🪖Dzień 570 (16 września 2023, 23:05) – echa

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

W sumie to brak jest nowych doniesień ale spływają doprecyzowania ostatnich działań sił ukraińskich. A to o tym jak siły specjalne dostały się na teren portu rosyjskiego i korygowały ataki na remontowane rosyjskie okręty, a to znowu więcej wiadomo o innych uszkodzonych jednostkach.

Na samym froncie trwa oczekiwanie na rozwój sytuacji w Kliszczijiwce i pod Robotyne/Werbowe. Są tez doniesienia o ukraińskich atakach w okolicach mostu antonowskiego, ale to raczej echa działań, które miały miejsce kilka dni temu.

Linia frontu bez zmian

👍 Dobre wieści:
⚆ będą

🌻-350 (271 790)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – linia frontu stabilna

⚆ Okolice Bachmutu – Ukraińcy mieli nie poprzestać na zajęciu Andrijiwki i podobno posuwają się dalej. Są postępy pod Kiszczijiwką – kluczowym elementem południowej flanki Bachmutu. Ukraińcy mają miejscowość pod kontrolą i trwa jeszcze oczyszczanie jej z resztek rozbitych rosyjskich oddziałów.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Drobne postępy pod Werbowym i Nowoprokopiwką

⚆ Postępy również pod Nowomajorskim i Nowodonieckim

⚆ widoczne ruchy sił rosyjskich na rzece Dniepr – zajmują kolejne wyspy w rejonie mostu antonowskiego..

😼Tokmak – baza rosyjska

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ rosjanie zabrali 3 inne okręty desantowe z Morza Czarnego na akwen morza Azowskiego.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: mniejszy ostrzał w obwodzie sumskim

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Charków

⚆ Cherson

😼Sankt Petersburg

😼Moskwa (wstrzymane loty z obu lotnisk)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Pierwsze statki cywilne skorzystały z tymczasowego korytarza na Morzu Czarnym. Statki już płyną do ukraińskiego portu. Dostarczą ponad 20 000 ton pszenicy do krajów Afryki i Azji.

⚆ Siły Specjalne Ukrainy ujawniły szczegóły ataku na Sewastopol. Ukraińcy otrzymali informacje z kilku źródeł na temat prawdopodobnej lokalizacji okrętu podwodnego „Mińsk” i „rostów nad Donem” z napędem Diesla. Na łodziach grupa ukraińskich komandosów zbliżyła się do bezpiecznego miejsca i środkami podwodnymi dotarła do brzegu. Tam żołnierze wykonali identyfikację celów i naprowadzili ataki, a następnie skorygowali je i potwierdzili zniszczenie celów.

⚆ ​​Ukraina otrzymała z USA drukarki 3D zdolne do drukowania części do sprzętu wojskowego w warunkach polowych. Zastępca Sekretarza Obrony ds. Zakupów i Zrównoważonego Rozwoju William LaPlante powiedział, że pojawienie się tych drukarek „zmienia zasady gry”, ponieważ przyspieszają proces naprawy i otwierają nowe możliwości. „Dzięki drukowi 3D można robić niesamowite rzeczy, nie tylko ze względu na szybkość. Właściwie można wytwarzać części, których normalnie nie można by wykonać” – podkreśliła LaPlante.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Ukraina będzie mogła częściej atakować rosyjskie statki dronami – Minister Innowacji i Technologii Fiodorow. Dosłownie: „Będzie więcej dronów, więcej ataków i mniej rosyjskich statków. To prawda”.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​W Kijowie miały miejsce dziś protesty przed siedzibą rady miejskiej. Ukraińcy żądają, aby władze wydawały fundusze państwowe przede wszystkim na Siły Zbrojne i zwycięstwo, a nie na „kostkę brukową, krajarki do warzyw i bębny”

⚆ Sąd ponownie zmienił środek zapobiegawczy dla Kołomojskiego. Zmieniono środek zapobiegawczy w zakresie kaucji, jej wysokość wynosi 3 miliardy 891 milionów hrywien zamiast 510 milionów.

⚆ W obwodzie chersońskim władze okupacyjne deportują do rosji kolejne 20 ukraińskich dzieci. Wrogie władze poinformowały, że podpisali porozumienie o wysłaniu 20 dzieci do Obozu Dziecięcego Ocean w Kraju Nadmorskim. Dzieci wysyłane są na czas nieokreślony.

⚆ W Kijowie uczczono pamięć dziennikarza i założyciela „Ukraińskiej Prawdy” Georgija Gongadze oraz pomordowanych ukraińskich dziennikarzy. Uczestnicy akcji, dziennikarze i obrońcy praw człowieka, wspomnieli o wkładzie Gongadze w walkę z agresywną polityką zagraniczną rosji, którą prowadzi ona od wielu stuleci wobec krajów sąsiednich, a także o dziennikarzach ukraińskich i zagranicznych zabitych przez wojska rosyjskie od początku II wojny światowej. inwazji na terytorium Ukrainy. Gongadze został zamordowany podczas rządów Leonida Kuczmy. Znaleziono tylko część jego ciała a zleceniodawców nie odnaleziono.

⚆ Przez półtora roku rosja wydała na wojnę z Ukrainą około 167,3 miliardów dolarów – Forbes Ukraina.

🌍Świat:

⚆ Polska zakazuje wjazdu samochodów z rosyjskimi rejestracjami. Zakaz wchodzi w życie dzisiaj o północy i dotyczy każdego samochodu zarejestrowanego w rosji – powiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Dodał, że to kolejny element sankcji nałożonych na rosję i jej obywateli w związku z brutalną wojną na Ukrainie.

⚆ Prezydent Turcji zadeklarował gotowość swojego kraju do „zerwania” z Unią Europejską, jeśli zajdzie taka potrzeba, w odpowiedzi na krytyczny raport Parlamentu Europejskiego. W przyjętym na początku tygodnia raporcie stwierdzono, że w obecnych okolicznościach proces akcesyjny Turcji do bloku składającego się z 27 państw nie może zostać wznowiony, i wezwano UE do zbadania „równoległych i realistycznych ram” jej stosunków z Ankarą. Przypomnijmy, że Turcja jest oficjalnym kandydatem do członkostwa w UE od 24 lat.

⚆ Dla wojsk rosyjskich sytuacja taktyczna na południe od Bachmutu uległa pogorszeniu – ISW. Według ISW jednostki 72. Brygady poniosły wcześniej znaczne straty podczas lokalnych kontrataków ukraińskich w rejonie Bachmutu w maju 2023 r. i prawdopodobnie uległy całkowitej degradacji. Ukraińska 3. Brygada Powietrznodesantowo-Szturmowa oświadczyła, że ​​wyzwolenie Andrijiwki otwiera możliwości przełamania południowej flanki Bachmutu i że na tym obszarze trwają walki. rosyjskie wojsko przyznało, że sytuacja taktyczna na południe od Bachmutu pogarsza się dla nich i wyraziło obawę, że siły ukraińskie mogą zagrozić rosyjskiej grupie w Bachmucie.

⚆ Siły Zbrojne przekroczyły Dniepr w obwodzie chersońskim, — ISW. We wrześniu ukraińskie wojsko zintensyfikowało działania na szeregu wysp w delcie Dniepru w celu przygotowania pozycji do nadchodzącej ofensywy na lewym brzegu obwodu chersońskiego.

⚆ Rząd Rumunii wyraził ubolewanie z powodu decyzji Komisji Europejskiej o nieprzedłużaniu ograniczeń w imporcie produktów rolnych z Ukrainy, ale zadeklarował gotowość do rozważenia planu uregulowania kijowskiego eksportu.

⚆ Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska zbuduje mur na granicy z rosyjskim Kaliningradem.
Polska zbudowała tam ogrodzenie z drutu kolczastego, ale Morawiecki twierdzi, że zostanie ono zastąpione murem podobnym do tego na granicy z Białorusią.

⚆ USA planują zwiększyć produkcję 155-mm pocisków artyleryjskich. O tym oświadczył zastępca sekretarza obrony USA ds. zakupów broni William Laplante, podaje Reuters. W 2025 roku USA planują zwiększyć produkcję 155-milimetrowej amunicji artyleryjskiej do 100 000 sztuk miesięcznie. Według niego obecnie co miesiąc produkuje się ich 28 tys. – to dwukrotnie więcej niż kilka miesięcy temu.

⚆ ​​W pobliżu Opery Berlińskiej odbył się protest przeciwko proputinowskiej śpiewaczce Netrebko. Uczestnicy protestu przybyli z ukraińskimi flagami i plakatami z napisami „Nie ma sceny dla Netrebki”, „Uwaga! Kultura rosyjska sponsorem wojny”, „Czekiści pod ścianę” itp. Na proteście obecny był także ambasador Ukrainy w Niemczech Oleksij Makiejew.

💩rosja i białoruś:

⚆ Kilkudziesięciu przedstawicieli prywatnych firm ochroniarskich w kamuflażu zajęło terytorium koncernu naftowego Dulysma w obwodzie irkuckim Federacji rosyjskiej.

🦨 Nieczysty biznes – Raiffeisenbank (Austria)

Raiffeisenbank to uniwersalny bank rosyjski, spółka zależna austriackiej grupy bankowej Raiffeisen Bank International. Znajduje się na liście rosyjskich banków o znaczeniu systemowym. Raiffeisenbank zajmuje drugie miejsce pod względem aktywów w Grupie RBI i pierwsze pod względem zysku. Jak wynika z informacji zawartych w raportach publicznych Grupy Raiffeisen International, na koniec III kwartału 2022 roku, w porównaniu do końca I kwartału 2022 roku, zaangażowanie kredytowe banku w rosji wzrosło o 22%. Wzrosty obserwujemy zarówno w portfelu detalicznym, jak i korporacyjnym.

Oświadczenie firmy z 30 sierpnia 2023 r niewiele zmienia: “Bezprecedensowa sytuacja skłania RBI do rozważenia swojego stanowiska w rosji. Dlatego też oceniamy wszystkie opcje strategiczne dotyczące przyszłości Raiffeisenbank rosja, łącznie ze starannie zarządzanym wyjściem z Raiffeisenbank w rosji.”

RBI i jego banki zależne w dalszym ciągu działają zgodnie z lokalnymi i międzynarodowymi przepisami dotyczącymi sankcji. rosyjska spółka zależna JSC Raiffeisenbank nie tylko oficjalnie uznaje tzw. Doniecką i Łuhańską „republikę ludową”, ale także zapewnia rosyjskim okupantom korzystne warunki kredytowania na Ukrainie. rosyjski oddział Raiffeisen Banku wstrzymuje otwieranie nowych rachunków korporacyjnych. Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji umieściła austriacką grupę bankową Raiffeisen Bank International na liście międzynarodowych sponsorów wojny o kontynuację pracy banku w rosji i oficjalne uznanie tzw. „DPR” i „LPR” . Raiffeisen wpłacił do rosyjskiego budżetu w 2022 roku 4,8 razy więcej niż przez cały rok przedwojenny – 559 mln euro (~615 mln dolarów).

⌛ Rok temu pisałem (205):

Od strony Charkowa Ukraińcy drobnymi krokami poszerzają swoją strefę kontroli, ale nie jest to kontynuacja ofensywy. Tymczasem o ile pod Łysyczańskiem armia ukraińska poprawiła swoją sytuację taktyczną, to pod Bachmutem i dalej przez front doniecki Ukraińcy są nadal w trybie obrony. Enigmatycznie na odcinku chersońskim, a najmniej informacji z odcinka zaporoskiego. Aktywniej działali dziś partyzanci. Widać więcej komunikatów i deklaracji o wsparciu militarnym Ukrainy. Tymczasem głośniej o okrucieństwach rosjan pod Iziumem (informowałem 2 dni temu o odkryciu grobów). Dziś również opublikowano fragmenty z przesłuchania „Tajry”, która była sanitariuszką w Mariupolu i była przez rosjan więziona przez 3 miesiące.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ uszkodzony okręt rosyjski Samum

⚆ Andrijiwka – wideo z wyzwalania wsi

⚆ the best of FPV

⚆ Zniszczone 3 elementy instalacji BUK koło Switłodarska

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *