🪖Dzień 573 (19 września 2023, 22:20) – dysonans

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś jest istna huśtawka informacji i nastrojów. Najmniej informacji dziś z frontu – niewiele wiadomo o zmianach w linii frontu – najpewniej nie są one wielkie. Na świecie ponownie odżywa konflikt Azerbejdżanu i Armenii o Górny Karabach. Miejsca by nie starczyło by rozpisać się na ten temat. Konflikt ten w różnych odmianach trwa od ponad 100 lat i na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci rosja wspierała raz jedną, raz drugą stronę konfliktu – obu sprzedając broń i próbując działać czasami rozjemczo. W Ramstein tymczasem spotkała się ponownie grupa organizująca wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Jest sporo nowych deklaracji, ale bez tych najbardziej oczekiwanych – brak Taurusów, brak ATACMS, brak nowych F-16 czy masowych dostaw czołgów. Ważne, że nie zabraknie amunicji i nadzieja w niejawnych uzgodnieniach. To było 15 spotkanie i ostatnie w którym brał udział Mark Milley (mija jego kadencja).

W ONZ przemawiali i Biden i Zełeński mówiąc o zjednoczonym świecie walczącym ze złem o bezkompromisowości wobec zła o braku zgody na ustępstwa terytorialne w zamian za złudny pokój, o tym, że rosji ufać nie można.

Na tym samym ONZ Duda mówi, żeby Ukraina pozywając Polskę do sądu arbitrażowego (w sprawie zakazu importu zboża do Polski) przypomniała sobie ile Polska dla niej robi. W tym samym czasie rzecznik rządu ogłasza, że od 2024 Polska kończy wsparcie dla emigrantów ukraińskich w Polsce – czyli pozwolenia na pracę, darmowe szkoły, opiekę medyczną, wsparcie socjalne. Być może to miałoby sens (bo i sami Ukraińcy w Ukrainie na to wskazują) lecz zapowiedziane z większym wyprzedzeniem i bez kończenia tego wsparcia w środku zimy. Ewidentnie jest to zatem element wojny o zboże i głosy w wyborach. Jak dla mnie ma to znamiona terroryzmu w ramach którego Ukraińcy w Polsce są zakładnikami, których losem gra się by uzyskać korzyści polityczne i gospodarcze. Niefajne.

👍 Dobre wieści:
⚆ ​​Ukraina wkrótce otrzyma z USA czołgi M1 Abrams, powiedział w Niemczech minister obrony Lloyd Austin na otwarciu spotkania w formacie Ramstein.

⚆ ​​Dania wraz z innymi krajami kupuje dla Ukrainy dodatkowych 45 czołgów, powiedział minister obrony Trols Lund Poulsen. W skład drużyny wejdzie 30 czołgów Leopard 1 i 15 czołgów T-72. Są kupowane we współpracy z innymi krajami, powiedział Poulsen.

⚆ Norweski rząd ogłosił plany przeniesienia na Ukrainę około 50 ciężarówek gąsienicowych, które mają za zadanie dostarczać towary na obszary, gdzie nie ma dróg. Pojazdy te mogą w warunkach polowych przewozić amunicję, żywność i wodę dla ukraińskiego wojska.

⚆ Brytyjski minister obrony Grant Shapps po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy obiecał dodatkowe dostawy pocisków artyleryjskich dla sił ukraińskich do końca roku.

⚆ Niemcy ujawniły szczegóły nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy za 400 mln euro. W pakiecie pomocowym nacisk położony jest na amunicję. Niemcy przekażą Ukrainie 30 000 pocisków 155 mm, około 3800 pocisków dymnych dla artylerii 155 mm, 105 000 sztuk pocisków czołgowych 120 mm oraz 480 pocisków AT-2 dla systemów rakietowych wielokrotnego startu. Dodatkowo w pakiecie znajduje się 200 opancerzonych wozów bojowych MRAP, które pozwolą saperom bezpiecznie zbliżyć się do rosyjskich zapór minowych, odzież zimową, części zamienne do już dostarczonej broni i pojazdów. W komunikacie o pomocy wojskowej Niemiec dla Ukrainy wspomniano także o 50 dronach nawodnych, które „pomogą odeprzeć agresora na morzu”.

⚆ Czechy porozumiały się z Danią i Holandią w sprawie dostaw czeskiej broni na Ukrainę przy ich wsparciu finansowym, powiedział wiceminister obrony Republiki Czeskiej. Pierwszym podprojektem będzie transfer zapowiedzianych wcześniej 15 czołgów T-72EA. W dalszej kolejności oczekujemy dostawy haubic, broni strzeleckiej, BMP, sprzętu przeciwlotniczego czy amunicji do nich.

🌻-520 (273 460) i -35 artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 ​​W nocy rosjanie wypuścili nad Ukrainę 30 Shahedów – siły obrony powietrznej zestrzeliły 27 dronów kamikaze i jeden dron zwiadowczy. Do tego rosjanie wystrzelili jeden pocisk Iskander-M z Krymu w kierunku Krzywego Rogu. Jeden z Shahedów uderzył w magazyny z pomocą humanitarną Caritasu we Lwowie. Zginęła jedna osoba. Wśród pomocy humanitarnej znalazły się rzeczy, buty, żywność i generatory, otrzymane między innymi z Watykanu. Według przedstawicieli archidiecezji lwowskiej, pod której jurysdykcją znajduje się magazyn, w magazynie spłonęło około 300 ton towarów humanitarnych.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian

⚆ Okolice Bachmutu – dalsze wypieranie rosjan z okolic Kliszczijiwki trwa

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie próbują powstrzymać Ukraińców w okolicach Werbowego i Nowoprokopiwki. Ukraińcy nie mają tu praktycznie żadnych większych zdobyczy, ale nie dają się też wyprzeć. rosjanie kupują zaś czas na odbudowanie linii obronnych pod Tokmakiem.

⚆ Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii odnotowało intensyfikację działań wojennych rosji w dolnym biegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Liczba zaangażowanych sił jest stosunkowo niewielka w porównaniu z innymi frontami, ale obie strony uważają ten obszar za strategicznie ważny. Umożliwia także odwrócenie uwagi jednostek wroga od intensywnych działań bojowych w obwodzie zaporoskim i donieckim.

😼Melitopol

😼Tokmak

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ Dym przy moście krymskim

😼Feodozja

😼Symferopol

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód charkowski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Kramarorsk

⚆ Cherson

⚆ Nikopol

⚆ Kupjańsk (3 ofiary)

⚆ Słowiańsk

😼Szebekino

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Rząd Ukrainy jest gotowy wprowadzić zakaz importu niektórych towarów z Polski, Słowacji i Węgier, jeśli kraje te nie zgodzą się na zniesienie jednostronnego zakazu importu ukraińskich produktów rolnych, powiedział premier Szmyhal. Zauważył, że rząd proponuje UE i krajom sąsiadującym kompromis: Ukraina wprowadzi środki kontroli i weryfikacji eksportu czterech grup towarów. „Jeśli Polska, Węgry i Słowacja nie zgodzą się na środki uzgodnione z Komisją Europejską, Ukraina wprowadzi lustrzane lub wzajemne ograniczenia w handlu. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że wszyscy jesteśmy po tej samej stronie. Po stronie europejskich wartości i demokracji” – podkreślił Szmyhal

⚆ Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński przybył do USA. Zaraz z lotniska odwiedził ukraińskich żołnierzy, którzy przechodzą leczenie i rehabilitację w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Ukrainy odwiedzi także Zgromadzenie Ogólne ONZ i spotka się osobno z Bidenem w Waszyngtonie.

⚆ „Zdaję sobie sprawę z prób zawierania podejrzanych układów za kulisami. Złu nie można ufać. Zapytajcie Prigożyna, czy należy ufać obietnicom putina. Proszę, wysłuchajcie mnie. Niech jedność zdecyduje o wszystkim otwarcie” – Zełeński w przemówieniu na Walnym Zgromadzeniu ONZ.

⚆ Nowi wiceministrowie obrony Ukrainy zostaną powołani niezwłocznie po powrocie szefa departamentu Rustema Umyerowa z podróży zagranicznej – Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksij Daniłow

⚆ „Ukraina oddała swój trzeci co do wielkości arsenał nuklearny. Wtedy świat zdecydował, że kuratorem takiej potęgi powinna zostać rosja. Jednak późniejsza historia pokazała, że ​​wówczas, w latach 90., to rosja najbardziej zasłużyła na rozbrojenie nuklearne. rosja zasługuje na rozbrojenie nawet teraz: terroryści nie mają prawa posiadać broni nuklearnej” – Wołodymyr Zełeński w ONZ

⚆ Według śledztwa prowadzonego przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, 6 września rosyjscy okupanci uderzyli w rynek w Kostjantynówce z S-300 – służba prasowa SBU

⚆ (patrz w sekcji Świat o śledztwie NYT) “Według śledztwa wróg uderzył w ten obiekt cywilny z kompleksu S-300”. Świadczą o tym zwłaszcza zidentyfikowane fragmenty rakiety odzyskane na miejscu tragedii” – podaje SBU. Dziś w „The New York Times” ukazał się dość manipulacyjny artykuł, w którym podano, że na Kostjantyniwkę spadła ukraińska rakieta. Nawiasem mówiąc, jego autorem jest Thomas Gibbons-Neff, którego wielokrotnie widziano jako promującego agendę rosyjską. To już czwarty artykuł dziennikarza „The New York Times”, w którym próbuje on zdyskredytować Ukrainę i naszą armię. Wcześniej pisał, że Ukraina używa amunicji kasetowej na obszarach zaludnionych, stwierdził, że nasze wojsko handluje czołgami i artylerią, a także zarzucił marnotrawstwo amerykańskim ochotnikom pomagającym Ukrainie. Dziennikarz był już dwukrotnie pozbawiony legitymacji prasowej Sił Zbrojnych Ukrainy za naruszenie zasad pracy na terenach bojowych.

⚆ Pierwszy statek z produktami rolnymi opuścił port w Czarnomorsku i płynie tymczasowym korytarzem na Morzu Czarnym w kierunku Bosforu – Minister Infrastruktury Ukrainy.

🌍Świat:

⚆ Nowy Minister Obrony Ukrainy Rustem Umierow po raz pierwszy bierze udział w spotkaniu formatu „Ramstein”, odbywającym się w Niemczech. Otwierając spotkanie, szef Pentagonu Lloyd Austin pogratulował Umerowowi nowego stanowiska. Austin podziękował także byłemu ministrowi Reznikowowi „za jego ciężką pracę i poświęcenie oraz za wszystko, co zrobił dla wolnej Ukrainy w bezpiecznym świecie”.

⚆ Po spotkaniu w Ramstein minister obrony USA Lloyd Austin podkreślił znaczenie sprzętu obrony powietrznej dla Kijowa, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej zimy. „Obrona powietrzna pozostanie największą potrzebą Ukrainy w celu ochrony nieba, ludności cywilnej i miast, a także niewinnych ludzi z dala od frontu” – dodał, mówiąc, że Federacja rosyjska w zeszłym roku próbowała wykorzystać „zimno i ciemność”, aby przełamać Ukraiński opór.

⚆ Prezydent USA Joe Biden w swoim przemówieniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ nazwał ustępstwa rosji wobec prawa międzynarodowego na rzecz szybszego zakończenia wojny na Ukrainie niedopuszczalne, podkreślając, że podważyłoby to międzynarodowy porządek prawny. „Jeśli w celu ułagodzenia agresora odejdziemy od podstawowych zasad Karty Narodów Zjednoczonych, czy którekolwiek z państw członkowskich może być pewne, że jest bezpieczne? Czy jeśli dopuścimy do rozczłonkowania Ukrainy, będzie można mówić o bezpieczeństwie niepodległości jakiegokolwiek kraju? Odpowiedź brzmi: nie. Musimy stawić czoła tej bezpośredniej agresji już teraz, aby odstraszyć potencjalnych agresorów w przyszłości” – podkreślił Biden. Sala zareagowała na te słowa długimi brawami.

⚆ Prezydent Polski – Andrzej Duda na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ wezwał Ukrainę, aby zanim pozwie Warszawę, przypomniała sobie, co dostaje od Polski. „Byłoby dobrze, gdyby Ukraina pamiętała, że ​​otrzymuje od nas pomoc i że także dla Ukrainy jesteśmy krajem tranzytowym” – powiedział.

⚆ Ukraina wyzwoliła już ponad 54% terytorium okupowanego przez rosję – Milley. „Ukraina stale czyni postępy w wyzwalaniu swojej ojczyzny spod rosyjskiej okupacji. Dziś Ukraina wyzwoliła ponad 54% terytorium okupowanego przez rosję i do dziś kontynuuje strategiczną inicjatywę” – powiedział generał armii Mark Milley, przewodniczący Komitetu ds. Połączeni Szefowie Sztabów.

⚆ ​​Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu ogłosiło w Górskim Karabachu „lokalne działania antyterrorystyczne”, których „celem jest przywrócenie porządku konstytucyjnego” i zamknęło przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów wojskowych. Azerbejdżan twierdzi, że Armenia powinna wycofać swoje wojska z Górskiego Karabachu, gdyż jest to „jedyna droga do pokoju” w regionie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu twierdzi, że „lokalne działania antyterrorystyczne” w Górskim Karabachu są reakcją na „serię prowokacji wojskowych na dużą skalę i ataków terrorystycznych” sił Armenii.

⚆ ​​W Erywaniu rozpoczęły się starcia pomiędzy policją a protestującymi, którzy przybyli pod ambasadę rosji w stolicy Armenii w związku ze wznowieniem działań wojennych w Górskim Karabachu. Protest zgromadził się także pod budynkiem rządu Armenii. Komitet Śledczy ogłosił, że wszczął postępowanie karne w związku z nawoływaniem do masowych zamieszek.

⚆ ​​Władze Azerbejdżanu są gotowe do negocjacji z władzami Armenii w Karabachu dopiero po ich kapitulacji, — Reuters, powołując się na asystenta Alijewa.

⚆ ​​Polska przestanie wspierać ukraińskich uchodźców od 2024 roku – powiedział telewizji Polsat przedstawiciel rządu Piotr Müller. „Wsparcie dla uchodźców, które obejmuje zniesienie wymogów dotyczących zezwoleń na pobyt i pracę, swobodny dostęp do szkół, opieki zdrowotnej i pomocy rodzinie, nie zostanie przedłużone w przyszłym roku” – powiedział.

⚆ ​​Władze Polski i Słowacji oświadczyły, że nie zniosą jednostronnych ograniczeń w imporcie produktów rolnych z Ukrainy po zainicjowaniu przez nią apelacji w ramach Światowej Organizacji Handlu.

⚆ W Radzie Bezpieczeństwa Białorusi ogłoszono gotowość do przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń wojskowych z Polską. „Jeśli Warszawa będzie gotowa, chętnie podejmiemy taką inicjatywę” – powiedział Paweł Murawiejko, zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa.

⚆ NYT twierdzi, że atak na Kostjantyniwkę to „tragiczny zbieg okoliczności” spowodowany upadkiem ukraińskiej rakiety. Na podstawie wyników własnego śledztwa gazeta stwierdza, że ​​atak na rynek z 6 września, w którym zginęło 16 osób, był „tragicznym wypadkiem” spowodowanym upadkiem rakiety ukraińskiego systemu przeciwlotniczego Buk , a nie rosyjski ostrzał. NYT, powołując się na ekspertów ds. obrony powietrznej, zauważa, że ​​takie rakiety mogą zboczyć z kursu z różnych powodów, od awarii elektroniki po uszkodzenie podczas startu. Rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy powiedział gazecie, że SBU prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu i dodał, że nie może udzielać dalszych komentarzy. NYT donosi, że kamera uchwyciła co najmniej 4 pieszych jednocześnie odwracających głowy w stronę dźwięku zbliżającej się rakiety. Zaznacza się, że wszyscy ci ludzie byli zwróceni twarzą w stronę kamery – w kierunku terytorium kontrolowanego przez Ukrainę. „Inne dowody mówią, że na kilka minut przed uderzeniem ukraińskie wojsko wystrzeliło dwie rakiety ziemia-powietrze w kierunku rosyjskiej linii frontu z miasta Drużkiwka, 16 km na północny zachód od Kostiantynówki. Reporterzy byli w Drużkowie, kiedy o godzinie 14:00 usłyszeli pierwszy wystrzelenie rakiety, a kilka minut później drugi. Przez przypadek jeden z członków zespołu nagrał pierwsze uruchomienie w poczcie głosowej. O pierwszym uruchomieniu w tym czasie poinformowali także mieszkańcy Drużkiwki w lokalnej grupie na Telegramie” – pisze NYT. Dziennikarze zauważają, że czas tych startów zbiega się z wystrzeleniem rakiety, która trafiła na rynek w Kostyantynówce o godzinie 14:04. Według źródła Ukraińskiej Prawdy tego dnia nie siły ukraińskie ni używały „Buków” Sił Powietrznych.

⚆ Ukraina „kilka dni temu” odmówiła przyjęcia z Niemiec partii 10 czołgów Leopard 1A5, twierdząc, że wymagają naprawy, a strona ukraińska nie ma do tego techników i części zamiennych – Spiegel. Niemieckie Ministerstwo Obrony powiedziało Spiegelowi, że nie może komentować „konkretnego indywidualnego przypadku” i dodało, że czołgi Leopard są naprawiane „we współpracy z Ukrainą po intensywnym szkoleniu w Niemczech”. W publikacji dodaje się, że sytuacja z czołgami Leopard 1A5 – których Niemcy obiecały dostarczyć sto – odzwierciedla problemy w planowaniu logistyki niemieckiej pomocy wojskowej.

⚆ USA wkrótce rozpoczną szkolenie pilotów Sił Zbrojnych Ukrainy na samolotach F-16. W najbliższym czasie rozpocznie się szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach bojowych F-16 w Stanach Zjednoczonych. W pierwszej kolejności piloci Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy przejdą szkolenie językowe w Teksasie.

⚆ Minister obrony USA Lloyd Austin spotka się z prezydentem Zełeńskim w najbliższy czwartek w Pentagonie. Ocenił także spotkanie w formacie Ramstein jako „bardzo udane”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Dziś, 19 września, na granicy z Republiką Białorusi, z inicjatywy ludności cywilnej tego kraju i personelu wojskowego Pułku Kastusa Kalinowskiego, odbyła się akcja poświęcona dniu biało-czerwono-białej flagi. Wspólnym wysiłkiem Białorusinów zmuszonych do ucieczki przed reżimem Łukaszenki wraz z ochotnikami wystrzelili w niebo ogromną flagę o wymiarach 5 na 10 metrów. Flaga powiewała w kierunku Białorusi, gdzie w 2020 roku stała się symbolem oporu wobec samozwańczego dyktatora aleksandra łukaszenki. Obecnie symbol wolności narodu białoruskiego jest uznawany przez reżim za zakazany, a jego używanie grozi odpowiedzialnością karną. Biorąc to pod uwagę, wielu Białorusinów uważa swój kraj za de facto okupowany.

🦨 Nieczysty biznes – Ecco (Dania)

Firma w marcu ogłosiła, że będzie wspierać swoich pracowników w rosji i Ukrainie w trakcie konfliktu. Sieci sklepów w Danii, Szwecji i kilku innych krajach oficjalnie zadeklarowały bojkot marki. Od tamtego czasu firma nie wydała żadnych nowych komunikatów. Jej strona w rosji nie jest dostępna spoza rosji, ale działa dla rosjan i umożliwia zakup produktów ecco. Ecco zatrudnia w rosji 1800 osób i prowadzi 200 sklepów. Wedle portali monitorujących aktywność eksportową – Ecco prowadziło aktywny eksport do rosji (dane z czerwca 2023).

ECCO to duński producent i sprzedawca obuwia. Firma zaczynała od produkcji obuwia, ale od tego czasu rozszerzyła swoją działalność na produkcję wyrobów skórzanych, a także akcesoriów i drobnej galanterii skórzanej. ECCO jest firmą rodzinną, zatrudniającą 21 300 osób na całym świecie i prowadzącą sprzedaż produktów w 99 krajach w 2250 sklepach i 14 000 punktach sprzedaży.

⌛ Rok temu pisałem (208):

🤙Niektórzy dowódcy rosyjscy na prawym brzegu Dniepru podobno kontaktują się z dowódcami ukraińskimi aby ustalić warunki poddania się lub wycofania. O tym, że rosjanie w tym regionie myślą o zorganizowanym wycofaniu donosi też ISW. Jedno jest pewne – siły rosyjskie na prawym brzegu Dniepru nie są w stanie się tam docelowo utrzymać mimo, że jest ich tam dużo. Pozostaje pytanie jak długo potrwa ich byt w tym regionie i czym się zakończy.

Na zaporoskim odcinku cisza medialna. rosyjscy dowódcy rzekomo otrzymali rozkaz by utrzymać swoje pozycje za wszelką cenę. Najtrudniej Ukraińcom na odcinku donieckim. Tam rosjanie równają artylerią co się da. Obrona Awdijewki, Marijanki czy Bachmutu przez Ukraińców w tych warunkach jest doprawy heroiczna.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ W chowanego?

⚆ Nowe racje żywnościowe

⚆ transporter

⚆ System do rozminowania na nowym podwoziu

⚆ Krajobraz po nieudanym szturmie rosjan koło Kupjańska

⚆ Zabójczo skuteczne

⚆ Mi-24 w akcji

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *