🪖Dzień 601 (17 października 2023, 21:45) – dalej

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Dziś Ukraińcy uderzyli trzeba rakietami ATACMS w cele rosyjskie na terenach okupowanych. Wiadomo o detonacji na lotnisku pod Berdiańskiem i Łuhańsku. Wideo z lotniska w Berdiańsku pokazuje spore zniszczenia co prowadzi do wniosku, że Ukraińcy dostali pociski o mniejszym zasięgu (165 km) z amunicją kasetową (do 900 pocisków w głowicy). Ukraińcy wcześniej zabiegali o typ, który ma mniejsza głowicę a większy zasięg (300km) co pozwoliłoby im dosięgnąć mostu krymskiego. Czemu amerykanie nie chcą ich dać? Bo w zasiegu 300km jest znacznie więcej celów na terenie rosji i w połączeniu z deklarowanym przez amerykanów “Ukraina może używać tej broni jak chce” mogłoby wedle amerykanów “pójść za daleko”.

Efekt medialny tych uderzeń jest spory. Pozytywny po stronie ukraińskiej i adekwatnie negatywny po stronie rosyjskiej. Ukraina może zatem od dziś sięgać dalej (HIMARS to 80km zasięgu) niż dotychczas i łatwiej (w stosunku do Storm Shadow, które wymagają szybkich i ciężkich samolotów).

Na linii frontu jest mniej optymistycznie. rosjanie mają postępy pod Marijinką i na odcinku Kupjańskim. Brak natomiast rosyjskich postępów pod Awdijiwką i są postępy ukraińskie na odcinku zaporoskim.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraina dysponuje ograniczoną liczbą rakiet ATACMS najprawdopodobniej z głowicami kasetowymi o zasięgu do 165km.

⚆ ​​Stany Zjednoczone dostarczyły już na Ukrainę obiecane 31 czołgów bojowych M1A1 Abrams wraz z częściami zamiennymi i amunicją, powiedział rzecznik Dowództwa Armii USA na Europę i Afrykę, Martin O’Donnell. Według niego na Ukrainę wrócili także wszyscy Ukraińcy, którzy szkolili się na czołgach z oddziałami amerykańskimi w Niemczech.

🌻-800 (289 430 ) -26 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ rosjanie wystrzelili 6 Shahedów z Krymu i jeden pocisk kierowany Ch-59 z samolotu Su-34 z przestrzeni powietrznej okupowanego obwodu chersońskiego. Wszystkie siedem celów zostało zniszczonych przez obronę powietrzną Sił Powietrznych i obronę powietrzną innych komponentów Sił Obronnych Ukrainy na kierunku południowym. Odnotowano także użycie dwóch przeciwlotniczych rakiet kierowanych S-300 na kierunku wschodnim.

okolice Odesy

⚆ rejon Iziumu

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ obwód chersoński – 32 ostrzały i brak ofiar

⚆ 86 ostrzałów w obwodzie zaporoskim – bez ofiar

⚆ Słowiańsk (2 ofiary)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – +400 metrów w zmianie frontu dla rosjan

⚆ Okolice Bachmutu – brak doniesień

⚆ Marijinka – i tu rosjanie mają drobne postępy w północnej flance.

⚆ Awdijiwka – presja rosjan nie spada, ale tym razem rosjanom nie udało się przesunąć. Wiadomo jednak, że będą nadal próbować.

😼Łuhańsk – lotnisko

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ +1km dla Ukraińców pod Werbowym

😼Berdiańsk – lotnisko a na nim spłonąć miało do 9 helikopterów i masa innego rosyjskiego sprzętu i amunicji.

😼Skadowsk

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski i sumski

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ministerstwo Reintegracji podało, że troje dzieci z czasowo okupowanego obwodu chersońskiego wróciło na terytorium kontrolowane przez Ukrainę.

🌍Świat:

⚆ Parlament Europejski poparł inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącą utworzenia Funduszu Pomocy Ukrainie w wysokości 50 miliardów euro. Teraz powinny rozpocząć się negocjacje parlamentu z krajami członkowskimi. Stanie się to, gdy tylko Rada UE uzgodni wspólne stanowisko. Chodzi o nowy instrument Ukraine Facility, na który przeznaczono 50 miliardów euro na lata 2024–2027 w formie dotacji i pożyczek na wsparcie odbudowy, odbudowy i modernizacji Ukrainy. Już wcześniej informowano, że Węgry chcą podzielić ten pakiet wsparcia i oferują początkowo zgodę na kwotę jedynie 25 miliardów euro.

⚆ 30 000 ukraińskich rekrutów przeszło podstawowe szkolenie w Wielkiej Brytanii w ramach programu INTERFLEX. Kurs oparty na wyszkoleniu brytyjskiej armii obejmuje umiejętności bojowe, prawo wojskowe, elementy cyberwojny. Około pięciotygodniowe intensywne szkolenie koncentruje się na dwóch głównych zadaniach: ratowaniu życia ukraińskich żołnierzy i zniszczeniu wroga. Ponadto program szkolenia stale się zmienia, biorąc pod uwagę aktualne wymagania na polu walki.

⚆ ​​Armenia jest gotowa do podpisania traktatu pokojowego z Azerbejdżanem do końca 2023 roku, powiedział premier Paszynian. Podkreślił, że Erewań jest gotowy do podpisania traktatu pokojowego, który będzie odzwierciedlał zasady wzajemnego uznawania suwerenności i integralności terytorialnej, a także zapewni otwarcie komunikacji transportowej w oparciu o zasady suwerenności krajów, przez które będą one przechodzić. W szczególności, zdaniem premiera, strona ormiańska jest gotowa otworzyć linię kolejową Meghryn, ale nie jako korytarz eksterytorialny

⚆ Armenia jest gotowa zbliżyć się do Komisji Europejskiej na tyle, na ile Komisja uzna to za możliwe, powiedział premier Armenii Paszynian. Dodał, że Erywań oczekuje dalszej współpracy z UE w obszarach reformy policji, służb ratowniczych, niezależnego sądownictwa, reformy edukacji i administracji publicznej.

⚆ Biden odwiedzi Izrael w środę, 18 października, powiedział sekretarz stanu USA Blinken. Rzeczniczka Białego Domu Jean-Pierre dodała, że ​​Biden uda się następnie do Jordanii, gdzie spotka się z królem Abdullahem, prezydentem Egiptu i prezydentem Autonomii Palestyńskiej.

⚆ Fińska policja kryminalna w ramach śledztwa w sprawie incydentu na podwodnym gazociągu Balticconnector sprawdza informacje o statkach, które w tym czasie znajdowały się w tym rejonie – w szczególności pod banderą Federacji Rosyjskiej i Hongkongu.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ putin przeprowadził pierwszą rozmowę telefoniczną z izraelskim premierem Netanjahu od czasu ataku bojowników Hamasu na Izrael i zadeklarował zapobiegnięcie dalszej eskalacji między Izraelem a Hamasem.

⚆ putin przybył samolotem do Pekinu, aby spotkać się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem i wziąć udział w forum „Jeden pas, jedna droga”. Zgodnie z planem negocjacje z Xi odbędą się 18 października w dwóch etapach: w rozszerzonym składzie i w wąskim, w formie śniadania roboczego. Kreml nie wykluczył, że putin i Xi będą rozmawiać osobiście i w ramach negocjacji „na najbardziej drażliwe tematy”

⚆ Prezydent rosji putin rozmawiał w Pekinie z premierem Węgier Wiktorem Orbanem. Orbán rozmawiał z putinem o współpracy węgiersko-rosyjskiej w zakresie dostaw gazu i ropy oraz energetyki jądrowej. Lider węgierskiego rządu podczas spotkania podkreślił także znaczenie pokoju. Powiedział, że dla całego kontynentu, w tym Węgier, kluczowe znaczenie ma zakończenie napływu uchodźców, sankcji i działań wojennych

⚆ rosja wycofuje ratyfikację traktatu o zakazie prób jądrowych, — Reuters

⌛ Rok temu pisałem (236):

Dziś na Kijów znów poleciały “irańskie motorynki” (jak nazywają je Ukraińcy ze względu na charakterystyczny dźwięk dwusuwowego silnika). Było kilka fal ataków i niestety są straty, ranni i są zabici (conajmniej 4 osoby). To pierwszy tak masowy nalot dronów kamikaze na Kijów od początku inwazji rosyjskiej. Drony wystartowały z Białorusi i z okolic Krymu. Nie tylko Kijów był nimi nękany. O ile pod koniec lutego na Ukrainę leciały głównie rakiety to dziś lęk budzą drony, które bez jakichkolwiek prób uzasadniania przez rosyjski sztab uderzają w obiekty cywilne. To ataki ukierunkowane na zabijanie cywili – terror, który z wojną nie ma nic wspólnego. Te ataki niczego nie zmieniają na froncie ani w nastawieniu Ukraińców czy państw zachodnich. Wywołują natomiast fale radości rosjan na kanałach komunikacyjnych. To mniej dziwi.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ ATACMS – start

⚆ ATACMS – lądowanie w Berdiańsku

⚆ [18+] rosyjskie szturmy w pigułce

⚆ dron w btr (0:48)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 601 (17 października 2023, 21:45) – dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *