🪖Dzień 596 (12 października 2023, 21:40) – Awdijiwka

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Od dwóch dni najgorętszym punktem wojny stała się Awdijiwka. To miejscowość w pobliżu której biegła granica DNR czyli nieuznawanej donieckiej republiki ludowej. Jak zobaczycie na mapie – Awdijiwka jest niczym osada Galów – otoczona z trzech stron przez rosjan (od bodajże wiosny tego roku). Mimo to – od miesięcy nie poddaje się niczym wcześniej Bachmut. Dwa dni temu rosjanie wypuścili znaczne siły ze strony wsi Wodiane i Krasnohoriwki. Atak był nietypowy bo z ogromnym wsparciem wojsk pancernych, artylerii i lotnictwa. Czemu nietypowy? Bo od czasu szturmów na Wuhłedar (w którym rosjanie potracili setki sztuk ciężkiego sprzętu) rosjanie unikają angażowania swoich czołgów i wozów opancerzonych. rosjanom udało się wyprzeć siły ukraińskie z kilku pozycji. rosyjski atak zatrzymał się na wysokości wsi Stepowe – tam drogę zagrodziła rosjanom ukraińska artyleria i pola minowe. Ponieśli duże straty (około 50 sztuk czołgów i transporterów) i musieli się wycofać. Drugi, wczorajszy szturm był podobny, nieco mniejszy w skali. Podobne działania rosjanie próbują realizować na odcinku Kupjańskim. Całość ma prosty cel – nie pozwolić siłom ukraińskim wspierać odcinka zaporoskiego oraz zmniejszyć presję ukraińską wokół Bachmutu. To dowodzi też jeszcze jednego – rosyjskie pokłady rezerw wydają się nie mieć końca.

Linia frontu – bez większych zmian.

Polecam kilka ciekawych tez z wywiadu z szefem wywiadu ukraińskiego.

👍 Dobre wieści:
⚆ Hiszpania potwierdziła transfer systemów przeciwlotniczych Hawk na Ukrainę i poinformowała hiszpańskie Ministerstwo Obrony o dostawie amunicji kalibru 155 i 105.

⚆ ​​Ministerstwa Obrony Danii i Czech ogłosiły przygotowanie pierwszej wspólnej transzy pomocy wojskowej dla Ukrainy w postaci BMP i czołgów, która dotrze „w nadchodzących miesiącach”. Sprzęt wojskowy dla Ukrainy będzie usuwany z magazynów czeskich firm prywatnych, a także produkowany w czeskich fabrykach na koszt duńskiego rządu. „To znacząca transza sprzętu, na który istnieje duże zapotrzebowanie na Ukrainie. Ten transfer był możliwy dzięki wzorowej współpracy Danii i Czech” – skomentował duński minister obrony Troels Lund Poulsen.

⚆ Stany Zjednoczone wkrótce przekażą na Ukrainę dużą partię Switchblade 600, — Newsweek. Switchblade 600 przeznaczony jest do niszczenia wrogich czołgów i pojazdów opancerzonych na polu bitwy. Jego zasięg wynosi do 90 km.

🌻-990 (284 890) -32 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Siły Powietrzne podały, że w nocy rosjanie zaatakowali Ukrainę 33 szahedami, z czego 28 zostało zniszczonych przez Siły Obronne.

⚆ 10 Shahedów strącono nad obwodem odeskim. Conajmniej jeden doleciał do celu i dokonał szkód w infrastrukturze portowej. Jedna osoba ranna.

⚆ Iskander uderzył w Mikołajów

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – nadal ciężko koło Synkiwki, Kysliwki i Makijiwki ale wydaje się, że Ukraińcy powoli stabilizują sytuację.

⚆ Okolice Bachmutu – walki na linii Andrijiwka-Kliszczijiwka z niewielkimi zmianami linii frontu na korzyść Ukrainy

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – odparty drugi szturm na Awdijiwkę. Siły ukraińskie zniszczyły strategiczny most między Jasynuwatą a Gorłówką w obwodzie donieckim, który ma kluczową rolę w zaopatrywaniu sił rosyjskich na jednej z flanek.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tu enigmatycznie. rosjanie w okolicach Nowoprokopiwki i Robotynego mieli rozpocząć masowe szturmy na całej linii wyłomu (i nieco na wschód też). Ukraińskiej artylerii wydaje się nie brakować amunicji. Linia frontu bez zmian.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼 Okręt Floty Czarnomorskiej Federacji rosyjskiej „Pawel Derżawin” został uszkodzony 11 października na Morzu Czarnym w pobliżu okupowanego Sewastopola – poinformował w Radiu Swoboda rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy kapitan 3. stopnia Dmytro Pletenczuk. Wedle lokalnych kanałów około godziny 10 rano usłyszano odgłos eksplozji. Okręt mógł wpaść na rosyjską minę, ponieważ w ciągu dnia w morzu w pobliżu Sewastopola działał trałowiec.

😼Alarm lotniczy w Sewastopolu

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, chersoński

⚆ Cherson (szpital dziecięcy)

⚆ Biłozerka

🛡Ukraina ma już własne rakiety o zasięgu 750-1000 kilometrów, — Podoliak – doradca Biura Prezydenta Ukrainy. Mówimy o eksperymentalnych próbnych produkcjach ukraińskiego sektora obronnego, ale potrzebne są inwestycje, aby zwiększyć moce produkcyjne.

⚡️ „Ta zima będzie prawdopodobnie trudniejsza niż poprzednia. Nie tylko my się przygotowujemy, ale i nasi wrogowie. Myślę, że uderzenia będą intensywniejsze. Poza tym mamy mniejsze rezerwy mocy ze względu na poprzedni ostrzał” – szef DTEK M. Timczenko.

⚡️Minister Energii Galuszczenko mówi, że Ukraina przygotowała się na możliwe przerwy w dostawie prądu w zimie, które mogą być skutkiem rosyjskich ataków na energetykę, dlatego przerwy w dostawie prądu nie będą długotrwałe.

5️⃣Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Biełgorod – Władze lokalne podają, że w wyniku upadku bezzałogowego statku powietrznego w obwodzie biełgorodzkim zginęły trzy osoby, w tym dziecko. Nie wiadomo, kto był właścicielem drona, ale przewiduje się, że zostanie uznany za ukraiński.

😼Briańsk

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Szef GUR Budanow udzielił nowego wywiadu. Najciekawsze wątki:

 • „Świat szybko zbliża się do wojny światowej. To moja subiektywna ocena: biorąc pod uwagę całokształt geografii, widzimy kilka konfliktów, które na pierwszy rzut oka wydają się mieć charakter regionalny, z wyjątkiem Ukrainy, ale wszystkie łączą te same kraje, które są zaangażowane w te procesy. Więc tak, myślę, że mimo wszystko dość szybko zmierzamy do wojny globalnej”
 • rosjanie przekazali piechoty grupy Hamasu broń, którą udało im się zdobyć na Ukrainie.
 • ​​wydarzenia w Izraelu nie będą miały wpływu na wojnę Federacji rosyjskiej z Ukrainą, jeśli zakończy się ona w nadchodzących tygodniach, jednakże na świecie wisi obecnie zagrożenie „wojną globalną”.
 • ​​​​Zimą Ukrainę znów czeka „bitwa o prąd”, bo rosjanie przywrócili rezerwy sił i środków do ataków na ukraińską infrastrukturę
 • Ukraina jest spóźniona w stosunku do harmonogramu, ale nie wyjaśnił, co to oznacza. „Nie wszystko poszło źle. Nie wyjaśniajmy i nie wyjaśniajmy tego wszystkiego – wypadliśmy z harmonogramu – niech każdy wyciągnie własne wnioski” – powiedział.
 • Nie można pozwolić na zamrożenie konfliktu – będzie to zdrada naszego narodu;
 • Na południu kontynuowana jest nasza operacja ofensywna. Mają miejsce ważne wydarzenia, których celem jest odzyskanie BAchmutu
 • rosjanie chcieli dokonać sztucznego przeciążenia systemu i kontrolowanej emisji promieniowania w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, co z pewnością doprowadziłoby do prawdziwej katastrofy nuklearnej;
 • Wywiad agencyjny [rosji na Ukrainie] zawiódł, a wywiad elektroniczny i cybernetyczny jest na bardzo wysokim poziomie.

⚆ Funkcjonariusze ustalili tożsamość wszystkich 59 osób, które zginęły w wyniku rosyjskiego ataku na wieś Groza 5 października – poinformował szef MSW Kłymenko. Rzeczniczka MSW wyjaśniła, że w wyniku uderzenia rakiety we wsi Groza zginęło dokładnie 59 osób, a nie 56, jak wcześniej informowały władze regionalne. Według niej w szpitalach przebywa kolejnych 5 osób.

⚆ W Czernihowie w dzień nie zadziałały syreny alarmowe, bo kable ukradło dwóch mieszkańców, — Policja. Mężczyźni chcieli je zezłomować. Wszczęto postępowanie karne. Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia. Naprawiono uszkodzenie.

⚆ Do siedmiu osób wzrosła liczba Ukraińców, którzy zginęli w wyniku eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego, poinformował w komentarzu dla Ukraińskiej PRawdy rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Nikołenko.

🌍Świat:

⚆ Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów G7 we wspólnym oświadczeniu zobowiązali się do zamrożenia aktywów rosji do czasu, aż zrekompensuje ona szkody wyrządzone Ukrainie w wyniku inwazji na pełną skalę.

⚆ ​​Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) głosowało za uznaniem Wielkiego Głodu w latach 1932-1933 za akt ludobójstwa narodu ukraińskiego.

⚆ Przedstawiciele administracji Bidena prywatnie powiedzieli członkom Kongresu, że Biały Dom przygotowuje wspólny wniosek o dodatkowe finansowanie ze środków dla Izraela, Ukrainy, Tajwanu i wzmocnienie ochrony granic — NBC News.

⚆ UE planuje przeznaczyć dla Ukrainy 4,5 miliarda euro do końca 2023 roku, – europejski komisarz Gentiloni. „Ogólnie rzecz biorąc, postęp jest bardzo dobry i z optymizmem patrzę na perspektywy, że Ukraina spełni wszystkie warunki do końca 2024 roku i później” – powiedział w środę podczas 4. posiedzenia okrągłego stołu ministrów w sprawie wsparcia dla UE Ukraina w ramach spotkań MFW i Banku Światowego (SB) w Marrakeszu. Według niego UE i inni partnerzy międzynarodowi powinni być dumni z faktu, że zarówno w zeszłym, jak i w tym roku przyczynili się do pokrycia deficytu finansowania Ukrainy i dzięki tej solidarności ukraińska gospodarka jest dziś w lepszej kondycji, niż wielu się spodziewało.

⚆ Rumunii po nocnym rosyjskim ataku na obwód odeski odkryto krater po uderzeniu drona – poinformowało Ministerstwo Obrony kraju. Dron spadł trzy kilometry od miasta Plauru.

⚆ Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rumunii Luminice Odobescu wezwał rosję do zaprzestania ciągłych ataków na Ukrainę, w szczególności na Odessę, które bezpośrednio wpływają na terytorium Rumunii – kolejny dron spadł tam w środową noc
subskrybuj

⚆ W Warszawie odbyły się dwa wiece. Jeden popierający Izrael. Drugim jest wspieranie Palestyny, czyli Hamasu. Policja obserwowała oba.

⚆ W przyszłości Niemcy będą utrzymywać 35 000 żołnierzy w stanie wysokiej gotowości, aby wdrożyć nową strategię odstraszania i obrony NATO, powiedział minister obrony Boris Pistorius.

⚆ Minister obrony Holandii Kaisa Ollongren powiedziała, że ​​holenderskie myśliwce F-16, na których będą szkoleni ukraińscy piloci, w ciągu kilku tygodni wyjadą do nowego ośrodka szkoleniowego w Rumunii.

⚆ Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił rosyjski Komitet Olimpijski ze względu na włączenie do niego tzw. „organizacji sportowych” zlokalizowanych w okupowanych obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim. Jednocześnie MKOl nie podjął jeszcze decyzji w sprawie udziału rosyjskich sportowców o statusie neutralnym na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 i 2026 roku.

⚆ Szef MSZ Węgier Szijarto przybył do rosji już czwarty raz od początku inwazji Federacji rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę – weźmie udział w rosyjskim forum energetycznym i poprowadzi negocjacje ws. energetyki z wicepremierem Federacji rosyjskiej Novakiem. Poprzednie trzy wizyty Sijjarto w rosji od 24 lutego 2022 r. również dotyczyły kwestii energetycznych.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (231):

⚆ Padło dużo deklaracji wsparcia Ukrainy w kolejnym etapie wojny podczas spotkania w Ramstein.

⚆ Na samym froncie zmiany na odcinku charkowskim. Na pozostałych – nic nowego. Ukraińcy zbierają siły i budują nowe linie zaopatrzenia i łączności.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ działania pod Awdijiwką w dzień i w nocy

⚆ przerzedzanie sił rosyjskich na odcinku donieckim

⚆ nocne polowania

⚆ brytyjskie rakiety ASRAAM zbijają Shaheda

⚆ rosyjski czołg T-80BVM vs miny przeciwpancerne

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *