🪖Dzień 585 (1 października 2023, 23:30) – wertepy

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Perypetie z budżetem w USA, wybory w Słowacji, Scholz blokujący dostawę Taurusów, afera zbożowa, skuteczne omijanie sankcji przez rosję, brak spektakularnych sukcesów Ukrainy na froncie… Można odnieść wrażenie, że ucieka gdzieś perspektywa wygranej Ukrainy w tej wojnie, że jedność Europy i wsparcie USA stają pod znakiem zapytania, a rosji nie są w stanie zaszkodzić ani sankcje, ani bilanse strat, ani zaostrzający się reżim wewnętrzny. Ewidentnie jedziemy po wertepach. rosja nie jest łatwym przeciwnikiem. Jest na pewno przeciwnikiem pamiętliwym i jeśli wygra chociażby zawieszenie broni – będzie pamiętać o wszystkich, którzy pomogli Ukrainie. Dlatego dziwię się Słowacji, ale nie mam też wglądu w ich kontekst wewnętrzny.

Ukraińcy tymczasem obchodzili dziś po raz pierwszy Dzień Obrońcy. O 9 rano wszyscy zatrzymali się by uczcić minutą ciszy, którzy zginęli broniąc. Wszystkich od 2014 roku. Mi te obrazy kojarzą się z rocznicą Powstania Warszawskiego. Ukraińcy mają jednak wsparcie dużej części świata i o ile Słowacja czy kilka innych krajów mogą się z niego wyłamać, to cała UE, UK i USA dość konsekwentnie komunikują długoterminowe wsparcie Ukrainy. Nie bez znaczenia było też wczorajsze uruchomienie nowej ukraińskiej inicjatywy zbrojeniowej, które definiuje wsparcie już na poziomie komercyjnym – już osadzonym na politycznym fundamencie.

Trzeba zatem przez te wertepy się przeprawić i pozostać na obranym kursie. Dla nas to opcja, dla tych na froncie – oczywistość.

Na zdjęciu – okolice Andrijiwki.

Wieści z frontu niemal brak. Nieco pozytywnych i ogólnych informacji spod Bachmutu. Najmniej informacji jest z odcinka zaporoskiego.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraińska armia może otrzymać najnowsze drony Bayraktar. Jak powiedział dyrektor generalny Baykar Makina Haluk Bayraktar w rozmowie z Radiem Swoboda, kwestia dostaw modeli Akinci na Ukrainę jest już w toku. „Ukraińska armia doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co produkujemy i w co inwestujemy. Dlatego naszym planem jest wyprodukowanie wszystkich systemów, które mamy tutaj, na Ukrainie”.

🌻-440 (278 570) i 30 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 W nocy zniszczono 16 z 30 Shahedów. Te które się przedarły dotarły do Krzywego Rogu, Umania

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian

⚆ Okolice Bachmutu – brak zmian, mowa tylko o rosyjskich próbach szturmów w rejonie Andrijiwki, które nie tylko zostały odparte, ale dzięki kontratakom Ukraińcy byli w stanie poszerzyć strefę kontroli. rosjanie byli zmuszeni się przegrupować.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak zmian, odbite ataki koło Nowodariwka

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Dżankoj – uderzenia w magazyny, ale rosjanie zapewniają, że to „odłamki zestrzelonego pocisku”. W sieciach społecznościowych publikowane jest zdjęcie przedstawiające dym od pożaru.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski,

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Nikopol

⚆ Charków (S-300)

⚆ Wowczańsk

⚆ Zaporoże

⚆ Cherson i Berysław (bomby lotnicze)

😼Smoleńsk. według rosyjskich publikacji celem były Zakłady Lotnicze w Smoleńsku, wchodzące w skład Państwowej Korporacji „Taktyczne Uzbrojenie Rakietowe”

😼Ukraińskie drony zaatakowały w rejonie Soczi (Adler) i uderzyły w lądowisko rosyjskich helikopterów.

😼obwód briański

🔥W Humaniu rosjanie zaatakowali magazyny zbożowe – wybuchł pożar na dużą skalę.

🛡Nowe ukraińskie drony zwiadowcze “Szczedryk”

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Dziś Dzień Obrońcy Ukrainy. Pamięć poległych obrońców uczczono minutą ciszy o 9 rano (8 polskiego czasu).

⚆ Wołodymyr Zełeński powiedział z okazji Dnia Obrońców, że Ukraina nigdy więcej nie zapłaci przyszłości swoich dzieci i swojej suwerenności za „fantomowe obietnice pokoju”. „Ukraina ma historycznie największe wsparcie na świecie. I nigdy więcej Ukraina nie będzie płacić za przyszłość swoich dzieci, swoją suwerenność i swoją wolę za iluzoryczne obietnice pokoju. Ukraina wyciągnęła historyczne wnioski” – podkreślił prezydent.

⚆ Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell przybył w niedzielę do Kijowa po wizycie w Odesie. Podczas wizyty Borrell spotkał się z prezydentem Zełeńskim i szefem MSZ Dmytrem Kułebą. Wspólnie uczcili pamięć ukraińskich obrońców, którzy zginęli w wojnie rozpoczętej przez rosję.

⚆ 3 statki z produktami rolnymi i rudą żelaza opuściły ukraińskie porty – Minister Infrastruktury Oleksandr Kubrakow. Zauważył, że pięć kolejnych nowych statków jest w drodze do portów w celu załadunku.

⚆ Sytuacja z tymczasowym budżetem USA nie będzie miała wpływu na zapowiadaną pomoc dla Ukrainy – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikołenko wyjaśnił, że wcześniej USA ogłosiły przeznaczenie dla Ukrainy 1,6 mld dolarów na obronność, a także kolejne 1,23 mld dolarów bezpośredniego wsparcia budżetowego oraz środki na projekty humanitarne i energetyczne. Jednocześnie podkreślił, że potencjalny lockdown w USA może negatywnie wpłynąć na realizację obecnych programów na Ukrainie. Obecnie Ukraina aktywnie współpracuje ze stroną amerykańską, aby nowa decyzja budżetowa USA, która zostanie opracowana w ciągu najbliższych 45 dni, uwzględniała nowe środki na pomoc Ukrainie.

⚆ W mediach krąży dziwny film, jak przedwczoraj w Charkowie, na stacjonarnym punkcie kontrolnym, ludzie w mundurach wyjęli karabiny szturmowe i kazali policjantom i żołnierzom pełniącym służbę na punkcie kontrolnym położyć się na ziemi. Na nagraniu widać, jak do punktu kontrolnego zbliżają się 4 samochody, z których wysiadło około 20 osób. Wycelowali broń w policjantów i żołnierzy, zmuszając ich do położenia się twarzą do ziemi i zabierając broń służbową. Trwało to około dwóch minut. Nie ma oficjalnych komentarzy na temat wydarzenia, a także potwierdzenia autentyczności tych ujęć. Z rozmowy wynika, że ​​uzbrojeni mężczyźni należą do jednostki wojskowej A0458. Pod tym numerem zarejestrowana jest jednostka specjalna „Kraken” Służb Wywiadu Ukraińskiego Ministerstwa Obrony.

🌍Świat:

⚆ Wsparcie UE dla Ukrainy nie zależy od przebiegu wojny – Josep Borrell. „Nasze wsparcie dla Ukrainy nie jest uzależnione od tego, jak będzie wyglądać wojna w nadchodzących dniach czy tygodniach. Ukraińscy żołnierze pokonują potężne rosyjskie fortyfikacje obronne. Zdjęcia satelitarne pokazują, że w niektórych miejscach te fortyfikacje mają szerokość 25 km” – podkreślił Borrell. Europejski dyplomata zauważył, że gęste minowanie komplikuje działania ofensywne. Podkreślił, że UE stoi w obliczu egzystencjalnego zagrożenia, dlatego wsparcie dla Ukrainy „nie jest uzależnione od jednego dnia”.

⚆ UE przygotowuje długoterminowe zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy – Josep Borrell.

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak stwierdził, że możliwość szkolenia przez brytyjskich instruktorów ukraińskiej armii na terytorium Ukrainy to plan „nie na tu i teraz”, a brytyjska armia nie będzie walczyć na Ukrainie. Komentując wypowiedź szefa MON Granta Shappsa, który wcześniej dopuścił możliwość ukraińskiego szkolenia wojskowego na terytorium Ukrainy, brytyjski premier zaprzeczył, jakoby miało to nastąpić w najbliższej przyszłości, twierdząc, że plany nie są na „tu i teraz”. „Uważam, że jest to komunikowane błędnie” – stwierdził. Sunak uważa, że ​​Shapps mówił o możliwości przeprowadzenia jakiegoś szkolenia na Ukrainie „kiedyś w przyszłości”.

⚆ Chiny stworzyły przeszkody w eksporcie dronów na Ukrainę – NYT

⚆ Na Słowacji zwyciężyła partia antyukraińska [oryginalny zwrot użyty w relacjach ukraińskich]– wbrew sondażom exit poll. Według wyników rozpatrzenia ponad 99% protokołów najwięcej głosów otrzymała Smer-SD byłego premiera Roberta Fizo – 23,29%.

⚆ Lider partii Smer-SD, która wygrała wybory parlamentarne na Słowacji, Robert Fico powtórzył swoje oświadczenie o zamiarze zaprzestania udzielania pomocy Ukrainie. „Ludzie na Słowacji mają większe problemy niż Ukraina” – skomentował Robert Fico. Dodał, że jest gotowy rozpocząć negocjacje z innymi partiami w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego, gdy tylko poprosi go o to prezydent Zuzana Czaputowa.

⚆ W USA, po przyjęciu tymczasowego budżetu finansowego, który nie uwzględnia pomocy dla Ukrainy, senatorowie potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz Ukrainy w rzadkim ponadpartyjnym oświadczeniu przywódców Senatu.

⚆ Federacja rosyjska przygotowuje się do zwiększenia środków na wojnę – poinformował wywiad brytyjski. Według dokumentów, które prawdopodobnie wyciekły z rosyjskiego Ministerstwa Finansów, wydatki Federacji rosyjskiej na „obronność” mogą w 2024 roku wzrosnąć do około 30% wszystkich wydatków rządowych. Ministerstwo Obrony rosji wnioskuje o wydanie 10,8 biliona rubli na „obronność”, co stanowi około 6% PKB rosji i stanowi wzrost o 68% w porównaniu z kwotą zawartą w budżecie na 2023 rok.

⚆ Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan skrytykował UE za to, że jego kraj tak długo czeka na dołączenie do niej. Erdogan podkreślił, że Turcja „nie oczekuje już niczego od Unii Europejskiej, przez co 40 lat czekaliśmy u jej drzwi”. „Wypełniliśmy wszystkie obietnice, które złożyliśmy UE, ale oni prawie żadnej ze swoich” – zauważył. Turecki prezydent dodał, że nie będzie „tolerował żadnych nowych żądań ani warunków” przystąpienia swojego kraju do UE.

💩rosja i białoruś:

⚆ “Bezcienne bombowce” – Pokazano zdjęcia satelitarne roysjskiego lotniska Engels-2 z 29 września. Na zdjęciu widać pomalowane sylwetki bombowców strategicznych Tu-95MS. Oznacza to, że rosjanie malują je na asfalcie.

🔥Tobolsk – duży pożar w budynku mieszkalnym od eksplozji gazu

🦨 Nieczysty biznes – Sika (Szwajcaria)

Sika produkuje chemię przemysłową na potrzeby budownictwa i jej mottem jest “Building trust”. W rosji firma zatrudniała 2 lata temu 369 osób i miała 12 fabryk. Po inwazji obiecała znaczne ograniczenie działalności tj. wstrzymać produkcję, zatrzymać inwestycje. Sika posiada conajmniej 2 podmioty prawne w rosji: LLC „KREPS” i LLC „Sika” – działają nadal – specjalizują się w produkcji suchych mieszanek betonowych i handlu hurtowym. Firma brała udział w wystawie DairyTech 2023 w Crocus Expo Center w rosji w dniach 25-27 stycznia.

⌛ Rok temu pisałem (220):

W skrócie: Ukraińcy zdobyli Łyman okrążając znaczne siły rosjan. Oprócz niego potwierdzono odbicie 5 okolicznych miejscowości (Drobyszczewe, Jampił, Stawki, Szandryhołowe, Nowoseliwka). Wedle nieoficjalnych doniesień części sił rosyjskich Ukraińcy pozwolili wycofać się tylko z bronią ręczną. W niektórych punktach regionu rosjanie pozostali i są nawoływani przez Ukraińców do poddania się. rosjan w tym rejonie było ponad 5000 żołnierzy i kilkakrotnie w ciągu ostatnich dni ich siły próbowały wycofać się z otoczonego miasta, ale ponosili dotkliwe straty. Na filmach widać duże ilości zniszczonego sprzętu i dużo ciał rosyjskich żołnierzy. Widoczne były też paniczne odwroty rosjan z linii szturmu wprost pod ogień artylerii ukraińskiej. Na niewiele zdały się posiłki wysyłane przez rosjan – te siły były rozgramiane przez Ukraińców zanim dostały się do Łymana. Niewiadomo na ten moment ilu rosjan schwytano, a ilu się wycofało. Ocalałe jednostki rosjan wycofały się do miejscowości Torskie i Zariczne na wschód od Łymana, częściowo wysadzając za sobą mosty. Według innych doniesień – i te dwie miejscowości są również odcięte od pozostałych rosyjskich oddziałów.

Łyman był w rękach rosjan przez 4 miesiące bo od 27 maja. Walki o niego trwały od połowy kwietnia (Ukraińcy ewakuowali jego mieszkańców jeszcze na początku kwietnia, to wtedy miał miejsce brutalny atak rakietowy na Kreminną, gdzie na stację kolejową pełną ewakuowanych ludzi spadło kilka rosyjskich rakiet). Jeśli spojrzeć na mapę to jest to dość ważny węzeł kolejowy i rosjan dużo kosztowało jego zdobycie w maju. Był on niezbędny do zdobycia Słowiańska, ale lądowo ten odcinek frontu był niemal “martwy” przez czerwiec i lipiec. rosjanie na tym odcinku nie byli w stanie przez długi czas sformować sił uderzeniowych do dalszych walki. Ataki na Słowiańsk szły głównie z Iziumu. rosjanie walczyli o niego 6 tygodni, Ukraińcy odbili go w 3 tygodnie.

Weszła w życie amerykańska ustawa Lend-Lease dla Ukrainy, – Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ruslan Stefanchuk. Lend-Lease teoretycznie pozwoli Ukraińcom wyposażyć się w czołgi i samoloty od USA.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Film z okazji dnia obrońcy

⚆ z polowań dronami

⚆ Nocna praca ukraińskich dronów

⚆ Idealna ekipa na linię surowikina

⚆ Andrijiwka

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *