🪖Dzień 599 (15 października 2023, 23:20) – Kozak

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Mamy kolejny dzień “drobnych postępów” rosjan. Mają one miejsce i pod Awdijiwką i pod Kupjańskiem. Można pocieszać się doniesieniami ukraińskiej partyzantki z Doniecka, że rosjanie nie mają gdzie już przechowywać ciał poległych i gdzie leczyć rannych. Można pocieszać się też doniesieniami o słabnącym ogniu artyleryjskim rosjan i spadku liczby dronów rosyjskich i ataków rakietowych, ale może być to przejściowe. Nie zmienia to jednak tego, że linia frontu małymi krokami przesunęła się na ich korzyść.

Dzisiejszy dzień minął w Ukrainie pod znakiem innej “afery”. Jeden z dziennikarzy nagrał wypowiedzi imprezujących młodych Ukraińców w jednym z krajów zachodnich. Mieli odpowiedzieć na pytania o obronę Azowstali i kilka innych tematów, którymi Ukraina żyła (i nie tylko). Generalnie więc wyszło z wideo, że mają te tematy w “pompie”. Wideo wywołało spore poruszenie i wiele komentarzy krytycznych wobec beztroskiego i pełnego ignorancji żywota emigracji na którą łoży Europa i inne kraje.

Ukraińcy śledzili też wybory w Polsce. Nie mieli raczej konkretnych nadziei partyjnych, ale analizowali scenariusze pod kątem dalszego wsparcia ich kraju. W większości panował konsensus, że bez względu na wynik wyborów Polska będzie nadal wspierać Ukrainę bo to kwestia ponadpartyjna.

Ponadpartyjnie też zebraliśmy na “Kozaka”, bo tak dziś pozwoliłem sobie ochrzcić auto, które kupiła Olga Solarz z datków które ofiarowaliście w akcji “Pomaganie za czytanie”. Pod osłoną nocy, sprayem z szablonu auto dostało 5 malunków z nazwą i dwa z tekstem “Za wolność Waszą i Naszą”. Nie jest już anonimowe. Czemu “Kozak”? Z jednej strony ma być “kozackie” bo jedzie na zaporoże. Z drugiej – taki pseudonim miał Ś.P. Janusz Szeremeta – Polak, który zginął w zeszłym roku broniąc Ukrainy. Stąd to dziwaczne “z”w nazwie.

A dziś “Pomaganie za czytanie” jest już w drugiej edycji i na koncie mam od Was ponad 4000zł. Zbieramy na plecak ratunkowy, który ma olbrzymią moc ratowania ludzkiego życia w warunkach polowych.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-880 (287 770 ) -33 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ kolejny dzień drobnych strat ukraińskich

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ strącony rosyjski MI-8

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ Skadowsk

⚆ Nikopol

⚆ Cherson – dwie sterowane bomby lotnicze i 11 innych – trafiły w obiekt infrastruktury krytycznej. W ciągu dnia były dwa ostrzały.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – tu od kilku dni widać spadek aktywności rosyjskiej artylerii i raportowana jest mniejsza liczba dronów rosyjskich. Nadal są szturmy rosjan i niestety z postępami drobnymi.

⚆ Okolice Bachmutu – walki w tych samych punktach, bez wyraźnych postępów

⚆ Marijinka – Ukraińcy mają drobne postępy na północ od Marijinki

⚆ Awdijiwka – Atakując Awdijiwkę, rosjanie stają przed poważnymi problemami – ISW. Dane geolokalizacyjne opublikowane 13 i 14 października wskazują, że siły rosyjskie posunęły się nieco na północ i południe od Awdijiwki. Źródła rosyjskie twierdziły, że ukraińskie fortyfikacje obronne stanowią istotną przeszkodę w nacieraniu w okolicach miejscowości. rosjanie zwracali także uwagę, że postęp utrudniają także problemy z opieką medyczną.

😼Łuhańsk

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Jednak koło Kopani dzieje się coś konkretnego. Drugi dzień z rzędu Ukraińcy przesunęli się do przodu

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ rosjanie ustawili nowe zabezpieczenia na wejściu do portu w Sewastopolu

😼Sewastopol

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody

5️⃣Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Biełgorod – uszkodzona podstacja energetyczna do której podłączone są obiekty wojskowe.

😼Kursk

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Wołodymyr Zełeński podkreśla, że ​​wraz ze zbliżaniem się zimy będzie więcej ataków wojsk rosyjskich na ukraińskie obiekty energetyczne i wzywa władze lokalne, przedsiębiorstwa energetyczne i operatorów telekomunikacyjnych do przygotowania się na to. „Trzeba mieć świadomość, że takich rosyjskich strajków (jak ten w niedzielę w Chersoniu) będzie więcej wraz z nadejściem zimy. Więcej uderzeń po elektrowniach i sieci. Musimy być na to gotowi. W istniejących warunkach wzmocniliśmy obronę powietrzną tak bardzo, jak to możliwe. I zgadzamy się z naszymi partnerami na takie kroki w obronie, jakich wcześniej nie stosowano” – wieczorne wystąpienie prezydenta.

⚆ Ukrainie coraz trudniej jest uzyskać wsparcie finansowe, gdyż uwaga kluczowych krajów-darczyńców skupiona jest na zbliżających się wyborach. „Widzę duże zmęczenie, widzę wiele słabości wśród naszych partnerów, chcieliby zapomnieć o wojnie, ale wojna nadal trwa” – powiedział w kuluuarach Międzynarodowego Funduszu Walutowego minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko i posiedzenie Banku Światowego w Marakeszu. Według niego Ukraina podejmuje obecnie dwukrotnie większy wysiłek, aby przekonać partnerów do udzielenia wsparcia, w porównaniu z ostatnimi corocznymi spotkaniami w kwietniu.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje nad zwrotem IKEA, H&M, Zary i innych marek na Ukrainę. Dmytro Kuleba zauważył, że McDonald’s zdołał wrócić na Ukrainę po rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem. „Wierzę, że im bardziej międzynarodowy biznes będzie tu działał, tym więcej wiary w zwycięstwo doda” – podkreślił szef MSZ

⚆ Uruchomiono pierwszy pociąg na trasie Lwów – Warszawa. Pociąg przejeżdża przez punkt kontrolny Rawa-Ruska, gdzie pasażerowie przesiadają się z pociągu o rozstawie ukraińskim (1520 mm) do pociągu polskiego przewoźnika SKPL o rozstawie europejskim (1435 mm) i odwrotnie. Jak podano w „Ukrzaliznyci”, oba pociągi mogą przewozić około 200 pasażerów w jednym kierunku, posiadają miejsca 1. i 2. klasy.

⚆ W Strefie Gazy przebywa prawie 260 Ukraińców, dyplomaci współpracują z partnerami nad ich ewakuacją – Zełeński.

⚆ Rząd proponuje zakazać na 15 lat użytkowania terenów Zbiornika Kachowskiego, z którego woda wyciekła po katastrofie tamy.

🌍Świat:

⚆ Administracja prezydenta USA Joe Bidena zwróci się do Kongresu o przeznaczenie ponad 2 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie i Izraelowi.

⚆ Atak Hamasu kończy stosunki Netanjahu-putin – WSJ. Dziennikarze przypominają, że Netanjahu był z putinem nawet wtedy, gdy był on coraz bardziej izolowany. Nawet inwazja rosji na Ukrainę i ocieplenie jej stosunków z zaprzysiężonym rywalem Izraela – Iranem – nie mogły podważyć tej współpracy.
Teraz, po ataku na Izrael dokonanym przez wspieranych przez Iran bojowników Hamasu, wydaje się, że rozmowy te zostały wstrzymane. putin jest jednym z niewielu światowych przywódców, którzy nie zadzwonili do Netanjahu, aby złożyć kondolencje w związku ze śmiercią ponad 1300 Izraelczyków zabitych przez Hamas w tym ataku.

⚆ Ukraińska Prawda: W Polsce przeciwnicy obecnego rządu mogą stworzyć większość – sondaże wyjściowe. Formalnym zwycięzcą wyborów została obecnie rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która według sondaży zajmie pierwsze miejsce ze wskaźnikiem 36,8%. To jednak nie wystarczy, aby utworzyć większość. Zamiast tego główny oczekiwany partner PiS – siła polityczna „Konfederacja”, znana z antyukraińskich haseł, w ostatnich tygodniach znacząco straciła poparcie wyborców – sondaż exit poll przewiduje 6,2% głosów i piąte miejsce. Na drugim szczeblu sondaży exit poll – Koalicja Obbywatelska – blok prawicowych partii skupionych wokół Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Jej sondaże wskazują na 31,6% – znacznie więcej niż sondaże przewidywały przed wyborami. Trzecie miejsce należy do partii „Trzecia Droga”, która może uzyskać 13,0%. Na czwartym miejscu znajduje się stowarzyszenie sił lewicowych „Lewica” z 8,6%. Już w trakcie kampanii trzy wymienione partie uważały się za sojuszników na rzecz utworzenia koalicji, która mogłaby zmienić rząd PiS w Polsce.

⚆ Niemiecki rząd za pośrednictwem niemieckiego banku rozwoju KfW przyznał NEC „Ukrenergo” dotację w wysokości 76 mln euro. Fundusze zostaną przeznaczone na budowę inżynieryjnego zabezpieczenia podstacji, podaje służba prasowa „Ukrenergo”.

⚆ Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew przybył do stolicy Górskiego Karabachu, Khankendi. Alijew podniósł w mieście flagę Azerbejdżanu i wygłosił tam przemówienie.

⚆ Izrael przywrócił dostawy wody do Strefy Gazy – The Times of Israel, cytując wysokiego rangą izraelskiego urzędnika. Urzędnik potwierdził, że Jerozolima przywróciła dostawy wody do Strefy Gazy.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak

⌛ Rok temu pisałem (234):

W nocy z piątku na sobotę Ukraińcy rozpoczęli dużą ofensywę na odcinku chersońskim. Jej los na ten moment nie jest znany, ale zdecydowanie rosjan zaskoczyła skala tego uderzenia. Działanie Ukraińców odbywają się tydzień po uszkodzeniu mostu krymskiego, co znacząco skomplikowało możliwości logistyczne rosjan.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Codzienność w Awdijiwce

⚆ TOS poszedł z dymem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *