🪖Dzień 584 (30 września 2023) – zbrojenia

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Trzy kwestie na dziś:

1.
Na froncie jest bardzo cicho, tzw. doniesień jest mało, podejrzanie mało – jakby ktoś kran zakręcił. Oby to była TA cisza.

2.
Ukraina wysłała dziś dość konkretny sygnał o wzmocnieniu zbrojeń. Przed 2014 Ukraina miała sporą produkcję zbrojeniową, po 2014 starała ją mocno unowocześnić i lepiej doposażyć własną armię (co częściowo się udało). Dziś Zełeński ogłosił stworzenie nowego bytu, który połączy i działania funduszowe i połączy ukraińskie firmy z zachodnimi by produkować nowe rodzaje broni – głównie w standardzie NATO. Jeśli to się rozkręci, to Ukraina stanie się solidnym producentem broni dla NATO.

3. Niespodzianka
Na pewno widzieliście gdzieś już obraz dwóch dziewczynek z balonikiem. Krążył ostatnio w internecie intensywniej przy okazji “kryzysu zbożowego”. No więc dostałem go na zrzutkę do sprzedania w ramach akcji “Pomaganie za czytanie”. Autorem dzieła jest Andriy Yarmolenko, a obraz otrzymałem od jego kuratora Cai Caslavinieri. Bardzo dziękuję obu artystom a Was zapraszam do rozważenia licytacji – start od 400zł. Przypomnę, że Wasze wsparcie za moje pisanie chcę przeznaczyć na zakup plecaka ratunkowego. Linka w komciu.

👍 Dobre wieści:
⚆ Tylko we wrześniu siły obrony powietrznej zestrzeliły około 300 dronów szturmowych Shahed na południu Ukrainy (skuteczność 70-80%)

⚆ Ukraiński wywiad i Marynarka Wojenna sprowadziły do ​​domu spadochroniarzy, którzy ukrywali się na terenach okupowanych przez ponad półtora roku . Jednostka specjalna Marynarki Wojennej „Anioły” sprowadziła żołnierzy na terytorium kontrolowane przez Ukrainę. Na początku inwazji na pełną skalę żołnierze przebywali na czasowo okupowanym terytorium, gdzie odnieśli poważne obrażenia i nie mogli samodzielnie opuścić. Przez cały ten czas ukrywali się dzięki miejscowym mieszkańcom.

⚆ Zełeński: Ukraina tworzy pierwszą na świecie flotę dronów morskich. Ponadto Ukraina rozpoczęła produkcję broni i pocisków zgodnie ze standardami NATO.

⚆ Minister obrony Francji wraz z firmą Nexter ogłosił dostawę na Ukrainę 6 dodatkowych dział samobieżnych CAESAR kal. 155 mm. Dodatkowo CEFA ma dostarczyć 8 robotów do rozminowywania SDZ i 8 przepraw amfibijnych EFA – pozwolą one czołgowi przeprawić się przez rzekę bez spowalniania walk.

⚆ Czechy udzielą Ukrainie licencji na produkcję karabinów szturmowych CZ BREN 2. Czesi pomogą także Ukraińcom w rozpoczęciu produkcji amunicji.

🌻-470 (278 130) i -38 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 W nocy zniszczono 30 z 40 Shahedów. Południowe Siły Obronne odnotowały, że w wyniku trafienia w obiekt infrastruktury gminy Kaliniów obwodu winnickiego wybuchł potężny pożar. Wieczorem miał miejsce kolejny nalot, ale na wyniki działań obrony trzeba poczekać.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian, ale odnotowano przyjazd nowych sił tzw. 25 armii rosyjskiej. To jednostka która miała być wprowadzona do walk za 2-3 miesiące, jednak rosjanie zdecydowali się nie tylko wprowadzić ją na front to również podzielić.

⚆ Okolice Bachmutu – Trudniej na północnej flance Bachmutu.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – bez zmian

😼Wołnowacha

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Robotyne walki trwają wzdłuż całego wyłomu. rosjanie mają sporo rezerw, ale wedle Ukraińców prowadzą ataki “niezdarnie”.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ zamknięto most krymski

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, charkowski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Zaporoże

😼We wsi Pohar w obwodzie briańskim w Federacji rosyjskiej „dostawy energii zostały zakłócone”, rzekomo w wyniku ataku z Ukrainy, powiedział gubernator regionu.

😼 Ponad 10 rakiet, którymi wczoraj rosjanie próbowali zaatakować Charków, uległo samozniszczeniu nad Biełgorodem.

😼Wstrzymana praca moskiewskich lotnisk

🛡Ukraiński robot bojowy „Łut” pomyślnie przeszedł testy terenowe.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński zapowiedział utworzenie Porozumienia Przemysłu Obronnego i Funduszu Obronnego. Prezydent ogłosił to na otwarciu Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego w Kijowie. Podstawową deklarację, stanowiącą podstawę Sojuszu, podpisało już 13 prominentnych firm, które są gotowe wspólnie z Ukrainą budować “nowy arsenał wolnego świata”. Powołany zostanie Fundusz Obronny, który zapewni dodatkowe środki w szczególności na rozwój przemysłów zbrojeniowych oraz wsparcie odpowiedniej współpracy, na tworzenie nowych obiektów wojskowych i programów potrzebnych dla obronności. W pierwszym Forum Przemysłu Obronnego w Kijowie wzięło udział 252 firmy obronne z ponad 30 krajów świata.

⚆ Afryka chce umieścić na swoim terytorium produkcję ukraińskiej broni – Dmytro Kułeba. „To nowy trend” – stwierdził Kułeba. Uważa, że ​​„popyt na sprzedaż i produkcję broni produkowanej na Ukrainie będzie bardzo duży”.

⚆ Producent Bayraktarów zainwestuje 100 milionów dolarów na Ukrainie. Dyrektor generalny Baykar Halyuk Bayraktar powiedział, że pieniądze te zostaną zainwestowane w trzy nowe projekty. „Mamy na Ukrainie trzy główne inwestycje. Jedna z nich to fabryka. Następnie mamy tutaj centrum serwisowe, a także główną siedzibę… To inwestycja o wartości około 100 milionów dolarów, a proces już się rozpoczął Budowa już się rozpoczęła. Jej zakończenie zajmie około 1,5 roku. Planujemy zatrudnić tu co najmniej 300 osób. Współpraca trwa” – powiedział Bayraktar.

⚆ Ukraiński wywiad z sukcesem przeprowadził operację specjalną „Barinya”, w wyniku której udało się zrekrutować rosyjski personel wojskowy. rosjanin Danyło Alfyorov powiedział, że skontaktował się ze stroną ukraińską dzięki projektowi „Chcę żyć”. Podczas współpracy z Ukraińcami przekonał do poddania się 11 żołnierzy Federacji rosyjskiej. Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziły transport Alfiorowa na terytorium kontrolowane przez Ukrainę.

⚆ Josep Borrell przybył do Odesy z niezapowiedzianą wizytą.

⚆ Prezydent Ukrainy spotkał się z ministrem obrony Słowacji Martinem Sklenarem. Wśród głównych tematów znajduje się sytuacja na froncie, priorytetowe potrzeby sił obronnych Ukrainy, humanitarne rozminowywanie oraz współpraca krajów w tej dziedzinie.

⚆ W obwodzie iwanofrankowskim eksplodował rurociąg naftowy. Według ratowników o godzinie 17:00 w pobliżu wsi Strymba w powiecie nadwornym pękł rurociąg naftowy o średnicy 15 centymetrów, a produkty naftowe rozlały się na powierzchni 100 metrów kwadratowych i zapaliły. Ogień rozprzestrzenił się na prywatny dom. Według wstępnych informacji ranne zostały 3 osoby.

⚆ Ukraina planuje zniesienie edukacji zdalnej w 2024 roku, projekt ustawy został zarejestrowany

⚆ W czasie wojny rosyjskie ataki na Ukrainie uszkodziły 37 fabryk wojskowych – premier Denys Szmyhal

🌍Świat:

⚆ Wielka Brytania po raz pierwszy rozmieści swoje wojska na Ukrainie, powiedział brytyjski minister obrony Grant Shepps. Brytyjscy instruktorzy wojskowi będą szkolić ukraińskie wojsko bezpośrednio na Ukrainie. Ponadto Shepps nalegał, aby kolejne brytyjskie firmy zbrojeniowe otwierały swoje fabryki na Ukrainie.

⚆ Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało, że podczas nocnego ataku rosjan na Ukrainę Shahedy mogły naruszyć przestrzeń powietrzną kraju. W nocy w gminach Tulcza i Galati ogłoszono alarm lotniczy.

⚆ Bundestag oświadczył, że Ukraina ma prawo wystrzelić rakiety na terytorium Federacji rosyjskiej. O tym oświadczyła szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann, wzywając niemiecki rząd do natychmiastowego zaopatrzenia Ukrainy w rakiety dalekiego zasięgu Taurus. „Prawo międzynarodowe pozwala także Ukrainie atakować obiekty wojskowe na terytorium rosyjskiego agresora. Niezależnie od tego, gdzie ta broń została wyprodukowana i kto ją dostarczył” – powiedziała.

⚆ Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) przeznaczy w okresie zimowym 123 mln dolarów celowej pomocy ofiarom wojny na Ukrainie, – DW. Od września 2023 r. do lutego 2024 r. pomoc będzie udzielana w formie pieniężnej na pokrycie kosztów energii elektrycznej i czynszu za mieszkanie. Tam, gdzie nie ma dostępu do gotówki, UNHCR wraz z partnerami rozda grzejniki i artykuły nieżywnościowe, a także zapewni schronienie. Według szacunków ONZ gotówkę otrzyma na Ukrainie 450 tys. osób. Kolejnych 15 750 osób otrzyma mieszkanie lub ogrzewanie.

⚆ Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła budżet na finansowanie organów rządowych na 45 dni bez pomocy dla Ukrainy. Teraz dokument musi zostać zatwierdzony przez Senat USA.

⚆ Olaf Scholz stwierdził, że liczba uchodźców w Niemczech jest zbyt duża. Według niego ponad 70 proc. wszystkich migrantów nie miało rejestracji, chociaż prawie wszyscy przed przybyciem do Niemiec przebywali w innych krajach UE. Lider niemieckiego rządu zapowiedział także zamiar opracowania do listopada systemu kontroli imigracyjnej, który przewidywałby stałą liczbę uchodźców dla gmin.

⚆ W Górskim Karabachu donoszą o aresztowaniach byłego kierownictwa wojskowego nieuznawanej Republiki Armenii. Do Armenii wyjechało już ponad 80% ludności Karabachu. Górski Karabach, który znalazł się pod kontrolą Azerbejdżanu, opuściło już ok. 100 tys. osób.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin nagrał wiadomość wideo z okazji „dnia zjednoczenia” Federacji rosyjskiej z czterema obwodami Ukrainy, w której oświadczył, że „jesteśmy jednym narodem”.

🦨 Nieczysty biznes – Hugo Boss (Niemcy)

Firma obiecała zawieszenie działalności detalicznej, handlu elektronicznego i zamknięcie sklepów. Przekazała darowiznę na rzecz Czerwonego Krzyża, ale później znaleziono dowody na to, że firma w dalszym ciągu sprzedaje swoje towary w rosji, a spółka „HUGO BOSS RUS” LLC nadal prowadzi działalność i osiągnęła przychody w latach 2021-2022. Firma HUGO BOSS RUS otrzymała wiele bezpośrednich przesyłek od Hugo Boss AG na dzień 31 marca 2023 r., na podstawie danych rosyjskich organów celnych. Dużo transakcji – około ~18 tys. rocznie.

⌛ Rok temu pisałem (219):

Aneksja – rosjanie ogłosili dziś aneksję okupowanych terytoriów Ukrainy. Podpisanie tego bezprawnego aktu odbyło się na Kremlu w obecności setek oficjeli rosyjskich oraz rosyjskich przedstawicieli okupowanych obwodów Ukrainy. Sama przemowa putina mimo, że do przewidzenia zaskoczyła wielu komentatorów nieskładnością, użyciem nowych terminów określających wrogów rosji. Cała uroczystość była kuriozalnie pompatyczna i zakończyła się patriotycznym koncertem na placu czerwonym. Generalnie narracja jednak była ta sama – to rosja jest “symbolem wolnego świata i przeciwstawia się anglosaskiej dominacji”.

Łyman – Ukraińcy odbili Jampił oraz odcięli od wschodu ostatnią drogę którą rosjanie mogli się wycofać z Łymanu. W otoczeniu może znaleźć się ponad 5000 rosyjskich żołnierzy. Niektóre doniesienia mówią, że rosjanie mogą jeszcze utrzymywać cienki kordon bezpieczeństwa wokół “drogi życia” do Zaricznego, jednak znajduje się ona w zasięgu ukraińskiej artylerii, więc ewentualny odwrót rosjan byłby dla nich bardzo ryzykowny. O otoczeniu Łymana pojawiały się informacje od tygodnia, ale dziś chyba faktycznie można o tym donieść jako o fakcie. To chyba pierwsze skuteczne otoczenie rosjan przez Ukraińców w tej wojnie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Bachmut dziś

⚆ Werbowe

⚆ rosyjski sztab polowy pod spotkaniu z bombą JDAM

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *