🪖Dzień 579 (25 września 2023, 21:30) – Ilona

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Zacznijmy od frontu. Linia frontu jest bez większych zmian. Ponownie od Ukraińców spływają enigmatyczne doniesienia o kolejnych “postępach taktycznych” i przesuwaniu się sił ukraińskich. Na ile wiem – są prawdziwe i w kilku przypadkach bardzo zachowawcze w stosunku do rzeczywistości. Nie chcę na próbę wystawiać ciekawości, a raczej zwrócić uwagę na ostrożność informacyjną Ukraińców. Jeśli chodzi o wyłom pod Robotyne to rosjanie robią wszystko by wyłom zamknąć. Walki są tam intensywne i linia frontu faktycznie zmienia się. Przełom jednak nastąpi i pozostaje pytanie tylko jak duży. No i sporo tych ataków w tyły rosjan.

Dwie osoby zginęły w wyniku uderzenia rosyjskich rakiet w infrastrukturę zbożową w Odesie. Jedna z rakiet uderzyła też w przyportowy hotel.


Pomaganie za czytanie

Olga już wybrała samochód do którego się dorzucamy z naszymi 22000zł. W zasadzie to można powiedzieć, że to Olga się dorzuca, bo koszt samochodu z remontem nie przekroczy 30 tys 😉 . Trochę więcej o aucie napiszę na dniach. Jeszcze raz dziękuję za wsparcie!

Czas zatem na nową edycję „Pomagania za czytanie”. Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ustabilizować ranną osobę w terenie. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera a w międzyczasie będę o tym plecaku opowiadał.


Ilona

Zazwyczaj w tym miejscu piszę o froncie lub polityce. To niewątpliwie ważne aspekty tej wojny. Jest też aspekt o którym trudno pisać i jest nim skala indywidualnych tragedii. Czasem w podsumowaniu pojawiają się wzmianki przy informacjach o bombardowaniach czy eksplozjach min – 1 ofiara, 2 ofiary, 3 ofiary… Liczby i słowa.


Dziś wyjątkowo chciałbym przytoczyć fragment cyklu, który prowadzi Ukraińska Prawda wraz Fundacją Memoriał. Otóż codziennie rano opowiadana jest historia jednej osoby – ofiary agresji rosyjskiej. Zazwyczaj są to cywile. Codziennie. Jedna historia. Oto kilka zdań o Ilonie i jej zdjęcie, które chodziło za mną cały dzień.

Ilona Obitocka miała 42 lata. Zmarła 28 sierpnia 2023 roku w obwodzie czernihowskim. Samochód, którym Ilona jechała z rodziną, został wysadzony w powietrze przez minę w pobliżu kompleksu rekreacyjnego we wsi Ołesznia. Razem z nią zmarł także jej mąż Wiaczesław. Córki pary trafiły do ​​szpitala. Ilona urodziła się w Czernihowie. Wraz z mężem wychowała dwie córki – dziewięcioletnią Krystynę i pięcioletnią Karolinę. Zajmowała się domem. Uwielbiała wypoczynek na łonie natury i nad morzem, uwielbiała zwierzęta. Osierocone córki są pod opieką babci.

Na stronie fundacji tych historii jest więcej w podziale na wojskowych, cywili, dzieci. Nie do objęcia…

👍 Dobre wieści:
⚆ Amerykańskie czołgi Abrams (pierwsza partia) dotarły do Ukrainy.

🌻 -420 (276 270) i -27 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 W nocy rosjanie wystrzelili nad Odesę i region 19 bezzałogowych „Shahedów”, 12 rakiet naddźwiękowych „Kalibr” i 2 „Onyx”. Ukraińcy zestrzelili wszystkie Shahedy i 11 Kalibrów, ale rakiety Onyx dotarły do celów. Dworzec morski w Odesie doznał znacznych uszkodzeń, a w budynku hotelu dworcowego wybuchł pożar. W wyniku spadających szczątków uszkodzone zostały także budynki magazynowe jednego z przedsiębiorstw oraz dom prywatny na przedmieściach Odesy. Wiadomo o dwóch ofiarach w Odesie.

📺 Scieżki ataków rosyjskich rakiet

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian

⚆ Okolice Bachmutu – walki na południu od Bachmutu wzdłuż linii kolejowej, szczególnie w okolicy Kurdjumiwki i koło Ozarjaniwki

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

😼Krasnodon

😼Sorokine

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Dalsze postępy pod Werbowym i w Nowoprokopiwce. Spore straty rosjan i nieudane kontrataki na flanki wyłomu.

😼Mariupol (stacje transformatorowe)

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Zamknięty most krymski

⚆ Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy podają, że w wyniku ataku na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej Federacji rosyjskiej w okupowanym Sewastopolu zginęło 34 oficerów, w tym dowódca Floty Czarnomorskiej Federacji rosyjskiej Federacji, wiceadmirał Wiktor Sokołow. „Kolejnych 105 okupantów zostało rannych. Budynek sztabu nie nadaje się do remontu. Idziemy dalej!” –

😼Sewastopol (kilka ataków w ciągu dnia i wieczorem)

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Berysław (kierowane bomby lotnicze)

⚆ Mikołajów

😼wszystkie moskiewskie lotniska wstrzymały pracę w związku z zagrożeniem dronowym.

😼Tuła

😼Obwód Kurski

😼Biełgorod

😼Briańsk

​​😼 Wczoraj dron zaatakował lotnisko Chalino w obwodzie kurskim Federacji rosyjskiej, udało się wyeliminować i zranić kierownictwo wrogiego pułku lotnictwa – źródła w ukraińskim wywiadzie.

🔥W nieuznawanym Naddniestrzu po ataku Federacji rosyjskiej na Ukrainę ogłoszono, że spadły fragmenty rakiety. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Naddniestrza, we wsi Kitskany mieszkańcy jednego z domów znaleźli na terenie zagrody szczątki, prawdopodobnie rakiety przeciwlotniczej.

🛡​​​​Na jednym z odcinków granicy z Federacją rosyjską w obwodzie charkowskim strażnicy graniczni z „Gwardii Ofensywnej” wraz z żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy wyparli rosyjskich najeźdźców, którzy wkroczyli na terytorium Ukrainy i zaczął budować fortyfikacje. Podaje się, że kilku najeźdźców zostało wyeliminowanych przez snajperów granicznych, a gdy rosjanie zaczęli uciekać z terytorium Ukrainy, obrońcy otworzyli ogień z czołgów i moździerzy.

⚡️Ukraina po raz pierwszy nadchodzący sezon grzewczy zasili wyłącznie kosztem własnej produkcji gazu, – JSC „Naftogaz Ukrainy”.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina i USA podpisały memorandum o porozumieniu o współpracy na rzecz zapewnienia stabilności systemu energetycznego Ukrainy, które obejmuje 522 mln dolarów na jego wzmocnienie, z czego 100 mln dolarów podlega pewnym warunkom

⚆ Jest już historyczna decyzja o wspólnej produkcji broni z USA – Zełeński. „Zapadła historyczna decyzja Ameryki o wspólnej produkcji broni i systemów obronnych, w tym obrony powietrznej. To coś, co do niedawna było absolutną fantazją. Ale stanie się to rzeczywistością. Sprawimy, że stanie się to rzeczywistością.”

⚆ 65% Ukraińców ma krewnych, którzy brali udział w działaniach wojennych podczas inwazji na dużą skalę. Świadczy o tym badanie grupy „Rating” przeprowadzone na początku września 2023 roku. 49% Ukraińców ma krewnych, którzy brali udział w działaniach wojennych w latach 2014–2021. Niestety, jak wynika z badania KMIS z początku czerwca 2023 r., 78% Ukraińców ma bliskich krewnych lub znajomych, którzy zostali ranni lub zginęli w wyniku rosyjskiej inwazji.

⚆ SBU zdemaskowała byłego szefa zakładów zbrojeniowych we Lwowie, który „rozbroił” ukraińską obronę powietrzną w przededniu inwazji Federacji rosyjskiej. Nielegalna działalność urzędnika doprowadziła do faktycznego „rozbrojenia” kilku ukraińskich systemów obrony powietrznej o wartości prawie 2,4 mln hrywien. Ustalono, że do początku 2022 roku zamieszana osoba wydawała bezpodstawne polecenia podwładnym w celu wycofania z eksploatacji systemów przeciwlotniczych, które zostały przywiezione do tego przedsiębiorstwa w celu naprawy i modernizacji. Następnie przywłaszczył sobie „spisane” części, które zawierały znaczną część metali szlachetnych.

⚆ Sąd nie uwzględnił apelacji od aresztowania Kołomojskiego i pozostawił środek zapobiegawczy bez zmian – areszt i poręczenie majątkowe w wysokości 3,89 mld hrywien – podaje „Suspilne”.

🌍Świat:

⚆ rosyjskie wojsko zamęczyło na śmierć kilku ukraińskich więźniów, — Reuters w odniesieniu do śledztwa ONZ. Szef Komisji Badania Wydarzeń na Ukrainie oświadczył, że jego zespół „zebrał dodatkowe dowody wskazujące, że stosowanie tortur przez Siły Zbrojne Federacji rosyjskiej na kontrolowanych przez nie terenach jest powszechne i systematyczne”. „W niektórych przypadkach tortury stosowano z tak brutalnością, że prowadziły do ​​śmierci ofiary” – powiedział Eric Mese. Ponadto ONZ zgłosiła liczne odnotowane przypadki gwałtów na kobietach przez wojsko rosyjskie na terytoriach okupowanych.

⚆ Prezydent Polski Andrzej Duda poparł dalszy transfer broni na Ukrainę. Według niego Polska jest gotowa zaopatrzyć Ukrainę w stary sprzęt wojskowy, po jego wymianie poprzez zakup nowego. Tym samym Prezydent RP odniósł się do oświadczenia Premiera Mateusza Morawieckiego ws. wstrzymania dostaw broni na Ukrainę.

⚆ ​​Brytyjski wywiad odnotowuje, że rosyjskie siły okupacyjne prowadzą lokalne kontrataki mające na celu powstrzymanie ofensywy Sił Zbrojnych, i okazują się one nieskuteczne. Agencja przytoczyła komentarze rosyjskiej społeczności wojskowej, które wskazywały na głębokie rozczarowanie wśród osób zaangażowanych w te kontrataki, zwłaszcza pod Bachmutem. Zgłaszają „nieprzemyślane” działania ofensywne, brak wsparcia artyleryjskiego i ciężkie straty. Wywiad podkreślił, że w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy okupanci Federacji rosyjskiej udowodnili, że są w stanie prowadzić trwałe działania obronne, ale nie są w stanie prowadzić działań ofensywnych.

⚆ Polska zwiększyła zakupy rosyjskich nawozów 3,3-krotnie – Główny Urząd Statystyczny. Według administracji, w zeszłym miesiącu Polacy kupili w Federacji rosyjskiej nawozy za 6,2 mln dolarów, w 2023 roku w lipcu zakupiono produkty za 20,2 mln dolarów. Ogólnie rzecz biorąc, rosyjscy dostawcy zajęli drugie miejsce w Polsce pod względem wielkości sprzedaży.

⚆ ​​W Wielkiej Brytanii obiecują stać po stronie Ukrainy niezależnie od wyników wyborów w USA. W odpowiedzi na pytanie, co zrobi Wielka Brytania, jeśli na prezydenta wybrany zostanie republikanin, który zdecyduje się zakończyć wsparcie USA dla Ukrainy, minister stwierdził, że wsparcie Londynu dla Kijowa jest „szczelne” i nazwał tę kwestię spekulatywną. „To jeszcze długa droga, zanim zobaczymy, co wydarzy się w wyborach kandydata Republikanów, ale nadal będziemy stać ramię w ramię z naszymi przyjaciółmi na Ukrainie” – zapewnił brytyjski minister obrony Grant Shapps.

⚆ Biden napisał list do premiera Armenii Nikola Paszyniana, w którym zapewnił go o dalszym wsparciu dla Erewania. Prezydent USA podkreślił, że Waszyngton będzie w dalszym ciągu wspierać Armenię we wzmacnianiu demokracji wewnątrz kraju i w dążeniu do stabilności w regionie.

⚆ Zastępca doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Pyle przesłał list do Platformy Koordynacji Darczyńców zawierający listę reform, które Ukraina powinna przeprowadzić, aby w dalszym ciągu zapewniać jej pomoc wojskową. Według Ukraińskiej Prawdy, pismo to zostało wysłane także do premiera Szmyhala i na adres Kancelarii Prezydenta. Dokument określa zmiany według priorytetu ich wdrożenia: 0-3 miesiące, 3-6 miesięcy, jeden rok, 18 miesięcy. Dotyczą one w szczególności funkcjonowania rad nadzorczych przedsiębiorstw państwowych, organów antykorupcyjnych, Naczelnej Rady Sądownictwa i szeroko rozumianej władzy sądowniczej.

⚆ Departament Handlu USA ogłosił ograniczenia handlowe na 11 chińskich i pięć rosyjskich firm dostarczających komponenty do produkcji dronów dla rosyjskiej armii — Reuters.

⚆ „Zełeński prosił, to przyjechałem” – mówi Max Eberghardt z Niemiec, który służy w Międzynarodowym Legionie Obrony Ukrainy. Dwie trzecie jego zespołu to obcokrajowcy, jedna trzecia to Ukraińcy.Motywacja legionistów jest rożna: niektórzy chcieli się sprawdzić, niektórzy chcieli pomóc Ukrainie, a na niektórych, jak dwóch fińskich ochotników, wpłynęła pamięć o wojnie fińsko-sowieckiej. Deutsche Welle zebrało kilka takich historii. Link do artykułu po ukraińsku w wersji „złej”.

⚆ Niemcy planują w przyszłym roku zmniejszyć o połowę pomoc udzielaną państwom na pokrycie kosztów przyjmowania i integracji uchodźców w obliczu surowych oszczędności budżetowych – Reuters. Rząd w Berlinie powiedział władzom państwowym, że przeznaczy maksymalnie 1,7 miliarda euro na wsparcie kosztów uchodźców w 2024 r., w porównaniu z 3,75 miliarda euro w tym roku, powiedziały agencji dwie osoby.

⚆ putin nakazał szojgu wstrzymanie ukraińskiego natarcia do października – ISW. Instytut Studiów Wojennych powołuje się na własne źródła poufne i twierdzi, że rosyjskiemu ministrowi obrony nakazano przejąć inicjatywę na froncie i za wszelką cenę powstrzymać natarcie sił ukraińskich w ciągu miesiąca. Nawet jeśli doprowadzi to do pewnych strat w zdolnościach militarnych rosji.

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken ogłosił wzrost zagrożenia w związku z pogłębieniem współpracy rosji z KRLD. Wskazał, że rosja „desperacko poszukuje sprzętu, materiałów i technologii na potrzeby swojej ciągłej agresji na Ukrainę”, a KRLD „szuka pomocy we wzmocnieniu i udoskonaleniu swoich programów rakietowych”.

⚆ ​​Premier Węgier Viktor Orbán oświadczył podczas swojego przemówienia w parlamencie, że Budapeszt nie będzie wspierał członkostwa Ukrainy w NATO, dopóki nie zostaną przywrócone prawa Węgrów na Zakarpaciu.

💩rosja i białoruś:

⚆ brak doniesień

🦨 Nieczysty biznes – dziś bez

⌛ Rok temu pisałem (214):

Na samym froncie mało informacji, ale wiadomo o kolejnych postępach Ukraińców pod Łymanem i o poszerzaniu strefy kontroli na lewym brzegu rzeki Oskił.

Obrazy z Dagestanu pokazują protesty mieszkańców federacji rosyjskiej. To chyba dotąd najbardziej odważne protesty w których protestujący blokują autostradę a próbująca utrzymać porządek służba strzela w powietrze by przegonić protestujących. Widać też protestujących pomagających sobie nawzajem w utarczkach z służbami porządkowymi.

Równolegle było dziś dużo nagrań z granic rosji i lotnisk pokazujących ucieczkę rosjan przed mobilizacją. W Gruzji udaremniono kilka prób nielegalnego przekroczenia granicy. Uciekający rosjanie niekoniecznie zmienili zdanie w kwestii poparcia dla putina, ale na pewno nie chcą iść i za niego walczyć. W kanałach komunikacyjnych są wkurzeni, że z powodu “z” na samochodzie czy wstążki georgijewskiej są zawracani z granic sąsiednich państw. Sytuacja nabiera temperatury bo rosjanie plotkowali od wczoraj, że 28-go września rosja zamknie granice dla wszystkich mężczyzn. I wieczorem rosyjska komisja wojskowa faktycznie zakazała opuszczania federacji rosyjskiej wszystkim mężczyznom bez zgody komisji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ oblicza nowej wojny

⚆ siatki na drony na ulicach Bachmutu

⚆ prosto pod daszek:

⚆ Napompowane rosyjskie czołgi

Artykuł o niemieckich ochotnikach

⚆ Mariczka – nowy dron podwodny

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *