał spotkanie z Xi Jinpingiem „konstruktywnym i produktywnym”, twierdząc, że przywódcy osiągnęli porozumienie w szczególności w sprawie przywrócenia więzi wojskowych i walki z narkotykami. „Nie zawsze się zgadzaliśmy” – powiedział Biden. Prezydent USA powiedział także, że przywódcy zgodzili się być gotowi do wzajemnego odpowiadania na telefony. Podczas rozmów przywódcy poruszyli także kwestię wojny rosji z Ukrainą oraz sytuacji w Strefie Gazy – dodał Biden.

⚆ Biden nazwał chińskiego przywódcę Xi Jinpinga „dyktatorem” zaledwie kilka godzin po ich spotkaniu jeden na jednego. „Jest dyktatorem w tym sensie, że jest człowiekiem, który rządzi krajem komunistycznym” – powiedział amerykański prezydent, dodając, że rząd Chin „całkowicie różni się od naszego”. Zapytany, czy ufa Xi, Biden odpowiedział: „Ufaj, ale sprawdzaj, jak mówi stare powiedzenie. To właśnie robię”.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin potępiło słowa Bidena, który nazwał chińskiego przywódcę Xi Jinpinga dyktatorem. „To stwierdzenie jest skrajnie niepoprawną i nieodpowiedzialną manipulacją polityczną” – stwierdziła rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Dodała, że ​​„zawsze znajdą się ludzie mający ukryte motywy”, którzy będą próbowali zaszkodzić stosunkom USA-Chiny, ale „nie uda im się to”.

⚆ Neutralna Szwajcaria poparła utworzenie specjalnego trybunału dla rosji – Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szwajcarii.

⚆ ​​Premier Estonii Kaia Kallas powiedziała, że ​​między Federacją rosyjską a Ukrainą toczy się wojna na wyniszczenie, ale sytuacja nie jest beznadziejna. „rosja uważa, że ​​wytrzyma dłużej niż Ukraina. Mam jednak powody wierzyć, że nasze wsparcie pomoże Ukrainie przetrwać dłużej niż rosji ” – powiedziała szefowa estońskiego rządu.

⚆ Minister sprawiedliwości Norwegii Emily Enger Mel potwierdziła gotowość podjęcia podobnych działań ze strony norweskiej. Rząd Estonii rozważa także możliwość zamknięcia przejść granicznych z rosją po podobnej decyzji Finlandii w odpowiedzi na napływ migrantów.

⚆ Bundestag po raz kolejny nie poparł wniosku opozycji ws. przekazania Ukrainie rakiet Taurus

⚆ putin może otrzymać kolejny nakaz Międzynarodowego Trybunału Karnego – za próbę zorganizowania sztucznego głodu na Ukrainie – The Independent. Pracuje nad tym międzynarodowa kancelaria prawna „Global Rights Compliance”. W „GRC” znaleźli dowody, że w grudniu 2021 roku rosja zakupiła trzy ogromne 170-metrowe statki transportowe do transportu zboża drogą morską. Już w pierwszym tygodniu okupacji rozpoczęto także wywóz zboża z terenów okupowanych. Czasami eksportowano 12 000 ton dziennie. Są też inne oznaki przygotowań do eksportu zboża. Jeśli uda się udowodnić, że taki był plan, putin ponownie trafi na międzynarodową listę osób poszukiwanych jako organizator klęski głodu na Ukrainie.

⚆ Hyundai Rotem chce dostarczać na Ukrainę obiecujące kołowe transportery opancerzone. Podczas prezentacji przedstawiciele koreańskiego giganta obronnego rozmawiali o planach utworzenia na terenie Polski fabryki do produkcji nowych kołowych wozów bojowych N-WAV 8×8.

⚆ ​​Jeśli polskie władze nie rozwiążą problemu blokowania przejść granicznych z Ukrainą, Komisja Europejska może rozpocząć postępowanie karne przeciwko Polsce — RMF FM.

⚆ ​​Powrót systemu wydawania zezwoleń ukraińskim przewoźnikom na pracę w UE, co jest kluczowym postulatem polskich przewoźników blokujących granicę z Ukrainą, jest prawnie niemożliwe, powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Adalber Janz.

⚆ ​​Przedstawiciele Związku Przewoźników Samochodowych Słowacji zablokowali w czwartek od strony słowackiej przejście graniczne Wysznyje Nimetske z Ukrainą, wyrażając solidarność z polskimi demonstrantami. Słowaccy celnicy stwierdzili później, że godzinna blokada nie miała wpływu na ich pracę.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Kilka pożarów w budynkach cywilnych w różnych punktach rosji

⌛ Rok temu pisałem (266):

W skrócie: W Polsce zawrzało po wczorajszych doniesieniach. I nadal się gotuje. Polska i USA sugerują, że rakieta mogła pochodzić z ukraińskiego systemu obrony przeciwlotniczej. Ukraińcy proszą o dowody i dostęp do miejsca eksplozji kategorycznie twierdząc, że to nie ich rakieta. Pojawiły się zagmatwane teorie, podejrzenia o spiski, fałszywe tropy (jak ten z pomylonymi współrzędnymi), nawoływania do uderzeń w rosję, katastroficzne teorie o słabości NATO i polskiej obrony przeciwlotniczej. Wybaczcie – nie będę ich przytaczał i “demontował”. To ślepe uliczki.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ To taki czołg co zrobił różnicę – ukraiński czołg vs kolumna rosyjska gdzieś na odcinku berdiańskim

⚆ Blinken nie wytrzymał na powtórzenie przez Bidena, że Xi jest dyktatorem

⚆ pod Bachmutem – piekielna robota piechoty

⚆ Pod Awdijiwką rosjanie minują pojazdy i puszczają je na ukraińskie pozycje (Ukraińcy detonują je zanim dojadą)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 631 (16 listopada 2023, 22:30) – bobry

 1. Wdzięczność Ukraińców:
  Polscy przewoźnicy blokujący przejazd na granicy z Ukrainą otrzymują m.in. groźby śmierci od ukraińskich internautów i przez telefon.

  Np. spalenie ciężarówek i pobicia, jeśli wjadą na Ukrainę. 1 z Ukraińców zagroził Polakowi, że poderżnie mu gardło tak jak robił to Rosjanom.

  Polskie firmy skarżą się, że ukraińskie wykonały 800 tys. przewozów w ost. miesiącach, przekraczając limity sprzed wojny oraz że ukraińscy urzędnicy manipulują ruchem granicznym, faworyzując Ukraińców.

  Protestujący zasłaniają tablice rejestracyjne, ale są fotografowani i identyfikowani na ukraińskich serwisach. 1 z kierowców ocenił: „to już definitywny koniec przyjaźni”; „woziłem pod Charków uzbrojenie, kamizelki kuloodporne, konserwy, a teraz oni piszą mi, że mam krew na rękach i jestem zbrodniarzem wojennym na równi z rosyjskimi żołnierzami”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *