🪖Dzień 610 (26 października 2023, 22:20) – nijak

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Jak jest na froncie? No – nijak i powiem szczerze, że trudno znaleźć jakieś optymistyczne doniesienia. Ukraina się broni, aktywuje własną produkcję broni i amunicji oraz nadal prosi o więcej. To “więcej” nadchodzi, ale późno i jakby bardziej wygląda na “mniej”. A rosja? Chyba po raz pierwszy można się zgodzić z większością publikacji redaktora Wyrwała, która pojawiła się wczoraj na onecie. rosjanie rozpędzają swoją maszynę. Znajdują obejścia sankcji, aktywują swoje zakłady remontowe i modernizacyjne. Na froncie rosjan nie brakuje. Nie brakuje też anty-ukraińskiej narracji w polityce zagranicznej – Słowacja i Węgry to pikuś, ale nowy spiker w Izbie Reprezentantów to już inna bajka.
Mam nieodparte poczucie, że przegapiono moment słabej rosji – zaskoczonej porażkami na foncie i niezdolnej do wznowienia produkcji broni i rekrutacji dostatecznej liczby żołnierzy. Teraz stawka idzie w górę i trudno ją będzie nadrobić kilkunastoma rakietami ATACMS czy F-16. Cud się nie wydarzy – rosjanie są niezdolni do buntu, putin nie wygląda jakby się wybierał na tamten świat (a właśnie krąży kolejna plotka, że zmarł) a nawet gdyby to nie zmieni to kierunku rosji.

Wszystko powyższe to opinia obserwatora – z dala od frontu i dźwięku syren alarmowych. Ukraińcy tak nie myślą. rosja chce ich zniszczyć – zetrzeć fizycznie z powierzchni ziemi, dlatego będą walczyć o swoje życie i przyszłość.

Zatem na froncie jest jak z kołdrą – tu rosjanie coś zyskali, tam Ukraińcy coś odbili, ale generalnie nie zmienia się obraz całości. Nadal punktem krytycznym jest Awdijiwka.

👍 Dobre wieści:

⚆ Dania dostarczy Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 522 mln USD, w tym czołgi, bojowe wozy piechoty, amunicję artyleryjską, drony i broń strzelecką.

⚆ USA ogłosiły pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 150 mln dolarów, który obejmuje w szczególności amunicję do systemów obrony powietrznej NASAMS, rakiety GMLRS dla HIMARS, rakiety obrony powietrznej AIM-9 Sidewinder, rakiety przeciwpancerne TOW oraz Pociski artyleryjskie kal. 155 mm.

⚆ Armia Ukrainy otrzymała ponad 200 dronów szturmowych Heavy Shot w ramach państwowego programu Armia Dronów — wicepremier Fiodorow. Powiedział, że Heavy Shot posiada system nawigacji GPS odporny na urządzenia walki elektronicznej i automatycznie wraca do bazy po pokonaniu wrogów. Drony zostały w całości opracowane i wyprodukowane na Ukrainie przez firmę Gurzuf Defence (do obejrzenia w sekcji bonusowej)

⚆ Wielka Brytania wraz z innymi sojusznikami przekaże Ukrainie dodatkowe systemy obrony powietrznej i sprzęt do rozminowywania, — Sztab Generalny.

🌻-810 (297 120 ) -30 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ presja rosjan na Awdijiwkę

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne

⚆ Wizualizacja przybliżonych wektorów ruchu celów podczas wczorajszych ataków powietrznych. rosjanie różnymi drogami celowali w okolice elektrowni atomowej w Chmielnickim. Drony zostały strącone nad miejscowościami Sławuta i Netiszyn.

We wczorajszym podsumowaniu zapomniałem połączyć trzech doniesień z różnych źródeł w jedno, które powinno brzmieć:
“W mieście Sławuta w wyniku upadku szczątków zestrzelonych dronów rosyjskich uszkodzonych zostało 11 budynków wielomieszkaniowych i 9 prywatnych, dwie placówki oświatowe, budynek administracyjny, sklep i samochody. W Sławucie i Netiszynie fala uderzeniowa uszkodziła pomieszczenia jednostek straży pożarnej i ratownictwa oraz budynek komendy policji.“

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ 26 miejscowości w obwodzie zaporoskim

⚆ Oczaków (o. Mikołajowski)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – nadal silna presja z drobnymi postępami rosjan. Walki głównie w rejonie Kysliwki, Iwaniwki, Synkiwki, Makijiwki i Biłohoriwki.

⚆ Okolice Bachmutu – presja rosjan z Bachmutu na północną linię obrony Ukraińców, na południu – odwrotnie – presja Ukraińców na rosjan w okolicy Kliszczijiwki i Kurdjumiwki.

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – bardzo trudne walki wzdłuż trasy kolejowej

😼Przedwczoraj dwie rakiety ATACMS zniszczyły 3 wyrzutnie S-400 w obwodzie łuhańskim.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ walki w tych samych regionach, bez istotnych zmian

😼GUR podaje, że 23 października w tymczasowo okupowanym Berdiańsku wysadzono w powietrze czterech pracowników rosyjskiej FSB. W wywiadzie detonacja samochodu była „akcją odwetową” przeprowadzoną przez przedstawicieli ukraińskiego ruchu oporu.

😼Tokmak

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak informacji

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: o. charkowski i sumski

5️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

brak informacji

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński w przemówieniu do przywódców państw członkowskich UE na szczycie w Brukseli wezwał ich pod koniec roku do wsparcia rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie członkostwa w UE. „Ukraina praktycznie zrealizowała siedem zaleceń Komisji Europejskiej – zarówno te prostsze, jak i te, które były trudne dla polityków” – dodał.

⚆ Ukraina wkrótce zwiększy produkcję amunicji za pomocą przedsiębiorstw państwowych i prywatnych, sprzęt jest już instalowany, powiedział sekretarz RBNiO Daniłow.

⚆ rosjanie prawdopodobnie przygotowują się do przyszłych ataków na Ukrainę – Natalia Humeniuk. „Jest prawdopodobne, że wróg będzie mógł użyć tak precyzyjnej broni, jak „Kalibry” na obiektach infrastruktury krytycznej, tak jak to zrobił ostatnim razem. Ponadto obserwujemy długą przerwę związaną z nieużywaniem przez wroga rakiet powietrznych typu ch-101, których lubił używać podczas poprzednich blackoutów” – powiedział Humeniuk

⚆ Mobilizacja na Ukrainie zostanie wzmocniona – powiedział ukraińskiej Prawdzie Siergiej Rachmanin, członek Komisji Bezpieczeństwa Narodowego Rady Najwyższej. „Teraz mamy dodatkowe zapotrzebowanie na środki ze względu na utratę personelu i konieczność sformowania nowych jednostek, brygad”.

⚆ Dalsze plany obniżenia wieku poborowych będą uzależnione od wniosków dowództwa wojskowego i charakteru działań wojennych – członek Komitetu Obrony Rady Rachmanin. „Na początek trzeba poczekać, aż wejdą w życie zmiany (obniżenie wieku poboru do 25 lat), które już przyjęliśmy. Jeśli tak się stanie, wojsko będzie w stanie obliczyć, jaki faktycznie plus otrzyma do zasobu mobilizacyjnego i czy warto dalej obniżać granicę wieku” – powiedział. Według Rachmanina zapotrzebowanie na takich poborowych wynika z dwóch powodów: niektóre rodzaje działań bojowych wymagają młodszych żołnierzy, a także postępu technologicznego obecnej wojny.

⚆ Od początku ofensywy rosjan na Awdijiwkę straty armii rosyjskiej przekroczyły 5 tysięcy zabitych i rannych – powiedział rzecznik Sił Obronnych kierunku Tawria. rosjanie stracili także około 400 jednostek pojazdów opancerzonych.

⚆ Spośród organów bezpieczeństwa Ukraińcy najbardziej ufają Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy i funkcjonariuszom organów ścigania – sondaż

⚆ Kanały na komunikatorze Telegram znajdują się na pierwszym miejscu wśród źródeł informacji Ukraińców – badanie KMIS. Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii przeprowadził badania w dniach 4-20 września 2023 r. na zlecenie Misji Konsultacyjnej UE na Ukrainie.

⚆ Nieoficjalnie: Ukraina otrzyma nowe rakiety o zasięgu 300 km już w styczniu. Poinformowała o tym dziennikarka Voice of America Myrosława Gongadze, powołując się na wysokiej rangi źródło w Sztabie Generalnym.

⚆ SBU zatrzymała rosyjskich agentów szpiegujących na terenach przygranicznych obwodu sumskiego.

⚆ Liczba ofiar wśród obywateli Ukrainy w wyniku ataku Hamasu na Izrael wzrosła do 21, w Strefie Gazy zginęło trzech Ukraińców, powiedział Nikołenko, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

🌍Świat:

⚆ Dziennikarze „Schemy” odkryli, że Federacja Rosyjska aktywnie rozbudowuje fabryki wojskowe — w szczególności te, które produkują i naprawiają samoloty taktyczne i strategiczne, helikoptery bojowe, drony wojskowe i systemy obrony powietrznej.

▫️Bombowce strategiczne Tu-22m3 i Tu-160 są budowane i naprawiane w Kazańskich Zakładach Lotniczych

▫️ Myśliwce Su-30 są naprawiane i produkowane na terenie Zakładów Lotniczych w Irkucku

▫️Pociski Ch-22, Ch-55, Ch-101 produkowane są na terenie Zakładów Budowy Maszyn w Dubnej

▫️Silniki i skrzynie biegów do śmigłowców Mi-2, Mi-8, Mi-24 i Ka-52 są naprawiane w Zakładach Lotnictwa Cywilnego Ural

⚆ Korporacja „Biuro Projektowe Inżynierii Mechanicznej” (KBM), produkująca „Iskandery” i „Kindżały”, w dalszym ciągu otrzymuje komponenty z Europy i innych krajów za pośrednictwem firm pośredniczących – The Insider. W szczególności KBM otrzymuje z Chin amerykańskie chipy do rakiet. Kupuje je moskiewska firma ETC Electronics LLC, założona w 2021 roku, od chińskiej firmy ETC Electronics Limited. KBM otrzymuje z Europy kolejne komponenty do rakiet. Przykładowo kamery termowizyjne sprowadzane są z Polski za pośrednictwem moskiewskiej firmy „Ostek-Test” LLC, a tokarki dla KBM kupowane są z Niemiec przez „KEB-Rus” LLC.

⚆ ​​Kraje G7 ogłoszą do końca października mechanizm ograniczający import rosyjskich diamentów, po czym Unia Europejska natychmiast sfinalizuje propozycję 12. pakietu sankcji wobec rosji — Reuters.

⚆ Biden pogratulował republikaninowi Mike’owi Johnsonowi wyboru na stanowisko spikera Izby Reprezentantów i wezwał go, aby przyczynił się do uchwalenia w Kongresie dodatkowych środków finansowych, między innymi dla Ukrainy.

⚆ Nowy przewodniczący Izby Reprezentantów USA Mike Johnson w odpowiedzi na pytanie o zwiększenie pomocy dla Ukrainy powiedział, że zgodzi się na to „pod pewnymi warunkami”. „Chcemy odpowiedzialności i chcemy, aby Biały Dom miał jasne cele. Będziemy prowadzić takie dyskusje. To będzie bardzo produktywne” – powiedział.

⚆ Unia Europejska nie realizuje własnego planu dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich do marca 2024 roku, – Bloomberg. Zaznacza się, że minęła już ponad połowa zaplanowanego okresu, ale plan został zrealizowany jedynie w 30%, a biorąc pod uwagę wolumen podpisanych dotychczas umów, UE ryzykuje, że nie osiągnie swojego celu.

⚆ W Niemczech zatrzymano przedsiębiorcę, który mógł sprzedawać rosji silniki do dronów Orlan-10. Zarzuca się, że w latach 2022 i 2023 dostarczał silniki do modeli samolotów, komponenty elektroniczne i inne materiały za pośrednictwem pośrednika w Hongkongu spółce z siedzibą w Petersburgu. Z dochodzenia wynika, że ​​silniki samolotu modelu, który biznesmen sprzedał rosji, są wykorzystywane w szczególności w rosyjskich bezzałogowych dronach rozpoznawczych Orlan-10. Rosyjskie siły zbrojne wykorzystują je w wojnie z Ukrainą do kierowania ogniem artyleryjskim.

⚆ Turecka prorządowa gazeta Cumhuriyet twierdzi, że „Partia Sprawiedliwości i Rozwoju” prezydenta Erdogana nie spodziewa się głosowania w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO przed końcem roku. Wcześniej sekretarz generalny NATO Stoltenberg zauważył, że Szwecja powinna zostać pełnoprawnym członkiem Sojuszu do końca listopada. Poza Turcją jeszcze tylko Węgry nie zatwierdziły wniosku Szwecji o członkostwo w NATO.

⚆ ​​Australia odpowiedziała na prośbę USA o wysłanie do Niemiec samolotu Wedgetail E-7A Królewskich Australijskich Sił Powietrznych w celu ochrony międzynarodowego przepływu pomocy dla Ukrainy – rozpoczyna on operacje w tym tygodniu.

⚆ Nowy premier Słowacji Robert Fico potwierdził, że nie będzie wspierał pomocy wojskowej dla Ukrainy, jak mówił podczas kampanii wyborczej. „Lepsze 10 lat rozmów pokojowych niż 10 lat wzajemnego zabijania się bez żadnych rezultatów” – stwierdził.

⚆ Władze Węgier odmówiły rozpatrzenia wniosku Szwecji o przystąpienie do NATO, — Associated Press Posłowie Fideszu twierdzą, że szwedzcy politycy rozpowszechniają „bezczelne kłamstwa” na temat stanu demokracji na Węgrzech. Węgry pozostały główną przeszkodą na drodze do przystąpienia Szwecji do NATO po tym, jak prezydent Turcji Erdogan złożył w parlamencie wniosek Sztokholmu o ratyfikację.

⚆ Węgierski premier Orbán jest teraz bardziej odizolowany w UE niż kiedykolwiek wcześniej, a UE spodziewa się coraz większych problemów z Budapesztem – The Guardian. „Niedawne spotkanie Orbána z putinem w Pekinie i porównanie UE przez premiera Węgier z ZSRR stawiają pod znakiem zapytania, czy nadal możemy ufać temu krajowi jako sojusznikowi i partnerowi” – ​​stwierdził jeden z europejskich dyplomatów.

⚆ Orbán chce negocjacji z Ukrainą w Budapeszcie w sprawie usunięcia weta wobec pomocy wojskowej UE za 500 mln. „Czekamy na przyjazd ukraińskiej delegacji do Budapesztu w celu negocjacji w tej sprawie. Jesteśmy otwarci i gotowi do negocjacji” – powiedział premier Węgier.

⚆ Orbán oświadczył, że nie planuje przepraszać za spotkanie z putinem i jest dumny ze swojej strategii. „Mamy w tej kwestii bardzo jasną politykę, która różni się od strategii wielu innych tutaj. Wy macie strategię wojenną, my mamy strategię pokojową. I chcemy zrobić wszystko, aby zapewnić pokój. Dlatego my utrzymać wszystkie kanały komunikacji z rosją, w przeciwnym razie nie będzie szans na pokój. Taka jest nasza strategia i jesteśmy z niej dumni. Tylko my mówimy w imieniu pokoju” – powiedział.

⚆ ​​Jeden ze światowych liderów rynku żywności i chemii gospodarczej, Unilever, podjął decyzję o kontynuowaniu działalności na terenie Federacji Rosyjskiej – raport za III kwartał br. nie zawiera żadnego planu działań w zakresie wyjścia z rosji.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ ​​Do Moskwy przybył z delegacją członek biura politycznego palestyńskiego ruchu Hamas Abu Marzouk oraz wiceminister spraw zagranicznych Iranu Ali Bagheri Kani.

⚆ rosja twierdzi, że dostarczyła na front pierwsze egzemplarze auto-haubicy “Malwa”

⚆ pożar w jednej z elektrociepłowni w moskwie

⌛ Rok temu pisałem (245):

W skrócie: Sztab ukraiński nadal niechętnie dzieli się postępami, ale najwyraźniej jest ich kilka zarówno pod Swatowym jak i na chersonszczyźnie. Nadal najwięcej rosjan (i pewnie Ukraińców) ginie na odcinku donieckim. Walki pod Bachmutem są bardzo intensywne. Dziś dużo nagrań z pojmanymi rosjanami. Nieco mniejsza aktywność rakietowa. Oficjalnie linia frontu bez zmian.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Dron Heavy Shot

⚆ Uparty rosyjski czołg rozminowuje teren

⚆ noce walki w okopach

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *