🪖Dzień 591 (7 października 2023, 23:15) – kolejna wojna

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Trudno uciec od strasznych obrazów z dzisiejszych wydarzeń w Izraelu i Strefie Gazy. Tysiące rakiet, płonące domy, zabijani i porywani ludzie. Izrael został wyraźnie zaskoczony atakiem palestyńczyków, nie mniej już teraz mówi się o silnej odpowiedzi sił izraelskich.

Relacje z tych wydarzeń w skrócie spisałem w sekcji świat, bo również na nich koncentrują się dziś media ukraińskie. Z tego też powodu wiele wydarzeń z Ukrainy spadło na dalszy plan. Wpadła mi natomiast ciekawa wypowiedź:
„To, co widzicie dziś w Izraelu, jest bezpośrednio powiązane z tym, co widzicie na co dzień na Ukrainie” – powiedziała politolog Jessica Berlin i podkreśliła zaangażowanie rosji, przypominając, że w ciągu ostatniej dekady rosja stale wzmacniała więzi z Iranem i Hamasem.

Czy to wszystko nie wygląda jak globalne szachy nastawione na osłabienie USA?

Linia frontu bez zmian. Warto odnotować większą aktywność na krymskim niebie.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-610 (281 700) i -22 sztuki artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ kolejny konflikt angażujący pomoc wojskową USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Odesa – uderzenie rakietami Onyks

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pod Makijiwką

⚆ Okolice Bachmutu – drobne postępy pod Andrijiwką

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian pod Awdijiwką, w Marijince rosjanie mieli zdobyć kilka budynków.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak zmian

😼 rosyjskie media informują, że w tymczasowo okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim wysadzony został samochód z zastępcą „Jednej rosji”. Mowa o zastępcy wołodymyrze małowie. Według aktualnych informacji małow zmarł w szpitalu

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Zamknięty most krymski

😼Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że w sobotę około godziny 18:00 Siły Obronne Ukrainy zaatakowały terytorium okupowanego półwyspu „pociskiem przeciwlotniczym S-200 przerobionym na wersję uderzeniową”. W lokalnych sieciach społecznościowych donosi się o uderzeniu w Dżankoj i Eupatorii.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: o. charkowski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ rosjanie ostrzeliwali wioskę w pobliżu Zaporoża pociskami kasetowymi. W wyniku ostrzału wsi Bilenke w obwodzie zaporoskim zginęła kobieta, a dwie kolejne osoby zostały ranne.

⚆ Mikołajów

😼Biełgorod

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Prezydent Wołodymyr Zełeński poparł Izrael po bezprecedensowym ataku terrorystów Hamasu. „Straszne wieści z Izraela. Składam kondolencje wszystkim, których rodziny i przyjaciele zginęli w ataku terrorystycznym. Wierzymy, że zostanie przywrócony porządek, a terroryści zostaną zniszczeni”. – powiedział Zełeński. Dodał także, że nie można kwestionować prawa Izraela do obrony.

⚆ W Tarnopolu lokalna gazeta opublikowała film naocznych świadków, na którym ludzie w mundurach „pakują” mężczyzn do minibusa. Sprawa jest wyjaśniana.

🌍Świat:

⚆ Hamas masowo zaatakował Izrael rakietami, w miastach wybuchły pożary.

⚆ Pentagon obiecuje zapewnić Izraelowi wszystko, co niezbędne do samoobrony. „Nasze zaangażowanie na rzecz prawa Izraela do samoobrony pozostaje niezachwiane i składam kondolencje rodzinom tych, którzy stracili życie w tym haniebnym ataku na ludność cywilną. W nadchodzących dniach Ministerstwo Obrony będzie pracować nad zapewnieniem Izraelowi wszystkiego, co niezbędne do samoobrony i ochrony ludności cywilnej przed masową przemocą i terroryzmem” – powiedział szef Departamentu Obrony USA Lloyd Austin.

⚆ Doradca przywódcy Iranu wspierał ataki Hamasu na Izrael – środki masowego przekazu. „Będziemy wspierać palestyńskich bojowników aż do wyzwolenia Palestyny ​​i Jerozolimy” – rzekomo powiedział Ali Chamenei. Nie ma jednak oficjalnej reakcji Iranu na ostatnie wydarzenia.

⚆ Premier Izraela Benjamin Netanjahu rozmawiał z Joe Bidenem. Biden zauważył, że Stany Zjednoczone wspierają Izrael i jego prawo do samoobrony. Co najmniej 100 osób zginęło, a 908 zostało rannych w wyniku ataku terrorystycznego Hamasu na południowy i środkowy Izrael.

⚆ Talibowie zwrócili się do Iranu, Jordanii i Iraku o wpuszczenie wojsk do Izraela, aby pomóc Hamasowi „podbić Jerozolimę” – The Jerusalem Post

⚆ Hamas zajął obszar większy niż Strefa Gazy.

⚆ Wieczorem Izrael ogłosił przywrócenie kontroli nad większością południowych osiedli. Jednocześnie minister obrony Izraela Yoav Galant podjął decyzję o rozszerzeniu stanu wyjątkowego na całe terytorium państwa, jak poinformowało jego biuro.

⚆ W sąsiednim Libanie, gdzie teoretycznie mógłby otworzyć się drugi front dla bojowników Hamasu, zwolennicy Hezbollahu zatrzymali konwój misji pokojowej ONZ.

⚆ Netanjahu wezwał mieszkańców Gazy do jej natychmiastowego opuszczenia.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja anuluje ratyfikację Traktatu o zakazie prób jądrowych. Poinformował o tym ambasador rosji przy Organizacji Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych Mychajło Uljanow. „Celem jest zachowanie równych warunków ze Stanami Zjednoczonymi, które podpisały traktat, ale go nie ratyfikowały. Wycofanie się nie oznacza zamiaru wznowienia testów nuklearnych” – powiedział.

⚆ kadyrow proponuje odwołanie wyborów w Federacji Rosyjskiej do końca wojny z Ukrainą. „Proponuję teraz, gdy specjalna operacja wojskowa trwa, jednomyślnie zdecydować, że w wyborach będziemy mieli jednego kandydata – władimira wołodymyrowicza putina. Albo tymczasowo odwołać wybory, bo nie mamy już innej osoby, która mogłaby dziś chronić nasz kraj” – powiedział.

🦨 Nieczysty biznes – dziś bez

⌛ Rok temu pisałem (226):

⚆ Dziś niewiele zmian. Trochę gestów ze strony Ukrainy (uznanie Kuryłów jako części Japonii), trochę potwierdzeń z charkowszczyzny i dużo zamętu z chersonszczyzny. Są niepokojące doniesienia z okolic Bachmuta, gdzie rosjanie od miesięcy próbują zdobyć tę miejscowość i pójść dalej na Słowiańsk. Równie niepotwierdzona informacja o uderzeniu dronem w dwa bombowce rosyjskie głęboko na terytoriach rosyjskich – to byłby hit o ile się potwierdzi. Wygląda jakby Ukraińcy brali kolejny głęboki oddech…

⚆ W Zaporoskiej elektrowni jądrowej odbyła się pierwsza rotacja przedstawicieli misji MAEA, którzy przebywali tam ponad miesiąc. rosjanie ukradli pieczęć elektrowni, która poświadczała prawo do podpisywania dokumentów Prezesa „Energoatomu”. Petro Kotin, dyrektor generalny ZNPP wydał rozkaz wprowadzenia nowej pieczęci i unieważnienia skradzionej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Po TOSie

⚆ izraelska Merkava vs dron

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *