🪖Dzień 593 (9 października 2023, 21:35) – inercja

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Wojna w Ukrainie w ostatnich dniach wydaje się zwalniać. Być może to kwestia wydarzeń w Izraelu, a może faktycznie obie strony szykują się do zimowej obrony. Wprawdzie Ukraińcy zapowiadali, że zima nie ograniczy ich działań ofensywnych, ale czy tak będzie? Ukraińcy walczą i starają się nie oddać inicjatywy rosjanom, bo wiedzą, że chwila wytchnienia dla rosjan oznacza więcej ofiar na froncie i na ulicach ukraińskich miast i wsi. Dlatego czeka nas sezon z informacjami o “częściowych sukcesach” czyli małych zdobyczach, które są, ale nie zmieniają drastycznie obrazu sytuacji.

To co martwi to rosnąca liczba doniesień o wzmacnianiu rosji przez Koreę pn, Iran i Chiny, przy jednoczesnym słabnącym wsparciu z Europy i zagrożeniu dekoncentracji wsparcia ze strony USA.

Dziś też ostatni fragment cyklu “Nieczysty biznes”. Wprawadzie firm jest w bazie jeszcze sporo, ale są coraz mniej znane i coraz trudniej zweryfikować podawane tam informacje. Zajmuje to też chwilę czasu.

Linia frontu z drobnymi zmianami pod Bachmutem i Werbowym

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-350 (282 630) -1 system artyleryjski

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Kostaintyniwka

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian, ciężkie walki pod Makijiwką

⚆ Okolice Bachmutu – walki w tych samych regionach. Drobny sukces pod Andrijiwką.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ “Siły obronne Ukrainy odniosły częściowy sukces na zachód od Werbowego”

⚆ “Od początku jesieni okupanci sprowadzili do Mariupola dodatkowo 5 tys. rezerwistów” – Andrjuszczenko.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski,

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Cherson

🛡”Ukraina potrzebuje środków, które będą w stanie odzyskać taktyczne rosyjskie samoloty, aby nie zrzucały bomb lotniczych” – Jurij Ihnat. Według rzecznika Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy od samego rana na niebie na linii walki zauważono około 20–30 rosyjskich Su-34 i Su-35, uderzających kierowanymi bombami powietrznymi. Takie bomby można zestrzelić tylko teoretycznie, ale w praktyce jest to niemożliwe. Ataki nimi są masowe. Coraz częściej używa się bomb o wadze 500 kg, a nawet 1500 kg. Na trasach południowych KAB-y zrzucane są intensywnie, czasem po 50 sztuk dziennie.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ “rosja przekazała bojownikom Hamasu broń produkcji USA i UE przechwyconą podczas działań wojennych na Ukrainie” – Wywiad ukraiński.

⚆ Ukraina może być w pełni gotowa do przystąpienia do UE w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia procesu negocjacji – wicepremier ds. integracji europejskiej Stefaniszyna.

⚆ Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował generała dywizji Anatolija Barhylewycza dowódcą Sił Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Minister Obrony Ukrainy Rustem Umyerov przeprowadził rozmowę telefoniczną z Minister Obrony Holandii Kaisą Ollongren. Ministrowie omówili pilne potrzeby Ukrainy, w tym systemy obrony powietrznej, rakiety dalekiego zasięgu i artylerię. Podczas rozmowy telefonicznej Rustem Umyerov podkreślił doświadczenie Holandii w zakresie zakupów i zaopatrzenia, które będzie przydatne dla Ukrainy.

⚆ W Kijowie przedłużono zakaz poruszania się środkami transportu publicznego w czasie alarmów lotniczych, — rada miasta.

⚆ Na Zakarpaciu wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie magnetycznej do 4,5

⚆ SBU zdemaskowało rosyjskiego agenta, który udawał ratownika, aby skorygować ataki wroga na Odesę.

🌍Świat:

⚆ „Dla Europy jest to wojna egzystencjalna. Europejczycy rozumieją – to też dotyczy ich. Nie mogą sobie pozwolić na to, aby nie wygrać wspólnie z Ukrainą w tej wojnie. Jeśli Ukraina przegra, będzie to koniec Europy” – Dmytro Kułeba w rozmowie z „Forbesem”.

⚆ Okupanci minują oczyszczone wcześniej odcinki frontu w kierunku Zaporoża – ISW. Wojska rosyjskie intensyfikują minowanie w rejonie Robotyne-Werbowe i starają się oddzielić siły ukraińskie w rejonach frontu oddalonych od zachodu obwodu zaporoskiego. Również Instytut Studiów Wojennych, cytując propagandowego blogera rosyjskiego, podaje, że wojska rosyjskie zintensyfikowały taktyczne działania ofensywne w kilku obszarach frontu poza obwodem zaporoskim, aby rozciągnąć ukraińską obronę i odwrócić uwagę Sił Obronnych Ukrainy.

⚆ Dania pracuje nad „poszerzeniem i pogłębieniem” koalicji krajów, które zobowiązały się dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16, — Reuters.

⚆ Rada Bezpieczeństwa ONZ nie podjęła żadnych decyzji po nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie sytuacji w Izraelu. “Nie chcę wnikać w to, co faktycznie omawiano na odprawie, ale jest wiele krajów, które potępiły ataki Hamasu. Oczywiście nie wszyscy (potępiają ten atak) i naprawdę nie chcę się w to zagłębiać. Myślę, że jedno z nich prawdopodobnie zrozumiecie bez moich słów” – powiedział zastępca ambasadora USA przy ONZ Robert Wood.

⚆ Iran pomógł Hamasowi opracować plan ataku na Izrael – The Wall Street Journal. Jak podaje publikacja, w ubiegły poniedziałek w Bejrucie Iran dał „zielone światło” na operację. Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ odrzuciło oskarżenia ze swojej strony i stwierdziło, że nie brał udziału w planowaniu ataku bojowników Hamasu na Izrael. „Zdecydowanie popieramy Palestynę, ale nie bierzemy udziału w palestyńskich działaniach odwetowych, ponieważ decyzje te podejmuje wyłącznie sama Palestyna” – stwierdziło przedstawicielstwo.

⚆ Izrael miał odzyskać kontrolę nad wszystkimi punktami zajętymi w sobotę przez Hamas i ogłosić izolację strefy Gazy. Nie ma dostaw energii, wody i produktów spożywczych. W Izraelu miało zginąć dotąd 800 osób a 2500 osób otrzymało obrażenia. W strefie Gazy miało zginąć dotąd 400 cywili.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja planuje przejść na chińskie procesory, – rosyjskie media. rosyjska firma „Norsy-Trans” rozpocznie produkcję systemów przechowywania danych, serwerów i komputerów na chińskich procesorach Loongson. Loongson powstał w 2002 roku jako chińska alternatywa dla amerykańskich procesorów Intel i AMD. Już 22 grudnia chiński rząd zakazał dostaw do rosji procesorów Loongson opartych na własnej architekturze LoongArch, ponieważ technologia ta ma strategiczne znaczenie i jest wykorzystywana w chińskim przemyśle zbrojeniowym, ale najwyraźniej zdecydował się znieść zakaz sprzedaży rosjanom. Od 23 marca Loongson jest objęty amerykańskimi sankcjami.

⚆ rosyjski ambasador przy ONZ wygłosił przemówienie w którym stwierdził, że cel ataku we wsi Groza (52 ofiary) był celem legalnym ponieważ “było tam dużo ukraińskich neonazistów”.

🦨 Nieczysty biznes Kotanyi (Austria)

Kotanyi to austriacki producent przypraw. Firma zatrudniała w rosji ponad 100 osób i wedle danych aktualnych – nadal eksportuje do rosji swoje produkty.

⌛ Rok temu pisałem (228):

Oj ciężki mieli weekend na Kremlu, a najlepszym dowodem na to jest dzisiejsze wieczorne nagranie putina w którym mówi bardzo niemrawo. Niemal jakby go wywleczono, żeby coś powiedział. A powiedział niewiele bo tylko to, że atak na most krymski był terrorystycznym aktem (sił specjalnych Ukrainy) przeciwko cywilnej infrastrukturze rosji. W tym tekście istotne jest “cywilnej” bo, jeśli rosjanie uznaliby most krymski za infrastrukturę wojskową (a były takie głosy) to mieliby sami przed sobą otwartą drogę do zastosowania protokołu atomowego. rosyjska doktryna zakłada bowiem użycie broni jądrowej w 4 przypadkach i atak na obiekty wojskowe jest jednym z nich. Oczywiście doktryna – doktryną, a rosjanie i tak robić swoje będą a potrzebne fakty sobie dosztukują.

Nieco więcej dziś informacji z frontu. O ile na łuhańszczyźnie Ukraińcy przegryzają się dalej, to na chersonszczyźnie front uległ drobnym korektom i rosjanom chyba udało się ustawić linię obrony zmuszając Ukraińców do drobnego wycofania się. W wcześniejszych doniesieniach ukraińskie oddziały podobno doszły do miejscowości Myłowe nad brzegiem Dniepru. Aktualne mapy pokazują, że są kilka kilometrów przed nią.

Krytycznym punktem jest Bachmut. Tu nawała rosjan jest ogromna i Ukraińcy musieli wycofać się z kilku miejscowości w ciągu tego tygodnia. rosjanie próbują podejść Bachmut od południa i na tym odcinku wyszli z Kodemy i są dziś w Mykołajiwce Drugiej, Zajcewym i Wesełej Dołynie.

Trwa niestety czarna seria uderzeń w Zaporoże. Dziś kilkanaście rakiet uderzyło w miasto. Zniszczono między innymi sporą część wieżowca mieszkalnego. Potwierdzono 13 ofiar ataku, ale to nie jest ostateczna liczba.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nocą…

⚆ O szkoleniu ukraińskich pilotów dronów FPV (po ukraińsku)

⚆ ktoś się nabrał na makietę

⚆ “zdalne” złomowanie rosyjskiego sprzętu na odcinku zaporoskim

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *