🪖Dzień 554 (31 sierpnia 2023, 23:15) – Made by UA

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Zeszłej zimy, podczas pierwszych ataków na infrastrukturę energetyczną i grzewczą Ukrainy, Ukraińcy obiecali sobie armię dronów. Zorganizowane wówczas zbiórki rekordowo szybko zebrały ogromne kwoty na opracowanie i produkcję nowej broni. Przesiadujący po nocach w schronach Ukraińcy dostali obietnicę opracowania dronów które będą w stanie dolecieć do Moskwy. Pamiętam, że nieco niedowierzałem tym obietnicom i zapowiedziom.

Dziś przed oczami mam mapkę przygotowaną wczoraj przez BBC (jest na “złej” wersji z wczoraj). Terytorium rosji i okupowany Krym były atakowane w tym roku ponad 190 razy. Od ponad miesiąca regularnie pojawiają się informacje o dronach, które albo uderzyły w cele w Moskwie lub zostały strącone podczas zbliżania się do Moskwy. Mieliśmy drony z kartonu no i wczoraj ten Psków. Nie dziwię się, że rosyjskim mediom nie idzie przyznanie, że to dzieło Ukraińców. A Ci wyciągają kolejne “króliki” z przysłowiowego kapelusza. Dziś Zełeński mówi o tym, że Ukraina wyprodukowała rakiety zdolne przelecieć 700km. W mediach pojawiają się doniesienia o kolejnych modyfikacjach rakiety Neptun, a minister cyfryzacji pokazuje kolejne drony i działa zdalnie sterowane, które mają niebawem trafić na front i są produkcji ukraińskiej (wideo w wersji “złej”). Do tego nadal trwa projekt “Armia dronów”, który regularnie publikuje efekty pracy dronów.

Ukraina miała (niestety) 10 lat na uruchomienie zbrojeń. Miała do tego dość dobrą – post-sowiecką bazę, którą stopniowo rozwijała. To nie był szczyt jej możliwości, bo wpływy rosyjskie, rządy Janukowycza i korupcja bardzo ten potencjał osłabiały. Nie mniej to ukraiński Neptun zatopił “Moskwę”, a jego przerobiona wersja uderzyła (prawdopodobnie) w lotnisko w Pskowie dwa dni temu. To Skify (Stugna-P) skutecznie uderzały w rosyjskie kolumny, czołgi i helikoptery. Ukraińcy mają też świetne produkty do dalszego rozwoju – wozy opancerzone, “Bucefały”, “Bogdany” i wiele innych dobrych jednostkowo produktów, ale w niedostatecznej ilości.

Los tej wojny spoczywa z jednej strony na zaskakujących rosjan akcjach i siermiężnych walkach na froncie. W tych pierwszych niemal zawsze są ukraińskie produkty i innowacje. W tych drugich – zachodnia broń, która ponownie dociera z dużymi opóźnieniami. Trudno jednak zignorować garść optymistycznych doniesień na ten temat w dzisiejszym podsumowaniu.

Linia frontu bez spektakularnych zmian. Pod Bachmutem – na północy coś zdobyli rosjanie, na południu pęka linia obrony rosjan. Pod Kreminną coś zdobyli rosjanie, pod Kupjańskiem trwa obrona. Na Zaporożu – przyczółek pod Werbowym się rozwija.

Ach, no i nad Pskowem znowu coś lata i rosjanie do tego strzelają.

👍 Dobre wieści:
⚆ BAE Systems otworzyło na Ukrainie biuro do produkcji haubicy L119 — kalibru 105 mm standardu NATO. Wczoraj w obecności Zełeńskiego podpisano umowę z jednym z najpotężniejszych międzynarodowych producentów obronności – brytyjskim BAE Systems. Produkowane przez nich uzbrojenie jest już na wyposażeniu sił obronnych: są to systemy artyleryjskie M777 i L119, działa samobieżne M109, BMP CV-90 i Bradley, czołgi Challenger.

⚆ Na front trafi ponad 1000 dronów i 30 systemów zrobotyzowanych – Minister Cyfryzacji Fiodorow. W tym:
▪️25 wież bojowych ze zdalnym sterowaniem „Sabre”.
▪️5 platform naziemnych „Ryś”.
▪️900 dronów FPV, a także ponad 100 Mavic i Matrice.
wideo w sekcji bonusowej

⚆ Holandia zaktualizowała listę pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie. Na liście znajdziemy:
▪️17 pontonów o sztywnym kadłubie;
▪️5 układaczy mostów Biber;
▪️2 szpitale polowe;
▪️92 pojazdy;
▪️9 trałów czołgowych;
▪️6 trałów dla BWP;
▪️ Pociski artyleryjskie 155 mm.

⚆ Belgia dostarczyła na Ukrainę 80 pojazdów opancerzonych Iveco LMV.

⚆ Około 200 ukraińskich żołnierzy ukończyło już szkolenie na czołgach M1 Abrams na niemieckich poligonach. Pierwsza dziesiątka „Abramsów” powinna przybyć na Ukrainę we wrześniu.

🌻-610 (263 020) -31 artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Opóźnienia w dostawach broni i amunicji dla Ukrainy

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian pod Kupjańskiem, pod Kreminną rosjanie mieli nieco przemieścić w lasach na południe od miejscowości.

⚆ Okolice Bachmutu – bez większych zmian, ale niewiele brakuje do wyparcia rosjan z ostatniej linii obrony na południe od Bachmutu (Kliszczijiwka – Ozarjaniwka)

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Werbowym Ukraińcom udaje się stabilizacja wyrwy w linii obrony rosjan. Ukraińcy prawdopodobnie będą próbowali obejść miejscowość bez angażowania się w walki między budynkami. rosjanie nieco inaczej organizują swoje siły niż zazwyczaj. Teraz próbują ustawić lepsze jednostki z tyłu, by punktowo wspierać te fragmenty frontu, na których idzie im gorzej obrona. To podobna taktyka, której Ukraińcy używali pod Bachmutem.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak informacji

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Słowiańsk (1 ofiara)

😼Psków (ponownie)

😼Moskwa – rosjanie donoszą o strąceniu ukraińskiego drona, popołudniu były doniesienia o kolejnych

😼Briańsk – conajmniej 3 drony

😼obwód Kurski – 8 dronow

😼Tokmak

😼Mariupol

😼Dwa spalone wczoraj IŁy-76 w Pskowie widać na zdjęciach satelitarnych. Na innych zdjęciach widać dodatkowe 2 uszkodzone. Status kilku nie został potwierdzony.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Od jutra Ukraińskie cerkwie obrządku wschodniego przechodzą na nowy kalendarz świąt, zgodny z kalendarzem gregoriańskim. Jedynie Wielkanoc będzie nadal odrębnie wyznaczana.

⚆ Szef MSZ Kułeba ostro skrytykował komentatorów mówiących o rzekomo powolnym tempie ukraińskiej kontrofensywy. „Krytyka powolnego tempa kontrofensywy jest jak plucie w twarz ukraińskiemu żołnierzowi, który każdego dnia poświęca swoje życie, posuwając się naprzód i wyzwalając kilometr po kilometrze ukraińskiej ziemi” – powiedział minister. „Radziłbym wszystkim krytykom zamknąć usta. Przyjedźcie na Ukrainę i sami spróbujcie uwolnić jeden centymetr kwadratowy” – dodał.

⚆ Pracownicy Państwowego Biura Śledczego Ukrainy rozpoczęli śledztwo w sprawie katastrofy dwóch śmigłowców wojskowych MI-8 w obwodzie donieckim, w której zginęło sześciu żołnierzy.

⚆ ​​Minister obrony Reznikow zostanie w najbliższej przyszłości odwołany, stanowisko szefa resortu obrony może objąć szef Funduszu Majątku Państwowego Rustem Umjerow. Rada ma rozpatrzyć w przyszłym tygodniu dymisję obecnego szefa resortu obrony. Według deputowanego Żelezniaka Reznikow jest rozważany na stanowisko ambasadora Ukrainy w Wielkiej Brytanii.

⚆ Twierdzenia zachodnich mediów, jakoby straty Sił Zbrojnych rzekomo osiągnęły 70 000 zabitych, są przesadzone i fałszywe, powiedział Daniłow, sekretarz RBNiO. „Nie mieliśmy takiej armii, żeby mówić o stracie 70 tys. żołnierzy” – podkreślił, dodając, że „ludzie, którzy to pisali, nie mają informacji o stanie rzeczy”.

⚆ W wywiadzie dla portugalskiej telewizji publicznej RTP Zełenski powiedział, że w czasie wojny, jeśli wybory odbędą się w 2024 r., będzie ponownie kandydował na prezydenta – wcześniej chciał ograniczyć się do jednej kadencji. „W 2024 r., jeśli wojna będzie trwała nadal i jeśli odbędą się wybory, nigdy w życiu nie opuszczę swojego państwa. Ponieważ jestem gwarantem Konstytucji i w każdym przypadku będę jej bronił” – powiedział. Prezydent podkreślił, że za przeprowadzenie wyborów powinni płacić partnerzy zachodni, że należy rozwiązać kwestię bezpieczeństwa na Ukrainie i warunków głosowania uchodźców. Zgodnie z Konstytucją kolejne wybory parlamentarne na Ukrainie miały odbyć się jesienią 2023 r., a wybory prezydenckie w marcu 2024 r. Ustawodawstwo i Konstytucja zabraniają jednak przeprowadzania wyborów w stanie wojennym. Przedstawiciele Zachodu opowiadają się za terminowym przeprowadzeniem wyborów na Ukrainie pomimo wojny.

⚆ Ukraina potrzebuje około 160 myśliwców F-16, aby rosja nie zdominowała nieba, — Zełeński. “Obecnie mamy ustalenia na dostawę około 50-60 samolotów. Ale nie otrzymamy wszystkich tych samolotów na raz, dlatego liczymy, że do koalicji w sprawie samolotów dołączą kolejni partnerzy.”

⚆ SBU zaatakowała lotnisko w Kursku w nocy 27 sierpnia za pomocą tekturowych dronów – źródła Sił Zbrojnych Ukrainy. Film, który pojawił się w Internecie 31 sierpnia, przedstawia materiał filmowy przedstawiający testowanie tekturowych dronów. Rozmówcy Ukraińskiej Prawdy potwierdzają autentyczność nagrania. Należy zauważyć, że takie drony są niewidoczne dla radarów wroga. Po eksplozji elementy uderzające zajmują dość duży obszar, wystarczający do uszkodzenia nawet dużego samolotu.Według źródła drony te pracowały w nocy 27 sierpnia na czterech samolotach Su-30 i jednym MiG-29 na lotnisku w Kursku. Wśród trafionych celów znalazły się także radary kompleksu S-300 i dwa „Pancyry”. (wideo w sekcji bonusowej)

⚆ W Dnieprze sąd objął aresztem domowym policjanta, który dwa dni temu zastrzelił cywila przy próbie zatrzymania i wylegitymowania po popełnieniu wykroczenia drogowego. Policjant nie przyznaje się do winy.

⚆ Służba Bezpieczeństwa zidentyfikowała kolejnego rosyjskiego okupanta, który jest zamieszany w masowe zabójstwa ludności cywilnej w Buczy.

🌍Świat:

⚆ Ukraina otrzymała z UE mniej niż jedną czwartą obiecanego miliona pocisków – poinformowało Ministerstwo Obrony Estonii. Ukraina otrzymała dotychczas zaledwie 226 000 pocisków artyleryjskich. Jednocześnie Ukraina oddaje dziennie około 6 tys. strzałów, podczas gdy w Federacji rosyjskiej dzienna statystyka może sięgać 70 tys.

⚆ Nowe, piętnaste spotkanie w formacie Rammstein odbędzie się 19 września w formacie offline – poinformowała służba prasowa Sił Powietrznych USA w Europie.

⚆ Łotwa wydaje ponad 1% PKB na pomoc wojskową dla Ukrainy. „Dzisiaj koncentrujemy nasze wysiłki na szkoleniu ukraińskich żołnierzy i podjęliśmy się zapewnienia takiego szkolenia dla 3000 ukraińskich żołnierzy na Łotwie” – powiedział Murniece, Minister Obrony kraju.

⚆ Przebywający z wizytą w Moskwie minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan na konferencji prasowej po spotkaniu z Ławrowem wezwał do przywrócenia Inicjatywy Zbożowej Czarnomorskiej. Zauważył, że ONZ przygotowała nowy pakiet propozycji przywrócenia „porozumienia zbożowego”.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg nalegał, aby nie spieszyć się z wyciąganiem wniosków na temat ukraińskiej kontrofensywy, przypominając, że Ukraina niejednokrotnie przekroczyła oczekiwania.„Trzeba im ufać. Doradzamy, wspieramy, ale ostatecznie to Ukraińcy muszą podejmować decyzje” – podkreślił.

⚆ ​​Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy Gabrielus Landsbergis uważa, że ​​Zachód powinien otwarcie stawiać sobie za cel zwycięstwo Ukrainy w wojnie, a nie mówić o „wspieraniu tak długo, jak to konieczne”

⚆ Według brytyjskiego wywiadu rosja będzie zmuszona wzmocnić obronę powietrzną na swoich lotniskach, aby odeprzeć ataki dronów, które skutecznie zaatakowały ją w nocy z 29 na 30 sierpnia. Po wcześniejszych przypadkach, gdy ataki na rosyjskie lotniska wojskowe uszkodziły samoloty, Federacja rosyjska rozproszyła samoloty w różne miejsca. Jednak ostatnie uderzenia dronów w Sołcach i Pskowie pokazują, że drony mają spory zasięg i nie będzie łatwo je dodatkowo zabezpieczyć tylko za pomocą odwrócenia uwagi [opinii publicznej].

⚆ ​​Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ogłosił, że odchodzi ze stanowiska. Według Sky News za głównego pretendenta do zastąpienia Wallace’a uważany jest Grant Shepps, pełniący obecnie funkcję ministra bezpieczeństwa energetycznego.

⚆ ​​Grant Shepps, który wcześniej piastował stanowisko Ministra Bezpieczeństwa Energetycznego, został nowym Ministrem Obrony Wielkiej Brytanii.

⚆ Kazachstan kupuje tankowce jako alternatywę dla rurociągu eksportowego przez Federację rosyjską.

⚆ Tylko w 2022 roku Federacja rosyjska ukradła z okupowanych terytoriów Ukrainy prawie 6 mln ton zboża. Dowodzi tego amerykański raport na temat wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na bezpieczeństwo żywnościowe. Do transportu zboża rosjanie wykorzystywali statki towarowe, które przepływały przez Turcję do portów w Syrii, Izraelu, Iranie, Gruzji i Libanie. Nie wiadomo, czy kupujący wiedzieli o ukraińskim pochodzeniu zboża. Ponadto agresja Federacji rosyjskiej spowodowała głębokie zakłócenia w światowych dostawach żywności, wzrost cen i zwiększenie ryzyka braku bezpieczeństwa żywnościowego w biednych krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

⚆ Reprezentujący Polskę komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poparł przedłużenie tymczasowego zakazu importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE do końca 2023 roku i zaproponował zapewnienie dotacji dla ukraińskich eksporterów zboża.

⚆ The Telegraph: Nowe amerykańskie myśliwce zdolne do przenoszenia broni nuklearnej staną w Wielkiej Brytanii już w tym roku. Dwie eskadry F-35 zostały rozmieszczone i wkrótce dotrą do dzierżawionej przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych bazy Lakenheath w Suffolk w Anglii. Eksperci uznali potencjalny powrót amerykańskiej broni nuklearnej do Wielkiej Brytanii za dowód, że Zachód wszedł w nową zimną wojnę.

⚆ putin i Kim Dzong-un przygotowują się do zawarcia porozumienia w sprawie dostaw amunicji – CNN. Negocjacje między rosją a KRLD aktywnie zmierzają w stronę ewentualnego porozumienia w sprawie dostaw znacznej liczby pocisków artyleryjskich do Federacji rosyjskiej.

⚆ Ministrom spraw zagranicznych UE na nieformalnym spotkaniu w Toledo nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie przeznaczenia ósmej transzy 500 mln euro z Europejskiego Funduszu Pokoju na finansowanie potrzeb wojskowych Ukrainy. Jak wiadomo Węgry sprzeciwiają się przyznaniu tych środków w związku z umieszczeniem przez Ukrainę węgierskiego banku OTP na liście „sponsorów wojny”.

💩rosja i białoruś:

⚆ girkin zapowiedział start w wyborach prezydenckich w rosji

⚆ FSB ogłosiła, że ​​w obwodzie briańskim schwytano ukraińską grupę dywersyjną. FSB twierdzi, że schwytano pięciu Ukraińców, a dwóch zginęło. Nie pokazywano jeńców, a pokazywano jedynie zachodnią broń. Dlatego informacja wymaga weryfikacji.

🦨 Nieczysty biznes

⚆ MARS (USA)

Oświadczenie firmy: “Mars działa w rosji od ponad 30 lat i zatrudnia prawie 6000 pracowników, którzy od dziesięcioleci stanowią istotną część naszej firmy. Będziemy ich nadal wspierać, ale normalne funkcjonowanie nie wchodzi w grę. To kryzys humanitarny , i to przyświeca wszystkim naszym działaniom. Postanowiliśmy ograniczyć naszą działalność i ponownie skoncentrować nasze wysiłki w rosji na naszej zasadniczej roli w żywieniu rosjan i zwierząt domowych. Wszelkie zyski z naszej rosyjskiej działalności zostaną wykorzystane na cele humanitarne. Zawieszamy nowe inwestycje w rosji i nie będziemy importować ani eksportować naszych produktów do rosji ani z rosji. Nasza działalność w mediach społecznościowych i reklama w rosji i na Białorusi pozostanie zawieszona”.

Rzeczywistość: Mars nadal działa w rosji, zwiększając wolumen przychodów w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. (+432 mln USD, czyli +20%). Mars w zeszłym roku ogłosił zawieszenie działalności w rosji. Jednak niektóre fabryki firmy nadal produkują czekoladę i inne produkty. Prokuratura Obwodu Moskiewskiego prowadzi śledztwo w sprawie spółki Mars w związku z możliwym finansowaniem Sił Zbrojnych Ukrainy.

Marki: Mars, Snickers, Skittles, Whiskas, Pedigree, Bounty, M&Ms, Twix, Ben’s,

NESTLE (Szwajcaria)

Oświadczenie firmy: Firma zawiesza między innymi produkcję KitKat i Nesquik. Wstrzymał nieistotny import i eksport do i z rosji, zaprzestał reklam i zawiesił wszystkie inwestycje kapitałowe. Nestle nie spodziewa się osiągać zysków w tym kraju ani płacić żadnych powiązanych podatków w rosji w dającej się przewidzieć przyszłości. Wszelkie zyski zostaną przekazane organizacjom pomocy humanitarnej.

Rzeczywistość: Nestle wznowiło budowę fabryki i magazynu w pobliżu Nowosybirska.

Marki: Purina, Cheerios, Winiary, Felix, Gerber, Maggi, Kitkat, Nesquik, Nespresso, Nestea, Perrier, Lion, Princessa, After Eight,

⌛ Rok temu pisałem (189):

Uderzenia HIMARSami w obwodzie chersońskim osiągają apogeum

W tymczasowo okupowanym Mariupolu najeźdźcy żądają pokrycia betonem szczątków zabitych w Teatrze Dramatycznym i próbują zlikwidować zapach zwłok za pomocą chloru.

Przygotowując się do kontrofensywy Ukrainy, Stany Zjednoczone namawiały Kijów do przeprowadzenia ograniczonej operacji pod względem celów i geografii, aby uniknąć nadmiernego rozciągnięcia sił i „utknięcia” na kilku frontach jednocześnie — CNN. Według źródeł publikacji Ukraina początkowo chciała przeprowadzić szerszą kontrofensywę, ale w ostatnich tygodniach zdecydowała się zawęzić ją do południa – obwodu chersońskiego

📺 Materiał bonusowy:

⚆ 1 dron vs 3 sztuki ciężkiego sprzętu rosjan pod Bachmutem

⚆ Podczas patrolu na Morzu Czarnym żołnierzy jednostki specjalnej GUR Ministerstwa Obrony Narodowej „Artan” rosyjski samolot Su-27 zaatakował ukraińską łódź. W wyniku manewrowania łodzią komandos o znaku wywoławczym „Conan” znalazł się za burtą na otwartym morzu. Będąc pod ciężkim ostrzałem rosyjskich samolotów, ukraińska łódź została zmuszona do odwrotu. Ale nikt nie miał zamiaru zostawić swoich braci samym sobie. Niemal natychmiast Ukraińcy wysłali Bayraktara na poszukiwanie swojego żołnierz i odnaleźli go. Później do ewakuacji wysłano grupę składającą się z kilku łodzi, która mimo ogień rosyjskich myśliwców próbowała przedostać się do żołnierza. W końcu się udało i komandos został uratowany. Spędził na otwartym morzu ponad 12 godzin i przeżył. “Artan” oświadczył, że Conan jest teraz legendą nie tylko jednostki, ale wszystkich sił specjalnych.

⚆ Dron z kartonu działa tak

⚆ Nowa broń dla Ukraińców

⚆ Podpis na krześle artylerzysty “Projektant krajobrazu”

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *