🪖Dzień 548 (25 sierpnia 2023, 21:50) – retrospekcje i dywagacje

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Niepodległościowe retrospekcje. Wczorajszy dzień niepodległości Ukrainy owocował w wiele wydarzeń. Dziś, na spokojnie, można stwierdzić, że rosjanie chyba nie mieli sił aby go popsuć tak jak rok temu. Mam na myśli skromniejsze ataki rakietowe i dronowe. Rok temu w dniu niepodległości Ukraińcy byli nękani alarmami cały dzień i noc. Wczoraj również wiele budynków na świecie rozświetliło się na niebiesko-żółto. W tym również, ale jakoś dla mediów było to mniejszą sensacją. Były też filmy z podziękowaniami. I wszystko pięknie gdyby nie liczne posty Ukraińców ze zdjęciami z cmentarzy na których widać morze krzyży i flag. Wszystkie te posty miały komentarz “Pamiętajcie za jaką cenę…”

Wieści frontu można określić jako “enigmatycznie-dobre”. Na wschodnim odcinku Ukraińcy się bronią, ale wiadomo, że rosjanie robią dużo by wzmocnić zagrożenie ataku na Kupjańsk. Ukraińcy póki co nie panikują i nie wysyłają tam dużych sił. Nadal zachowują duży potencjał ofensywny i czekają. Być może czekają na szerszy wyłom za Robotyne, gdzie Ukraińcy mieli przebić się przez pierwszą linię obrony rosjan (pisałem dwa dni temu). To pozwoliłoby rozpędzić ukraińską ofensywę w kierunku Tokmaku. Przynajmniej teoretycznie, bo front zaporoski to istna twierdza i jedno wielkie pole minowe. Równie dobrze Ukraińcy mogą zawiązać tam znaczne siły rosyjskie po to by uderzyć ze strony Wuhłedaru i przeciąć korytarz krymski w kierunku Mariupola/Berediańska. A może jednak przeprawią się na drugi brzeg Dniepru by szybciej dostać się do Krymu? Żaden z tych scenariuszy nie jest łatwy ale każdy może się wydarzyć.

I ostatnia uwaga. Dziś wyjątkowo mało doniesień z Ukrainy, ale sporo z rosji i większość dotyczy śmierci prigożyna.

P.S. Można pić Heinekena z czystym sumieniem (i nadal unikać Unilevera, Leroy Merlin i Auchan).

👍 Dobre wieści:
⚆ Pierwsze partie tysięcy 122-milimetrowych pocisków odłamkowo-burzących dostarczono na Ukrainę. Produkują je ukraińskie firmy w zagranicznych fabrykach.

⚆ Łotwa przekazała Ukrainie kolejny śmigłowiec Mi-17.

⚆ Prezydent Finlandii Sauli Niinisto na wniosek rządu podjął decyzję o udzieleniu Ukrainie 18. pakietu pomocy wojskowej o wartości około 94 mln euro. Ze względów operacyjnych oraz w celu zapewnienia bezpiecznego dotarcia pomocy do miejsca przeznaczenia nie podaje się dalszych szczegółów dotyczących zawartości paczki, sposobu jej dostarczenia i harmonogramu.

🌻 -470 (259 630) -28 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – ataki rosjan odparte. Mówi się, że chcą zrobić z Kupiańska drugi Bachmut. Front przebiega 8km od miasta. rosjanie po raz kolejny przegrupowują swoje siły i wzmacniają je na tym odcinku.

⚆ Okolice Bachmutu – są zdobycze terytorialne na południe od miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pokonana pierwsza linia obrony rosjan w kierunku Tokmaku.

⚆ W dwóch pozostałych punktach są nieznaczne zdobycze terytorialne na rzecz Ukrainy.

Trzeci prostokąt od góry to tam gdzie Ukraińcy mieli sukcesy.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Sporo eksplozji w różnych punktach półwyspu

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przygraniczne, szczególnie silny ostrzał na prawym brzegu Dniepru.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ brak

🛸Ukraińska obrona zniszczyła w nocy 2 rakiety Kalibr, Ch-59 oraz jednego drona Shahed. W ciągu dnia ponowne ataki na Odesę.

😼 Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że w nocy 42 drony próbowały zaatakować okupowany Krym. Poinformowano, że 9 UAV zostało rzekomo zniszczonych, a kolejne 33 rzekomo stłumione za pomocą środków walki elektronicznej, po czym drony rozbiły się, nie dosięgając celu.

😼 Również w nocy w obwodach kałuskim i tulskim Federacji Rosyjskiej doszło do serii eksplozji, moskiewskie lotniska tymczasowo zawiesiły pracę. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej twierdzi, że rosyjskie siły obrony powietrznej zestrzeliły rakietę ulepszonego kompleksu obrony powietrznej S-200 nad obwodem kałuskim. Tam znajduje się baza samolotów tu-22m3.

😼Krasnowka pod Symferopolem (baza 126 brygady marynarki floty czarnomorskiej, są ofiary). Informacja ze źródeł w służbach specjalnych dotycząca dzisiejszego strajku na Krymie. Atak był wspólną operacją specjalną kontrwywiadu wojskowego SBU i Sił Zbrojnych Ukrainy. Według nieoficjalnych źródeł drony skutecznie trafiły w rosjan. Nie podano ich dokładnej liczby, ale zaznaczono, że była to grupa dronów. Obecnie mowa o kilkudziesięciu zabitych i rannych rosjanach. Uszkodzone zostały także magazyny amunicji. Poważnie uszkodzony został także sprzęt wojskowy. rosjanie byli zupełnie nieprzygotowani do ukraińskiej akcji specjalnej. Ukraińskim dronom udało się ominąć wszystkie systemy obronne wroga.

😼Tarchankut (tu gdzie Ukraińcy zniszczyli kompleks s-400 dwa dni temu).

😼Kachowka

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Wychodzą na jaw kolejne afery wokół zamówień ukraińskiego ministerstwa obrony. Od początku roku zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej regularnie stają się okazją do dziennikarskich śledztw i głośnych skandali. Zaczęło się od ujawnienia afery gdzie okazało się, że ukraiński mon kupował jaja za 17 hrywien (w sklepie były po 7-8) od ośmiu miesięcy wiedział cały kraj. Według dziennikarzy Ukraińskiej Prawdy zakupy MON po bardzo zawyżonych cenach mają charakter systemowy. Jednym z właścicieli tureckiej firmy, która otrzymała od Ministerstwa Obrony Narodowej 30 mln dolarów, a od której resort otrzymał po kilkakrotnie zawyżonej cenie kurtki letnie zamiast zimowych, był bratanek posła z frakcji “Sługa Narodu”.

⚆ Prokuratura Generalna przygotowuje materiały w sprawie ekstradycji jednego z przywódców rosyjskiej grupy bojowników „Rusycz” Jana Pietrowskiego, o którego przetrzymywaniu w Finlandii wiedzieli już wcześniej.

⚆ Kułeba o możliwości negocjacji między Kijowem a Moskwą: „Niedawno widzieliśmy, jak pan prigożyn – bardzo stary przyjaciel putina – próbował negocjować z putinem „rozejm”. Usiedli przy stole, pokazali to w telewizji. Potem bum! – i zdaje się, że prigożyn przestał istnieć.

⚆ Rząd zwolnił Serhija Kruka ze stanowiska szefa Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

🌍Świat:

⚆ ​​Minister obrony Holandii Kaisa Ollongren uważa za realistyczny termin transferu myśliwców F-16 na Ukrainę za sześć do ośmiu miesięcy, gdyż wcześniej musi zostać spełnionych kilka warunków – w szczególności utworzenie odpowiedniej infrastruktury na Ukrainie.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy przekroczyły pierwszą linię obrony sił Federacji Rosyjskiej na froncie południowym – powiedział szef Połączonego Sztabu USA Mark Milley

⚆ ​​Grecki rząd podjął decyzję o rozwiązaniu kontraktu z Federacją Rosyjską na konserwację przeciwlotniczych systemów rakietowych kompleksów Tor-M1 i Osa-AKM, które są na wyposażeniu armii tego kraju — Pronews.gr. Z tego powodu kompleksy te mogą wkrótce zostać wycofane ze służby, gdyż dostępne części zamienne wystarczą zaledwie na kilka miesięcy ze względu na ich małą liczbę i odmowę rządu wywiązania się z obecnego kontraktu. W materiale stwierdzono, że „najprawdopodobniej” te SAM-y zostaną przekazane Ukrainie za pośrednictwem krajów trzecich, a decyzja jest „czysto polityczna”.

⚆ Słowenia przystąpiła do deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy, wstępnie nazwanej deklaracją w sprawie „gwarancji bezpieczeństwa”.

⚆ Ministrowie rolnictwa Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier zgodzili się poprzeć dalszy unijny zakaz importu ukraińskiego zboża po 15 września.

⚆ ​​W Finlandii aresztowano jednego z przywódców rosyjskiej grupy bojowników „Rusycz” – Jana Pietrowskiego, który podlega sankcjom UE i USA za udział w wojnie z Ukrainą. Zatrzymany jest podejrzany o przestępstwa terrorystyczne popełnione co najmniej w okresie od czerwca 2014 r. do sierpnia 2015 r. w obwodach ługańskim i donieckim. Jest w areszcie. Policja żąda przedłużenia aresztu mężczyzny „w celu ułatwienia śledztwa i ekstradycji przestępcy”. Ukraina wystąpiła o ekstradycję.

⚆ Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan przebywa z wizytą w Kijowie. Erdogan zapowiadał już wcześniej, że Fidan może wkrótce udać się do rosji na negocjacje.

⚆ Heineken opuścił terytorium rosji, rozdając swój wart 300 mln euro biznes za 1 euro. W wydanym oświadczeniu władze Heinekena poinformowały, że sprzedają swoje rosyjskie oddziały rosyjskiej firmie Arnest Group. Jak twierdzą władze browaru, proces sprzedaży został zainicjowany w marcu 2022 r., a więc tuż po inwazji rosji na Ukrainę. Spodziewają się też, że wycofanie się z rosyjskiego rynku przyniesie im straty na poziomie 300 mln eur.

⚆ na Węgrzech po renowacji otwarto pomnik żołnierzy radzieckich.

💩rosja i białoruś:

⚆ na Samarze (wieś Mikołajówka) na cmentarzu wagnerowcow władze wyciągnęły z ziemi krzyże, sprzątnęli wianki i puściły ciężki sprzęt aby wyrównać mogiły. W tym miejscu ma powstać parking samochodowy. Cmentarz w kwietniu uroczyście otwierał prigożyn. Po rozgłosie w sieciach społecznościowych lokalne media napisały, że aleja, w której pochowano wagnerowców, stanie się równym terytorium. Zostanie on wypełniony betonem, a w miejscu każdego grobu rzekomo pojawi się czarna piramida.

⚆ rosjanie uciekają z rosji. emigracja polityczna odnotowana w ciągu ostatniego półtora roku osiągnęła najwyższy poziom od lat 20. XX w., pisze „The Economist”. Według Rosstatu, od 1,6 do 2 mln osób opuściło kraj za rządów putina jeszcze przed wojną w Ukrainie. Kolejna wielka fala emigracji rozpoczęła się po inwazji rosji na Ukrainę, wskazuje „The Economist”. Powołuje się przy tym na obliczenia projektu Re: Russia, który przeanalizował różne szacunki dotyczące liczby emigrantów oraz dostępne dane z krajów, które przyjęły dużą liczbę rosjan po 24 lutego 2022 r. Według tych obliczeń kraj opuściło od 817 do 922 tys. osób.

⚆ “prigożyn miał plan B na tę sytuację i oczekuje się, że nastąpią masowe przecieki kompromitujących materiałów przeciwko putinowi” — informuje rosyjski dziennikarz i analityk Władimir Oseczkin. Twierdzi, że wagnerowcy już zaczęli realizować plan prigożyna.

⚆ Znaleziono skrzydło i podwozie biznesowego odrzutowca Jewgienija prigożyna. Spadły 3 km od miejsca katastrofy. Zabrano je z rzeki Ladyżenki, niedaleko stacji kolejowej Kużenkino, czyli kilkaset metrów od miejsca, w którym znaleziono ogon samolotu. Potwierdza to wersję mówiącą o tym, że maszyna rozpadła się jeszcze w powietrzu. Znaleziono też czarne skrzynki z samolotu.

⚆ rosyjski działacz praw człowieka, dziennikarz i analityk Władimir Oseczkin informuje, powołując się na swoje źródła w FSB, że za zamach na prigożyna jest odpowiedzialny sam putin. Służby mają twierdzić, że to zemsta za nieudany pucz sprzed dwóch miesięcy.

⚆ łukaszenka oświadczył, że nie gwarantował bezpieczeństwa przywódcy „wagnerowców” prigożynaowi po jego próbie zorganizowania buntu w rosji. Zapewnia, że ​putin nie może stać za zamachem na prigożyna – mówił „to bardzo gruba robota”. prezydent białorusi zapewnił także, że „wagnerowcy” pozostaną w kraju pomimo śmierci prigożyna. Na nagraniu sprzed dwóch miesięcy mówił coś innego.

⚆ rosja wycofuje z długoterminowego składowania czołgi „Józef Stalin”, które weszły do ​​służby w armii radzieckiej w 1954 roku pod nazwą T-10. Prawdopodobnie w celu wysłania na front. Uzbrojenie: działo czołgowe 122 mm i karabin maszynowy 12,7 mm, moc silnika: 700 koni mechanicznych.

🌊 powódź we Władywostoku

⌛ Rok temu pisałem (183):

Kombinacje rosjan przy elektrowni atomowej w Energodarze. rosjanie z jednej strony ją ostrzeliwują, z drugiej odłączyli od ukraińskiej sieci energetycznej i próbują wpiąć do własnej. Prądu nie ma na większości terenów obwodu chersońskiego i zaporoskiego.

putin podpisał dekret o zwiększeniu liczebności rosyjskiej armii z 1,9 mln do 2,04 mln. Według ekspertów to głównie powiększenie “na papierze” na którym “armia” powiększy się o 137 tys. żołnierzy.

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną podliczył, że od połowy marca rosjanie stracili kontrolę nad terytoriami Ukrainy większymi niż obszar Danii (45 tys. km²), ale w ciągu ostatnich 39 dni udało im się zająć terytorium wielkości Andory (450 km²). Z wielu odcinków frontu wschodniego dochodzą informacje, ze ataki rosjan są coraz bardziej “niezdarne”. Linia frontu bez zmian.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ „Dotarliśmy za linię frontu rosyjskiego, zabiliśmy wszystkich, którzy się na nim znajdowali, a następnie czekaliśmy, aż nasze jednostki przesuną się do nas. Następnie wrogie siły rosyjskie podbiegły do ​​nas, myśląc, że jesteśmy rosjanami. Zamiast tego dowiedzieli się, dlaczego powinni byli, ku*wa, zostać w domu i wyjechać z Ukrainy.”

📣 Pomaganie za czytanie:

Do 24 września zbieram na fundację Magia Karpat Olgi Solarz. Olga jeździ bezpośrednio na front dowożąc ukraińskim żołnierzom i cywilom to czego potrzebują. Od wyposażenia wojskowego po żywność i leki. Olga zbiera aktualnie na samochód terenowy (koszt to ponad 30 tys). Taki wystrzałowy, bo z wyrzutnią GRAD. Link do mojej zrzutki Jeśli czytujesz moje wpisy to będę wdzięczny za 1zł za każdy przeczytany wpis (w miarę możliwości).

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *