🪖Dzień 603 (19 października 2023, 23:45) – proporcje

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Od kilku dni krążyły zdawkowe informacje o wzmocnieniu działań na ukraińskim przyczółku na lewym brzegu Dniepru w rejonie na północ od mostu Antonowskiego. Wczoraj mięli wyzwolić dwie miejscowości. Z wczorajszego materiału geolokalizacyjnego wynika, że ​​ukraińscy żołnierze posuwali się na północ od Piszczaniwki (14 km na wschód od miasta Chersoń i 3 km od rzeki Dniepr) oraz do Poimy (11 km na wschód od miasta Chersoń i 4 km od rzeki Dniepr). Na pewno dzieje się dużo pod Piszczaniwką, która stała się celem wzmożonych ataków rosyjskiego lotnictwa. Potwierdził to dziś w końcu ukraiński sztab. Potwierdził, ale trudno wywnioskować wprost co to oznacza. Opcje są dwie. Albo punkt ten stanie się metodą nękania rosjan na tym odcinku frontu, albo Ukraińcy robią przedpole do desantu w tym miejscu. Z jednej strony – to przecież nie nowość, że Ukraińcy się zapuszczali w te tereny, z drugiej – to nadal miejsce w którym rosjanie są relatywnie słabi (chociaż umocnieni) i raczej nie spodziewaliby się większych działań sił ukraińskich w tym miejscu. A przypomnę, że były doniesienia o dużych transportach wojskowych w rejonie Chersona w ostatnich kilku tygodniach. Zobaczymy.

Nie słabną próby szturmów rosjan pod Awdijiwką i w rejonie Kupjańskim. Mimo masowego charakteru ich skuteczność jest nieproporcjonalna. Na nagraniach widać dziesiątki poległych rosjan i dziesiątki zniszczonych czołgów i transporterów.

Na odcinku zaporoskim brak zmian, ale zwrócił moją uwagę wysyp nagrań w których Ukraińcy uderzają dronami lub artylerią w rosyjskie…..koparki i inny sprzęt służący do budowy umocnień.

Za granicą dzieją się cztery ważne kwestie mające wpływ na Ukrainę. Po pierwsze USA przy okazji obu wojen planują uchwalić spory pakiet pomocowy dla Ukrainy (i Izraela). Po drugie – część amerykańskiej amunicji artyleryjskiej przechowywana w Izraelu, która miała być dostarczona Ukrainie powędruje najprawdopodobniej do sił izraelskich przy starcie operacji lądowej w Gazie. Po trzecie – Scholz jakby żywiej wypowiada się o dalszym wspieraniu Ukrainy. I po ostatnie – nie wiem na ile to reprezentatywny przykład, ale polecam obejrzenie nagrania z rosyjskiej telewizji z wypowiedzią izraelskiego polityka. Jeśli taka postawa pojawi się w szerszym gronie politycznym to rosja właśnie zyskuje nowego, silnego wroga.

👍 Dobre wieści:
⚆ Szef MSZ Kuleba oświadczył, że USA będą na stałe dostarczać rakiety dalekiego zasięgu ATACMS. Ma także nadzieję, że w przyszłości Ukraina otrzyma rakiety ATACMS zdolne razić cele w odległości 300 kilometrów.

⚆ Scholz obiecał kontynuację dostaw broni na Ukrainę i zapowiedział przygotowanie zimowego pakietu pomocy wojskowej, którego kluczowym elementem będzie sprzęt obrony powietrznej. Wcześniej niemieckie Ministerstwo Obrony ogłosiło zamiar przekazania Ukrainie dodatkowego systemu obrony powietrznej Patriot, nowych systemów Iris-T, nowych dział przeciwlotniczych Gepard, a także amunicji.

⚆ Ukraina będzie miała regularne dostawy rakiet ATACMS

🌻-603 (290 680 ) -39 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ więcej rosyjskich ataków rakietami Iskander-M (balistyczne)

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy na Ukrainę leciało 5 rakiet Iskander-M (balistyczna), 9 Shahedów i jedna Ch-59. Ukraińska obrona zniszczyła 3 Shahedy i rakietę Ch-59. rosjanie atakowali cele w obwodzie donieckim, mikołajowski, sumskim, Dniepropietrowsku i Zaporożu

⚆ Strącony rosyjski SU-25 w rejonie Awdijiwki (piąty w ciągu ostatnich 10 dni)

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ Dnipro

⚆ Zaporoże

⚆ Krzywy Róg

⚆ Berysław (10 bomb kierowanych)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – tu rosjanie wzmogli szturmy, ale zmniejszyli osłonę piechoty i ciężkiego sprzętu. Wsadzają piechotę na czołgi zamiast do BWP, co w przypadku uderzenia w czołg kończy się dla nich tragicznie.

⚆ Okolice Bachmutu – lepiej na południowej flance, ale bez wielkich sukcesów

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – kolejna fala ataków rosyjskich, bez skutków i z ogromnymi stratami da rosjan. Jest więcej ostrzałów artyleryjskich i ataków lotniczych na pozycje ukraińskie. Ukraińcy meldują o zniszczeniu conajmniej 10 sztuk ciężkiej techniki rosyjskiej.

😼Skutki wczorajszego ataku na lotnisko w Łuhańsku (ATACMS)

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Werbowe od strony pd-zach – tu Ukraińcy mają drobny sukces.

⚆ Walki na lewym brzegu Dniepru w rejonie Pszczianiwki

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ rosjanie rozmieścili na lotnisku Belbek samoloty MIG-31 (wersja nizdatna do przenoszenia rakiet Kindżał). Zauważono conajmniej 4 sztuki.

😼Skład amunicji na Krymie w okolicy Sewastopola

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W pierwszym czytaniu Rada poparła projekt ustawy, która pozwoli zakazać działalności ukraińskiej cerkwi prawosławnej moskiewskiego patriarchatu na terytorium Ukrainy, powiedział poseł Żelezniak.

⚆ Delegacja ukraińska rozpoczęła pierwszą rundę negocjacji z Francją w sprawie zawarcia dwustronnego porozumienia w sprawie tzw. gwarancji bezpieczeństwa przewidzianych w deklaracji G7 popierającej Ukrainę.

⚆ Zełeński rozmawiał z Bidenem – prezydenci rozmawiali o wzmocnieniu zdolności Sił Obronnych dalekiego zasięgu i kolejnych krokach w promowaniu Formuły Pokojowej. Zełeński powiedział także, że poinformował Bidena o ustawie o osobach znaczących politycznie, przyjętej przez Radę z okazji rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia do UE.

⚆ rosyjska Cerkiew Prawosławna tworzy na terytorium Federacji Rosyjskiej własne grupy ochotnicze, które zajmują się werbowaniem i szkoleniem bojowym najemników wśród wierzących na rzecz wojny z Ukrainą – SBU.

⚆ Załużnyj odwiedził ukraińskie oddziały broniące Awdijiwki.

🌍Świat:

⚆ Dziś, 19 października, UE oficjalnie przedłużyła mechanizm tymczasowej ochrony uchodźców ukraińskich do 4 marca 2025 r.

⚆ Pentagon planuje wysłać Izraelowi „dziesiątki tysięcy” 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich zarezerwowanych dla Ukrainy – Axios w odniesieniu do trzech izraelskich urzędników. Według publikacji Izrael poinformował USA, że pilnie potrzebuje pocisków, aby przygotować się na inwazję lądową na Strefę Gazy i potencjalną eskalację wojny wzdłuż granicy izraelsko-libańskiej. Prawdopodobnie chodzi o pociski, które USA przechowują bezpośrednio w Izraelu w ramach dwustronnej umowy – pisze Axios. Od początku roku były one stopniowo eksportowane i przekazywane na Ukrainę. Tylko wojsko USA ma dostęp do magazynów broni. Jednak na mocy porozumienia między tymi krajami Izrael może użyć tej amunicji w przypadku wojny, pod warunkiem uzyskania zgody Waszyngtonu. Izrael uzyskał wcześniej dostęp do tych zapasów podczas wojny z Libanem w 2006 r., a także podczas eskalacji w Gazie w 2014 r.

⚆ Amir Weitman, lider liberalnego skrzydła partii Likud, ostrzega Kreml na żywo w rosyjskiej RT. „rosja wspiera wrogów Izraela. rosja wspiera nazistów, którzy chcą popełnić na nas ludobójstwo i rosja zapłaci. Posłuchajcie mnie uważnie: zakończymy z tymi nazistami, wygramy tę wojnę, po tym nie zapomnimy, co zrobiliście. Przyjedziemy i sprawimy, że Ukraina wygra. Sprawimy, że zapłacicie za to, co zrobiliście”.

⚆ Obecnie nie będzie dostaw rakiet Taurus na Ukrainę – Ambasador Niemiec Jaeger

⚆ Kazachstan zakazał eksportu do rosji 106 rodzajów zaawansowanych technologicznie towarów, które można wykorzystać na wojnie, powiedział wiceminister handlu i integracji Kairat Torebajew.

⚆ Biden wygłosi w czwartek orędzie do narodu, podczas którego planuje porozmawiać o reakcji USA na eskalację na Bliskim Wschodzie, a także kontynuacji pomocy dla Ukrainy.

⚆ Biden zwróci się do Kongresu o 60 miliardów dolarów dla Ukrainy i 40 miliardów dolarów na pomoc dla Izraela, Tajwanu i granicy amerykańsko-meksykańskiej w ramach wniosku o finansowanie w wysokości 100 miliardów dolarów – NBC News cytując swoje źródła.

⚆ Jak podaje Bloomberg, od września nowym korytarzem morskim do portu w Odesie wpłynęło ponad 30 statków.

⚆ Scholz wyraził oburzenie i nazwał wypowiedzi putina, że ​​wojna na Bliskim Wschodzie może spowodować ofiary wśród ludności cywilnej, maksymalnym cynizmem. „Jestem więcej niż oburzony, gdy słyszę, że rosyjski prezydent wszędzie ostrzega, że ​​w konfliktach zbrojnych mogą paść ofiary wśród ludności cywilnej. Nie można szukać niczego bardziej cynicznego niż to” – powiedziała kanclerz Niemiec.

⚆ Brytyjski wywiad uważa, że ​​most Kerczeński, choć naprawiony po zniszczeniach, zapewni rosyjski transport na okupowany Krym w ograniczonym zakresie, a także będzie wymagał znacznych zasobów rosyjskich do ochrony przed nowymi atakami.

⚆ Scholz wezwał Europę do utrzymania linii wsparcia dla Ukrainy, aby pomóc w długoterminowej stabilizacji jej finansów.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ ławrow odwiedził koreę północną i zachęcił rosjan do spędzania tam wakacji.

⌛ Rok temu pisałem (238):

rosjanie kontynuowali ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy doprowadzając do sytuacji w której Ukraina będzie musiała wyłączać prąd (od jutra). W Chersonie ewakuacja, która wedle władz rosyjskich miała być masowa, ale na nagraniach nie widać dużych tłumów. Oficjalnie rosjanie motywują to zamiarem bombardowania miasta przez Ukraińców, są jednak uzasadnione obawy, że sami się do tego przygotowują. Nadal mówi się też o zniszczeniu przez rosjan innych ważnych obiektów infrastruktury na okupowanych terenach po to by przykryć potencjalne wycofanie rosjan z Chersona. Wprawdzie sama tama w Nowej Kachowce jest bardzo solidna, ale wokół niej są śluzy, których uszkodzenie może spowodować powodzie.

Trzeba niestety przyznać, że działania rosjan do czegoś dążą od czasu zmiany dowództwa. Metodycznie niszczenie infrastruktury energetycznej Ukrainy, aktywizacja Białorusi, wycofanie z Chersona te kroki mogą oznaczać przygotowanie się rosjan do zimy na terenie okupowanego obszaru zaporoskiego, dnr i lnr. rosjanie są do niej słabo przygotowani i wygląda na to, że próbują kupić czas i bezpieczniejsze do obrony pozycje. Tylko, że nikt nie powiedział, że podczas zimy Ukraińcy nagle przestaną walczyć.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ataki na Awdijiwkę wyglądają tak

⚆ Wizyta Załużnego

⚆ rosjanie śledzą ukraińskiego drona stawiającego miny

⚆ na ryby

⚆ run!

⚆ Wściekły na rosję Izrael

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *