🪖Dzień 550 (27 sierpnia 2023) – wyłom?

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Pod robotyne rosjanie są w panice bo sypie się im obrona. Skąd wiadomo? Bo robią to samo w takich przypadkach czyli puszczają na ukraińskie linie nieskoordynowane szturmy wszystkiego co mają by odbić utracone pozycje. Wiele wskazuje, że ukraińska ofensywa solidnie ukruszyła rosyjską linię obrony, ale zbyt wcześnie by świętować przełamanie frontu. Ukraińców czeka jeszcze sporo walk by przełamać linię “surowikina”. Nie mniej – Robotyne to ważny punkt do rozwinięcia wyłomu i największy jak dotąd sukces na odcinku zaporoskim.

Jest pewien niepotwierdzony niuans w dzisiejszym ataku na lotnisko rosyjskie w Kursku. Ukraina miała zaatakować stacjonujące tam samoloty dronami z kartonu. Każdy taki dron może przenieść 4-5kg ładunku wybuchowego, ale ma pewną unikalną też cechę – jest kompletnie niewidoczny dla radarów i systemów namierzania termicznego (zakładają, że ma silnik elektryczny).

Jest też niuans dotyczący rosyjskiego ataku rakietowego. Wedle Natlii Humeniuk, rzeczniczki południowych sił obronnych Ukrainy, rosja zastosowała nowe, nie używane dotąd ścieżki ataku rakiet. Prawdopodobnie testują nowe szlaki przed zimowym sezonem. Ukraińcy wyśledzili 8 celów, ale tylko 4 były rakietami. Pozostałe to atrapy.

Linia frontu ze zmianami na korzyśc ukrainy na zaporożu i zmianą na odcinku kupjańskim na korzyść rosjan.

🦨 Nieczysty biznes

Dziś chciałbym Was zachęcić do popatrzenia na Wasze portfele jako również narzędzie wywierania wpływu. Wpływu na firmy, które nie tyle, że nie wyszły z rosji, ale obłudnie oświadczyły, że to zrobią, ale jakoś zapomniały to zrobić. Ja wiem, że na poniższej liście wielu znajdzie swoje ulubione marki. Sam lubię część z nich. Nie mniej, może przy kolejnych zakupach zdecydujecie się na inne? Kropla drąży skałę, więc od czasu do czasu podrzucę Wam kilka marek, które niekoniecznie etycznie zachowały się w kontekście pozostawania w rosji. Lubię lody Magnum żeby nie było.

Na pewno słyszeliście o conajmniej kilku firmach, które zdecydowały się niewycofywać z rosyjskiego rynku. To jeszcze nie jest najgorsza postawa. Najgorsza to ta, gdy firma deklaruje wyjście (aby zejść ze społecznego celownika) ale po cichu nadal robi biznes w rosji a nawet go rozbudowuje. Dziś historia trzech firm oraz reklama strony internetowej, która w przystępny sposób pokazuje które firmy pozostają w rosji. Link w komentarzu. Treść na bazie raportu Anastazji Kłymenko z serwisu “Leave russia”.

Wśród gigantów spożywczych, którzy działają na „2 frontach”, znajdują się takie globalne firmy: Mondelez International, Unilever i Bacardi Limited.

Firma Mondelez International
Jest znana jest na Ukrainie z takich marek jak Milka, „Korona”, Oreo, TUC, Belvita, piekarnia Milka Choco; Ciasta „Niedźwiedź Barney”; Chipsy Lux, guma Dirol i lizaki Halls. Początkowo firma obiecała ograniczenie wszelkiej mniej istotnej działalności w rosji, wstrzymanie wszelkich nowych inwestycji kapitałowych i zawieszenie wydatków na reklamę. Ale później ogłosili: „Kontynuujemy konsolidację naszych ukraińskich i rosyjskich spółek zależnych”. W I kwartale 2022 roku Ukraina wygenerowała 0,3%, a rosja 2,4% zysku netto spółki. W I kwartale 2023 r. Ukraina zapewniła 0,4% przychodów, a rosja 2,8%.

Mondelez w Polsce to między innymi marki: Milka, Toblerone, Halls, Oreo, Cadbury, Philadelphia, Belvita, Lu, 7 days.

Firma Unilever.
Posiada takie marki takie jak Dove, Axe, TRESemmé, Clear i inne produkty higieniczne. Obiecała także zawieszenie całego importu i eksportu do i z rosji, anulowanie wszystkich wydatków na reklamę i nie czerpanie zysków ze swojej obecności w rosji. Jak widać jednak w 2023 roku firma nie dotrzymała obietnic, gdyż jej lokalne przedsiębiorstwo w rosji Unilever Rus LLC wygenerowało w 2022 roku 84,9 miliarda rubli. Dodatkowo w 2022 roku zysk firmy wzrósł do 34,5 miliarda rubli. Oznacza to, że spółka faktycznie reinwestowała zysk, co równa się inwestycji nowego kapitału w kraju. Mało tego – 16 marca 2023 roku Unilever ogłosił, że zainwestuje 20 mln euro w nowy zakład produkcyjny. Budowa ma się rozpocząć w tym roku, a otwarcie fabryki w obwodzie kijowskim zaplanowano na 2024 rok. W nowej fabryce będą produkowane produkty higieny osobistej, szampony i żele pod prysznic takich marek jak Ido Dove, Axe, TRESemmé, Clear. 20 milionów euro to zaledwie 2,5% kwoty, którą firma wygenerowała w rosji w 2022 roku.

Unilever w Polsce to między innymi marki: Domestos, Ben&Jerry’s, Dove, Knorr, Hellman’s, Magnum, Omo, Rexona, Axe, Cif, Algida.

Firma Bacardi Limited
Firma ogłosiła także po rozpoczęciu w zeszłym roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, że zaprzestanie eksportu do rosji. Jednakże, podobnie jak poprzednie spółki, w dalszym ciągu dostarcza alkohol i butelkowaną whisky do rosyjskiego zakładu. A zysk rosyjskiego oddziału firmy Bacardi Rus wzrósł w 2022 roku trzykrotnie – z 1,5 miliarda do prawie 4,7 miliarda rubli. Według najnowszych danych spółka kontynuuje działalność na terenie Federacji rosyjskiej i aktywnie poszukuje tam nowych pracowników. 7 sierpnia 2023 roku firma ogłosiła, że ​​wstrzymuje eksport do rosji, a także inwestycje reklamowe. Daje 1 milion dolarów Czerwonemu Krzyżowi i Korpusowi Miłosierdzia, ale z jakiegoś powodu w Moskwie.

Bacardi w Polsce to między innymi: Bacardi, Breezer, Martini.

👍 Dobre wieści:
⚆ wyłom pod Robotyne

🌻-550 (260 820) -24 systemy artyleryjskie

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie mieli postępy pod Petropawłiwką.

⚆ Okolice Bachmutu – są postępy, mówi się, że Kliszczijiwka już w całości pod kontrolą ukraińską

⚆ Marijinka, Awdijewka – ciężej pod Marijinką, ale w obu przypadkach bez zmian linii frontu

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Postępy w kierunku Tokmaku. Ukraińcy posuwają się z Robotyne do dwóch kolejnych miejscowości. rosjanie mają na tym odcinku widoczne problemy z brakami rezerw oraz logistyką.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przygraniczne

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ brak

🛸Zestrzelone 4 rosyjskie rakiety Ch-55/555/101 nad centralnymi obwodami i nad Kijowem. Brak ofiar. Zniszczono tez 2 Shahedy.

😼Kursk – Kontrwywiad wojskowy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w nocy 27 sierpnia zaatakował lotnisko w Kursku szesnastoma dronami, celując w cztery samoloty Su-30 i jeden MIG-29, a także system S-300 i „Pantsyr” , relacjonuje rozmówca „Ukraińskiej Prawdy” w SBU. Według SBU prawie wszystkie drony dotarły do ​​​​celów. rosjanie odnotowali co najmniej 13 eksplozji – powiedział rozmówca. Ale dokładne skutki ataku poznamy „w najbliższej przyszłości”.

😼Berediańsk

😼rosjanie donoszą o śmierci conajmniej 14 żołnierzy w koszarach koło Eupatorii. Żołnierzy ktoś zamordował ciosami w serce lub przez podcięcie gardeł.

😼Horliwka/Gorłówka

😼dość enigmatyczne doniesienia o atakach dronami na Moskwę.

🛡Saperzy przebadali 77 013,8 ha terytorium w okupowanym obwodzie chersońskim, z czego 65 269,7 ha stanowiły grunty rolne. Na tych terytoriach odkryto i zneutralizowano ponad 94 000 obiektów wybuchowych.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński chce zrównać korupcję ze zdradą stanu w czasie wojny. „Postawiłem sobie zadanie, a ustawodawcy Ukrainy zostaną przedstawione moje propozycje zrównania korupcji ze zdradą stanu w czasie wojny. Rozumiem, że taka broń nie może stale działać w społeczeństwie, ale myślę, że w czasie wojny pomoże. Nie wiem, czy ustawodawca to poprze, ale na pewno to zaproponuję. Ponieważ rozwijamy społeczeństwo demokratyczne. (…) Musimy wdrożyć rozwiązania systemowe” – powiedział prezydent.

⚆ W tym samym wywiadzie Zełeński powiedział jeszcze:
▪️Jeśli wojska ukraińskie dotrą do granicy administracyjnej z Krymem, pojawi się szansa na „polityczne wywarcie nacisku” na demilitaryzację rosji na terytorium Krymu.
▪️Stwierdził także, że chciałby, aby wybory prezydenckie odbyły się w 2024 roku, ale wymagałoby to zmian legislacyjnych, zagranicznych obserwatorów i wsparcia finansowego.
▪️Jeśli Ukraina nie zostanie zaproszona do NATO w przyszłym roku, będzie starała się o zaproszenie za rok.
▪️W październiku na Ukrainie odbędzie się forum Military Tech, w którym wezmą udział przedstawiciele przedsiębiorstw obronnych z różnych krajów świata. Ukraina będzie mogła zdobyć kontrakty i „dużą pomoc”.

⚆ Wielkość szkód wyrządzonych przez rosjan środowisku, z wyłączeniem elektrowni kachowskiej, wzrosła do 2 bilionów hrywien – poinformował Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych.

🌍Świat:

⚆ Ukraina i rosja walczą o „wieże Bojka” na Morzu Czarnym – poinformował brytyjski wywiad. Departament zauważa, że ​​platformy te nie tylko „kontrolują cenne zasoby węglowodorów”, ale podobnie jak Wyspa Węży na zachodzie „mogą być wykorzystywane jako wysunięte bazy rozmieszczania, lądowiska dla helikopterów i miejsca do rozmieszczania systemów rakietowych dalekiego zasięgu”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Komitet Śledczy rosji ogłosił, że przeprowadził molekularne badanie genetyczne i potwierdził śmierć przywódców grupy „wagner” jewgienija prigożyna i dymitra utkina podczas katastrofy lotniczej w obwodzie twerskim.

⌛ Rok temu pisałem (185):

⚆ brak istotnych doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ulotki od Ukraińców dla rosjan

⚆ Takie tam z kierunku melitopolskiego

⚆ Badamm z JDAM

📣 Pomaganie za czytanie:

Do 24 września zbieram na fundację Magia Karpat Olgi Solarz. Olga jeździ bezpośrednio na front dowożąc ukraińskim żołnierzom i cywilom to czego potrzebują. Od wyposażenia wojskowego po żywność i leki. Olga zbiera aktualnie na samochód terenowy (koszt to ponad 30 tys). Taki wystrzałowy, bo z wyrzutnią GRAD. Link do mojej zrzutki. Jeśli czytujesz moje wpisy to będę wdzięczny za 1zł za każdy wpis (w miarę możliwości).


Udostępnij artykuł
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *