🪖Dzień 563 (9 września 2023) – G0

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Czytając propozycje oświadczenia po szczycie G20 można odnieść wrażenie, że zboże jest ważniejsze od życia Ukraińców oraz, że liderzy G20 nadal nie wiedzą kto kogo atakuje w tej wojnie. Ta niezdolność liderów do spójnego stanowiska i skupianie się na “częściach wspólnych” interesów jest mocno zachęcająca dla rosji. Niestety.

Tymczasem Ukraińcy robią swoje. Pod Robotyne i Bachmutem mają konkretne zdobycze i są na dobrej drodze do otoczenia rosjan w Bachmucie.

W sekcji bonusowej dziś więcej wideo.

👍 Dobre wieści:
⚆ Zełeński: Ukraina otrzyma więcej niemieckich systemów obrony powietrznej Gepard do ochrony sieci energetycznej.

🌻-600 (268 140) oraz -36 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosyjski atak pod Synkiwką się nie powiódł. Walki trwają pod Nowojehoriwką. Nieco spadła presja rosjan w lasach serbriańskich. Część rosyjskich oddziałów została pilnie przerzucona na front zaporoski.

⚆ Okolice Bachmutu – ciągła presja na pozycje rosyjskie na południe od Bachmuta, gdzie siły ukraińskie stopniowo posuwają się między Kliszczejewką a Andrijiwką. Ukraińcom brakuje jeszcze kilku zdobyczy na północy by otoczyć rosjan w rejonie Bachmutu.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – walki pod Opytnym, w Marijince rosjanie zdobyli kilka budynków

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosyjska armia zaczęła przenosić posiłki do Robotyne z innych obszarów frontu, odczuwając presję na swoje linie obronne, podaje brytyjski wywiad. Wywiad podaje, że siły ukraińskie wkroczyły na rosyjską wielopoziomową linię obrony zlokalizowaną na wschód od wsi Robotyne, a ukraińska piechota kontynuuje stopniowy postęp taktyczny i wyczerpuje siły rosyjskie.

⚆ Kilka dronów przyleciało do rosyjskiej „siedziby wyborczej” w tymczasowo okupowanej wsi Skelki w obwodzie zaporoskim. W efekcie doszło do eksplozji i pożaru.

⚆ Pod Nowodonieckim również drobne postępy.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Federacja rosyjska rozmieściła na Krymie kolejną stację w celu wystrzelenia „Shahedów” – powiedziała szefowa centrum prasowego Sił Obronnych Południa Natalia Humeniuk.

⚆ Kilka uderzeń w rosyjskie obiekty wojskowe

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przyfrontowe i przygraniczne

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ wieś Soniaczne (ob chersonski) 1 ofiara

😼Połohy

😼Nowa Kachowa

😼Symferopol (Krym)

😼Feodozja (Krym)

😼Kercz (Krym)

😼Nowozerne (Krym)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy skrytykowało deklarację G20 i proponuje bardziej uczciwą opcję. W nim słowa „wojna na Ukrainie” zastąpiono słowami „wojna z Ukrainą”. To przybliża sprawę do rzeczywistości. W tekście MSZ wymienia się także wroga, który nas na co dzień zabija i torturuje, i przeciwko któremu powstał cały kraj. Sugerują tam pisanie nie „kryzys ukraiński”, ale „inwazja Federacji rosyjskiej na Ukrainę”. Kolejna zmiana: „wszystkie kraje muszą działać w taki sposób, aby przestrzegać zasad ONZ” zmieniono na „rosja musi działać w taki sposób, aby przestrzegać zasad ONZ”.

⚆ Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba przyznał, że kwestia powołania specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodniarzy wojennych stała się jedyną, w której nie mógł spełnić poleceń prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego. Ukraiński minister przyznał, że choć wiele krajów, w tym Ukraina, opowiada się za utworzeniem specjalnego trybunału, stanowisko G7 skłania się w stronę „trybunału hybrydowego”. „Niedawno prezydent zapytał mnie, co powstało, aby propagować ideę specjalnego trybunału, i po raz pierwszy jako minister przyznałem, że nie mogę zaproponować rozwiązania” – powiedział szef MSZ.

⚆ Minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi złoży w sobotę niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie. To jego pierwsza wizyta od czasu inwazji rosyjskiej, mająca na celu zademonstrowanie wsparcia Tokio dla Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji.

⚆ ​​Zełeński spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Japonii Hayashim Yoshimasu. „Uzgodniliśmy rozpoczęcie negocjacji w sprawie dwustronnego porozumienia w sprawie gwarancji bezpieczeństwa przy opracowywaniu Deklaracji G7” – powiedział prezydent.

⚆ Nad tymczasowo okupowanym Donieckiem powiewała ukraińska flaga. Film publikowany przez lokalne media przedstawia ukraińską flagę powiewającą na balonach nad miastem. Flagę wypuszczono z rejonu Awdijiwki.

⚆ Japonia przekaże Ukrainie 24 żurawie do humanitarnego rozminowywania. Premier Japonii Yoshimasa Hayashi podkreślił, że jego kraj będzie nadal wspierać sankcje antyrosyjskie. Ponadto japońscy przedsiębiorcy zaprezentowali projekty współpracy w obszarze komunikacji, infrastruktury i medycyny.

⚆ We Lwowie Boris Johnson uczcił pamięć poległych Obrońców Ukrainy i Bohaterów Niebiańskiej Setki. Odwiedził miasto w sprawach biznesowych.

🌍Świat:

⚆ Stany Zjednoczone mogą włączyć ATACMS do kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy – ABC News.

⚆ Na terenie Rumunii odnaleziono wrak kolejnego drona rosyjskiego.

⚆ Kontrofensywa Wojsk Obronnych zmusiła rosjan do zmiany systemu zarządzania – ISW. Dlatego według Centrum Bezpieczeństwa i Nowych Technologii (CSET) wojska rosyjskie przeniosły swoje dowództwo poza zasięg większości ukraińskich systemów uderzeniowych i umieściły zaawansowane stanowiska dowodzenia za dobrze chronionymi pozycjami

⚆ Szczyt G20 uzgodnił wspólną deklarację. Premier Indii Narendra Modi poinformował, że na szczycie osiągnięto kompromisowe sformułowania w blokach w związku z wojną rosji z Ukrainą. Reuters sugeruje, że sformułowanie mogłoby być podobne do tego, które określono w deklaracji szczytu w Indonezji w 2022 r. Zauważono tam, że większość krajów potępia rosję za rozpętaną wojnę, ale są też inne poglądy.

⚆ Główne założenia deklaracji uzgodnionej podczas szczytu przez przywódców G20 – Reuters. Najważniejsze o Ukrainie:
▪️kraje muszą działać zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych
▪️kraje muszą powstrzymać się od działań przeciwko integralności terytorialnej i suwerenności któregokolwiek państwa
▪️w czasie wojny na Ukrainie użycie lub groźba użycia broni nuklearnej jest niedopuszczalne
▪️pokojowe rozwiązywanie konfliktów, dyplomacja i dialog mają decydujące znaczenie
▪️wzywa Federację rosyjską i Ukrainę o zapewnienie natychmiastowych i niezakłóconych dostaw zbóż, produktów spożywczych i nawozów.

⚆ Korea Północna jest gotowa zawrzeć umowę z rosją w sprawie dostaw broni – FT. Media zauważają, że w zamian Moskwa mogłaby zaoferować zboże, ropę i technologię wojskową, a także walutę.

⚆ Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wzywa przywódców G20 do spełnienia części żądań rosji w sprawie przywrócenia porozumienia zbożowego – Bloomberg. Powołując się na trzech tureckich urzędników, gazeta podała, że ​​Turcja zwraca się do światowych przywódców o ułatwienie londyńskiemu bankowi Lloyd’s ubezpieczenia rosyjskiego eksportu żywności i nawozów oraz o ponowne podłączenie Moskwy do systemu SWIFT dla płatności międzynarodowych.

⚆ Brytyjska firma BAE Systems jest gotowa pomóc Ukrainie w produkcji części zamiennych do lekkich haubic ciągnionych 105 mm L119, – dyrektor generalny Charles Woodburn. Uruchomienie produkcji w ukraińskich zakładach jest możliwe już za kilka miesięcy. Haubica L119 jest produkowana od 1989 roku i dzięki możliwościom transportu helikopterem służy we wszystkich jednostkach szturmowych i desantowych armii amerykańskiej.

💩rosja i białoruś:

⚆ Kreml jest oburzony na Armenię za „nieprzyjazne kroki”, w tym pomoc dla Ukrainy. rosja wezwała ambasadora Armenii Vagarshaka Harutyunyana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na „trudną rozmowę” w sprawie ostatnich posunięć Erewania, które rosja uważa za nieprzyjazne, w tym – według Kremla – pociągu żony premiera do Kijowa i przeniesienia pomocy humanitarnej pomoc dla Ukrainy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rosji oświadczyło także, że zauważyło wahania w Armenii co do dalszego udziału w OUBZ i traktatach dwustronnych z rosją, a także wykonalności porozumień z udziałem rosji na rzecz normalizacji stosunków z Azerbejdżanem.

🔥Jarosław – pożar budynku komisji poborowej

🦨 Nieczysty biznes – Globus (Niemcy)

Firma rowadzi 19 hipermarketów w rosji, zatrudniając 9900 pracowników i generując 14% całkowitej sprzedaży. rosyjska sieć hipermarketów zarządzana jest z Pragi. Nadal działa w rosji. Niemiecki właściciel grupy Globus Matthias Bruch tłumaczył wcześniej pobyt firmy w rosji koniecznością uwzględnienia dobra prawie 10 000 rosyjskich pracowników, a także klientów dużych sklepów, dla których chce „zachować dostęp do produktów spożywczych”.

⌛ Rok temu pisałem (198):

Ukraińska ofensywa na charkowszczyźnie postępuje w niesamowitym tempie. Doniesień z tego obszaru jest bardzo dużo. Jest masa informacji i nagrań pokazujących jak Ukraińcy przejmują olbrzymie składy amunicji odbite od rosjan, przejmują ich najnowsze stacje radarowe (Zoopark), cenny sprzęt. Są wzruszające nagrania z kolejnych wyzwalanych miejscowości, spadające na ziemie rosyjskie flagi (i te ZSRR), dziesiątki rozbitego rosyjskiego sprzętu, zabitych w zasadzkach rosjan, ale i karetek w Kijowie przywożących rannych Ukraińców. Jest też grupa nagrań pokazujących paniczną ucieczkę rosjan, tonące w rzece kolumny rosyjskiego sprzętu (który miał być niezatapialny), są nagrania z rosyjskimi jeńcami, którzy mówią, że część rosyjskich czołgów tylko jeździ (bo mają zepsute ładownice dział a mechaników brak), a druga część tylko strzela (nie jeździ bo mają problemy z cieknącym olejem). rosjanie uciekają (i często wpadają w zasadzki) lub chaotycznie się bronią. Są nieskoordynowani, odcięci od wsparcia lotniczego i posiłków. rosyjskie media zalewają swoje kanały informacjami i dziwnymi nagraniami pokazującymi masowe posiłki rosjan ciągnące na Kupjańsk czy lądujące tam na gigantycznych helikopterach Mi-26. Na rosyjskich nagraniach widać kolumny ciężarówek i ciągniętych przez nich dział, ale trudno brać je jako prawdopodobne. Brak jest tam ciężkiego sprzętu – czołgów, haubic, transporterów opancerzonych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Akcja ratunkowa w Krzywym Rogu po ataku 8 wrzesnia

⚆ Leopardy 1 już w Ukrainie

⚆ Leopard 2 vs 2 rosyjskie czołgi

⚆ Tak się przypieka TS-10 “Solncepok”

⚆ Efekt pracy 4 HIMARSów

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *