🪖Dzień 502 (10 lipca 2023, 23:45) – natowski precel

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś krótko. Mamy kontynuację dwóch seriali:

  1. Ukraina i NATO – dzisiejsze doniesienia to skakanie po skrajnościach. Od “Ukraina wchodzi bez MAP” po “Nein” od Niemiec na kończenie szczytu jakimikolwiek obietnicami. Niech ten szczyt się w końcu odbędzie i zakończy.
  2. prigożyn – podobno 5 dni po swoim przewrocie rozmawiał z putinem na Kremlu. Dobrze, że się przyjaciele zobaczyli. Tak sobie myślę, że białorusinom chcącym obalić łukaszenkę będzie trudniej cokolwiek zrobić mając na swoich ziemiach wagnerowców.

To o czym pisałem wczorja i przedwczoraj zostało dostrzeżone w rosji – mianowicie dziwne, pro-europejskie i anty-rosyjskie ruchy Turcji. O ile dość sceptycznie do tego podchodziłem na początku (bo Turcja lubi też poskakać po kierunkach swoich partnerstw) to oburzenie pieskowa jest raczej dobrym zwiastunem.

Na froncie z niepokojącą zmianą pod Łymanem (gdzie mówi się, że rosjanie odnieśli jakiś sukces) ale z drobnymi postępami wokół Bachmutu i na wybranych kierunkach zaporoskich.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemiecki koncern obronny Rheinmetall w ciągu najbliższych 12 tygodni otworzy na Ukrainie fabrykę do produkcji i naprawy pojazdów opancerzonych – poinformował prezes zarządu firmy Armin Papperger.

⚆ Australia wyśle ​​do Niemiec samolot rozpoznawczy Królewskich Sił Powietrznych E-7A Wedgetail, który będzie patrolował trasy dostarczania pomocy humanitarnej i wojskowej na Ukrainę.

⚆ Na kierunku południowym od początku ofensywy wojska ukraińskie wyzwoliły 169 kilometrów kwadratowych. Pod Bachmutem są to 24km kwadratowe, z czego 4 odbito w zeszłym tygodniu.

⚆ Niemcy ogłoszą nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy na szczycie NATO, – Pistorius.

Ministerstwo Obrony USA zapowiedziało dodatkowy pakiet pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Wśród 18 pozycji są broń, sprzęt wojskowy i amunicja oraz amerykańskie bojowe wozy piechoty M2 Bradley – Maliar.

🌻-440 (234 480)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian, oprócz fragmentu frontu na kierunku łymańskim gdzie rosjanom udało się mocniej nacisnąć na linie obrony Ukraińców i zmusić do wycofania.

⚆ Okolice Bachmutu – walki na flankach i nękanie rosjan w mieście artylerią

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian. rosjanie ostatnio przypuścili spore ataki na obie miejscowości i skończyły się one widowiskową porażką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Zacięte walki i powolny ruch na przód. +1km na niektórych kierunkach.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czenrihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Orichów, obwód zaporoski: armia rosyjska zbombardowała dzielnicę mieszkalną miasta podczas dystrubucji pomocy humanitarnej. 4 osoby zginęły na miejscu, 13 zostało rannych, poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza – ludzie nadal mogą znajdować się pod gruzami.

😼Tokmak

😼cieśnina kerczeńska

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński powiedział, że nie chce jechać na szczyt NATO w Wilnie „dla zabawy” i oczekuje, że Ukraina otrzyma zaproszenie do Sojuszu i gwarancje bezpieczeństwa na okres do czasu, gdy nie będzie członkiem NATO.

⚆ Turcja nie przedstawiła żadnych warunków powrotu dowódców obrony Mariupola do Kijowa – powiedział ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.

⚆ 89% Ukraińców chce przystąpienia Ukrainy do NATO, badanie KMIS. Wszystkie regiony zdecydowanie popierają takie posunięcie. Od 79% na wschodzie do 93% na zachodzie. Tylko 18% jest gotowych zrezygnować z członkostwa w NATO w celu zaprowadzenia pokoju, a dla 76% respondentów taka cena jest nie do przyjęcia.

⚆ NATO zgodziło się anulować MAP dla Ukrainy – Kułeba. Minister spraw zagranicznych poinformował, że po dyskusji państwa członkowskie Sojuszu zgodziły się na anulowanie Planu Działań na rzecz Członkostwa dla Ukrainy na drodze do Sojuszu. Plan działań na rzecz członkostwa (MAP) to program NATO dotyczący adaptacji przedakcesyjnej krajów kandydujących. Został zatwierdzony w 1999 roku i od tego czasu przewinęło się przez niego 11 krajów europejskich. Ale w zeszłym roku Sojusz zaprosił Finlandię i Szwecję do NATO bez MAP, więc Ukraina również nalegała na ominięcie tego programu.

⚆ Turecka firma Baykar rozpoczęła budowę fabryki do produkcji dronów uderzeniowych Bayraktar na Ukrainie, poinformował minister przemysłu strategicznego Kamyszyn.

⚆ Szef MSZ Kuleba wezwał Berlin do rezygnacji z blokowania szybkiego wejścia Ukrainy do NATO. „Apeluję do niemieckiego rządu, aby nie powtarzał błędów popełnionych przez Merkel w 2008 roku” – powiedział minister.

⚆ Trwają przygotowania do ewakuacji mieszkańców z miejscowości przygranicznych w obwodzie sumskim ze względu na regularne ostrzały strony rosyjskiej. Ewakuacją mają być objęte miejscowości w pasie 5km od granicy z rosją.

🌍Świat:

⚆ USA i Niemcy znajdują się pod silną presją sojuszników, by przed szczytem w Wilnie zademonstrować większe poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO — FT. Zwraca się uwagę, że Waszyngton i Berlin opowiadają się za sformułowaniem oświadczenia końcowego szczytu, które nie zawierałoby pełnego poparcia dla drogi Ukrainy do członkostwa w Sojuszu, nie mówiąc już o zaproszeniu Kijowa do NATO po zakończeniu wojny, jak domagają się tego kraje Europy Wschodniej

⚆ Wewnętrzny dokument niemieckiego rządu potwierdza, że ​​rząd Scholza blokuje decyzję na korzyść Ukrainy w sprawie jej drogi do NATO — Bild. W dokumencie stwierdzono, że rząd Sholza „nie zgodzi się na żadne sformułowanie, które stwarzałoby wrażenie „szybkiej ścieżki” do akcesji Ukrainy”. Dla niemieckiego rządu „rewizja decyzji bukareszteńskiej z 2008 roku” jest „nie do pomyślenia”. Dlatego Niemcy nie zaakceptują „żadnej wzmianki o zaproszeniu”, żadnej wzmianki o „uzasadnionym miejscu Ukrainy w NATO” w dokumencie końcowym Sojuszu.

⚆ Eksperci ISW doszli do wniosku, że decyzja putina o niekaraniu buntowników z PKW Wagnera stawia go i jego podwładnych w niezręcznej sytuacji, ponieważ utrudnia zrozumienie jakie są aktualne relacje z najemnikami.

⚆ Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen uważa, że ​​na szczycie NATO Ukraina powinna otrzymać od sojuszników sygnał, że „należy do rodziny euroatlantyckiej” i powinna zostać zaproszona do przyłączenia się, gdy tylko pozwolą na to okoliczności.

⚆ prigożyn spotkał się z putinem na Kremlu po powstaniu, przywódca PKW Wagnera przebywa obecnie w Moskwie, pisze francuska publikacja Libération, powołując się na źródła w zachodnim wywiadzie.

⚆ Sześciu emerytowanych generałów państw NATO zaapelowało do przywódców szczytu Sojuszu w Wilnie o otwarcie dla Ukrainy konkretnej drogi do członkostwa. Wojsko wezwało państwa członkowskie NATO do określenia konkretnej mapy drogowej, która prowadzi do członkostwa Ukrainy w Sojuszu „w najbliższej przyszłości”. Zauważyli, że agresja rosji na Ukrainę stanowi bezpośrednie zagrożenie dla opartego na zasadach porządku międzynarodowego, a Ukraina walczy w imieniu wszystkich członków Unii Europejskiej i NATO.

⚆ Biden rozmawiał dziś z Erdoganem w przededniu szczytu NATO – omawiali kwestię wsparcia Ukrainy i Szwecji w Sojuszu.

⚆ Zełeński przyjedzie do Wilna w środę, by spotkać się z przywódcami NATO na szczycie Sojuszu — Bloomberg.

⚆ Biden odbędzie dwa spotkania bilateralne wysokiego szczebla z Erdoganem i Zełeńskim w ramach szczytu NATO w Wilnie, donosi Politico.

⚆ Erdogan zgodził się odblokować wejście Szwecji do NATO. Według Stoltenberga, po trójstronnym spotkaniu z udziałem szwedzkiego premiera Kristerssona, turecki prezydent „zgodził się na jak najszybsze przesłanie parlamentowi protokołu w sprawie ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO i współpracę z parlamentem w celu zapewnienia jego aprobata.”

⚆ Szwecja pomoże Turcji w zbliżeniu w UE w zamian za przystąpienie do NATO – Stoltenberg.

⚆ W poniedziałek państwa NATO przezwyciężyły tureckie weto i uzgodniły regionalne plany szczegółowo określające, w jaki sposób sojusz zareaguje na potencjalny rosyjski atak – Reuters. Przedstawiciele NATO szacują, że pełne wdrożenie tych planów zajmie kilka lat, chociaż podkreślają, że Sojusz może natychmiast przystąpić do walki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

⚆ Brytyjski wywiad szacuje średnie straty Federacji rosyjskiej w miesiącach wojny na pełną skalę z Ukrainą na około 400 żołnierzy dziennie i zauważa, że ​​system medyczny był najprawdopodobniej nieprzygotowany na napływ rannych.

⚆ Prezydent Senegalu Macky Sall powiedział FT, że afrykańscy przywódcy wezwali putina, by „zademonstrował swoje pragnienie dążenia do pokoju”, zanim zbiorą się w Petersburgu na szczycie rosja-Afryka pod koniec lipca.

⚆ Darmowy roaming dla Ukraińców w UE został przedłużony na kolejny rok, Komisja Europejska.

⚆ Włochy zamroziły rosyjskie aktywa o wartości 2 miliardów euro.Konta bankowe, nieruchomości i przedmioty luksusowe zostały objęte restrykcjami.

⚆ Korea Południowa wysłała samolot z pomocą dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Sądząc po oświadczeniu mołdawskich służb specjalnych, w Mołdawii udaremniono bunt sił rosyjskich i prorosyjskich.

💩rosja i białoruś:

⚆ pieskow potwierdził spotkanie putina z prigożynem po buncie, które trwało prawie 3 godziny. Według rzecznika prasowego putina, na spotkaniu rosyjski dyktator ocenił działania PKW „Wagnera” na froncie, a także dotyczące buntu. Według pieskowa putin wysłuchał wyjaśnień dowódców PKW „Wagnera” i zaoferował im „opcje zatrudnienia i wykorzystania bojowego”. Z kolei wagnerowcy najwyraźniej przedstawili putinowi swoją wersję wydarzeń i podkreślili, że „są zagorzałymi zwolennikami i żołnierzami głowy państwa”.

⚆ Dowódca okrętu podwodnego Krasnodar, z którego wystrzeliwano Kalibry w Ukrainę, 42-letni kapitan 2 stopnia Stanisław Rżycki wybrał się na poranny bieg i został napadnięty przez nieznaną osobę, która strzeliła mu czterokrotnie w plecy i klatkę piersiową, po czym uciekła z miejsca zdarzenia.

⚆ Turcja zmienia się z kraju neutralnego w „nieprzyjazny” — szef Komitetu Obrony i Bezpieczeństwa rosji.

⌛ Rok temu pisałem (137):

⚆ Systemy obrony powietrznej, które chronią Biały Dom, zamkną niebo nad Kijowem. Mowa o systemie obrony powietrznej NASAMS, którego przeniesienie do USA zapowiedział wcześniej minister obrony Ołeksij Reznikow. System obrony powietrznej może wystrzelić 72 pociski w ciągu 12 sekund. Zestrzeliwuje też samoloty, helikoptery i pociski manewrujące.

⚆ Zapowiedziano, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynie z Odesy do Turcji 14 lipca.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zapowiedź nowego serialu od ukraińskiego wywiadu

⚆ Był sobie T-80

⚆ marcowe loty do Azowstali (marzec 2022) – czyli 250km nad terenami okupowanymi

(jakość może być słaba bo musiałem nieco skompresować by weszło na stronę)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *