🪖Dzień 575 (21 września 2023, 22:45) – wyniszczenie

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

“Jeśli nie otrzymamy pomocy, przegramy wojnę” – miał powiedzieć dziś w Senacie Zełeński. Chwilę po tym Zełeński otrzymał odmowę dostarczenia rakiet ATACMS w najbliższym czasie. W USA są też gorące dyskusje wokół tego na co przeznaczyć kolejne miliardy dolarów, bo pojawiły się wyzwania związane z emigracją. W skrócie oznacza to, że USA nie dadzą Ukrainie przegrać ale nie dadzą też broni, która pomogłaby wygrać (lub conajmniej dałaby Ukrainie przewagę w średnim horyzoncie czasowym). Dzisiejsze wydanie The Economist pisze zaś (sekcja Świat) o tym, co powoli rysuje się jako realny scenariusz dalszego losu wojny – o wojnie na wyniszczenie. Wiele wskazuje na to, że w przypadku wygranej Trumpa pomoc USA zblednie, a Europa nie jest gotowa na długoterminowe wsparcie Ukrainy tak by doprowadzić do zakończenia warunków wedle planu Zełeńskiego. Co gorsze – Europe nie specjalnie o tym myśli.

Przed Ukrainą jeszcze kilka dobrych tygodni umożliwiających większe działania zbrojne i nadal jest nadzieja na trwałe przełamanie rosyjskiej obrony w obwodzie zaporoskim. Tyle, że nadzieja to jednak słaba strategia. Nawet jeśli nastąpiłby przełom, to do wyzwolenia Krymu i Donbasu jest jeszcze daleko. rosja tymczasem wykorzysta każdą przerwę do odbudowy swojego arsenału i odbudowywania łańcuchów dostaw i wpływu. Już teraz analitycy martwią się, czy oceny ukraińskiego wywiadu mówiące o zdecydowanie mniejszym potencjale rakietowym rosji tej zimy nie są przesadzone.

Skoro o rakietach mowa, to dziś miał miejsce pierwszy od 6 miesięcy rosyjski atak rakietowy na elementy infrastruktury krytycznej Ukrainy. Na ukraińskie miasta leciały 43 rakiety – do celu dotarło 7. To nie jest jeszcze start powtórki z zeszłego roku, ale sprawdzenie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej niż do faktycznego zdewastowania infrastruktury (co też miało miejsce dziś). 43 rakiety to nie dużo porównując w pierwszymi tygodniami wojny (po 150-200 dziennie), ale i nie mało patrząc na ostatnie pół roku.

Ukraina tymczasem kontynuuje ostrzał obiektów rosyjskiej infrastruktury wojskowej na okupowanym Krymie. Był to największy dotąd atak ukraińskich sił na wojska rosjan stacjonujących na Krymie. Ukraińcy uderzyli między innymi w lotnisko Saki. Na lotnisku znajdowało się co najmniej 12 samolotów bojowych (Su-24 i Su-30) oraz wyrzutnie Pancir. Znajdowała się tam także baza szkoleniowa operatorów dronów Mojaher. To właśnie te drony rosjanie wykorzystują do koordynowania własnych ataków powietrznych, a także innych dronów bojowych. Ukraińcy wykorzystali drony, które przeciążyły rosyjski system obrony powietrznej, a następnie wystrzelono w cele ukraińskie rakiety Neptun. rosyjskie kanały telegramowe potwierdzają poważne zniszczenia i straty – piszą o co najmniej 30 zabitych żołnierzach.

Zatem wojna na wyniszczenie trwa. Z tą różnicą, że rosjanie chcą zabijać Ukraińców, a Ukraińcy rosyjskie wojsko.

Wracając na nasze podwórko, to zaryzykowałbym stwierdzenie, że tani show wokół ukraińskiego ziarna wydaje się zmierzać do finału. Po serii politycznych fochów, głupich zapowiedzi i propagandowych zagrywek poniżej pasa obie strony idą w stronę dialogu. Fajnym niuansem jest tu udział litewskiego prezydenta – taki mądry wujek w “rodzinie”. Szkoda w tym wszystkim naszej reputacji i emocji. Niemcy już wykorzystują to do próby dyscyplinowania Polski w zakresie kontynuacji wsparcia militarnego a doszło do tego, że prezydent tłumaczy na forum co miał na myśli premier w swojej porannej wypowiedzi i że jest to coś innego niż powiedział…

Linia frontu bez znaczących zmian (opisy zmian na zaporoskim ze sztabu zbyt ogólne).

Na koniec jeszcze dwie informacje:

  1. Dziękuję za wszystkie komentarze, dyskusje, prywatne wiadomości przy okazji tego kryzysu. To znaczy, że nie mamy serca z kamienia i mimo (zapewne) różnic mamy też wspólne wartości.
  2. Olga wybrała już samochód dla Obrony Terytorialnej w obwodzie zaporoskim. Tylko do niedzieli wszelkie wpłaty w akcji “Pomaganie za czytanie” wesprą ten cel. Na zrzutce są też nagrody. Z 12 płyta chóru 5 już znalazło właściciela, poszedł bloczek znaczków krymskich i kalendarz.

👍 Dobre wieści:
⚆ ​​Ukraina otrzymała 10 szwedzkich czołgów Stridsvagn 122, obsługiwanych przez ukraińskie załogi przeszkolone w Szwecji. Stridsvagn 122 to szwedzki czołg podstawowy trzeciej generacji będący licencjonowanym niemieckim czołgiem Leopard 2A5 z różnymi modyfikacjami

⚆ Niemcy dostarczyły Ukrainie kolejny pakiet pomocowy, który obejmował: 17 terminali łączności satelitarnej; 1 wzmacniacz antenowy; 4 ciągniki HX81 + 4 przyczepy; 12 ciężarówek Mercedes-Benz Zetros; Części zamienne.

⚆ Kongres USA obiecał wsparcie przyznania Ukrainie dodatkowych środków w wysokości 24 miliardów dolarów.

⚆ Czołgi Abrams dotrą na Ukrainę w ciągu najbliższych dni-tygodni, powiedział rzecznik Pentagonu, generał brygady Petryk Ryder. Powiedział też, że w Danii rozpoczęło się już szkolenie Ukraińców na myśliwcach F-16.

⚆ Afera zbożowa wydaje się wchodzić na właściwą drogę do rozwiązania

🌻-490 (274 470) i -41 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 36 z 43 rakiet zniszczyła w nocy i nad ranem ukraińska obrona przeciwlotnicza.

Około 3:40 rosyjscy najeźdźcy zaatakowali Ukrainę przy użyciu powietrznych rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55. Łącznie wystrzelono 43 rakiety manewrujące z 10 samolotów strategicznych Tu-95ms z obszaru na zachód od Engels. Rakiety wystrzelono w kilku falach. Wleciały w przestrzeń powietrzną Ukrainy z różnych kierunków, stale zmieniając swój kurs.

Skutki:

▪️Kijów – W niektórych dzielnicach kijowskiego rejonu Swiatoszyn po wybuchach (skutek zestrzelonych rakiet) nie było prądu i wody. Zniszczono 20 rakiet. 7 ofiar, 2 osoby ranne.
▪️Czerkasy – uderzenie w obiekt infrastruktury cywilnej w centrum miasta; 7 osób rannych
▪️Charków – co najmniej sześć lotów, dwa ranne;
▪️Równe – trafienie rakietą
▪️Obwód lwowski – odnotowano eksplozje w obwodzie drohobyckim (strefa przemysłowa);
▪️W obwodach winnickim, chmielnickim i iwanofrankowskim zgłoszono prace obrony powietrznej.
▪️W Chersoniu w wyniku ostrzału zginęły 2 osoby, a 5 kolejnych zostało rannych.
▪️Drohobycz, strefa przemysłowa, brak ofiar.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian, walki pod Synkiwką

⚆ Okolice Bachmutu – wyrównano linię frontu wzdłuż linii kolejowej na południu od Bachmutu

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wiadomo o kolejnych próbach rosjan zdławienia wyłomu ukraińskiego pod Robotyne. Bez skutku.

⚆ “Na południu jednostki ukraińskie posunęły się głęboko w obronę rosjan” – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. “W rejonie Melitopola oddziały ofensywnych brygad Gwardii Narodowej, pomimo silnego oporu rosjan, wypychają najeźdźców z zajmowanych pozycji i okopują się na osiągniętych granicach.”

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼​​W nocy Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej i rosyjskie społeczeństwo poinformowały o eksplozjach na okupowanym Krymie – rosjanie twierdzą, że rzekomo zestrzelili nad półwyspem 19 dronów. Eksplozje słychać było w Nowofedorivce, Sakach, Symferopolu, Sewastopolu, Eupatorii, Dżankoj i Bałaklawie. Według mieszkańców jest to najbardziej masowy atak ukraińskich dronów w historii.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: nieco mniejszy ostrzał w obwodzie sumskim i czernihowskim

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Charków

⚆ Cherson (2 ofiary)

😼 SBU i Siły Zbrojne uderzyły kilka dni temu w tajną bazę rosjan w czasowo okupowanym Melitopolu – rozmówca UP w służbie specjalnej. Według źródła, początkowo SBU odkryła, że ​​okupanci zorganizowali swoją siedzibę w fabryce samochodów. Informacje te zostały przekazane wojsku, a następnie wspólnie z nimi pracowali nad celem. Twierdzi się, że w wyniku ataku rakietowego ranny został dowódca 58. armii Federacji Rosyjskiej walczącej w kierunku Zaporoża oraz szef jej sztabu. Według źródła oprócz dowódców rannych zostało kilkudziesięciu oficerów wroga, a około dziesięciu z nich zginęło.

😼 Media opublikowały 20 września pierwsze zdjęcia satelitarne skutków ataku na stanowisko dowodzenia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w pobliżu wsi Wierchniesadowe na okupowanym Krymie. Zdjęcia Planet Labs pokazują co najmniej jeden budynek uszkodzony i częściowo zniszczony w wyniku eksplozji.

⚡️ Podczas zmasowanego ataku rakietowego wroga rankiem 21 września niektóre obiekty energetyczne w centrum i na zachodzie Ukrainy zostały uszkodzone – był to pierwszy rosyjski atak na system energetyczny w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, poinformował Ukrenergo. Bez prądu miało być niemal 400 lokalizacji.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Minister Transformacji Cyfrowej Fiodorow zapowiedział uruchomienie w przyszłym roku pilotażowej wersji technologii 5G.

⚆ Budżet Ukrainy otrzymał 1,25 miliarda dolarów środków dotacyjnych z USA za pośrednictwem Funduszu Powierniczego darczyńców Banku Światowego. Środki zostaną przeznaczone na wypłaty emerytur, wypłat dla pracowników Państwowego Pogotowia Ratunkowego, wynagrodzeń pracowników medycznych świadczących usługi w ramach programu gwarancji medycznych, urzędników i nauczycieli

⚆ Przejęto helikopter byłego posła Ukrainy i akcjonariusza Kostyantyna Żewago i został on przekazany Siłom Zbrojnym Ukrainy. Sam Żewago, właściciel grupy „Finanse i Kredyt”, przebywa obecnie we Francji.

⚆ Rada Najwyższa przyjęła projekt ustawy nr 9610 o mniejszościach narodowych, – Jarosław Żelezniak. Jej przyjęcie było jednym z warunków rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w UE.

⚆ W Wyszniewie fabryka Pepsi została zniszczona w wyniku dzisiejszego rosyjskiego ataku rakietowego. Przypomnijmy, że 1 września NAZK umieścił korporację PepsiCo na liście „sponsorów wojny”. Firma nadal pracuje w rosji i płaci znaczne podatki do swojego budżetu.

⚆ Od początku tego roku służby ukraińskie otrzymały ponad 2 tysiące anonimowych pogróżek mających na celu podważenie instytucji państwowych, szkół, szpitali i innych miejsc masowego gromadzenia się ludzi. Większośćzgłoszeń pochodziła z wiadomości internetowych z terytorium Federacji Rosyjskiej, a także od ukraińskich „abonentów”. Ustalono, że rosyjskie służby specjalne coraz częściej angażują nieletnie dzieci w celu „wysyłania” wiadomości o charakterze terrorystycznym. Do rekrutacji ukraińskich nastolatków okupanci wykorzystują zakazany portal społecznościowy Vkontakte, kontrolowane kanały Telegram i platformy gier online. Na tych zasobach przedstawiciele służb specjalnych Federacji Rosyjskiej „poznają” młodych użytkowników i proponują im współpracę. Bardzo często rosja stosuje metody szantażu i manipulacji psychologicznej, a także oferuje „łatwe” pieniądze, aby nakłonić dzieci do działalności wywrotowej. Prawo przewiduje za to 8 lat więzienia. Jeśli chodzi o nieletnich, kara czeka ich rodziców lub opiekunów.

⚆ SBU zatrzymała w obwodzie chersońskim rodzinę, która pomogła Federacji Rosyjskiej w przeprowadzeniu fałszywego referendum w 2022 roku. Zatrzymani okazali się mieszkańcami obwodu berysławskiego: matka i córka, które po zajęciu regionu wspierały rosyjskich najeźdźców i oferowały im pomoc w wojnie z Ukrainą.

⚆ Narodowa komisja standardów i języka ukraińskiego zezwoliła na pisanie słowa rosja z małej litery.

🌍Świat:

⚆ Zełeński, Duda i Nauseda spotkali się w Nowym Jorku, gdzie rozmawiali o eksporcie ukraińskiego zboża.

⚆ Ukraina i Polska zgodziły się znaleźć rozwiązanie w sprawie eksportu ukraińskich produktów rolnych, które uwzględnia interesy obu krajów – Ministerstwo Rolnictwa, na podstawie wyników rozmów ministrów rolnictwa. Jak wynika z komunikatu, strona polska przeanalizuje ukraiński plan eksportowy i przygotuje do niego swoje propozycje.

⚆ O stworzeniu systemu licencjonowania dostaw zbóż zdecydowały się także Ukraina i Słowacja. Zakaz importu będzie obowiązywał do czasu jego wprowadzenia. Kijów obiecał wycofanie pozwu przeciwko Bratysławie w WTO i niezakazanie importu jej towarów.

⚆ Rano Premier Morawiecki przekazał, że Warszawa koncentruje się obecnie na dozbrajaniu własnej armii i dlatego nie przekazuje Kijowowi pomocy wojskowej. Dosłownie: „Ukraina broni się przed brutalnym atakiem rosji i rozumiem tę sytuację, ale tak jak powiedziałem, bronimy naszego kraju.
Nie przekazujemy już broni Ukrainie, bo teraz zbroimy Polskę”.

⚆ ​​Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że spór zbożowy z Ukrainą dotyczy interesów ukraińskich oligarchów, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski.

⚆ Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że słowa premiera Morawieckiego o zakończeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy ze względu na konieczność zbrojeń zostały wyrwane z kontekstu. „Moim zdaniem premier powiedział po prostu tak: nie będziemy przekazywać Ukrainie nowej broni, którą obecnie kupujemy w ramach modernizacji polskiej armii” – powiedział Duda. Jednocześnie realizowane będą kontrakty na polskie uzbrojenie, które Polska podpisała z Ukrainą – między innymi na dostawę dział samobieżnych Krab.

⚆ ​​Komisja Europejska rozważa, czy chronić Polskę, Węgry i Słowację w ramach zainicjowanego przez Kijów procesu w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z faktycznym łamaniem przez trzy kraje unijnych zasad handlowych — FT

⚆ Niemcy sprzeciwiają się propozycji Zełeńskiego pozbawienia rosji prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – Annalena Bearbock, szefowa niemieckiego MSZ

⚆ „Ukraina musi zmienić kurs i przygotować się na wojnę na wyniszczenie” – The Economist. W publikacji zauważono, że armia ukraińska może jeszcze w ciągu najbliższych tygodni dokonać przełomu na froncie, ale „błędem byłoby na tym polegać”. Proszenie o zawieszenie broni lub rozmowy pokojowe nie ma sensu, ponieważ putin nie wykazuje żadnych oznak chęci do negocjacji, a nawet gdyby to zrobił, nie można mu ufać, jak wskazuje „The Economist”. Czeka, aż Zachód „zmęczy się” i liczy na reelekcję Trumpa. putin potrzebuje wojny, aby utrzymać dyktaturę w swoim kraju, a każde zawieszenie broni będzie po prostu przerwą na dozbrajanie się i przygotowanie na kolejny atak. „Zarówno Ukraina, jak i jej zachodni partnerzy zaczynają zdawać sobie sprawę, że będzie to wojna na wyniszczenie. Ale niestety Ukraina nie jest jeszcze gotowa, podobnie jak jej zachodni partnerzy. Obie strony nadal są skupione na kontrofensywie. Muszą ponownie przemyśleć Strategia wojskowa Ukrainy i to, jak zarządzać swoją gospodarką. Zamiast dążyć do zwycięstwa, a następnie odbudowy, celem powinno być zapewnienie, że Ukraina będzie wystarczająco silna, aby stoczyć przedłużającą się wojnę i mimo niej będzie mogła prosperować”. Punkt pierwszy, na który zwraca uwagę publikacja, dotyczy zmęczenia i wyczerpania ukraińskiego wojska, a także konieczności konserwacji sprzętu: napraw bieżących, niezawodnego zaopatrzenia w artylerię i szkolenia personelu. Ponadto przedłużająca się wojna będzie wymagała lepszej obrony powietrznej. Konieczna jest także rekalibracja gospodarcza Ukrainy. „The Economist” podkreśla, że ​​należy mniej planować powojenną odbudowę, a koncentrować się na zwiększaniu produkcji i kapitału. Gospodarka ukraińska musi przejść od uzależnienia od pomocy do przyciągania inwestycji, mimo że wojna nie słabnie. Zadaniem jest zachęcenie lokalnych i zagranicznych firm do większych inwestycji, a także sprowadzenie większej liczby Ukraińców z powrotem

⚆ Biden zdecydował się na razie nie dostarczać Ukrainie rakiet ATACMS dalekiego zasięgu, ale nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości, powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivan.

⚆ ​​W Nowym Jorku Zełeński po raz pierwszy osobiście spotkał się z prezydentem Brazylii Lulą da Silvą. „Szczera i konstruktywna rozmowa. Zespoły dyplomatyczne miały za zadanie pracować nad kolejnymi krokami w stosunkach dwustronnych i wysiłkami na rzecz przywrócenia pokoju. Przedstawiciel Brazylii będzie kontynuował swoją pracę podczas spotkań dotyczących Formuły Pokojowej” – powiedział Prezydent Ukrainy

⚆ ​​Premier Belgii Alexander De Croo powiedział, że Belgia rozważa możliwość dostarczenia Ukrainie swoich myśliwców F-16. Belgijskie Siły Powietrzne mają 45 myśliwców F-16. W ciągu najbliższych 5-6 lat wszyscy osiągną kres swojego okresu użytkowania. Od przyszłego roku Belgijskie Siły Powietrzne zaczną otrzymywać od 4 do 5 nowych myśliwców F-35 rocznie, które będą stopniowo zastępować F-16

⚆ Senat USA zatwierdził stanowisko generała Browna, który zastąpi Milleya – Voice of America

⚆ Król Karol III ogłosił wotum zaufania Wielkiej Brytanii i Francji w zwycięstwie Ukrainy nad rosją „Jesteśmy pełni niezachwianej wiary w to, że Ukraina odniesie zwycięstwo i że zwycięży wolność, którą tak cenimy” – powiedział brytyjski monarcha francuskim parlamentarzystom w Senacie. Posłowie wspierali króla brawami.

⚆ Wczoraj w Karabachu zginęli rosyjscy żołnierze. Do ich samochodu strzelano z broni ręcznej. Wśród nich znalazł się między innymi Iwan Kowgan, zastępca dowódcy rosyjskich „sił pokojowych”. Był także zastępcą dowódcy sił podwodnych Floty Północnej do prac wojskowych i politycznych. W rezultacie zginęło 3 pułkowników i jeden podpułkownik.

⚆ Pierwszy statek z ukraińskim zbożem przybył z Czarnomorska do Turcji tymczasowym korytarzem – Reuters.

⚆ Prezydent Turcji Erdogan nie uważa negatywnego nastawienia przywódców niektórych krajów do putina za prawidłowe. „rosja nie jest zwykłym krajem” – powiedział turecki przywódca. Dodał, że rosja jest jednym z czołowych producentów zbóż na świecie, więc „teraz takiego kraju nie można ignorować”

💩rosja i białoruś:

⚆ W rosji w obwodzie leningradzkim pojawiły się billboardy w językach tadżyckim i uzbeckim: „Przyjdź do punktu w swojej strefie – zarobisz dużo pieniędzy i dostaniesz działkę” – mówią napisy.

🔥 Pożar w Szczerbince. W niedokończonym budynku administracyjno-handlowym palą się opony i tektura. Kolejny pożar (po eksplozji) w Tule

🦨 Nieczysty biznes – Barilla (Włochy)

Firma ma fabrykę makaronu w rosji i zatrudniała ponad 400 osób. Obiecała wstrzymać wszystkie nowe inwestycje i działania reklamowe oraz nie czerpać zysków z obecności w rosji, przekazał darowiznę na rzecz UNHCR i Czerwonego Krzyża. Barilla w dalszym ciągu produkuje makarony w rosji i zwiększyła swoje przychody w 2022 w porównaniu z 2021 rokiem.

⌛ Rok temu pisałem (210):

Ogłoszona w rosji mobilizacja jest trzecią w jej historii (po 1914 i 1941) i pierwszą, która wynikła z powodu działań wojennych zainicjowanych przez rosję. rosyjska armia ma się dzięki temu działaniu wzbogacić o 300 tys żołnierzy (wiek mobilizowanych to 18-60 lat), a przypomnijmy, że do ataku na Ukrainę rosja przygotowała w lutym około 200 tysięczną armię.

W samej rosji zawrzało. Najpierw w sieci, gdzie rosjanie szukali informacji o metodach na opuszczenie kraju, a potem na złamanie ręki domowym sposobem (co wyklucza z mobilizacji). Potem rosjanie zaczęli kupować bilety lotnicze do miast do których mogą jeszcze z rosji uciec (Erewań, Stambuł). Ceny biletów poszybowały do równowartości 50 tys zł. Jednocześnie odnotowano olbrzymie korki na wyjazdach z dużych miast i na granicy z Finlandią (jedyna lądowa granica dostępna dla rosjan chcących dostać się do UE). Sami rosjanie zapowiadają zamykanie granic. Na „deser” na łeb i szyje poleciały notowania na giełdzie moskiewskiej oraz waluty.

To wszystko jednak mało istotne. Istotne jest czy jest komu w rosji wyjść ulicę? No więc w tej kwestii też się coś zadziało. Ruch „Wesna” wezwał do ogólnorosyjskiej akcji protestacyjnej przeciwko mobilizacji dzisiaj o godzinie 19:00 w centrach rosyjskich miast. Najwięcej ludzi wyszło w Sankt Petersburgu i Moskwie. Siły porządkowe putina zatrzymały ponad 1000 uczestników i z niewielkimi wyjątkami robiły to dość łatwo. To zdecydowanie za mało jak na narodowy sprzeciw, no ale może ruszy efekt lawiny, może coś się w tej rosji jednak zagotuje?

Z rosyjskiej niewoli wróciła część obrońców Azovstali – w tym słynna “ptaszka”, Kateryna Poliszczuk, naczelnik policji patrolowej Mariupola Mychajło Werszynin, Mychajło Dianow (ten w klapkach, z brodą z ranną ręką) i kilka innych osób znanych ze zdjęć. Brak informacji co do dokładnej liczby zwolnionych z rosyjskiej niewoli więźniów.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Kliszczijiwka nocą

⚆ nowy typ ataków dronami fpv (zrzucają ładunek w locie)

⚆ Świeża porcja ataków dronami

⚆ MIjestatyczne

⚆ rosjanie ostrzelali swoich z TOS

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *